1 1
MichaelM

Pomoć pri kupnji prvog auta: Polo 6N2

Recommended Posts

Pozdrav svim znalcima,

Cura i ja smo odlucili kupiti prvi zajednicki auto. Odluka je pala na VW Polo 6N2, benzinski motor.

E sad, posto nisam bas upoznat sa VW motorima, kvarovima, potrosnjom, odrzavanju itd, molio bih Vas ako mozete napisati nesto o tom autu, motorima i odrzavanju opcenito. Vlastita iskustva su pozeljna, ali nisu uvjet.

Htio bih prvo upoznati sve mane prije nek krenemo u potragu za pravim primjerkom, pa da znam na sto paziti kod provjere auta.

Slusam sve savjete, ako imate koji primjerak slobodno ubacite link.

Cifra koju smo si odredili za auto je cca. 2000€.

Hvala unaprijed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako zahvalan auto, imao sam 6n, 1,4 60 ks, potrošnja je bila do 9 po gradu, ali zato van grada oko 6, lijepo ide na malim okretajima, dobar okretni moment, okretan autic i lak za vozit, kvarova nikakvih nije bilo osim jedne jabučice vilice (60 kn), djelovi su jeftini i općenito se ti auti ne kvare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, hvala na postu. Ne radimo veliku kilometrazu godisnje, do nekih 15k km. Stoga smo se i odlucili na benz (a iskreno, nisam neki ljubitelj dizela).

Jesu li isti taj 1.4 i 1.4 u 6N2?

Da li je velika razlika u potrosnji izmedu 1.4 i 1.4 16V te 1.6 i 1.6 16V?

Da li su motori poboljsani u 6N2 ili se doslovno samo radi o "faceliftu" vanjstine i unutrasnjosti, a motor je isti?

Naletio sam na netu da su spominjali potrosnju ulja? Da li je to vezano uz neki odredeni motor ili uz sve VW benz motore iz tog razdoblja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da je Golf MK4 isto u tom cjenovnom rangu, od nekih 500€ do 1000€ skuplji. Da li su to isti motori u ta dva auta?

Koji bi bio bolji, razumljiviji izbor? Polo ili Golf?

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je to jedan od lipših pola sve dok ova zadnja dva. onaj s okruglim svitlima mi je najružniji ;-) a i onaj iza njega(isti samo nisu okrugla svitla) neznam sad koji model sl skužili ste na šta mislim

poznam dvojicu s tim autima to godište (jedan je polo clasic 1.4mpi i sad ima oko320 000, a drugi je taj 6n2 1.4 16v a ovaj oko 260 000) obojica su ih kupili nove

 

problemi su ima podizači stakala (skupi i kratko traju), problemi s getribom standardno (uglavnom kad se prominu ležaji traju i do 100 000km), ovaj s clasicom je 3 puta to minja ;-)

šta se tiče motora lambda sonda i katalizatori se raspadnu pa gori check engine (kod obojice već godinama al voze bez problema)

zna procuriti voda na onu račvu koja je isto skupa i s godinama ispuca onaj separator ulja pa bali ulje iza motora(oko 900kn dođe nznam ima li zamjenski)

to su ti neki sitni kvarovi,a ostalo nisu imali problema ni jedan samo redovni servisi

 

šta se tiče podvozja standardno pokoji krajnik kugla selen blokovi i ovaj s classicom na toj kilometraži amortizeri

 

šta se tiče golfa 4 ovi sa 16v prve generacije su bili katastrofa, ovi kasnije(od 2000) su bili bolji slični problemi kao i polo. curi ulje,voda lambda sonde jedino koliko znam nisu imali problema s getribom

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je to jedan od lipših pola sve dok ova zadnja dva. onaj s okruglim svitlima mi je najružniji ;-) a i onaj iza njega(isti samo nisu okrugla svitla) neznam sad koji model sl skužili ste na šta mislim

Potpis na ovo :) Curi se takoder ne svida 9N, dok bi 9N3 jos mogla prozvakat. Meni je najbitniji mehanicki dio, dok se estetski moze rijesiti bez problema (naravno, ako financijski ide).

