6 6
lageros-zg

Filteri - anketa / rasprava

Filteri - anketa o brandovima koje preferirate  

98 members have voted

  1. 1. Koje marke filtera preferirate?



Recommended Posts

 

12 hours ago, lageros-zg said:

Sve je bitno, pogotovo kada si sa one strane pulta gdje te svi s druge strane pulta gledaju kao muljatora ili kako ništa nije dobro, pogotovo za Hr tržište
pa onda svakoj stranki želiš dati ono najbolje ili barem ono što je svakome od njih poznato.

S druge pak strane, onome tko je nešto više upućen u "velike tajne velikih kuhara" u auto industriji, zna da nitko ne proizvodi sve te da se u različitim kutijama
mogu naći isti proizvođači. Pa tako npr kod ležajeva kotača možemo naći SKF u FAG ili SNR kutiji ....

Isto tako i MANN nema sve svoje filtere u svojim kutijama, nego za njega isto tako rade neki drugi, ali prema dogovoru, na proizvod se piše MANN,
ali to ne znači da je taj proizvod loš, kao što niti ovaj BOSCH ne bi trebao biti loš, no onda opet dolazimo do javnog mišljenja kako taj "isti" proizvod nije isti,
nego da se radi slabija kvaliteta za konkurenta i slično pa smo onda opet na početku.

;)

Uglavnom nebitno je za one koji nešto znaju. Što se tiče testa baš sam se referirao na tog rusa da je to jedini test sa kojim se nešto pokazuje.

Što se tiče globalizacije to je meni potpuno jasno jer stalnio kupujem razne dijelove drugačijih proizvođača i sve to znam. Tako sam jednom prilikom tražio "najbolji" najskuplji termostat  za svoj auto to je bio (Wahler) i  kupio ga kod tebe. Unutra sam dobio Vernet koji je imao samo zbrušen natpis carlostat by vernet a isti takav u Vernetovoj kutiji košta točno duplo manje od Wahlera. To što sam ga kupio kod tebe ne znači da si me zajebo jer ni ti nisi znao. Ali ja znam.  Jer sam iste slučajeve imao kod drugih trgovaca. Da li su zato trgovci krivi? Ako mene pitaš ne jer se isto bavim trgovinom pa znam o čemu pričaš a drugo za dijelove naveo sam ti već da mi je to sve poznato. Ali ako pitaš sve ostale kriv si. Uvijek je netko drugi kriv. Pogotovo danas kad je većina dobila  interenet i misle kad na netu nešto pročitaju i vide da su najpametniji. Daleko od toga da ima puno dobrih stvari. Ali u praksi je to sasvim nešto drugo. Pa tako i to ... kad kupiš savu i debicu pa misliš da si sa savom nešto bolje prošao a u principu isti drek drugo pakovanje.

Drugo to što pričaš za Mann filtere nisam baš siguran ali sam siguran da Bosch ne radi sve svoje filtere jer većinu radi Mann odnosno bivši Unico filter iz BIH koje je kupio Mann. Bosch radi nešto, većinom spin on filtera koji se radie u africi. U americi je prije za njih radio champion a danas pitaj boga tko.

Što se tiče Hengsta to je valjda jedini brand koji po meni ne vrijedi te novce. Premium cijena a filter kvalitetom midrange kategorije. UFI puno bolji izbor.

Edited by Memphis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, Memphis said:

 

Uglavnom nebitno je za one koji nešto znaju. Što se tiče testa baš sam se referirao na tog rusa da je to jedini test sa kojim se nešto pokazuje.

Što se tiče globalizacije to je meni potpuno jasno jer stalnio kupujem razne dijelove drugačijih proizvođača i sve to znam. Tako sam jednom prilikom tražio "najbolji" najskuplji termostat  za svoj auto to je bio (Wahler) i  kupio ga kod tebe. Unutra sam dobio Vernet koji je imao samo zbrušen natpis carlostat by vernet a isti takav u Vernetovoj kutiji košta točno duplo manje od Wahlera. To što sam ga kupio kod tebe ne znači da si me zajebo jer ni ti nisi znao. Ali ja znam.  Jer sam iste slučajeve imao kod drugih trgovaca. Da li su zato trgovci krivi? Ako mene pitaš ne jer se isto bavim trgovinom pa znam o čemu pričaš a drugo za dijelove naveo sam ti već da mi je to sve poznato. Ali ako pitaš sve ostale kriv si. Uvijek je netko drugi kriv. Pogotovo danas kad je većina dobila  interenet i misle kad na netu nešto pročitaju i vide da su najpametniji. Daleko od toga da ima puno dobrih stvari. Ali u praksi je to sasvim nešto drugo. Pa tako i to ... kad kupiš savu i debicu pa misliš da si sa savom nešto bolje prošao a u principu isti drek drugo pakovanje.

