13 13
neer

chip tuning

Recommended Posts

36 minutes ago, fire said:

Ti auti nemaju taj update. Zahvaceni su 1.6tdi i 2.0tdi u golf 6. Znaci pcr 2.1 i edc17cp04/14 ecu.

Kod mene na EDC17 CP14 iz mk6 uradjen je 03L906022MC 9977 update a koliko sam uspio skontati to je jedan od zadnjih updateova i tu treba biti ukljucen TPROT i Dieselgate update. To je vec tako par godina (ne znam kada je tacno uradjen update) ali sve radi normalno sto se tice DPF-a i EGR otkad je auto kupljeno regeneracije su mi cca 350km.

E sada pitanje je na koji bi update trebao se vratiti (ne znam koliko ih tacno ima i sta je radjeno u kome)  6179 ili da vracam na 3593 ?  Ta dva su mi vec dostupna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, fire said:

Ti auti nemaju taj update. Zahvaceni su 1.6tdi i 2.0tdi u golf 6. Znaci pcr 2.1 i edc17cp04/14 ecu.

2011 b7 2.0tdi 103kw ima sigurno cheat soft na sebi. I dolazio je update 2016 godine.
Ne znam napamet koja je verzija od edc17. Jedino ako mislis bas na 2014g za koju nisam 100% siguran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam vidio cheat imaju svi EA189 motori, 1.6 i 2.0.
EA288 nema jer je projektiran da radi.
Ak ti dobro radi, nemoj dirati. Ukoliko si cesto u gradskoj guzvi a imas stari motor, onda vracanje tvornickog softvera produzit ce zivot i egr i dpf filtera. Ako si vecinom na otvorenoj cesti, neces osjetiti razliku.
U gradu je bolje u svakom slucaju da se vrati tvornicki nego da se sve off-a jer u slucaju vracanja softvera, nas okolo trujes puno manje od bavljenja sa dpf delete, off i slicnim sranjima.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve jos uvijek radi a auto ima preko 200k na satu, mada i ja mislim da bi to bilo najbolje vratili ali opet ne znam DPF OFF cu morati uraditi kad tad sigurno a najvjerovatnije EGR necu ni dirati (tada cu biti na EURO 3 normi). @ivanm

Evo malo sam poredio EGR i DPF mape izmedju 3593 i 9977 updatea. Veoma lako bi se mogo vratiti na staro. E sada ima li u tom updateu ikakvi dodadnih korisnih promjena osim EGR-a i DPF-a koje nisu korisne  @fire ? Znam da na 1.6 tdi bilo je promjena za dizne koje su bile mnogima od koristi... Ili samo da vratim EGR i DPF na staro a ovo ostalo nista da ne diram :)

egrw.png

egr.png

dpf.png

 

Edited by VW_GTD23
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, VW_GTD23 said:

Sve jos uvijek radi a auto ima preko 200k na satu, mada i ja mislim da bi to bilo najbolje vratili ali opet ne znam DPF OFF cu morati uraditi kad tad sigurno a najvjerovatnije EGR necu ni dirati (tada cu biti na EURO 3 normi). @ivanm

Evo malo sam poredio EGR i DPF mape izmedju 3593 i 9977 updatea. Veoma lako bi se mogo vratiti na staro. E sada ima li u tom updateu ikakvi dodadnih korisnih promjena osim EGR-a i DPF-a koje nisu korisne  @fire ? Znam da na 1.6 tdi bilo je promjena za dizne koje su bile mnogima od koristi... Ili samo da vratim EGR i DPF na staro a ovo ostalo nista da ne diram :)

 

 

Ajde stavi pliz u 3D graf promjene da se bolje vidi.

To je promjena koja se lako vidi i koja je cak mozda i namjerno kao mijenjana tako "ocito" da izgleda da ima neke promjene.
U pozadini je sigurno u nekim konverzijama, interpolacijama i slicno uradjeno nesto ne tako ocito gdje bih ja se kladio da je velika razlika.

Jel po bitovima to jedina promjena? Nema tamo negdje na nekim drugim mjestima za koje ti damos file ne ocitava nista korisno nesto drugacije?

Mozda fire misli da je taj 2014g ea288 motor, jer se 3G inace vode od 2014- pa nadalje. Ali ima i b7 2014 ea189 : )
----------------

Btw, ono sto ljudi ne znaju, a sto ni meni nije prije bilo ocito iz prve: micanjem ispravnog dpf-a ne dobijes nista konja, kao ni bolji backpressure. Oboje je iznenadjujuce identicno sa ispravnim dpfom. 
Iskusni tuneri cak nemaju nista protiv ostavljanja normalnog stage1 tune-a na ispravan dpf.

