1 1
Brane_st

Reparacija mjenjača

Recommended Posts

Jasno, nikad ne znas kak je vozen auto prije tebe, jbg. Ja sam mislio da ce se rijesit kad promjenim ulje al to je bilo toliko minimalno da nije vrijedno spomena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad već imaš problem a zamjena ulja ga nije riješila ili minimalno onda najbolje bilo posjetiti meštra koji se time bavi. Moguće da je sinhron druge dobio a treba vidjeti i što je sa ostalima. Pošto si iz Zagreba Žac radi u gore navedenoj firmi a bavi se i privatno pa nije problem nazvati ga i dogovoriti a po reakciji drugih svi su zadovoljni njime. Bilo je hrpa tekstova na temu ulje mjenjača i osobno ne bih stavio Castrol a pogotovo sintetički koji se nije pokazao dobar za sinhrone, što smo već mljeli u nekoliko tema pa ti Frik može još potvrditi. Iako ovlašteni ima Castrol u ponudi radije bih uzeo Febi po preporuci već spomenutog člana i nije skupo u usporedbi sa VW OEM uljem kojem je cijena 345 kn/1L u ovlaštenom dok ga Anđelko ima u ponudi po 293 kn za litru što je ipak prihvatljivije. Ovdje konkretno govorim o ulju OEM VW (G 052 171 A2) koji ide u 6 brzinski ERF ručni mjenjač što je kod mene slučaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je teze saltao iz prve u drugu (pogotovo kad je hladnije) i na 80 000 ispustio original ulje natocio 4l Febi i razlika je osjetna

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xman, a da te ne jebe 500-600Nm pod haubom?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da je snaga ipsk velika za mjenjač pa ležaji malo dobili lufta...

Znači svi preporučate febi ulje a sto kazete na Total?

Gradacija ko febi i dodati L.M aditiv unutra dal bi to bilo ok?

Edited by polic na kvadrat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno cu se ovih dana javit u taj servis. Svi spominju Zaca al nitko da zaljepi neki broj mobitela :)

 

Sto se Nm tice, nije do toga jer je grebao i kad sam ga kupio, samo sto se to cim malo zatopli nekako izgubi pa me nije smetalo kao sad kad je hladnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ga ima u profilu pa pokusaj.

Vec smo ga stavljali u jednoj temi ali sada sam na mobu pa mi je teze pronaci a nisam ga stavio u kontakte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da je snaga ipsk velika za mjenjač pa ležaji malo dobili lufta...

Znači svi preporučate febi ulje a sto kazete na Total?

Gradacija ko febi i dodati L.M aditiv unutra dal bi to bilo ok?

Ako se ne varam i njega Žac preporučuje za mjenjače a sada kakav je ne bih znao. Na Mercedesovom forumu pročitao sam post oko mjenjača i koje ulje se koristi tako da je Febi u Mercedesa OEM ulje pa ako ide u mečku može i u VW a što se aditiva LM ti će, pogotovo u mjenjač tu sam još skeptičniji nego za motor iako sam ga na motoru htio isprobati.

 

Xman,

Žac, mobitel 091/582 1671

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam i njega Žac preporučuje za mjenjače a sada kakav je ne bih znao. Na Mercedesovom forumu pročitao sam post oko mjenjača i koje ulje se koristi tako da je Febi u Mercedesa OEM ulje pa ako ide u mečku može i u VW.

 

Xman,

Žac, mobitel 091/582 1671

Baš zato i pitam jer meni kada je reparirao mjenjač na 6n2 rekao je moze Total a ono kad pogledam cijenu cca 5o kn je litra i staviti LM aditiv mislim da je to Ok.

 

Bio si brži s brojem od Meštra....

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako brz. :)

Kako si zadovoljan s popravkom i sto je bio problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xman...Malo kasnim ali evo mozda pomogne. Prema autodati za Golf 2011 ( jbg nemam mlade, ali trebalo bi biti isto ljude kao u 6ici ) ide 70w75 Sintetika GL-5 .... 2.3 Litre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio sam info da su ovlašteni od VW kod nas odnedavno dobili dozvolu za otvaranje/popravak DSG mjenjača.

Edited by kostolomac_cro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva za cut... nitko od nas nije slan na skolovanje za otvarat dsg... samo mehatronik... lamele i stelanje i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam u Utorak u servisu i iz prve ruke dobio info, i za inat nakon odobrenja od VW nakon par dana im dosao lik sa sedmicom DSG.

Popravak nekih 10k kn bio.

Inače koliko znam često idu na školovanja ( ovaj servis za koji ja znam ) i to im direktno utječe na plaću ( dobiju povišicu ).

 

Meni je logički da su svi servisi u istom položaju što se tiče popravaka koje smije odrađivat, ali očito da nisu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a evo ima bit.... ta cijena 10tkn je nista jer sami mehatronik je i skuplji...