Drugo to što pričaš za Mann filtere nisam baš siguran ali sam siguran da Bosch ne radi sve svoje filtere jer većinu radi Mann odnosno bivši Unico filter iz BIH koje je kupio Mann. Bosch radi nešto, većinom spin on filtera koji se radie u africi. U americi je prije za njih radio champion a danas pitaj boga tko.

Što se tiče Hengsta to je valjda jedini brand koji po meni ne vrijedi te novce. Premium cijena a filter kvalitetom midrange kategorije. UFI puno bolji izbor.

Da, puno je tu faktora koje moraš znati, razumjeti i u konačnici prepoznati što treba nekom kupcu, ali i tebi kao nekome koji radi taj posao ili ima i firmu te znati posložiti prioritete kako se postaviti na sveopćem tržištu koje je danas na dohvat ruke svima iz svakog kutka svijeta i onda to balansirati i u konačnici i preživjeti, a uz to sve još platiti državi sve poreze i druga davanja koja su i kad je hladni pogon. (a tržište nam je tako malo, da to stane u predgrađe nekog većeg grada u EU)

Za MANN filtere sam u par navrata primjetio i skužio koji brand radi za njih. Unico radi samo ono što je made in BiH, ali ja toga ne dobivam puno, svega par brojeva sam do sada toga imao u prometu, ali primjerice filter goriva za Renault Megane III 1.5 dci i to ne svaki, nego samo onaj kod kojega je MAHLE tvornička ugradnja ili prema OE broju bude i u kutiji Renaulta, onda je po tom OE broju u MANN kutiji MAHLE filter made in Austria, a u MANN kutiji je MANN logo, ali je made in Austria i filter je (osim u printu) identičan u svaki detalj, pa čak i u onim popratnim o-rinzima u vrećici sa istim natpisom. Kada je MANN made in Tunisia, onda to radi tvornica MISFAT, a koja je u vlasništvu francuskog proizvođača filtera, ali i još nekih auto komponenti (a rade i za VW isto) MECAFILTER. Taj MISFAT i MECAFILTER se može kupiti posebno, kao svaki zasebni brand, a i bude razlika u cijeni, ali kako nisam nikada kupovao MISFAT, jer je nepoznat krajnjim kupcima, nisam uspoređivao to, ali vjerujem da je isto, samo po nižoj cijeni.
Iako, ponekada proizvođači vozila imaju neke svoje zahtjeve pa tako na Renault Clio II modelima, filter kabine s aktivnim ugljenom je do nedavno radio PURFLUX (made in France i made in Slovenia) te je filter imao 20 rebara papira. MECAFILTER kao francuski konkurent PURFLUX-u, taj isti filter je radio sa 30 rebara, a MANN sa 34. Neki kupci su inzistirali na MANN filteru, jer sa original filterom su imali loša iskustva, vjerojatno su respiratorno osjetljive prirode i loš filter kabine im radi probleme sa dišnim putevima.
No, danas u originalu više nije PURFLUX, nego MECAFILTER i na moje iznenađenje, opet u original pakiranju ima 20 rebara, ali isto tako za razliku u MECAFILTER kutiji, u original RENAULT kutiji je MECAFILTER made in Tunisia, što vjerujem da je to tvornica MISFAT, dok je u MECAFILTER kutiji i dalje made in FRANCE.
I ono na kraju vrlo zanimljivo, Original Renault košta 70,00 Kn, MECAFILTER 72,00 Kn, a MANN 115,00 Kn (bio je čak 142,00 Kn, ali par ljudi samo hoće njih i ništa drugo).

