2 2
Deniz

Autolakovi

Recommended Posts

Pozdrav, jel ima ko kakvih iskustava sa bezbojnim auto lakom pod imenom carfit?

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok je

sta te tocno interesira?

i na koji tocno lak misliš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sređujem cijeli auto, tj lakiram ga cijelog pa me zanima kakva je kvaliteta tog laka općenito. Kakav ima sjaj i mogućnost na poliranje :-)

 

2K UHS

Edited by Deniz

Share this post


Link to post
Share on other sites

VW Polo,
da li si imao priliku koristiti ili nešto znaš o ovim lakovima.

1.NOVOL Ultra Line Klarlack 500ml (bezbojni lak poljskog proizvođača)....69,90 kn
2.NOVOL Ultra Line Harter 250ml (učvršćivač za akrilni lak).......................43,60 kn
Te sam koristio za OEM čelične felge i pokazao se sasvim OK.

Ovaj macrofan planiram uzeti za alu felge jer je nešto bolji, odnosno više suhe tvari ima u njemu nego onaj gornji po savjetu trgovca. Drugih lakova nema u ponudi pa rekoh da te pitam da li si imao prilike koristiti ih ili si možda nešto čuo o njima.
3.MACROFAN HS2000 2K Acrylic Clearcoat 09 792 (talijanski lak)...........114,45 kn
4.MACROFAN HS Hardener Speedy 00 327................................................88,73 kn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam dosta toga a vecinom ti bude ono koliko platiš toliko i dobiješ

Novol je materijal onako niti smrdi niti miriše

jeftin materijal za napraviti nešto da bi nešto uštedio a u biti nisi uštedio ništa

kit im je pretvrd šprickit također stediš na tome a trošiš brusne papire

baze i akrili isto povoljna cjena ali zato pokrivna moc manja

na kraju trošim više materijala i vremena nego sta bi trebalo sa kvalitetnijim materijalom

sa lakom sam radio dobar je koliko mogu ja reci o tome

lako se sprica solidno polira a sad koliko je otporan na uv zrake i sta ce biti za 1,2,3 godine pojma nemam

ne vjerujem bas poljskim proizvodima

Macrofan nisam probao mozda je i ok

tko zna ko proizvodi i puni mozda se radi o nekom drugom proizvodu pa samo rade ambalazu i pune

ima svasta 3 razlicite ambalaze a isti lak se toci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da je Novol tu negdje.
Od njega sam koristio samo lak i učvrščivač gore naveden za čelične felge pa mislim da je za te stvari OK. Bazu koriste od Heliosa pa sam nju uzeo a ona temeljna zelena od Mobihela je koliko znam, provjereno dobra.

Za alu felge uzeo bih lak i učvršćivač od 'Lechlera', pardoniram jer sam naveo samo proizvod a ne i proizvođača koji ti je možda poznat a po pričanju trgovca trebao bi biti nešto bolji pa se nadam da će biti u redu, ujedno nemam neki izbor ali pošto se radi o felgama mislim da će poslužiti u kombinaciji sa zelenim primerom od Mobihela.

Evo nešto od njihove u trgovini ponude.
2016-01-1410.09.15m7kdw.jpg

2016-01-1410.09.19glkhu.jpg

2016-01-1410.09.23hhjp4.jpg

2016-01-1410.10.1059k3f.jpg

2016-01-1410.15.01k6j73.jpg

2016-01-1410.15.171tkq5.jpg

2016-01-1410.15.29c7jf4.jpg

2016-01-1410.15.353lk3s.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma za felge ce biti sasvim ok.

sve to sta prodaju ti je onako

pogotovo 1k primer filler su materijali koji se uvlace

a cuj cjena govori sve za tu lovu sta kosta 1k filler mozeš kupiti samo najobicniju nitro temeljnu.

vidi negdje ako prodaju 4cr materijal

onako dosta povoljan i solidan materijal za onoga sta ne trazi previse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novol i Lechler nisu nešto ali to je jedina lokalna trgovina sa auto lakovima koja je preživjela, sve druge su propale, pa sam ograničen na njihov izbor. Za lakiranje auta tu ne bi imao što tražiti, jer nemaju Glasurit, Sikkens, Seles, PPG, DuPont, Standox, SpiesHacker, Betta itd. ali pošto mi treba za alu felge mislio sam si skratiti muku oko traženje da ne moram po Zagrebu kupovati i naći nešto što bi bilo prihvatljivo.