Cak i sluzbena literatura nema nekih velikih objasnjena radnih pojedinih postupaka na tim mjenjacima.... Al kako je dsg vec dugo na trzistu nije cudno da su sad poceli i s tim popravcima....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram pitat jer me zanima zamjena sinkrona 2. brzine. Da li se samo mijenja prsten sinkrona koji je 530 kn ili uz njega obvezatno ide i tijelo sinkrona? Pitam iz razloga jer samo tijelo košta 2419 kn što mi je malo onak, preveč a ne znam ide li pod mus ili ne.

- Tijelo sinkrona s kliznom.......(02M311239B)........................2419,00 kn
- Sinkronoizacijski prsten........(02M311247A)...........................530,00 kn

Tijelo sinkrona
593211_x800obuhy.jpg

Sinkronizacijski prsten
385591_x8006zu54.jpg

Mjenjač ERF, 02M
erf_mjenja_02m1nukn.png

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo prsten

jedino ako je dugo vožen sa potrošenim sinkronom onda se znaju i zubi na tjelu potrošiti

nekako mi se puno čine ti sinkroni zadnji put kad sam gleda bili su oko 300-400kn mada nisam gleda za 02M, al opet :gleda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala spasioče. :)

Kada sam listao starije teme jedan kolega tu sa foruma je isto imao problem sa sinkronom druge i mijenjao je samo prsten, ništa drugo nije spominjano. Ovo mi je previše, znam da bi možda bilo poželjno ali ako nije neophodno zašto, meni samo malo zapinje kada je hladno, kada se ulje ugrije onda je bolje ali osjetim kada mijenjam kao da klizi preko metala, znači nije kao kod drugih brzina gdje se ništa ne osjeti kod mjenjanja.

 

Savjetnik u ovlaštenom me uvijek iznenadi sa cijenom, nevjerojatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bitno da ti to dobro poslikas i vidis kako rade pa mozda se neki DIY izvuce ha... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško da će biti neki DIY iz toga izvuć ali slika mora biti jer ako nije uslikano nije se dio ni stavio. :)

Šime, ako može mala pomoć ... gore na ETKA-i koju sam stavio piše da je tijelo sinkrona sa kliznom manžetom za 1./2. brzinu. Da li to znači da je on za obje brzine ili da se može koristiti za bilo koju? Jer ako je za obje a u prvu mi se ubacuje kao u putar onda stvarno nema potrebe za njim nego samo prsten sinkrona za 2. brzinu koja mi malo zapinje, da li je toplo ili hladno? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

on je između prve i druge pribacuje iz jedne u drugu

imaš to između svake brzine

DSC06621.jpg

ima iste zube s obe strane pa ako je u prvu dobar ne znači da je i za drugu,kužiš šta oću reći
mada ne virujem da je kod tebe to potrošeno

sad sam pogleda u Etki al vidi se i na tvojoj slici
s obe strane tog prstena ima po jedan sinkron,jedan za prvu jedan za drugu brzinu,
al na tvojoj getribi su isti obadva i zato je cijena tolika jer je to za 2 komada inače su oko 250kn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala Šime,
kužim sad o čemu se radi, jasno mi je.

A nadam se da tijelo neće biti potrebno mijenjati, inače po ljeti nemam problema sa prebacivanjem, ne zapinje ništa samo se preko zime javlja taj problem. Da je netko drugi vjerujem da bi promijenio samo ulje i vozi dalje ali pošto je mjenjač ionako dolje promijenio bih ga da se kojim slučajem stanje sa 2. brzinom ne pogorša a onda sve ponovno plaćati je bez veze. Auto je uvoz iz Italije a tamo ovakvih niskih temperatura nemaju pa se nadam da prvi vlasnik nije ništa samljeo i da će zamjena prstena sinkrona 2. brzine biti sve što će trebati zamijeniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, sada vidim iz ponude da je cijena za 2. prstena. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sitna zapinjanja su se rjesavala i samo naljevanjem mineralnog ulja....

U radu oko mjenjaca racunaj da tu moze bit jos par stvari koje se mozda budu trebale mjenjat. Kak je rjec o malo kompleksnijem sklopu a ako nemas alat nit praksu... moj savjet da das Žacu i čoek ti sve rjesi..

P.S provjetri dal spojnicka ima aksijalnog lufta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam Ivo ali nije li to vatrogasna mjera i pitanje koliko će dugo trajat, mislim na zamjenu ulja i zar nije bolje promijeniti oba sinkrona, uliti novo ulje i miran si?

Druga stvar ako se nekome ne skida mjenjač jer demontaža i montaža košta pa onda se pokuša sa novim uljem i ako pomogne zašto ne, ali ako su sve brzine u redu i u ovom starom ulju a samo druga pravi probleme po zimi a ionako je mjenjač dolje zbog montaže nove spojke zar nije bolje iskoristiti i stavit nove sinkrone kad već imam priliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1