VERNET kao firma u svojim kutijama zna imati originale, sa prebrisanim OE brojevima, a WAHLER (osobno držim brojem 1, MAHLE/BEHR brojem 2) kada nema proizvod u svojoj proizvodnji, onda kupuje one koji su prva ugradnja i koji imaju kvalitetu, što bi značilo da taj VERNET koji je u WAHLER kutiji, mora biti dobar, ali opet, kao što i kod originala bude, nema pravila da je tako.

A ima jedna vrlo zanimljiva stvar sa SKF kanalnim remenjem, a to je da (ako se gleda prema OE broju proizvoda) SKF kanalno remenje je 99% originalno remenje sa originalnim dimenzijama remenja prema tvorničkim specifikacijama te ako se želi točno prodati, a prema OE broju svaki proizvođač ima neku svoju dimenziju, gdje budu čak i velike razlike, ako SKF ima taj proizvod, prema njemu se najbolje ravnati pa čak i kupiti, jer ima odličnu cijenu u većini slučajeva i do sada me nikada nije iznevjerio u praksi.
Kod zupčastog remenja je druga priča, tu u SKF-u najčešće dolazi Gates, iako na remenu to ne piše nego SKF, ali tako i na INA zupčastom remenju, piše INA, ali ne i tko ga radi, a uglavnom za INA-u je to CONTI, ali i GATES, dok kod kanalnog remenja sam kod INA-e primjetio da je to uglavnom GATES, a to sam vidio po dimenzijama gdje se poklapaju, dok SKF ima drugu dimenziju, odnosno onu koja je u originalu.

Uf, opet sam se raspisao, taman pred utakmicu lige prvaka :D  (idem sad gledati)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristi li ih tko i ima li iskustva sa JC Premium filterima? Poljski brend (inter cars)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam u Auto Kresi za Passat B8 kupio Mann filtere zrak, ulje i kabina i na svakoj kutiji pise made in Germany. Cisto info ako netko nije siguran ili je u nedoumici. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je tak nebitno kaj piše na kutiji bitno je ono kaj je unutra. I na Mannol kanti piše made in germany a neme veze sa njemačkom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preferiram Mann u slucaju f ulja.   Ostalo može i bosch a f kabine izabirem TQ sa akt ugljenom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobno mi je najlakše sve uzeti od Manna, cijene i nisu toliko različite...

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Početkom prošle godine pa sve do kraja naručio od Anđelka 4 paketa ulja i filtera po tada vrlo pristupačnim cijenama jer sam mislio da će sve poskupjeti ili dosta toga nestati, otprilike sve ovo me koštalo oko 100€. Tada mi se činilo da malo pretjerujem s toliko ulja i filtera i sve to imati na hrpi, sada mislim da nisam pogriješio. Još mi je ostalo za dvije izmjene ulja i filtera tako da sam miran, inače sam uzimao sve OEM filtere jer je cijena bila ista kao i za MANN, kakve su sada cijene ne znam.

03/2020
01_dsc_0013_24sf3x.jpg
04/2020
02_dsc_0023_2izid0.jpg
10/2020
03_dsc_0021_2smf0c.jpg
12/2020
04_dsc_0009_2oido6.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

f klime teram samo TQ verziju s aktiv ugljenom i pod rukom je kvalitetniji od mahle-a....   F ulja preferiram mann a zrak mi se bosch pokazao ok i osjetno jeftinijim od mahle-a i tek mann-a....

Anđelko ima dobre cijene! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da malo ozivimo temu!!! Dosad sam uzimao BOSCH filtere i imao sam lose iskustvo sa njihovim filterom ulja, odvalio se donji dio filtera i jedva sam ga uspio izvuci iz kucista. Umjesto njega stavio sam MANN koji je MADE IN Czech Republic. I on je jos uvijek u autu a svi ostali su BOSCH.

E sada citao sam price po nasim forumima da je MANN koji se pravi u Bosni mnogoo losijeg kvaliteta, tj. papri se los odvaljuje itd...

 

Kakva su vasa iskustva sa MANN filterima? Da li bi ih kupovali ponovo?

Vidim u projektima vas dvojica @mur3633 i @<TDI> ste koristili MANN filtere? Kakva su se pokazali kod vas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uvijek bio najzadovoljniji s mannom

Od Boscha mi je filtron bolji.

Bosch bas izgleda ko zadnji shit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mann svaki put perfektan. Filter nafte za G4 je Made in Bosna, 10-15000km bez ikakvih problema izgura. Filter ulja uzimam u Škodi, OEM, unutra je Mann Germany.

