1 1
lika123

Limarija

Recommended Posts

A sta su one zastite sta se stavljaju na sami var, kao neka masa sirine cca 2 cm, ima ih recimo na prednjim i zadnjim muldama, na podnici bunkera...?

 

Na ovo mislim, jel ima to smisla stavljat na varove?

 

20180303_210622.jpg

Edited by Mouse-RI

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bi trebala biti diht masa, uglavnom se s njom ide preko vara i spojeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stavim malo veće fotke ... i ovdje se vidi da je na spojevima mazano pa mislim da je to diht masa, preko toga body ali ne svugdje nego ga vidim u donjem dijelu pa onda sloj laka, barem mi tako izgleda i koliko vidim sve se široko nanosilo, a ovdje na prednjem lijevom sam vidio i da je malo voska stavljeno, jedna crta.

 

Mene bi zanimalo koji su body koristili jer vidim da je crno sivi da mi se poklapa sa ovim u nijansi i da uzmem jedno pakiranje za saniranje onih rubova na prednjem i stražnjem pragu koji se sa vremenom oštetili od podizanja u servisu.

 

dsc_0031sqbo5.jpg

 

dsc_003592u4r.jpg

 

dsc_003631uj9.jpg

 

dsc_0146s0pb6.jpg

 

dsc_0020ggbme.jpg

 

dsc_0029zayo0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sta je najbolje nakon toliko godina jos je fleksibilna masa. Mjenjao sam na g4 blatobran i bas vidim tamo di se voda slijeva sa podrucja di su brisaci pa onda do blatobrana...dosta su te diht mase stavili i jos je mekana na dodir. Ono moje sto sam stavljao od SELES-a je tvrdo ko kamen i puca............................. I opet mi je podvozje pocelo ruziti..... a namucio sam se...

Edited by G2 LTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, čini se da je ovo nauka kako složit po redu materijale i nanijeti ih i k tome da su na pravom mjestu. Što sam više čitao, to sam manje kužio a Google majstora koliko hoćeš, svaki sa svojim receptom. :) Dok se ne isproba teško je reći koji su materijali dobri i za što a ovdje je bolje da je elastično a ne tvrdo. Ne gine ti jedno detaljno struganje i roštiljanje duje kao što je Petar radio i onda epoxsy bacit.

 

Zanimljivo, ovdje izgledao kao da su diht masu šamarali širokim penzlinom i to ručno, nekao mi tako izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta su one zastite sta se stavljaju na sami var, kao neka masa sirine cca 2 cm, ima ih recimo na prednjim i zadnjim muldama, na podnici bunkera...?

 

Na ovo mislim, jel ima to smisla stavljat na varove?

 

20180303_210622.jpg

to je diht masa (pasta za spojeve limova...)

naravno da se treba staviti ali ispod nje neka bude zaštita na limu

Da stavim malo veće fotke ... i ovdje se vidi da je na spojevima mazano pa mislim da je to diht masa, preko toga body ali ne svugdje nego ga vidim u donjem dijelu pa onda sloj laka, barem mi tako izgleda i koliko vidim sve se široko nanosilo, a ovdje na prednjem lijevom sam vidio i da je malo voska stavljeno, jedna crta.

 

Mene bi zanimalo koji su body koristili jer vidim da je crno sivi da mi se poklapa sa ovim u nijansi i da uzmem jedno pakiranje za saniranje onih rubova na prednjem i stražnjem pragu koji se sa vremenom oštetili od podizanja u servisu.

 

dsc_0031sqbo5.jpg

 

dsc_003592u4r.jpg

 

dsc_003631uj9.jpg

 

dsc_0146s0pb6.jpg

 

dsc_0020ggbme.jpg

 

dsc_0029zayo0.jpg

teško je znati kakav je materijal koristila tvornica kupuju na kontejnere velike količine

i to nema veze sa ovim materijalom za reparaciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na koju zastitu ispod lima mislis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, čini se da je ovo nauka kako složit po redu materijale i nanijeti ih i k tome da su na pravom mjestu. Što sam više čitao, to sam manje kužio a Google majstora koliko hoćeš, svaki sa svojim receptom. :) Dok se ne isproba teško je reći koji su materijali dobri i za što a ovdje je bolje da je elastično a ne tvrdo. Ne gine ti jedno detaljno struganje i roštiljanje duje kao što je Petar radio i onda epoxsy bacit.

 

Zanimljivo, ovdje izgledao kao da su diht masu šamarali širokim penzlinom i to ručno, nekao mi tako izgleda.

Diht mase i body najrađe od 3M-a ipak su ozbiljna firma

koja ne radi smeće.

Tu diht masu su mazali roboti sa penzlom :)

imaš za kupiti masu za mazanje sa penzlom

za nanošenje sa pištoljem za silikon

i tu istu možeš sa pištoljem špricati kako god želiš

ima svoj pištolj za špricanje

Pištolj za raspršivanje jednokomponentne diht mase 08992 3M Cartridge Applicator Gun, 08992 – Auto Partes d.o.o.

Google rezultati pretraživanja slika za http://centar-auto-lakova.com/images/asortiman/vece/diht_masa_115.jpg

Na koju zastitu ispod lima mislis?

mislim na to da diht masa nikada ne ide na goli lim

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to, naravno da lim treba biti prethodno zasticen temeljnom koja je tvornicki nanesena na blatobran ali opet se ne zna sto su koristili, jel. Ovdje mislim da li su koristili neku reaktivnu temeljnu ili epoxsy primer.