Felge su skoro gotove što se pripreme ti će, došao sam do temeljne koja je ostala 99% i sada ju sa vodobrusnim peglam sve neravnine da dobijem što bolju površinu. Nisu udarane niti su rubovi izguljeni samo imam nekoliko udaraca sa unutarnje strane što sam mislio riješiti kitom. Zvao danas trgovinu i od lakova još imaju imaju u ponudi MIPA-u i 4cr ali oko njega bih se morao dogovoriti sa njima, pa ako imaš prijedlog što uzeti od ovo dvoje, pretvorih se u uho. :)

Ovo je kombinacija koju planiram:
1. Primer (zeleni) MOBIHEL Helios 1L
2. CHROMIND Helios (lak kod 878 Brillant Chrom) 0,6L
3. Lak + učvršćivač (4cr ili Mipa)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lak bi uzeo 4cr ako mogu nabaviti

i to HS sa njim ces najlakse napraviti

2 ruke pošpricaš ako ti je malo mozes i trecu nema problema

da zakuha, izmatira

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ću se čuti sa njima i pokušati da mi nabave 4cr HS jer mi je žao truda oko pripreme pa neka bude barem solidan lak. Ma, budem ja to 2-3 ruke, neka ga bude koliko treba. Sada je i vanjska temperatura taman za takve radove. Hvala, baš mi treba malo da razmijenim iskustva i dobijem savjet iz prve ruke pa si mi došao kao melem. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemas problema

taj hs ti je brzi lak i mozes ga naliti koliko god hoces

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da upitam ovdje kada smo počeli raspravljati oko boja i lakova.
Uskoro bih trebao početi sa bojanjem drugog seta alu felgi pa trebam savjet oko temeljne a prošli puta sam koristio zeleni primer od Mobihela kojeg svi hvale pa sam ga uzeo ali meni ne sjeda jer se prebrzo suši a sve što mi prođe kroz krakove na unutarnjoj strani felge pretvara se u prašinu i površina je toliko hrapava da ju trebam ponovno tretirati sa brusnim ali ne da samo malo poravnam nego moram sve skinuti što se osušilo, katastrofa, jedino što mi pada na pamet da zaštitim unutarnji dio felge kada lakiram prednju stranu.

Zanima me kako drugi koriste taj zeleni primer od Mobihela jer ja sam sa temeljnom Ferolin od Iskra Zelina pjevajući odradio prvi sloj na čeličnim i taj mi je najdraži jer je nemoguće pogriješiti pa ako i malo procuri brusni papir to sve sredi ali ne suši se u zraku i sve što prođe kroz krakove se razlije, milina.

Čelična OEM felga R15
dsc_0027xiy08.jpg

dsc_0062d3y35.jpg
Speedline SL 1750 R15
dsc_01319fl16.jpg

dsc_0136umxzs.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš i zaštititi unutarnji dio

ili uzmeš wash primer recimo ppg D831

pa možeš sa njim i alu i celicne felge

ne ostavlja pijesak kao ovaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam da ćeš se javiti. :)
Evo, upravo tražim gdje je dobavljiv pa ako znaš gdje ga ima stavi da ne pretražujem cijeli internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tražim ali ništa kod nas ne nalazim samo je PPG D831 izvana dobavljiv koliko vidim ili ako ga netko drži od trgovina. Gledam i Chromos ima Wash Primer u seriji Luxal 077l A, i to je 2k reaktivni primer što kažeš na to, da li bi bio dobra zamjena a po cijeni je u rangu kao i Mobihel samo da nema iste karakteristike kod sušenja.

Ako ponovno koristim primer od Mobihela ne mogu krakove s unutarnje strane zaštititi pa opet imam problem, zato bih prešao na nešto drugo i da sa svakim setom ne mijenjam temeljnu. Možeš li malo opisati karakteristike PPG D831, odnosno kakva je kod nanosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih znao

ako neka trgovina prodaje ICI ili PPG boje

i materijal trebali bi ga imati u ponudi

ako ništa za naruciti

u Puli ima na 2 mjesta .

Nisam probao taj Luxal.