Filter vazduha je Mann Germany, a takođe i filter polena. To je sve u slučaju G4, kako je kod drugih ne znam.

 

Kao alternativu bih išao na Mahle.

 

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi li ikada koristio MANN koji se pravi u BiH @ljubobj ? Vecina tih filtera za nase trziste dolazi odatle. Ja mislim da bi opet trebalo da i oni ispunjavaju sve kriterijume kao i sve ostale MANN-ove fabrike :)

Znaci nisi imao nikakve probleme sa MANN fileterima @mur3633 ! Ja ne bih vise uzimao nista od BOSCH-a. Uzeo bih sve MANN ili MAHLE...

Ima li ko da je koristio filtere Denckermann? Kakvi su oni jer su mi i oni dostupni?

 

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, VW_GTD23 said:

Jesi li ikada koristio MANN koji se pravi u BiH @ljubobj ? Vecina tih filtera za nase trziste dolazi odatle. Ja mislim da bi opet trebalo da i oni ispunjavaju sve kriterijume kao i sve ostale MANN-ove fabrike :)

Znaci nisi imao nikakve probleme sa MANN fileterima @mur3633 ! Ja ne bih vise uzimao nista od BOSCH-a. Uzeo bih sve MANN ili MAHLE...

Ima li ko da je koristio filtere Denckermann? Kakvi su oni jer su mi i oni dostupni?

 

Jesam koristio sam made in bih

I nema veze to po mom misljenju jer se sigurno rade po mann visokim standardima kvalitete.

Cak sam i oem vw ugradnju mann vadio made in bih

Auti bili uvoz njemacka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristio sam i Bosch filtere prije par godina i nisam imao nikakvih problema ni sa njima.

Moguće je da im je opao kvalitet, tj. da nabavljaju od nekog lošijeg dobavljača, pa ga brendiraju kao svoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kao profesionalac i netko tko se bavi s prodajom auto dijelova, pokušavam uvijek sagledati sve aspekte nekog proizvođača.
Uvijek stremim ka kvaliteti i povoljnoj cijeni za to isto pa shodno tome BOSCH kao brand svakako smatram onim iz gornjeg doma,
ali ne u svim svarima koje imaju u ponudi.
Ono što je njihovo primarno, to im je to (razni senzori, injektori, brisači, bobine, svjećice/grijači (iako ne baš za sve), kablovi, maf senzori, kočione čeljusti...),
ali npr setovi remenja, pumpe vode, kočnice (čeljusti su druga stvar), filteri... to svakako ne smatram onim što je kod njih interesantno i u gornjem domu.

Nisu oni jedini sa tim problemom, jer činjenica kako danas svi žele imati što više i što veću širinu ponude.
Evo od nedavno sam vidio da je SKF uveo u prodajni program i disk pločice, što mi je van svake pameti,
ali opet, kako smo bili dugi niz godina njihov distributer, pratio sam kako rastu u ponudi od samo ležajeva kotača i natezača pa sve do poluosovina, elemenata ovjesa (vilice, kugle..),
tako da je to sve normalno, ali opet, manje više tko je u ovom poslu kao i ja i da ga savjesno obavlja, točno zna što je što i tko je tko.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, mur3633 said:

Koristio sam i Bosch filtere prije par godina i nisam imao nikakvih problema ni sa njima.

Moguće je da im je opao kvalitet, tj. da nabavljaju od nekog lošijeg dobavljača, pa ga brendiraju kao svoje.

Na ovaj uljni filter od BOSCH-a si se žalio 2019, a i slika govori da je baš shit od filtera...

" Evo Bosch (Germany) kako izgleda nakon 5500km pređenih."

e48ed4b5798217e8556a8f4d301c8e58.jpg

4dffc721757333b3e1dd5d902c52dcdd.jpg

Ovako izgledaju moji nakon jedne godine korištenja, prvi je OEM iz ovlaštenog, drugi od Anđelka.