 

poznam dvojicu s tim autima to godište (jedan je polo clasic 1.4mpi i sad ima oko320 000, a drugi je taj 6n2 1.4 16v a ovaj oko 260 000) obojica su ih kupili nove

 

problemi su ima podizači stakala (skupi i kratko traju), problemi s getribom standardno (uglavnom kad se prominu ležaji traju i do 100 000km), ovaj s clasicom je 3 puta to minja ;-)

šta se tiče motora lambda sonda i katalizatori se raspadnu pa gori check engine (kod obojice već godinama al voze bez problema)

zna procuriti voda na onu račvu koja je isto skupa i s godinama ispuca onaj separator ulja pa bali ulje iza motora(oko 900kn dođe nznam ima li zamjenski)

to su ti neki sitni kvarovi,a ostalo nisu imali problema ni jedan samo redovni servisi

 

šta se tiče podvozja standardno pokoji krajnik kugla selen blokovi i ovaj s classicom na toj kilometraži amortizeri

 

šta se tiče golfa 4 ovi sa 16v prve generacije su bili katastrofa, ovi kasnije(od 2000) su bili bolji slični problemi kao i polo. curi ulje,voda lambda sonde jedino koliko znam nisu imali problema s getribom

Znam za jednog Pola Clasic (ne sjecam se koji motor, benzinac), mi ga servisiramo. Imao je do sad neki problem sa servo pumpom i jedno vrijeme je dizao temperaturu zbog nekog razloga (sve rijeseno). Ostalo sve u redu, redovni servisi, kocnice i poneki dio ovjesa.

Uglavnom, sve je to donekle neko osnovno odrzavanje i ponekad nesto izleti od problema.

Da li su ti nabrojani problemi iznad dve iznimke ili su bas pravilo? Da li su bas napravili neku gresku u proizvodnji, pa mogu to ocekivat na svakom kojeg cu ici gledat? Ili je to stvar pojedinog auta, odrzavanja i srece (nesrece)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve su mogućnosti naknadne ugradnje neke dodatne opreme? Npr. maglenke: da li Polo ima pripremu (prosireno ozicenje) za maglenke? Znam da je sve moguće, zanimaju me koje su stvari koje su plug&play.

Možete i nabrojati koja je sve oprema bila u 6N2 Polu. Pregledao sam dosta stranica na webu, opreme ima dosta, ali koliko je to dostupno kod nas (na autootpadima, njuskalo)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Vozim 1.4 16v 74kw benzinca iz 2001.

Pređenih 160tis..

Pa mogu samo o benzincu 16v.

Predihtana getriba jer je puštala ulje na samom spoju tj. brtvi tvorničkoj po sredini..Getribe su im osjetljive i vole gubit ulje.Treba ih paziti po tom pitanju.

Pogotovo na semeringu birača brzina voli gubiti ulje,rjeđe na poluosovinama.

Evo moja getriba je dosta kratka pa sam na 120 km/h na 4tis okr što nije poželjno za vožnju npr. autocestom.Za grad je super-u 5-oj na 2tis ok si na 6o-tak km/h.

Motor 1.4 16v voli popiti ulje i općenito modeli do 2001. zbog alu blokova i košuljica prskanih nikasilom ne izdrže prek 150tis..A nema generalke već treba nabavit novi blok od vw-a što je poprilično skupo..Ljudi mijenjaju samo karike ali ne drži to dugo,nemoš ovalni cilindar popravit novim karikama..

Po zagrebu je meni servoletva izdržala 120tis i dobila lufta..

Reparirao je za 1500kn uz izmjenu selena,gumica balansštangi.

Mana im je i zamrzavanje tj. začepljivanje kutije iberlaufa zbog nebrige i lošeg ulja i onda imaš ulje posvuda po motoru.U vw servisu imaju set grijača koji to sprečava i dođe cca 700kn...

Inače karoserijski se odlično drži.Nakon 15 godina u prijestolnici nema tragova korozije nigdje na karoseriji osim one površinske na mostovima.

Podvozje je ok,na 80tis sam mijenjao komplet amortizere,ležajeve i evo nakon 50tis sve ok.Ništa ne lupa,ne škripi..

Kod modela sa stražnjim diskovima postoji mogućnost da čeljusti štekaju pa trebaju reparaciju(jer su aluminijske)..

Dosta česta greška im je neispravan senzor rashladne tekućine,nečista klapna zraka(pa radi nemirno na ler gasu ili se čak gasi-posebno izraženo kod lošijih motora koji troše puno ulja).

