5 5
lageros-zg

Filteri - anketa / rasprava

Filteri - anketa o brandovima koje preferirate  

95 members have voted

1. 1. Koje marke filtera preferirate?

Recommended Posts

12 hours ago, lageros-zg said:

Sve je bitno, pogotovo kada si sa one strane pulta gdje te svi s druge strane pulta gledaju kao muljatora ili kako ništa nije dobro, pogotovo za Hr tržište
pa onda svakoj stranki želiš dati ono najbolje ili barem ono što je svakome od njih poznato.

S druge pak strane, onome tko je nešto više upućen u "velike tajne velikih kuhara" u auto industriji, zna da nitko ne proizvodi sve te da se u različitim kutijama
mogu naći isti proizvođači. Pa tako npr kod ležajeva kotača možemo naći SKF u FAG ili SNR kutiji ....

Isto tako i MANN nema sve svoje filtere u svojim kutijama, nego za njega isto tako rade neki drugi, ali prema dogovoru, na proizvod se piše MANN,
ali to ne znači da je taj proizvod loš, kao što niti ovaj BOSCH ne bi trebao biti loš, no onda opet dolazimo do javnog mišljenja kako taj "isti" proizvod nije isti,
nego da se radi slabija kvaliteta za konkurenta i slično pa smo onda opet na početku.

;)

Uglavnom nebitno je za one koji nešto znaju. Što se tiče testa baš sam se referirao na tog rusa da je to jedini test sa kojim se nešto pokazuje.

Što se tiče globalizacije to je meni potpuno jasno jer stalnio kupujem razne dijelove drugačijih proizvođača i sve to znam. Tako sam jednom prilikom tražio "najbolji" najskuplji termostat  za svoj auto to je bio (Wahler) i  kupio ga kod tebe. Unutra sam dobio Vernet koji je imao samo zbrušen natpis carlostat by vernet a isti takav u Vernetovoj kutiji košta točno duplo manje od Wahlera. To što sam ga kupio kod tebe ne znači da si me zajebo jer ni ti nisi znao. Ali ja znam.  Jer sam iste slučajeve imao kod drugih trgovaca. Da li su zato trgovci krivi? Ako mene pitaš ne jer se isto bavim trgovinom pa znam o čemu pričaš a drugo za dijelove naveo sam ti već da mi je to sve poznato. Ali ako pitaš sve ostale kriv si. Uvijek je netko drugi kriv. Pogotovo danas kad je većina dobila  interenet i misle kad na netu nešto pročitaju i vide da su najpametniji. Daleko od toga da ima puno dobrih stvari. Ali u praksi je to sasvim nešto drugo. Pa tako i to ... kad kupiš savu i debicu pa misliš da si sa savom nešto bolje prošao a u principu isti drek drugo pakovanje.

Drugo to što pričaš za Mann filtere nisam baš siguran ali sam siguran da Bosch ne radi sve svoje filtere jer većinu radi Mann odnosno bivši Unico filter iz BIH koje je kupio Mann. Bosch radi nešto, većinom spin on filtera koji se radie u africi. U americi je prije za njih radio champion a danas pitaj boga tko.

Što se tiče Hengsta to je valjda jedini brand koji po meni ne vrijedi te novce. Premium cijena a filter kvalitetom midrange kategorije. UFI puno bolji izbor.

Edited by Memphis
  • Like 1

9 minutes ago, Memphis said:

Uglavnom nebitno je za one koji nešto znaju. Što se tiče testa baš sam se referirao na tog rusa da je to jedini test sa kojim se nešto pokazuje.

Što se tiče globalizacije to je meni potpuno jasno jer stalnio kupujem razne dijelove drugačijih proizvođača i sve to znam. Tako sam jednom prilikom tražio "najbolji" najskuplji termostat  za svoj auto to je bio (Wahler) i  kupio ga kod tebe. Unutra sam dobio Vernet koji je imao samo zbrušen natpis carlostat by vernet a isti takav u Vernetovoj kutiji košta točno duplo manje od Wahlera. To što sam ga kupio kod tebe ne znači da si me zajebo jer ni ti nisi znao. Ali ja znam.  Jer sam iste slučajeve imao kod drugih trgovaca. Da li su zato trgovci krivi? Ako mene pitaš ne jer se isto bavim trgovinom pa znam o čemu pričaš a drugo za dijelove naveo sam ti već da mi je to sve poznato. Ali ako pitaš sve ostale kriv si. Uvijek je netko drugi kriv. Pogotovo danas kad je većina dobila  interenet i misle kad na netu nešto pročitaju i vide da su najpametniji. Daleko od toga da ima puno dobrih stvari. Ali u praksi je to sasvim nešto drugo. Pa tako i to ... kad kupiš savu i debicu pa misliš da si sa savom nešto bolje prošao a u principu isti drek drugo pakovanje.

Drugo to što pričaš za Mann filtere nisam baš siguran ali sam siguran da Bosch ne radi sve svoje filtere jer većinu radi Mann odnosno bivši Unico filter iz BIH koje je kupio Mann. Bosch radi nešto, većinom spin on filtera koji se radie u africi. U americi je prije za njih radio champion a danas pitaj boga tko.

Što se tiče Hengsta to je valjda jedini brand koji po meni ne vrijedi te novce. Premium cijena a filter kvalitetom midrange kategorije. UFI puno bolji izbor.

