4 4
milat

Promjena bregaste osovine 1.9 TDI - par pitanja

Recommended Posts

Ja se malo više raspitivao, pa ako ti pomogne(tražio sam best buy zamjensku)

 

U četiri dućana mi preporučili AE.

U jednom dućanu ponudlil AE(oko 750 kn) ili Ruville. Ruvillle je skuplja za 900 kn. Na upit koju bi preporučili,rekli su da su obe dobre, a da si sam vidim dal želim plaitit više.

​U jednom dućanu mi ponudili skuplji (1600 kn, čelični AE) i jeftiniji (1000 kn, obični AE). Na upit koje bi bilo bolje, odgovaraju da će obe odraditi posao i neka si sam vidim.

​Mehaničar mi rekao da mi može ponuditi AE ili Kolben Smit. Doado je da misli da je primjetio da su to iste osovine koje dolaze u različitim kutijama. Kolben je oko 300 kn skuplja od AE. Rekao je da bi on na mojem mjestu uzeo AE jer je to sve isto te da je i sebi stavio AE.

 

​Tražio sam negativna iskustva sa AE, na internetu našao 2 slučaja od ova 2 kolege forumaša koji su ih naveli.

​Uglavnom, neki moj zaključak je da svi najviše nude AE. Da li su pucanja ili kvarovi česti lii izdvojeni slučajevi to ne mogu tvrditi, ali si mislim da nebi valjda svi nudili AE ako su takav škart i možda se našim kolegama zalomilo( možda i ne).

 

​I ja čekam konkretan odgovor, ali moje je već naručeno. Autofreak, misliš da je je manja šansa da se nešto sjebe ako je AE bregasta sa AE ležajevima( ili nekim drugimakoji nisu originalni)?

 

​Po ovme što su mi nudili u dućanima ispada da se najviše i to prodaje( neki prosječni kupac koji ne ide u detalje) pa se tješim da su vaša iskustva izdvojeni slučajevi hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje se raspitati po forumima i internetu ( review) jer u vecini slucajeva u vecim ducanima ala tokic..prodavaci preporucuju ono sto imaju i sto se prodaje, sto ne znaci da je top notch a ti zelis nesto sto je kvalitetno neovisno o cijeni. Zato je forum i iskustvo forumasa zakon, a imamo frika tu pa imamo i first hand iskustvo iz ovlastenog.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni su u tokicu nudili uz AE glico lezajeve...jer je to opet grupacija Federal Mogul...

http://www.fmecat.eu/selProd2.asp?make=104&model=1564&engine=&litre=1.9%20D&prdgrp=4&langID=1&TsVer=&engseal=0

 

Po njihovu ima Chilled cast steel bregasta i steel bregasta... dakle imas i klasu/kvalitetu

Posto u nas svi idu na sto manje novaca da se potrosi i onda i idu naj jeftiniji dijelovi.... Kod bregaste bih isao na kvalitetniju... KS mi izgleda bas ok al eto ugradih jednu samo...

Kad smo kod ae-a a on je pod gore F M grupom nevidim nigdje da je KS u toj grupi...

"The company’s aftermarket brands include ANCO® wipers; Beck/Arnley premium OE quality parts and fluids; BERU®* ignition systems; Champion® lighting, spark plugs, wipers and filters; Interfil® filters; AE®, Fel-Pro®, FP Diesel®, Goetze®, Glyco®, Nüral®, Payen® and Sealed Power® engine products; MOOG® chassis components; and Ferodo®, Jurid® and Wagner® brake products and lighting.


*BERU is a registered trademark of BorgWarner Ludwigsburg GmbH"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivo, ti u ovlastenom imas priliku vidjeti OEM bregaste, imas li info tko ih u originalu proizvodi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

kurbe kriju te podatke ki zmija noge... :/ Imam starih hm 5-6kom doma i cak su u org kutijama al hebg na kutiji nepise proizvodjac.... niti je utisnuto na bregu...

Tu mozemo svasta pricat...kao i za ulja a eto za ulje konkretno vag nema samo jednog dobavljaca za ulja... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam jer po postovima sam skuzio da bi nam vec javio sto dolazi u originalu. :) Bas, ista stvar kao sa uljima a koliko onda kosta OEM bregasta, sigurno oko 3000 kn?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema enigmi u mene... makar i gomno da prodaju tako onda i recem.. nema umatanja u foliju :)

 

 

tako nesto...nesjecam se vise... ugl set sa podizacima lezaji sarafi.... dodje se na 9tkn...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako te mogu jos zamoliti sto ovlasteni nude kao zamjenu za OEM bregastu, imaju li nesto u ponudi ili samo original?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema nista.. samo sta ima u etki... oim individualno ako imaju deal sa nekim tipa tokic ciak itd onda nude tu jeftiniju opciju al taj je i jamstvo krace...