D831 se mješa sa svojim razrjeđivacem 1:1

kad zamješaš može se koristiti 5 dana

nanosi se u tankom sloju i ideš mokro na mokro

našpricaš i nakon 15-20 minuta na njega boju ili filler

možeš ga pustiti i duže ali onda treba brušenje.

Možda da uzmeš neki kvalitetniji filler koji može direkt na aluminij

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naša lokalana ih ne drži jedino ako ih može naručiti pa mogu napraviti upit, no malo mi je zez raditi na mokro, spor sam, nemam rutinu jer to ne radim svakodnevno pa mi je bolje kada imam vremena i odradim unutarnji i vanjski dio felge bez žurbe ali ako nije bed mogu i na suho jer ionako se kod ovih temeljnih prelazi sa brusnim da pokupim i izravnam.

Ne znam, razmišljam da ostanem pri Mobihelu samo da zaštitim unutarnji dio felge a ovo malo što će se zalijepiti za unutarnji dio krakova to pređem sa brusnim i vozi. Sada ne bi trebalo biti tako puno jer će felga biti na stalcima pa sve prolazi dolje a prije se odbijao od gume pa je to bio dodatni problem.

Da pitam još oko PPG-D831, da li se ne suši toliko brzo pa se razlijeva bolje i ne ostavlja pijesak kao Mobihel pa je to prednost i da li se miješa samo sa razrjeđivačem 1:1 ili dolazi u kombinaciji 2k (1+2) kao Lukal Wash Primer.

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram luxal kupiti i celicne sa tim rjesiti. Svoje sa duje i sa cvrke oem celicne. Pero ga je koristio za karoseriju duje pa je vjerojatno dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam nazvao našu trgovinu i ne može nabaviti PPG, ICI a Glasurit pogotovo jer nema dobavljača za njih. Drže paletu od Heliosa pa je Mobihel sve što imaju od temeljnih za alu felge. Još jedan nedostatak Mobihela je što jako blizu sa špricom moram ići da se boja barem malo razlije i ne stvara prašinu a pošto radim i unutarnji dio felge ne mogu sa pištoljem tako precizno i ravnomjerno nanositi kao kod prednjeg dijela, mada sam već sa drugom felgom ipak uspio ući dovoljno unutra sa pištoljem a baš sam sada pogledao prvi set koji sam radio i dosta dobro je ispalo pa sam opet na vagi.

Ne znam kako je Fog radio sa Mobihelom i da nije imao problem a on ga je stalno koristio na svojim felgama.

Felge su lakirane po ps-u, prvo grund, zatim filer, te dvoslojna boja (baza i bezbojni lak).

Grund (primer za obojene metale)
th_P7298140.jpg th_P7298152.jpg

 

na goli lim kao sto je ovaj (bilo na karoseriji, bilo negdje na mehanici) nanosim uvijek Mobihelov grundprimer (zelene boje)

img623_thumb_b.jpg

na njega mozes filer ili lak

inace, za motor i ostale visokotemperaturne dijelove, postoje tzv. lakovi za peci, odnosno temperaturni lakovi, a imas ih u Buahausu od Dupli colora, mislim da je oko 40kn jedna bocica spreja

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naša lokalana ih ne drži jedino ako ih može naručiti pa mogu napraviti upit, no malo mi je zez raditi na mokro, spor sam, nemam rutinu jer to ne radim svakodnevno pa mi je bolje kada imam vremena i odradim unutarnji i vanjski dio felge bez žurbe ali ako nije bed mogu i na suho jer ionako se kod ovih temeljnih prelazi sa brusnim da pokupim i izravnam.

 

Ne znam, razmišljam da ostanem pri Mobihelu samo da zaštitim unutarnji dio felge a ovo malo što će se zalijepiti za unutarnji dio krakova to pređem sa brusnim i vozi. Sada ne bi trebalo biti tako puno jer će felga biti na stalcima pa sve prolazi dolje a prije se odbijao od gume pa je to bio dodatni problem.

 

Da pitam još oko PPG-D831, da li se ne suši toliko brzo pa se razlijeva bolje i ne ostavlja pijesak kao Mobihel pa je to prednost i da li se miješa samo sa razrjeđivačem 1:1 ili dolazi u kombinaciji 2k (1+2) kao Lukal Wash Primer.