Po meni stvarno jedina mana dpf-a je sto regen rade sa ubrizgavanjem goriva u ciklusu ispuha, i onda se gorivo mijesa sa uljem. Preskupo im je stavit dedicated injektor prije dpfa kao sto to neki kamioni recimo imaju. Sad je vec kasno, dizeli ce polako prestajat s proizvodnjim, i ne isplati im se mijenjat cijelu arhitekturu radi par godina proizvodnje.

Ja to napadam tako sto mijenjam ulje na 10k plus pazim da ga ne prekinem nikad usred regena i to je to.

Edited by Garrett_
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, Garrett_ said:

Ajde stavi pliz u 3D graf promjene da se bolje vidi.

To je promjena koja se lako vidi i koja je cak mozda i namjerno kao mijenjana tako "ocito" da izgleda da ima neke promjene.
U pozadini je sigurno u nekim konverzijama, interpolacijama i slicno uradjeno nesto ne tako ocito gdje bih ja se kladio da je velika razlika.

Jel po bitovima to jedina promjena? Nema tamo negdje na nekim drugim mjestima za koje ti damos file ne ocitava nista korisno nesto drugacije?

Mozda fire misli da je taj 2014g ea288 motor, jer se 3G inace vode od 2014- pa nadalje. Ali ima i b7 2014 ea189 : )
----------------

Btw, ono sto ljudi ne znaju, a sto ni meni nije prije bilo ocito iz prve: micanjem ispravnog dpf-a ne dobijes nista konja, kao ni bolji backpressure. Oboje je iznenadjujuce identicno sa ispravnim dpfom. 
Iskusni tuneri cak nemaju nista protiv ostavljanja normalnog stage1 tune-a na ispravan dpf.

Po meni stvarno jedina mana dpf-a je sto regen rade sa ubrizgavanjem goriva u ciklusu ispuha, i onda se gorivo mijesa sa uljem. Preskupo im je stavit dedicated injektor prije dpfa kao sto to neki kamioni recimo imaju. Sad je vec kasno, dizeli ce polako prestajat s proizvodnjim, i ne isplati im se mijenjat cijelu arhitekturu radi par godina proizvodnje.

Ja to napadam tako sto mijenjam ulje na 10k plus pazim da ga ne prekinem nikad usred regena i to je to.

Pozz, jedno pitanje za DPF kaf se spominje. Golf 5 1.9 bls 2008 345tkm nikad se nije upalila lampica dpf. Pazim na regeneraciju i ponekad hu sam pokrenem preko vcds. E sad vidio da mi je u postavkama zapunjenost 88%. To je u vcds engine adaptation. I tamo se to može podesit od 0 do 99%. Nedavno odvrnuo lamda sondu i kamerom pregledao dpf. Sve sace su čitave. Naspricao K2 sprej i odradio reg. Nisam poslje gledao ima li razlike. E sad ima li razlike ako u tom adaptation podesim npr 10% zapunjenost. Da li onda rijeđe počinje reg., ili ima li uopce smisla mjenjat te vrijednosti. Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, toom01 said:

Pozz, jedno pitanje za DPF kaf se spominje. Golf 5 1.9 bls 2008 345tkm nikad se nije upalila lampica dpf. Pazim na regeneraciju i ponekad hu sam pokrenem preko vcds. E sad vidio da mi je u postavkama zapunjenost 88%. To je u vcds engine adaptation. I tamo se to može podesit od 0 do 99%. Nedavno odvrnuo lamda sondu i kamerom pregledao dpf. Sve sace su čitave. Naspricao K2 sprej i odradio reg. Nisam poslje gledao ima li razlike. E sad ima li razlike ako u tom adaptation podesim npr 10% zapunjenost. Da li onda rijeđe počinje reg., ili ima li uopce smisla mjenjat te vrijednosti. Hvala.

Nema smisla dirati u vcdsu, ako ga nisi mijenjao ili ocistio na stolu.

Koliko cesto ti radi regen? Sve od 200km pa nadalje je sasvim ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, Garrett_ said:

Nema smisla dirati u vcdsu, ako ga nisi mijenjao ili ocistio na stolu.

