1 1
dzoni

Problem nakon zamjene zamjaca Passat B6

Recommended Posts

Pozdrav,

Prije svega velike pohvale za ovaj forum mnogo dobrih i korsnih tema! Imam jedan problem pa se nadam da cete mi pomoci.

Moj auto je Passat 6 1.9 TDI 2007. 105KS. Mjenjao sam plivajuci zamajac i set kvalica (bio dotrajao) stavio originalni Sasch, to sam radio prije nekih pola godine. Nakon ugradnje tog zamajca imao/imam sam sljedeci problem. Auto kad je vruc (vozim npr autoputem), dodjem kuci, ugasim auto. Nakon par minuta pokusam da upalim, auto ima jaaaakooo cudan zvuk prilikom paljenja, zatrese se motor i mnogo ruzan zvuk prilikom paljenja (zatrese se i motor i mjenjac). Ovo se desava uvijek kad palim, i kad je toplo i kad je hladno ali narocito se osjeti kad je toplo (mozda to uopce nema veze samo kazem sta sam primjetio). Cak nece ni da upali ako samo malo kljuc ubacim. Zvuk prilikom paljenja je kao da "hrokče" i motor se zatrese. Napominjem da mi je ovo JEDINI simptom nakon zamjene zamajca, zamajac se u radu ne cuje (kao sto se prije cuo prije zamjene), kvacilo super, mjenjanje brzina sve super, auto se ne trese kad se ugasi. Ovo mi se pocelo desavat cim je zamjenio zamajac (kompletan set kvacila). Odvukao sam auto majstoru i nije mogao skontati sta je problem, jedino da skine zamajac i vidi da li je dosao nov ostecen. Ja tesko mogu povjerovati da je zamajac dosao nov ostecen jer nemam drugih simptoma (auto se ne trese kad se gasi, takodjer ne cuje se zamajac tokom rada motora kao sto je prije bio problem). Raspitao sam se kontajuci da mozda zamajac nisu dobro ugradili, al navodno da je to malo vjerovatno jer zamajac ili uklopi ili ne. Molim vas vase savjete da mogu skrenuti paznju na sta da se fokusira kad mu odvucem auto. Ono sto sam jos primjetio je da se mjenjac malo zatrese kad palim auto.

Hvala unaprijed!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledati alnaser za pocetak. I skiniti alnaser i vrtiti motor da se vidi da nije koji zub na zamasnjaku ostecen ili na zupcaniku alnasera

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se to na golfu 5 desavalo nekoliko dana prije nego mi je otisao dihtung glave motora na bxe motoru...

 

vozim normalno,dodjem pred ducan,ugasim,obavim kupnju,sjednem u auto i on zrokce i kao da metal od metal struze,jako ruzan zvuk i sve se trese...

ugasim,tj izvadim kljuc,stisnem kuplung on sastavi normalno kao da nista nije bilo....

taj dan mi se zvuk i u radu promijenio...ja brze bolje majstoru i on mi promijenio dihtung,ravnao glavu,usput promijenio letece oi nikad vise mi se nije pojavio taj zvuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ista stvar se dešava kod mene na Seat Altei, 2007g, 1,9tdi, bls oznaka motora, nakon izmjene komplet set kvačila znaju se dešavati simptomi koje kolega dzoni opisuje..."hrokče" kod paljenja... nekada vruć neće da upali prvi put, nakon tog ''prvog puta'' kasnije pali kolko hoćeš.

Šaltanje, vuča vrlo dobro idu, rekao bih odlično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isao sam pitat par majstora da mi kazu sta oni misle. Tri moguce stvari koje su mi svi rekli: da je zamajac fabricki los (malovjerovatno jer nema druge simptome), da je alnaser (uredu, neka je alnaser, ali zasto bas taj problem onog trenutka kad sam promjenio zamajac?), neki dihtung od auspuha koji se spaja dalje na zamajac pa nije fino uglavilo kad je stavljao zamajac (nemam pojma sta je to) i nosac motora. Ali opet, zasto bas odmah poslije zamjene zamajca to me brine najvise. Samo se nadam da nije zamajac jer valja to dokazivat i reklamirat. Mnogo sam isfrustiran zbog ovoga ne mogu da vjerujem da mi je majstor (inace provjeren majstor svi su mi ga preporucili radi citav zivot VW i starija i novija vozila) zajebao prilikom zamjene zamajca. U subotu idem da sve pregleda. Ono sto je interesantno da dosta raje po forumima ima ovaj isti problem, ali nisam vidio da je iko nasao konacno rjesenje.

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamasnjak se nemoze krivo uklopiti nit fulat pozocija. Il ga je stegnio il nije.... ako nije razletlo bi se za dan dva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ista stvar se dešava kod mene na Seat Altei, 2007g, 1,9tdi, bls oznaka motora, nakon izmjene komplet set kvačila znaju se dešavati simptomi koje kolega dzoni opisuje..."hrokče" kod paljenja... nekada vruć neće da upali prvi put, nakon tog ''prvog puta'' kasnije pali kolko hoćeš.

Šaltanje, vuča vrlo dobro idu, rekao bih odlično.

 

jesi li skontao sta je problem?

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao isti problem sa jednim golfom 5.los zamasnjak serijski,.zubci tocnije....

pobrusili samo malo turpijom i sve 5

Edited by Mexx

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao isti problem sa jednim golfom 5.los zamasnjak serijski,.zubci tocnije....

pobrusili samo malo turpijom i sve 5

 

ako si imao bas isti problem kao ja, onda je to, to. Auto sam vec odvukao sutra cu vidjeti, da mi onda turpijom sredi ako je do toga. Kakve to veze ima sa alnaserom? Jel ne mogu zubci fino da uglave ili sta, kako da mu objasnim sta da radi tacno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

majstor kaze sljedece. Provjerio nosace, zamijenio nosac mjenjaca, opet isto. Alnaser provjerio kaze ok, zamajac stoji uredno ok. I dalje je misterije a vec sam podosta para potrosio. Ostalo je jos da promjeni nosac motora (srednji, kaze da je ionako dotrajao) ali sve vise sam skeptican da nije ni to problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi prije prihvatio Mexx-ovo rješenje.

Zanimljivo da nam se isto desilo u isto vrijeme pod istim okolnostima. Rekao bi da je problem u tom zamjenskom setu 99%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kažu i da kod ugradnje zamjenskog seta kvačila, (ukoliko je tvoj passat do tada imao plivajući zamašnjak), koji nije iste vrste (klasični umjesto plivajući zamašnjak), dolazi do oštećenja dijela radilice na koji ide isti zamašnjak. Navodno se zna desiti već nakon prvih nekoliko stotina kilometara nakon ugradnje ali nije pravilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1