Često im zna svijetliti check engine lampica(pokazatelj loše smjese u motoru tj. neispravne prve-kontrolne lambda sonde na ispušnoj grani) ili neispravnost ispuha tj. katalizatora -što pokazuje druga lambda sonda na katalizatoru.Ima ih dvije da..Kao i 2 katalizatora..

Mana je apšisanje ilitiga zamućivanje farova jer su plastični ali to se sredi poliranjem.Veći je problem pucanje kopči na farovima koje omogućuju štelanje snopa lijevo desno pucanje plastika koje spajaju elektromotorić i sjenilo pa se nemogu iz kabine svjetla podignut ili spustiti zbog tog razloga.A plastikice nemožeš kupiti već samo kompletan far(Hella) za cca 900-injak kuna.

Evo meni ovo ljeto unatoč svom održavanju i pravilnom korištenju prnuo kompresor klime Sanden -na nekih 120tis km...Popravljen izvan ovlaštenog(hrastinski) jer oni samo stavljaju novi za cca 6tis kn.

Pucaju vodilice prozora jer su plastične te je to mana kao i na Golf4-orkama.

Obavezno svakih 60tis ilitiga 5 godina(ali i prije po potrebi) mijenjati komplet vodene pumpe,natezača i remenja-na 16v motorima zahvat od cca 2tis kn.

 

U unutrašnjosti kao i kod 4-orke guljenje rukohvata i guljenje eko kože na mjenjaču.

Zna puknuti ručka žmigavaca(puno žmigam po zg-u) što nije neki trošak, ali treba skidat komplet volan dole da bi se izmijenilo..A i treba paziti na spiralu airbag-a kad se to radi-da ne bi pukla..

Održavanje redovno nije skupo-u motor idu 3,2 l ulja i original filter je cca 50kn.Filter zraka motora je oko 150kn a filter kabine cca 70kn..

Diskovi i pločice uzimam standardni Ate i zadovoljan sam -prednji set cca 1000kn,stražnji 500-injak.

U getribu sam stavljao original ulje jer je najjeftinije-cca 80kn litra a idu 2 i nešto sitno preko.

4 svjećice su ti cca 200kn.Uzmeš original ili NGK..

Moja potrošnja je grad ljeti cca 8l,otvorena cesta 6l.

Zimi je grad na cca 9l,a otvorena je 7l..

Uglavnom sam zadovoljan korisnik ali automobil nije bez greške..

Kao i svaki..

Moram priznat da sam bio zadovoljniji sa starim polom 6n 1.4 60ks.

Puno manje tehnike na njemu i nije se imalo što pokvariti.Nije imao klimu,servo..Duža getriba i na autocesti sam imao veću putnu brzinu uz niže okretaje..I motor je bio bolji,nikakva potrošnja ulja a i na njemu se da raditi prava generalka jer blok nije aluminijski.

Karoserija doduše zbog neopreznog prijašnjeg vlasnika i većeg broja limenih dijelova koji su bili oštećeni(branici prednji zadnji) nije baš bila bajna..I zato me ovaj noviji s klimom i servom privukao.

Za dizele nemam iskustava, ali znam da su i njima getribe osjetljive na gubljenje ulja..

 

E da,pokušaj naći 1.4 60ks u 6n2 modelu ako se odlučiš na benzinca.To je mislim stara koncepcija motora koja se da povoljnije srediti..

 

Što se tiče maglenki,na polu 6n2 imaš kompletnu pripremu -trebaš samo prekidač svjetla sa prednjim i stražnjim maglenkama i prednje maglenke sa drugim mrežicama-i šarafe..Opreme imaš za kupiti po otpadima..

Jedino gti su rjeđi za naći pa recimo xenon farove i perače je teže naći-osobno sam nabavio na ebay-u...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roki, kapa do poda. Hvala puno. Ocekivao sam dobre savjete i upute, ali Vas post je bomba.

Bas sam citajuci razmisljao sto da pitam, ali vec ste mi odgovorili. Htio sam pitati da li postoji stariji motor u faceliftu, sto ste naravno lijepo naveli da postoji.

Auto koristimo u gradu, ali rijetko kad neke duze relacije od 10-20km. Najvise km tucemo kad odlazimo doma u Međimurje 2-3x mjesecno, i to kombiniramo autoput (Zagreb-Sv. Helena) - "stara" cesta.