Da, puno je tu faktora koje moraš znati, razumjeti i u konačnici prepoznati što treba nekom kupcu, ali i tebi kao nekome koji radi taj posao ili ima i firmu te znati posložiti prioritete kako se postaviti na sveopćem tržištu koje je danas na dohvat ruke svima iz svakog kutka svijeta i onda to balansirati i u konačnici i preživjeti, a uz to sve još platiti državi sve poreze i druga davanja koja su i kad je hladni pogon. (a tržište nam je tako malo, da to stane u predgrađe nekog većeg grada u EU)

Za MANN filtere sam u par navrata primjetio i skužio koji brand radi za njih. Unico radi samo ono što je made in BiH, ali ja toga ne dobivam puno, svega par brojeva sam do sada toga imao u prometu, ali primjerice filter goriva za Renault Megane III 1.5 dci i to ne svaki, nego samo onaj kod kojega je MAHLE tvornička ugradnja ili prema OE broju bude i u kutiji Renaulta, onda je po tom OE broju u MANN kutiji MAHLE filter made in Austria, a u MANN kutiji je MANN logo, ali je made in Austria i filter je (osim u printu) identičan u svaki detalj, pa čak i u onim popratnim o-rinzima u vrećici sa istim natpisom. Kada je MANN made in Tunisia, onda to radi tvornica MISFAT, a koja je u vlasništvu francuskog proizvođača filtera, ali i još nekih auto komponenti (a rade i za VW isto) MECAFILTER. Taj MISFAT i MECAFILTER se može kupiti posebno, kao svaki zasebni brand, a i bude razlika u cijeni, ali kako nisam nikada kupovao MISFAT, jer je nepoznat krajnjim kupcima, nisam uspoređivao to, ali vjerujem da je isto, samo po nižoj cijeni.
Iako, ponekada proizvođači vozila imaju neke svoje zahtjeve pa tako na Renault Clio II modelima, filter kabine s aktivnim ugljenom je do nedavno radio PURFLUX (made in France i made in Slovenia) te je filter imao 20 rebara papira. MECAFILTER kao francuski konkurent PURFLUX-u, taj isti filter je radio sa 30 rebara, a MANN sa 34. Neki kupci su inzistirali na MANN filteru, jer sa original filterom su imali loša iskustva, vjerojatno su respiratorno osjetljive prirode i loš filter kabine im radi probleme sa dišnim putevima.
No, danas u originalu više nije PURFLUX, nego MECAFILTER i na moje iznenađenje, opet u original pakiranju ima 20 rebara, ali isto tako za razliku u MECAFILTER kutiji, u original RENAULT kutiji je MECAFILTER made in Tunisia, što vjerujem da je to tvornica MISFAT, dok je u MECAFILTER kutiji i dalje made in FRANCE.
I ono na kraju vrlo zanimljivo, Original Renault košta 70,00 Kn, MECAFILTER 72,00 Kn, a MANN 115,00 Kn (bio je čak 142,00 Kn, ali par ljudi samo hoće njih i ništa drugo).

VERNET kao firma u svojim kutijama zna imati originale, sa prebrisanim OE brojevima, a WAHLER (osobno držim brojem 1, MAHLE/BEHR brojem 2) kada nema proizvod u svojoj proizvodnji, onda kupuje one koji su prva ugradnja i koji imaju kvalitetu, što bi značilo da taj VERNET koji je u WAHLER kutiji, mora biti dobar, ali opet, kao što i kod originala bude, nema pravila da je tako.

A ima jedna vrlo zanimljiva stvar sa SKF kanalnim remenjem, a to je da (ako se gleda prema OE broju proizvoda) SKF kanalno remenje je 99% originalno remenje sa originalnim dimenzijama remenja prema tvorničkim specifikacijama te ako se želi točno prodati, a prema OE broju svaki proizvođač ima neku svoju dimenziju, gdje budu čak i velike razlike, ako SKF ima taj proizvod, prema njemu se najbolje ravnati pa čak i kupiti, jer ima odličnu cijenu u većini slučajeva i do sada me nikada nije iznevjerio u praksi.
Kod zupčastog remenja je druga priča, tu u SKF-u najčešće dolazi Gates, iako na remenu to ne piše nego SKF, ali tako i na INA zupčastom remenju, piše INA, ali ne i tko ga radi, a uglavnom za INA-u je to CONTI, ali i GATES, dok kod kanalnog remenja sam kod INA-e primjetio da je to uglavnom GATES, a to sam vidio po dimenzijama gdje se poklapaju, dok SKF ima drugu dimenziju, odnosno onu koja je u originalu.

Uf, opet sam se raspisao, taman pred utakmicu lige prvaka :D  (idem sad gledati)

Evo jedan zanimljiv video o filterima kabine i njihovoj funkciji.

Koristi li ih tko i ima li iskustva sa JC Premium filterima? Poljski brend (inter cars)

Danas sam u Auto Kresi za Passat B8 kupio Mann filtere zrak, ulje i kabina i na svakoj kutiji pise made in Germany. Cisto info ako netko nije siguran ili je u nedoumici. 

To je tak nebitno kaj piše na kutiji bitno je ono kaj je unutra. I na Mannol kanti piše made in germany a neme veze sa njemačkom

5 5