Koliko cesto ti radi regen? Sve od 200km pa nadalje je sasvim 

Just now, toom01 said:
8 minutes ago, Garrett_ said:

Nema smisla dirati u vcdsu, ako ga nisi mijenjao ili ocistio na stolu.

Koliko cesto ti radi regen? Sve od 200km pa nadalje je sasvim 

Da, 180 do 250... u tim okvirima je. 

8 minutes ago, Garrett_ said:

Nema smisla dirati u vcdsu, ako ga nisi mijenjao ili ocistio na stolu.

Koliko cesto ti radi regen? Sve od 200km pa nadalje je sasvim 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti 3D prikaza mada ne znam sta ce ti on kada se promjene odmah primjete po byte-ovima. O tome bi ti Muha znao mnogo vise reci, promjena sigurno ima pored ovih koje sam ja uocio na EGR-u i DPF-u. Kada budem radio STAGE 1 vjerovatno cu i ovo vratiti na staro :)

3d.png

slika.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, na to se odnosi, zahvacen je i u Njemackoj je 2016 god stavljen taj "update" , sad je auto uvezen u HR i ja zelim vratiti stari software.
Svaki bolji tuner ima mape za vag. Ja sam dao vratiti stock mapu kod Muhe, mapa iz 2011, auto 2012, motor CFHF, 2.0 TDI, 110 ks, dignut na 150 ks, novi zamjenski dpf i egr i radi milina..
Nema dpf-a koji se neda ocistiti ako nisu pukle sace. I na 345000 km stroj izbije 80% pepela van. To je ono crveno. Vađenjem dpf saća iz lonca samo riskiras da ti za godinu dana uvedu normalan ekotest na NOx, PM, PN, i ostalo i bus plakal bezveze. Evo neki kemicar sam to radi.




Btw, ono sto ljudi ne znaju, a sto ni meni nije prije bilo ocito iz prve: micanjem ispravnog dpf-a ne dobijes nista konja, kao ni bolji backpressure. Oboje je iznenadjujuce identicno sa ispravnim dpfom. 
Iskusni tuneri cak nemaju nista protiv ostavljanja normalnog stage1 tune-a na ispravan dpf.
Po meni stvarno jedina mana dpf-a je sto regen rade sa ubrizgavanjem goriva u ciklusu ispuha, i onda se gorivo mijesa sa uljem. Preskupo im je stavit dedicated injektor prije dpfa kao sto to neki kamioni recimo imaju. Sad je vec kasno, dizeli ce polako prestajat s proizvodnjim, i ne isplati im se mijenjat cijelu arhitekturu radi par godina proizvodnje.
Ja to napadam tako sto mijenjam ulje na 10k plus pazim da ga ne prekinem nikad usred regena i to je to.


Potpis ko kuća

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, ivanm said:

Svaki bolji tuner ima mape za vag. Ja sam dao vratiti stock mapu kod Muhe, mapa iz 2011, auto 2012, motor CFHF, 2.0 TDI, 110 ks, dignut na 150 ks, novi zamjenski dpf i egr i radi milina..
Nema dpf-a koji se neda ocistiti ako nisu pukle sace. I na 345000 km stroj izbije 80% pepela van. To je ono crveno. Vađenjem dpf saća iz lonca samo riskiras da ti za godinu dana uvedu normalan ekotest na NOx, PM, PN, i ostalo i bus plakal bezveze. Evo neki kemicar sam to radi.
 


 

 


Potpis ko kuća

 

Evo koliko se vide sace na mom dpf u., kad maknem lamda sondu. 

2021-06-27_13-18-45-8t8k7h.jpg

Ovo je slika prije sprcanja K2 dpf spreja. Ako uopce nesto pomaže. 

Particle filter; difference pressure 0.00 motor ugasen

na leru 2.2 

na 3000 27 do 35

To je nakon reg grupa 075.3 load koef 0%

Sorry, ako sam pobjegao sa teme...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispravan dpf i bez dpf je obicno razlika 2-3hp na istim postavkama, znaci zanemarivo. Ako je ispravan dpf nema razloga da se vadi.

