1 1
mahir

VW Golf 1.9TDI 66kw 2001

Recommended Posts

Prije par dana sam se registrovao jer me zanima sadrzaj na forumu pa sam se odlucio da i ja predstavim svog golfa kojeg sam postao drugi vlastnik prije par dana.

 

VW Golf IV 1.9TDI

 

  • 2001 god.
  • 187.000 km
  • Snaga motora - 66kw (90ks)
  • Automatska klima
  • Putno računalo
  • Motor ALH
  • Mjenjac 5 brzina
  • el. podizači stakala
  • ESP

Karoserija je u malo losijem stanju sto je za beč normalno pa sam planirao cim prodje zima da je sredim u Bosni. Auto sam pregledao i dok je bio na servisu takodje je potvrdjeno

da je u dobrom stanju. Za sad sam promjenio sve diskove i plocice. Uskoro mislim i mjenjati filtere i ulje. Auto mislim ostaviti u stock izdanju sa par sitnica koje bih volio promjeniti.

 

  • Zadnji brisac od golf 5
  • Novi volan i mjenjac
  • Obnoviti prekidac za svjetla
  • LED sijalice u gepeku i kabini
  • Skinuti gumu koja spada sa unutrasnjih djelova
  • Popraviti alnaser koji kad auto upalim malo grebe
  • Ugraditi tempomat

evo jos par slika

 

7y1XMCS.jpg

 

dHVDC4Z.jpg

 

g52Zbhs.jpg

 

3vLJwAU.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Našao sam i prekidac za svjetla i dasku za gepek dok sam bio u sloveniji pa sam uspijo danas poslije posla da ih promjenim.

 

PDjwc9M.jpg

 

hhNctBD.jpg

 

Trs7uff.jpg

 

XrcA9XS.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupljene su i nove gume Sava S3 205/55-16 ... Sto sam bas savu stavio ? Ovdje bas i nema snjega i ako vec ima ne bude dugo.

 

Bs37gqA.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u becu mi auto stoji imam sav gradski prijevoz za euro po danu. Parking je nemoguce naci a i ako ne zivis u tom becirku ne mozes parkirati za vise od sat i po vremena... Tako da za zimu kad budem isao u sloveniju i bosnu super su jer tamo zna biti belaj po cestama.

 

Evo malo sam juce cetkama cistio masinu posto je bila sva prasljiva i od spuzve ...

 

IYTATF2.jpg

 

4h3rWe1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam uspijo promjeniti ulje i sve filtere. Mislio sam pocekati dok ne budem isao u Bosnu ali posto za dan dva imam tehnicki pa me malo natjeralo da to odmah obavim. Odlucio sam se da sve uzmem od MANN-a i zahvaljujem se <TDI> jer sam od njega pokupio da je auto u originalu doslo sa tim filterima. Za ulje sam prvo mislio 5w-30 LL pa sam kasnije uzeo GTX 10-W40. Razlika je u 18€ a ja sam se odlucio da pratim interval koji je vw predpisao. Jos tehnicki koji slijedi za par dana i iznosi oko 50-60€ i kraj ulaganja za ovu godinu.

 

OXKVmoq.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tehnickom rekli da su mi pri kraju lijevi i desni lafet, desna krajnica spone i spona volana. Naravno uradjena i lijeva strana i nove kugle lafeta.

 

SJbHwjt.jpg

 

fiaYqVy.jpg

...

 

Cim je zategnuti zadnji tocak uradjena je i špura

 

rnGPm2m.jpg

 

 

I vec je bio na putu :vozi

 

aXv0Z6Y.jpg

Edited by mahir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napokon sam promjenio i onu cijev sto je na glavi. (entluftungsschlauch)

 

0S3s7ic.jpg

 

hhvVXxS.jpg

 

Citao na vwvortex da moze biti tuba i haverisana nije bitno mjenjati ali eto meni smetalo. Helem nejse nije bila skupa oko 5-6 €.

 

Prosle sedmice mi je takodje abs senzor otisao kad sam se vracao kuci pa sam i to uzeo.

 

hihiNUU.jpg

 

MshyuWF.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj vikend se opet investiralo u mog ljubimca. Isao sam kod mehanicara da vidim kad bih imao vremena da mi promjeni puffere na amortizerima i imal kakve polovne klijeste posto mi je mehanizam kod rucne otisao na lijevoj stani (auto puno stoji i hrdja radi svoje)..

Vice on dodji za 2 sata dok oslobodim dizalicu i nabavim djelove. Ok vratio se kuci pa prvo mjenjao abs senzor na zadnjem lijevom tocku. Cim sam malo okrenuo poceo je seraf pucati i nakraju sam morao isti busiti i praviti novi navoj al sam stigao sve za 2h i jos da ga operem na brzinu. E dosao ja kod njega i nakraju uzeo nova zadnja amortizera, puffere, salice... Promjenuo mi je i klijesta na lijevoj strani i dok je bio gotov reko ajde dok je na dizalici bil mi i kočiono ulje promjenuo tako da je i to obavljeno i cijev koja je tokom mjenjanja pukla. Takodje sam vidio da su i zadnji federi mijenjati malo prije sto kupi auto posto je datum 05/2017 ... evo jos par slika.

 

HrSoOuE.jpg

 

OS16iPC.jpg

 

KJnOpdF.jpg

 

pEYibTD.jpg

 

Q3YEuvX.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja sam si danas napravio led razsvjetu u gepeku. Bas je dobro

 

vp39IoX.jpg

 

QSsKfZS.jpg

Edited by mahir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slika nove turbine. Pisti opet tako da 14. maja vec imam termin kad budem isao za sloveniju pa cu ostaviti auto da promjene turbinu opet.

hPmctNa.jpg

 

Naso sam i autoklepara sto je imao haubu viska pa smo se zamjenili. Dao na kafu 5€ :lol2

 

Stara

 

KcJ6BgD.jpg

 

Nova

 

EyVf3RN.jpg

 

Jeste da je malo otisla ali je moja bila crvena prije i poceo se lak ljustiti oko sajbe i brave. I tako ljeti imam jos par licarskih popravki u planu pa mi moze i ovo usput srediti.