OEM uljni filter iz ovlaštenog_Servis 06/2020
dsc_01535ckny.jpg

OEM uljni filter (Anđelko) Servis 06/2021
14_dsc_0042w5ku5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato ja pamtim, iako sam nešto manje aktivan nego prije. :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na malom servisu cu uzeti najvjerovatnije sve od MANN-a. Jedini razlog sto sam uzimao BOSCH je jer mi je dostupan u mojoj neposrednoj blizini isto kao i WIX,MEYLE,FRAM. Dok MANN moram narucivati preko dostave, a MAHLE nisam mogao naci nigdje gledano na vise mjesta. Eto ako neko zna gdje ima u BiH i da salju neka mi kaze.

@mur3633

Kako vidim nisi imao problema sa ostalim BOSCH filterima koje si koristio, kao ni ja. Jedini problem je bio taj sa filterom ulja, meni je nakon 15k izgledao dosta dobro a jedini problem je sto se odvalila ova donja plasticna sipka. Ne znam kako se to moglo desiti, jedva sam je uspio izvuci iz kucista. Dok filter kabine i vazduha bi se mozda i mogli uzeti BOSCH jer oni nisu toliko ni bitni :)

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, VW_GTD23 said:

Sada na malom servisu cu uzeti najvjerovatnije sve od MANN-a. Jedini razlog sto sam uzimao BOSCH je jer mi je dostupan u mojoj neposrednoj blizini isto kao i WIX,MEYLE,FRAM. Dok MANN moram narucivati preko dostave, a MAHLE nisam mogao naci nigdje gledano na vise mjesta. Eto ako neko zna gdje ima u BiH i da salju neka mi kaze.

@mur3633

Kako vidim nisi imao problema sa ostalim BOSCH filterima koje si koristio, kao ni ja. Jedini problem je bio taj sa filterom ulja, meni je nakon 15k izgledao dosta dobro a jedini problem je sto se odvalila ova donja plasticna sipka. Ne znam kako se to moglo desiti, jedva sam je uspio izvuci iz kucista. Dok filter kabine i vazduha bi se mozda i mogli uzeti BOSCH jer oni nisu toliko ni bitni :)

Ima u Sarajevu, dečko se zove Mirza Buljubašić, ao se sjećam, forma se zove K2 ili tako nekako.
Uglavnom, čovjek je principjelan kao i ja i voli dati kako treba i što treba.

Ako nije problem što je razlika u udaljenosti, mogu ga pitati za firmu i poslovanju.
Inače je aktivan na Ford forumima jer je Fordaš, ali radi i ostale automobila (kao i ja), a i dobar mi je prijatelj, tako da znam da neće zeznuti.

 

53 minutes ago, VW_GTD23 said:

Sada na malom servisu cu uzeti najvjerovatnije sve od MANN-a. Jedini razlog sto sam uzimao BOSCH je jer mi je dostupan u mojoj neposrednoj blizini isto kao i WIX,MEYLE,FRAM. Dok MANN moram narucivati preko dostave, a MAHLE nisam mogao naci nigdje gledano na vise mjesta. Eto ako neko zna gdje ima u BiH i da salju neka mi kaze.

@mur3633

Kako vidim nisi imao problema sa ostalim BOSCH filterima koje si koristio, kao ni ja. Jedini problem je bio taj sa filterom ulja, meni je nakon 15k izgledao dosta dobro a jedini problem je sto se odvalila ova donja plasticna sipka. Ne znam kako se to moglo desiti, jedva sam je uspio izvuci iz kucista. Dok filter kabine i vazduha bi se mozda i mogli uzeti BOSCH jer oni nisu toliko ni bitni :)

Evo upravo sam se čuo s prijateljem.
Da, firma je K2 d.o.o., on se zove Mirza Buljubašić i email mu je mirza_buljubasic@yahoo.com , a kontakt telefon +387 61 511-609

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lageros-zg  

Ok, nikada nisam cuo za tu firmu, koliko vidim nema OLX profil niti ima svoj zvanicni website nazalost :( Drzli li oni i MANN filtere?

A sto se tice MANN filtera, koliko ja znam jedini ovlasteni distributer tih filtera za BiH je Mikra-Matic d.o.o. Siroki Brijeg. Ja sam ih tamo kupovao a na lageru imaju uvijek preko 900 vrsta MANN-ovih filtera.

E sada koliko ja znam ovaj Mikra Matic u BiH je samo poslovnica Mikra Matica iz Sesvete...

Gdje vi u HR kupujete MANN filtere? Isto tamo ili?

 

 

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6