Uglavnom vrlo veliki problem na novim softverima(NOx verzije) je znacajno povecanje predubrizgavanja i postubrizgavanja, sto lose utjece na potrosnju, dizne, dpf, spool. Jedino smanjuje NOx. I postoje bugovi poput gasenja auta pod klimom, skakanje lera kada se stisne kuplung ...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo vidi se i na mapama za ubrizgavanje da ima razlike. Je li dovoljno da uradim downgrade sa 9977 na 3593? Valjda cu se tada tih problema rijesiti a nadam se da tu nema nekih drugih bug-ova, Vecina mapa jeste indetifikovana ali ponovo mi nije jasno kako 9977 ima 404 mape a 3593  samo 378 a oba su od EDC17 CP14 03L906022MC iz mk6 isti motor. Checksum-ovi su dobri kod oba. Od cega su preostale mape @fire? 🙄

injection.png

Edited by VW_GTD23
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokazala su se najbolje verzija oko 9000, te imaju najmanje bugova a nemaju te nove gluposti. Samo je problem da za neke verzije ecu-a nema tih verzija softvera.

3593 je vrlo stara verzija, tu zna biti cudnih bugova(teze pali i takve stvari).

 

To je simens/conti ecu i winols(pogotovo crackani) ne prepoznaju dobro mape(na boschu super prepoznaje). Obje verzije imaju preko 15 000 raznih mapa.

 

Inace najzanimljiviji ecu je edc17u01, to je taj famozni ecu koji je imao dodatni program da skuzi kada ga testiraju da otide u drugi set mapa. Znaci stavis auto na valjke, napravis mapu i izmjeris istu snagu i moment kao stock. A po parametrima na dijagnostici ima znacajno vise snage. I sto god radio auto na valjcima ima stock snagu. Ali na cesti leti. I ako se dobro zagledas vidi se da taj ecu ima znajcano veci program od ostalih i dva seta mapi.

 

  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simens i Continental ECU su vecinom na 1,6 TDI motorima. Koliko se ja sjecam EDC17 CP14 03L906022MC treba biti BOSCH i oba file su iscitana sa Bosch-a :) To za creckane verzije si u pravu, nekada one mogu biti veoma korisne a nekada naprave i ozbiljne probleme. Vecina "lokalnih majstora" koje ja znam koristi creckane verzije tako da oni ne mogu nista puno bolje napraviti nego ja sam. Da imam neko novije auto ne bih se igrao sa ovim, onda bih isao u ovlasteni ATM Chiptuning da mi to odrade.

Imam i  6179 veziju updatea ali ni ona nema isi broj mapa i A2L file-ovi su razliciti za svaku verziju. E sada ne znam kada bih vracao stariju verziju da samo prebacim ovaj donji dio gdje su mape a ovaj gordnji gdje je IMMO, TPROT itd. mora ostati isti? Koliko sam uspio skontati svaka novija vezije ima vise i vise mapa. @fire

aa18e3c5cf0579afdfc599d46866d424.jpg

 

 

Edited by VW_GTD23
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje da dodes do mene, da vidim koje su verzije dostupne u bazi.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si blize dosao bih odmah, nema ove iskusnih tunera kao sto si ti. I ovaj sto drzi ATM sve povlaci iz njihove baze u Holandiji, on skoro nista kao custom ne radi a i poprilicno je poskup :( Mada nije ovo meni nista hitno, auto se sa tim updateom vozi vec par godina i sve je jos uvijek ok. Valjda cu se sam uspjeti snaci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update za sve koji mozda planiraju mapiranje: odvezao 7000km i primjecujem da recimo vozim konstantno 150 i ulje bude na 105 stupnjeva nagazim recimo par km preko 200 i onda opet vozim 150 nema sanse da se ulje vrati na 105 nego ostane cca na 110 zakljucujem da se puno teze hladi nego ranije, vjerujem da nije neka sreca za motor ali vidjet cemo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom kakve su temperature vani, to je i normalno, samo pazi da temp ulja ne ide preko 125*C...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji je tacno motor u pitanju i na koliko je mapiran? Nisi pratio EGT i on bi trebao da raste vise nego uobicajno? @Marko1234

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da su temp vani vece, no kako "živim u autu" primjecujem da ima razlike unatoc tome.

@VW_GTD23 2,0tdi, 190ks

Edited by Marko1234

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezano za software, downgrade, evo slika iz VCDS-a, ne znam gdje se ovdje vidi koji je software gore sada?

Ht6t26E.png

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

svi motori od 2015 imaju problema s pregrijavanjem ulja, jer je vag odlucio staviti termicku izolaciju na karter da se ulje brze grije. I zato se znacajno sporije hladi.

U mapi je podeseno da tek na 140C ulja pocinje skidati snagu.

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 13