2 2
amercivic

Kocnice, odzracivanje?

Recommended Posts

Audi a4, kad sam kupio auto pedala kocnice je bila tvrda, ali kocenje je bilo onako, i prilikom naglog kocenja nije proklizavao ali nisam osjetio da je ABS aktivan, ( ne osjeti se udaranje u pedalu).

 

Nekad prije bivsi vlasnik je mijenjao gl kocioni. Mislio sam da je do ulja jer je bilo crno gotov... ispustio sam svo ulje iz sistema, nalio novo, odzracio, ali kocnica je mekana i prilikom kocenja tone. Odzraceno 100% sve kako treba, ali nije to to..

Ne pusta ulje nigdje..

 

Preko VCDS pritisak na kocnicu daje oko 40 bara, bara sto je uredno.. Zanima me da li je moguce prilikom zamjene gl. kocionog da nije ABS pumpa odzracena preko dijagnostike.?

 

Da li mogu preko OUTPUT TESTA odraditi odzracivanje abs pumpe?

ABS1_zps1085ebf6.jpg

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam slican problem ?? prominija sam sva 4 klista,dikove plocice abs pumpu servo bubnj i gl kocioni....problem i dalje tu ?? ugl auto ima kocinu silu al je pedala nisko i kad napumpam lose koci dok ne propadne do mista di hvata....ako uspijes ista rijesit javi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad se neispusti skroz tekucina pa tek onda da se naljeva nova... tako samo mozes imat vise problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jbg napravio sam zajeb, htio sam skroz sve ispustit jer je staro ulje bilo katastrofa, a i boga pitaj kad je zadnji put promijenjeno...

 

Ugl ja odzracivo i nije to to bilo, isao kod dvojice majstora jos i oni odzracivali, i kazu mi da je ok kocinca. Ali nije to to, kocnica je mekana i tone prilikom kocenja, nisko hvatala skroz. Odma su krenuli sa pricom ne valjaju ti celjusti, kocioni, blaa blaa, a ja znam da je sve uredno i da ne pusta nigdje nista. Kad bi kome reko da treba ABS odzracit, kazu mi da nema potrebe...

 

Jucer sam popizdio i otisao ponovo sam odzracio, ali ovaj put i ABS pumpu.. Ipak je bilo zraka u sistemu...

Sad kocnica ne da je tvrda, nego je kao kamen.. Koci sve kako treba i ovakva treba da bude...

 

Pa sam ga pocastio novim diskovima i plocicama :grrr

EONje6u.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato se neispusta tekucina nego nova kad izadje na lajtunge to je to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako si ozracija abs pumpu?

Pogledaj na dnu stranice ---- link

 

I to je potrebno samo ako pumpa ostane suha a ako se radi po proceduri kao što je naveo AUTOFREAK onda nema potrebe za ozračivanjem ABS pumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam skuzija stavim da pumpa zuji i otpustam pipe na klistima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sebi mijenjam kocionu tekucinu kupim litru i pol ATE ulja, kotac po kotac ispustam i onda sam siguran da je novo u cijelom sistemu.

Edited by Luka_DSG

Share this post


Link to post
Share on other sites

DELPHI su diskovi i plocice....

 

Zelio sam skroz isprat sistem jer je staro ulje bilo crno, i kocnica nije bila idealna... Ako nista eto ko bude imao slican problem, potrebno je i ABS pumpu odzraciti da bi bilo sve kako treba.
;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje se nikad neispusta pa da se tek onda uljeva novo! Iz posude se izvuce i posuda se ocisti kao i onaj grubi filter i nalijes novu i to je to.

Jos bolje ako se ima mogucnost da se nabije pod tlakom (čonča u kojoj je nova glic se nabije na 1.5 bar) i tak ide prije a ako je radjeno sta na sistemu pa sistem ostao prazan jos se pokrene abs bleeding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje se nikad neispusta pa da se tek onda uljeva novo! Iz posude se izvuce i posuda se ocisti kao i onaj grubi filter i nalijes novu i to je to.