Jos sad da dobijem osvrt na ostale benzinske motore, nitko sretniji od mene (i buducih kupaca zbog informacija).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim 1.6 8v iz 98 75 ks odrzavanje je jeftino

potrošnja je tu negdje oko 7-8 litara

ima blizu 250000 km

mjenjao sam katalizator brtvu glave bregastu, ležajeve kotaca

diskove plocice ostalo je redovito odrzavanje

također sam zamjenio mjenjac ali za to sam sam kriv falilo je litru ulja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roki, kapa do poda. Hvala puno. Ocekivao sam dobre savjete i upute, ali Vas post je bomba.

Bas sam citajuci razmisljao sto da pitam, ali vec ste mi odgovorili. Htio sam pitati da li postoji stariji motor u faceliftu, sto ste naravno lijepo naveli da postoji.

Auto koristimo u gradu, ali rijetko kad neke duze relacije od 10-20km. Najvise km tucemo kad odlazimo doma u Međimurje 2-3x mjesecno, i to kombiniramo autoput (Zagreb-Sv. Helena) - "stara" cesta.

Jos sad da dobijem osvrt na ostale benzinske motore, nitko sretniji od mene (i buducih kupaca zbog informacija).

Ostali benzinski motori bi bili 1.0 ili 1.6 iz gti modela..

1.0 za po gradu ok..

1.6 je već veseliji motor...Ali tu se radi o gti modelu koji je apsolutno druga priča..

Naravno govorimo o 6n2 modelima..

Variant je imao i drugih motora...

Osobno imam još i plin u njemu i nakon pređenih 100tis km na plinu trebalo je obraditi sjedišta ispušnih ventila i njihove vodilice..

I to je bilo to..

Ovaj od 44kw i eventualno plin unutra je jako povoljna kombinacija za voziti(ukoliko ćeš auto voziti barem 5god i prelaziti barem 30tis godišnje)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Variant bih preskocio jer nam ne treba toliko velik auto. Obican ima dosta velik prtljaznik, jos kad se spuste sjedala, onda i prevelik.

GTI nam je nazalost nedostizan zbog cijene.

Ugradnja plina nam se takoder ne isplati jer nam se godisnja kilometraza vrti do 15000 km (najcesce oko 13000km).

Ovaj Polo bi nam bio auto za "prvu silu". Njega bi mogli koliko toliko iskesirat, pa da ne moramo dizati kredit. U daljim planovima nam je ipak druga marka automobila, kada se rijesi stambeno pitanje itd.

Vozim 1.6 8v iz 98 75 ks odrzavanje je jeftino

potrošnja je tu negdje oko 7-8 litara

ima blizu 250000 km

mjenjao sam katalizator brtvu glave bregastu, ležajeve kotaca

diskove plocice ostalo je redovito odrzavanje

također sam zamjenio mjenjac ali za to sam sam kriv falilo je litru ulja

To je 6N verzija, je li tako? Katalizator i bregasta mogu ici i rabljeni, ako su u dobrom stanju?

Inace imam naviku provjeravati tekucine u autu, tako da se nadam da bi mogao izbjeci probleme oko getribe (barem sto se tice nedostatka tekucine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo citam po netu, prolazim kroz forume itd. kako bih provjerio info o 1.4 motoru od kolege Rokia, ali ne uspjevam naci info o blokovima motora.

Koliko sam skuzio citajuci, u 6N/2 isle su tri verzije 1.4 motora.

Prva verzija koja je isla u 6N, 1.4 44kW 60KS (1995-1999):

15a1774aafcbe9da2d8e596172185467.jpg

Druga verzija koja je isla u 6N i 6N2, 1.4 16V 74kW 100KS (oznaka AFH):

cdec9d77ae01b7d715c99ca52a07903d.jpg

Te treća verzija koja je isla u 6N2, 1.4MPI 44kW 60KS (1999-2003):

ce6daefe9c1d256573d9c5fb21727040.jpg

Logicki, aluminijski blok bi imao ovaj 1.4 MPI motor, pošto je noviji.

Po nekoj logici, samo 99' godiste bi moglo imati prvu verziju motora, a biti FL model. Kolika je vjerojatnost da bih mogao naci 6N2 sa prvom verzijom motora, a da je novije godiste od 99'?

Previse filozofiram, ali hocu biti barem 99% upoznat sa svime, ako ne i 100%.