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni su u tokicu nudili uz AE glico lezajeve...jer je to opet grupacija Federal Mogul...

http://www.fmecat.eu/selProd2.asp?make=104&model=1564&engine=&litre=1.9%20D&prdgrp=4&langID=1&TsVer=&engseal=0

 

Po njihovu ima Chilled cast steel bregasta i steel bregasta... dakle imas i klasu/kvalitetu

Posto u nas svi idu na sto manje novaca da se potrosi i onda i idu naj jeftiniji dijelovi.... Kod bregaste bih isao na kvalitetniju... KS mi izgleda bas ok al eto ugradih jednu samo...

Kad smo kod ae-a a on je pod gore F M grupom nevidim nigdje da je KS u toj grupi...

"The company’s aftermarket brands include ANCO® wipers; Beck/Arnley premium OE quality parts and fluids; BERU®* ignition systems; Champion® lighting, spark plugs, wipers and filters; Interfil® filters; AE®, Fel-Pro®, FP Diesel®, Goetze®, Glyco®, Nüral®, Payen® and Sealed Power® engine products; MOOG® chassis components; and Ferodo®, Jurid® and Wagner® brake products and lighting.

*BERU is a registered trademark of BorgWarner Ludwigsburg GmbH"

Da, da tako je i mehaničar meni složio, krivo sam bio napisao. AE Bregasta, AE Hidropodizači i Glyco ležajevi. Opet mi ponovio da za skupljom bregastom po njegovom nema potrebe i da bi ova trebala trajati duže od originalne jer je na njoj ispravljeno ono što su zajebali na originalnoj. E sad, ja ću obvezno javiti ako se slučajno sjebe na premaloj kilometraži ili prekratkom vremenskom roku.

 

Ivo, što se tiče promjene letećih ležajeva, pošto radiš u ovlaštenom, imaš možda preporuku u koji bi išao u ZG ili okolici? Mene su uglavnom mehaničari odgovarali od toga da ih mijenjam jer kao zašto da diram nešto što radi. A s druge strane čitam horor priče o BXE motorima i tome da leteći i klipnjača vole vidjeti svjetlo dana. Što ti misliš? Imaš kakva iskustva s time?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedavno je netko s foruma izmjenio lezaje na seatu i po slici vec su imali bakrenu boju... tako da svakako nebi bilo lose promjenit lezajeve i vijke klipnjaca... Koji servis...nebi ulazio u to... svi bi trebali bit jednako kvalitetni.... a dal ima tko s foruma u ijednom.. neznam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedavno je netko s foruma izmjenio lezaje na seatu i po slici vec su imali bakrenu boju... tako da svakako nebi bilo lose promjenit lezajeve i vijke klipnjaca... Koji servis...nebi ulazio u to... svi bi trebali bit jednako kvalitetni.... a dal ima tko s foruma u ijednom.. neznam...

Ok. hvala na odgovoru. Trebam li nešto posebno naglasiti kod izmjene ili bi sve trebali znati po broju šasije? Ima li možda koja dobra marka zamjenskih letećih? Vjerojatno ću otići na zamjenu, valjda neću napraviti s time napraviti više štete nego koristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neces u servis onda ostavi auto puksu u Jakovlje.. sve odradi po p.s-u i covjek je od rijeci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd' da dignem temu iz mrtvih.

Bregasta: Kolbenschmidt (038 109 101 R)
Podizači: Ina crni (038 109 309 C)
Ležajevi: VW OEM (038 103 673 C GLB)

Kako se čini ova kombinacija?
Uz ovo naravno novi šarafi bregaste i klackalica.


Koje ulje usuti za razrađivanje bregaste? Da li neko obično 505.01/507 ili ima baš specifično?

Postupak razrade bregaste:
2000 obrtaja 20min u mjestu čim se motor upali, pa nakon toga usuti normalno ulje s novim filterom i voziti nekih 1500km, pa opet poslije toga novo ulje i filter.


I još nešto interesantno sam vidio. Modifikacija podmazivanja ležajeva bregaste koji se pojedu nakon 15-20 000km. Kako se ovo čini i da li da se upuštam u modifikaciju?

https://forums.tdiclub.com/index.php?threads/cam-bearing-reengineering-for-pd-motors.253137/

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, mur3633 said:


Koje ulje usuti za razrađivanje bregaste? Da li neko obično 505.01/507 ili ima baš specifično?

Postupak razrade bregaste:
2000 obrtaja 20min u mjestu čim se motor upali, pa nakon toga usuti normalno ulje s novim filterom i voziti nekih 1500km, pa opet poslije toga novo ulje i filter.
 

Koja je ideja razrade bregaste za nas neupucene?

Sto se dobije s time.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U te neupućene spadam i ja, samo prenosim što sam čitao o tome svemu, a jesam dosta.

Zato i pitam ovdje, ako neko ima iskusniji od nas da nam pojasni malo detaljnije.

https://bobistheoilguy.com/forums/threads/pd-camshaft-break-in.251815/
https://forums.tdiclub.com/index.php?threads/pd-proper-cam-break-in-procedures.426465/
https://www.myturbodiesel.com/d2/1000q/multi/camshaft-inspection-replace-vw-tdi.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koja je ideja razrade bregaste za nas neupucene?
Sto se dobije s time.
Vjerojatno misli na ozracivanje hidropodozaca

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, mur3633 said:

U te neupućene spadam i ja, samo prenosim što sam čitao o tome svemu, a jesam dosta.