 

f6c1ExY.jpg

 

VdADzG3.jpg

 

wl2BvHd.jpg

 

a4oKndS.jpg

 

Sta radi kisa j*bo je ledara haha kad sam uzeo auto ni malo hrđe nije bilo na blatobranima.

 

Evo jos par slika auta sa novim gumama Fulda EcoControl HP R16

 

dz6VfF0.jpg

 

6TQ29pm.jpg

 

MfwQEcy.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas stigao mahle egr i sprica za brisace

 

UBd5ICE.jpg

 

JoxtZhR.jpg

 

H1KPBcz.jpg

 

4El4jlr.jpg

 

Z2YXTXs.jpg

 

LfdBkG4.jpg

 

egr bas bio pri kraju

 

fXqQDBD.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo sam prolazio kroz vdcs da vidim turbina i maf kako rade a koji dan cu i malo opsirnije sve napraviti..

 

sv1xhsq.jpg

 

cO5N4lv.jpg

 

malo je MAF senzor slabiji ali nije jos za zamnjenu.

 

 

Takodje sam tempomat ugradio i radi. Hvala @<TDI> za brze odgovore i informacije..

 

 

Takodje sam sastavio listu jos projekata koji su mi u glavi pa ih mozda jos ispunim dok je auto u mom vlastnistvu:

 

  • Zadnji brisac GOLF V
  • popravak Alnasera
  • Promjeniti gumu koja drzi cep rezervara goriva
  • ocistiti tacho posto ima prasine i dodati mu chrom rinke
  • promijeniti kozu na rucnoj
  • mijenjanje tekucine hladnjaka
  • rijesenje za volan (prevlaka ili drugi uzeti)
  • promjeniti bravu u vratima vozaca ( otisao mikro prekidac)
  • promjeniti staklo fara koji je napuknut ( prednji lijevi)
  • srediti unutrasnje plastike

 

I jos neke male sitnice ( podmazati mjenjac, podmazati vrata, haubu i gepek )

Edited by mahir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas dobio tacho ringove i ugradio. Nisam uzeo bas jeftine pa su srednja zalost. Dok budem radio plastike unutra pa cu i njih sivom bojom preci.

 

gifzWir.jpg

 

m4THPXz.jpg

 

Bas me zanima sta mogu uraditi sa tim kracama sto imaju po sajbi. Neznam ni kako je uspjela zena toliko izgrebati i cime je to napravila. :zid

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam odradio i chip tuning na 125ks i malo vise od 50nM jednom cu ga i na dyno odvesti da vidim jel to stima al valjda stima priznata austrijska firma koja je locirana u Becu i Grazu "Inmotion Tuning".

 

2 godine garancije

 

 

D7kQLjx.jpg

Edited by mahir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doslo vrijeme da i far promjenim jer je mala pukotina presla na rupu :lol2

 

S2RehmR.jpg

 

U6iWVNQ.jpg

 

qGHEN42.jpg

 

Dok sam trazio far po odpadu nasao sam i par sitnica sto mi fali

 

6eoSoQK.jpg

 

EMxDNvi.jpg

 

MIpUM8t.jpg

 

RXBFlKs.jpg

 

TmbnN9I.jpg

 

I konacno sam nasao znak za passat b6 pa da i otcu uljepsam dan

 

02shHi1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam dobio od AHW Shopa paket cekam jos drugi paket pa cu onda preko vikenda u sloveniju kod prijatelja pa da promjenimo..

 

OePuoto.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao sam samoposluznu radionicu znaci dizalica i alaz po satu 12eura. Imao sam danas malo vremena pa sam promjenio zadnje amortizere. Sutra idem ponovo pa cu i prednje diskove, plocice, i zastite kocnica a valjda cu uspijeti i prednje amortizere prije obaveza :gleda

 

E znaci auto se vozi sad pravo i stabilan je. Izvacio sam ona magnetti marelli govna koja sam uzeo prije cca 10 mj a vec je jedan amortizer krepao :zid

 

CavZb4b.jpg

 

yrwt8i8.jpg

 

fEMsiZo.jpg

Edited by mahir

Share this post


Link to post
Share on other sites

prednji amortizeri

 

F67d3JU.jpg

 

lln73PX.jpg

 

stari su skroz otisli evo slika... sljedece godine ako mi ne dosadi auto idu i novi federi hehe

 

NDRPC1e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filter goriva

DPgFsRU.jpg

Pa sam onda uzeo i zadnje diskove od brembo i pakne ATE kao sto su naprijed. Morao sam i promijeniti zadnja lijeva klijesta posto su otisla. 

(slika dolazi jos)

JSh7mRy.jpg

Tu nije bio kraj posto mi je flex cijev otisla pa je majstor odlucio da promjeni i dio cijevi sto je bila vec pri kraju.

6B1hfmY.jpg

995RkFv.jpg

Cx7wKZv.jpg

s3CkMp2.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrijeme za gl. servis i par sitnica nosac osovine i cekic ( drzac motora ).

wN5be7C.jpg

XndpmJn.jpg

p0KOEoD.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto mi je dosadilo zveckanje drzaca auspuha i popravljanje istoga svake 2 mj nasao sam vrijeme da ga zamijenim.

7JXPmjX.jpg

 

evo novi ( otisao jedan navoj pa sam izbusio 8com i stavio kontra maticu )..

 

bT3kSnt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1