Edited by MichaelM

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.4 mpi je 8v i nema alu blok nego samo 16v ima tj. ovaj: https://ssli.ebayimg.com/00/s/NzY3WDEwMjM=/z/O9wAAOSwPc9WzIv8/$_86.JPG

Ovo je super informacija. Hvala :)

Koja je onda razlika izmedu starije 1.4 i novije 1.4MPI verzije? Je li broj ventila? Nacinu ubrizgavanja?

Ako moze koje objasnjenje, bio bih vrlo zahvalan.

prva verzija 1.4 8v je išla u 6n, dok je u 6n2 išao 1.4 8v mpi

Evo, bili ste brzi sa editom. Hehe. Hvala :)

Znaci, ne moram se plasit 1.4 MPI motora, nekog znacajnijeg trosenja ulja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan i drugi su 8 ventila, mpi je multi point injection ( znači sustav ubrizgavanja goriva u ventil za svaki cilindar) dok je stari 1.4 samo injection

 

trebao bi ja mislim 0.5l na 10.000 km trošit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, tih 0.5l mi nije problem.

Po Vasoj procjeni, koji bi onda bolji izbor bio, 1.4 ili 1.4 MPI (bez obzira na potrosnju ulja)? Koji bi bio pouzdaniji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Variant bih preskocio jer nam ne treba toliko velik auto. Obican ima dosta velik prtljaznik, jos kad se spuste sjedala, onda i prevelik.

GTI nam je nazalost nedostizan zbog cijene.

Ugradnja plina nam se takoder ne isplati jer nam se godisnja kilometraza vrti do 15000 km (najcesce oko 13000km).

Ovaj Polo bi nam bio auto za "prvu silu". Njega bi mogli koliko toliko iskesirat, pa da ne moramo dizati kredit. U daljim planovima nam je ipak druga marka automobila, kada se rijesi stambeno pitanje itd.

To je 6N verzija, je li tako? Katalizator i bregasta mogu ici i rabljeni, ako su u dobrom stanju?

Inace imam naviku provjeravati tekucine u autu, tako da se nadam da bi mogao izbjeci probleme oko getribe (barem sto se tice nedostatka tekucine).

Da,

moze ici i rabljeno zašto da ne

 

Dobro, tih 0.5l mi nije problem.

Po Vasoj procjeni, koji bi onda bolji izbor bio, 1.4 ili 1.4 MPI (bez obzira na potrosnju ulja)? Koji bi bio pouzdaniji?

jedan i drugi su pouzdani

sve zavisi kako je odrzavan i koliko imaš srece

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedan i drugi su pouzdani

sve zavisi kako je odrzavan i koliko imaš srece

Bila su dva primjerka na Njuski prije par dana. Jucer sam isao provjeriti da li su jos oglasi aktivni, ali nista od toga, oba neaktivna. Bas treba biti brz i cim naleti primjerak otici s parama po njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U 6n2 svi imaju alu blokove. U mene 1.4 MPI 8v. Ulja ako i troši to je zanemarivo. Ako iznenada počne "trošiti" ulje, zna puknuti crijevo za odzračivanje pa onda tu gubi ulje .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej,

Trenutno vozim 1.4 MPI i nema greske, Imam klimu i po autobanu sa tankom napravim 650 cca km. Vesel motor bez greske. I ne osjeti klimu previse..

Zeni se isto svidio i tvornicki nije nizak auto za nogostupe i to sta nam zene vole.

Limarija je solidna, prati donji dio prednjeg blatobrana, unutra se skupi smeca pa s vremenom zahrdja, kod kupnje pogledaj to.

Probleme sam primjetio SA servom na 6n 1 modelu, ali vecinom je taj faktor srece bitan.. Te el podizaci farova odu (losa plastika) i otisla mi vodilica stakla na el podizacima stakla (isto losa plastika).

Ima ih dosta te donora ima :)

 

Sretno u svakom slucaju

 

Gesendet von meinem Cynus_E5 mit Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja za 1.6 8v motor isto imam samo riječi hvale.u golfu 3 troši 7lit a može i manje otvorene ceste,naravno ako ga ne siluješ.održavanje je kikiriki a i nema se što pokvariti.sasvim lijepo ide i ako baš ne putuješ autocestom čisto je ok motor.(na AC se ipak vrti 4000/5000 ako ideš malo brže)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1