Jos bolje ako se ima mogucnost da se nabije pod tlakom (čonča u kojoj je nova glic se nabije na 1.5 bar) i tak ide prije a ako je radjeno sta na sistemu pa sistem ostao prazan jos se pokrene abs bleeding...

Znas i gotovo..

Zelio bi samo reci da s kocnicama se ne igrajte, kad motor crkne stanes, kad kocnice otkazu glavu gubis... Imajte to na umu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni isto vise ne ide u glavu freak je x put rekao u kratko postupak na forumu koji je jedini ispravan, a drugi opet deru po svom.....i onda se čude kako mu papučica propada ili slično...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mjenjao sam kocionu tecnost na golfu 4 i nakon zamjene kocnica propada ne hvata na vrhi vec skoro pri samom kraju,odzracen je sistem 2 puta i nije bilo zraka,nisam isao na dijagnostiku na abs bleeding,i odzracio sam i kvacilo

Da li treba da se uradi ABS odzracivanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa čim ti papuča propada negdje je ostalo zraka. Ako ti je posuda ostala prazna dok si ozračivao onda je ušlo zraka u ABS i morat ćeš diagnostikom to odzračit. Ili pokušat nekom primitivnom metodom tipa da naglo zakočiš na nekom šodru di će se ABS aktivirat pa nakon toga opet odzračit na čeljustima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kada sam mijenjao tekucinu sve sam radio isto kao kod auta bez ABS-a po X semi :) Tvrdoca je ostala sto je najbitnije.

Probaj odzraciti abs pumpu a ako ti ni to ne upali negdje ti ulazi vazduh u sistem. Da li je kocnica bila tvrda nakon zamjenje tekucine pa je postepeno ponovo omeksala?

 

 

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negdje tebi vuče vazduh

Pregledaj one dvije gumice ispod posude, posudu, crijevo od vakuum pumpe do vakuum aparata zna da napukne, čep od posude takođe.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Memphis said:

Pa čim ti papuča propada negdje je ostalo zraka. Ako ti je posuda ostala prazna dok si ozračivao onda je ušlo zraka u ABS i morat ćeš diagnostikom to odzračit. Ili pokušat nekom primitivnom metodom tipa da naglo zakočiš na nekom šodru di će se ABS aktivirat pa nakon toga opet odzračit na čeljustima.

Nije posuda ostala prazna nikako,uvjek sam gledao da nivo bude iznad max kad sa ozracivao,ozracivao sam prvo zadnji desni,pa zadnji lijevi,prednji desni,prednji lijevi i na kraju kuplung 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam odzracivao kvacilo niti sam ista petljao preko VCDS-a na ABS a tvrdoca je ostala ista. A nisam ni  obracao puno paznju na nivo u posudi vjerovatno je padala ispod nivoa hahah :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mur3633 said:

Negdje tebi vuče vazduh

Pregledaj one dvije gumice ispod posude, posudu, crijevo od vakuum pumpe do vakuum aparata zna da napukne, čep od posude takođe.

 

 

Gledao sam bas to crijevo i nigdje nisam uocio da je puklo,gledao sam i cep od posude nista nije puklo.

Vise od pola litre sam izvukao 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nije posuda ostala prazna nikako,uvjek sam gledao da nivo bude iznad max kad sa ozracivao,ozracivao sam prvo zadnji desni,pa zadnji lijevi,prednji desni,prednji lijevi i na kraju kuplung 
Onda ti je negdje ostalo zraka ili ako si stiskao pedalu dokraja uglavnom kocjonom hoce se gumica zmaknut u njemu ako je vec star pa ti propada pedala.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vjerujem da je ikad mjenjan glavni kocioni,narucio vcds dijagnostiku pa kad mi dodje ozracicu abs pa javim jel ista bolje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2