Ne suši se ful brzo pa možeš lijepo razliti

dosta je rijedak pa ne ostavlja pijesak

a ulazi u pore materijala na koji je našprican

mješa se samo u omjeru 1:1 sa D832 reaktivnim razrjeđivacem

obavezno se za mješanje koristi drveni štap

jedina mana je šta neide na njega poliester kao i na ostale reaktivne premaze.

tako da našpricaš njega pa na njega filler

Upravo sam nazvao našu trgovinu i ne može nabaviti PPG, ICI a Glasurit pogotovo jer nema dobavljača za njih. Drže paletu od Heliosa pa je Mobihel sve što imaju od temeljnih za alu felge. Još jedan nedostatak Mobihela je što jako blizu sa špricom moram ići da se boja barem malo razlije i ne stvara prašinu a pošto radim i unutarnji dio felge ne mogu sa pištoljem tako precizno i ravnomjerno nanositi kao kod prednjeg dijela, mada sam već sa drugom felgom ipak uspio ući dovoljno unutra sa pištoljem a baš sam sada pogledao prvi set koji sam radio i dosta dobro je ispalo pa sam opet na vagi.

 

Ne znam kako je Fog radio sa Mobihelom i da nije imao problem a on ga je stalno koristio na svojim felgama.

 

 

Svi ti Luxal, Mobihel materijali su onako

nit smrdi nit miriše

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo ono što mi treba, glazba za moje uši a ne kada krenem sa temeljnom, koja je važna ali i najjednostavnija za nanositi a sa Mobihelom sve ispada katastrofa, kako kod okreneš. Stavljao sam felge i pištolj u podrum na hladno da usporim sušenje ali uzalud trud svirači, suši se u zraku.

Ne ide poliester, to znači da je filer obvezatan ilil? Ne znam, da li je baza od poliestera pa zato pitam, sada si me zbunio. Filerom nakon temeljne ne idem jer nemam potrebe, felga je u dobrom stanju pa ću samo temeljnu, baz i lak koristiti kao i do sada jer ne volim debeli premaz a lak i baza je ostala na felgi pa planiram samo vodobrusnim skinuti sve do temeljne i "a je to". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam koristija Luxal Wash primer

meni je tribala cila ona kantica tako da sam odma pomiša obe komponente i koristija

piše da ga moraš ostaviti pola sata kad se izmišaju pa tek onda koristiti

nisam dodava ništa razrjeđivača i dobro je ostalo

samo problem je isto takva tvrda prašina,al ja sam tad koristija kompresor bez regulatora pa možda je i to uzrok

 

druga stvar šta mi se desilo s njim (nisam siguran jel to zbog njega il do majstora kod koji je nastavija)

znači radilo se o haubi i nakon šta je bila u tom wash primeru sigurno 5-6 dana odnija sam je u lakirnicu i kad su mi je vratili svugdi di je bija wash primer povuka se materijal i vide se crte od brušenja itd.

tako da ne znam jel do primera il je do daljnje obrade al eto ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po tvom opisu izgleda da Mobihel i Luxal Wash Primer imaju iste karakteristike iako je Mobihel 1k a Luxal 2k oba ostavljaju pješčani sloj. Ne bih rekao da je do regulatora pritiska jer se temeljna nanosi od 2-4 bara pa sumnjam da je do njega, no do završne obrade može biti ali to je druga priča, pa je moguće da haubu nisu doradili kako treba ili su išli sa pregrubim papirom, ali budi ti sada siguran jel do njega ili obrade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravio dopis u Helios i javi se lik sa odgovorom, pa smo razmijenili nekoliko postova u svezi Mobihel Primera. On tvrdi da je brzo sušenje i nakon toga loš sloj poput pijeska uzrokuje upotreba pogrešnog razrjeđivača kojeg se uz njega koristi a preporučuje se samo Mobihelov uzimati jer on ima dulje vrijeme isparavanja od običnih nitro razrjeđivača i da je to glavni uzrok brzom sušenju.

Zvuči logično, no kada se uzme u obzir da se on dodaje u omjeru od 15-20% tada baš nisam neki optimist po pitanju toga, da stvar bude bolja, iako trgovina ima paletu od Heliosa ne nudi i njihov razrjeđivač pa sam ga naručio da isprobam jer mi je ostalo nešto Mobihela od prošli put, tada mogu potvrditi ili osporiti što je naveo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2