Zato i pitam ovdje, ako neko ima iskusniji od nas da nam pojasni malo detaljnije.

https://bobistheoilguy.com/forums/threads/pd-camshaft-break-in.251815/
https://forums.tdiclub.com/index.php?threads/pd-proper-cam-break-in-procedures.426465/
https://www.myturbodiesel.com/d2/1000q/multi/camshaft-inspection-replace-vw-tdi.htm

 

13 hours ago, mur3633 said:

Ajd' da dignem temu iz mrtvih.

Bregasta: Kolbenschmidt (038 109 101 R)
Podizači: Ina crni (038 109 309 C)
Ležajevi: VW OEM (038 103 673 C GLB)

Kako se čini ova kombinacija?
Uz ovo naravno novi šarafi bregaste i klackalica.


Koje ulje usuti za razrađivanje bregaste? Da li neko obično 505.01/507 ili ima baš specifično?

Postupak razrade bregaste:
2000 obrtaja 20min u mjestu čim se motor upali, pa nakon toga usuti normalno ulje s novim filterom i voziti nekih 1500km, pa opet poslije toga novo ulje i filter.


I još nešto interesantno sam vidio. Modifikacija podmazivanja ležajeva bregaste koji se pojedu nakon 15-20 000km. Kako se ovo čini i da li da se upuštam u modifikaciju?

https://forums.tdiclub.com/index.php?threads/cam-bearing-reengineering-for-pd-motors.253137/

Po meni bolje uzet cijeli set  od INE = hidropodizači+bregasta.

Što se tiče postupka postoje online dostupne servisne upute po kojima sve imaš objašnjeno tako da se ne moraš slijepo držat nekih forumskih priča. Pogotvo ove nebuloze sa nekakvim specifičnim i silnim  izmjenama ulja. Ne vidim tu neku svrhu već ako želiš izmjenit ulje onda to napravi na intervalu za zamijenu ulja. Kad sve složiš i ozračiš onda na kraju svega promijeniš ulje i filter tako ćeš ubit dve muhe jednim udarcem.

Najbitnije u cijeloj priči je da bregastu raspuštatš i stežeš u stupnjevima i pravim redosljedom da ne pukne te sve vratiš kako je bilo. Nakon što stegneš bregastu pola sata je ne bi smio vrtiti radi hidropodizača. I prije paljenja kao kod zupčastog odvrtit 2 kruga da vidiš jel sve funkcionira i da su ti oznake zupčastog tamo di bi trebale biti.

Kod ozračivanja hidropodizača kad upališ ne nabijaš odmah gas nego osluškuješ kaj se događa. Hidropodizače će se vjerojatno čut jer su prazni onda ako se čuju držiš gas na 2000-3000 okretaja 4 minute. Nakon toga ostaviš ga u leru 30 sec i osluškuješ jel zvuk nestao, ako nije ponavljaš isti postupak sve dok se hidropodizači prestanu čut. To ti je postupak po INInoj servisnoj uputi.

A što se tiče ulja ako koristiš 505.01 onda ga mijenjaj na kraćem intervalu (max. 10K) jer je to ulje sa smanjenom količinom fosfora i sumpora (low saps) tj pogodono za DPF što ujedno smanjuje količinu aditiva anti-ware i antioksidandata pa je zato bolje češće mijenjat ulje. Iako njih zamijenjuju neki drugi aditivi ali otom-potom. Dosta ljudi nakon zamijene bregaste prelaze na 505.00 (tko nema DPF).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mur3633,
što je sa bregastom da planiraš izmjenu, vidljivi tragovi potrošenosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Garrett_ hvala kolega za info, sad sam baš čitao tehničko uputstvo i isto kažu što i ti.


@ Planiram izmjenu, da konačno taj motor privedem kraju i fokusiram se na neke druge stvari na autu.

Ima dosta riseva, ogrebotina, tragova, čak je i prva klackalica malo ponešena, a i kad radi čekića previše, mada nema onog karakterističnog lupanja kao kad bregasta totalno otkaže. Osjećaju se zazori pod prstima takođe. Glupo je da čekam više i generalno mučim motor.

Samo još da odlučim koju kombinaciju djelova i što se može dobaviti, pa da vidimo.

Nabavio sam druge klackalice sa motora koji je prešao 105 000 milja (englez), bukvalno su kao nove. Nove su preskupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je već tako onda bolje to odraditi nego čekati, sretno sa nabavkom dijelova i ugradnjom.

Stavi link do uputa oko ugradnje bregaste da i ostali mogu pročitati.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na linku, evo, baš skidam, arhiviranje pa malo na čitanje, nadam se samo da mi neće zatrebati bar za još neko dulje vrijeme.

Koliko ti je km na satu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote post=932881" timestamp="1624440350" name="" userid="359169] Hvala na linku, evo, baš skidam, arhiviranje pa malo na čitanje, nadam se samo da mi neće zatrebati bar za još neko dulje vrijeme.
Koliko ti je km na satu?
S obzirom na pažnju koju pružaš prema autu, nećeš nikad bit primoran na ovakve zahvate

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4