 

Bome skup ovaj pistolj ali moze se i obicnim sa smanjenim pritiskom i vecom diznom ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo i mene zanima

prvo sam mislija komplet podvozje srediti,al onda kad sam dobro opra i to sve vidim da još nema potrebe jer je samo na nekim izloženim mistima dobilo malo površinske korozije

a isto tako i one lime oko diskova kad sam ih opra samo sam rub proša sa sprejem od Dupli COlora mat crni

al dobar mi je ovaj info za hempel

samo sam negdi vidija da je Davor reka da ne mišati ove brodske u auto program,al ove su "valjda" dostupnije a ima i manja pakiranja,dok ove druge epoxy boje ima samo velika pakiranja od 18 litara

 

Christiane

tako je i kod mene isto

izgleda ko da jen neko ručno maza pa priko ko neki sloj laka,čak je i boja takva ko neka tamno siva

onda kad sam stavlja nove čepove po podu i pragovima mora sam ih nečim namazati (jer su tako i tvornički bili)

al kod sebe sam naša u tamnosivoj boji taj plastobit il kako već od neke Grčke firme

i izgledalo je dobro pola godine godinu i onda je ta masa ispucala i otpala sa čepova,a di nije otpala izblijedila je skroz do sive ko ona siva temeljna i skroz je tvrda nije elastična

pa sam se bacija u traženje i svi hvale ove od Terosona

https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj9rISH89LZAhVDKFAKHU89BugQFgg5MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.loctite.hr%2Floctite-4993.htm%3Fnodeid%3D8802620047361&usg=AOvVaw3t93CKzPYmYIBpKym4iHrQ

ovaj bi valjda triba biti dobar,a ima i boja bijela,siva,crna

 

ima firma koja ih drži u Zagrebu https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwifiZHs8tLZAhUMLFAKHSXmByoQFggtMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.raos.hr%2F&usg=AOvVaw0dCq3FfrGXF4etIn-Xc0p3

 

edit

vidim Davor je već odgovorija

isto tako sam tražija koja je ova "temeljna" po šasiji ovo sivo/bijelo/oker ne znam ni ja koja boja,takva je i na felgama temeljna

i najsličnij mi se čini od Glasurita neki Grundfiler tako nešto,ne znam sad koji broj

Edited by dr.restaurator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvornički ide wash primer ( reaktivna temeljna)

epoxsy se koristi za reparaciju vecinom starijih vozila

tvornica ga ne koristi.

Nema šanse sa običnim pištoljem špricati diht masu

sa diznom 3.0 i većima se može špricati body

kao šta je recimo na fordu našpricano na vratima ispod lajsne

(cca 10 cm iznad praga)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo i mene zanima

prvo sam mislija komplet podvozje srediti,al onda kad sam dobro opra i to sve vidim da još nema potrebe jer je samo na nekim izloženim mistima dobilo malo površinske korozije

a isto tako i one lime oko diskova kad sam ih opra samo sam rub proša sa sprejem od Dupli COlora mat crni

al dobar mi je ovaj info za hempel

samo sam negdi vidija da je Davor reka da ne mišati ove brodske u auto program,al ove su "valjda" dostupnije a ima i manja pakiranja,dok ove druge epoxy boje ima samo velika pakiranja od 18 litara

 

Christiane

tako je i kod mene isto

izgleda ko da jen neko ručno maza pa priko ko neki sloj laka,čak je i boja takva ko neka tamno siva

onda kad sam stavlja nove čepove po podu i pragovima mora sam ih nečim namazati (jer su tako i tvornički bili)

al kod sebe sam naša u tamnosivoj boji taj plastobit il kako već od neke Grčke firme

i izgledalo je dobro pola godine godinu i onda je ta masa ispucala i otpala sa čepova,a di nije otpala izblijedila je skroz do sive ko ona siva temeljna i skroz je tvrda nije elastična

pa sam se bacija u traženje i svi hvale ove od Terosona

https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj9rISH89LZAhVDKFAKHU89BugQFgg5MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.loctite.hr%2Floctite-4993.htm%3Fnodeid%3D8802620047361&usg=AOvVaw3t93CKzPYmYIBpKym4iHrQ

ovaj bi valjda triba biti dobar,a ima i boja bijela,siva,crna

 

ima firma koja ih drži u Zagrebu https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwifiZHs8tLZAhUMLFAKHSXmByoQFggtMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.raos.hr%2F&usg=AOvVaw0dCq3FfrGXF4etIn-Xc0p3

 

edit

vidim Davor je već odgovorija

isto tako sam tražija koja je ova "temeljna" po šasiji ovo sivo/bijelo/oker ne znam ni ja koja boja,takva je i na felgama temeljna

i najsličnij mi se čini od Glasurita neki Grundfiler tako nešto,ne znam sad koji broj

Brodske stvari ne mišati u auto program samo iz razloga

da se materjali ne koriste ukoliko se nezna kako se materijal

ponaša i šta smije preko cega

da nebi bilo naknadnog ljuštenja, pucanja i reakcije materijala.

Epoxy je ok ali da bi preko njega išla baza i lak

treba sloj akrilnog fillera između.

poliester šprickit je ok ali na njega također treba akrilni filer ako ide baza i lak

reaktivna temeljna je ok ako na nju ide akril filer ili akril boja unutar 20 minuta

do pola sata

ako misliš kitati preko reaktivne onda između nje i kita

obavezno našpricati akrilni filer

reaktivna jede polester kit i šprickit.....

 

Ta temeljna je wash primer

moguće da je Glasurit ili Du point

na dosta auta je samo sa tim pofarban koš motora

i hauba sa unutarnje strane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se ta diht masa vise cini kao da dolazi u trakama, ane iz tube ili pistolja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uff, eto ti sad nanese se epoksy primer, pa onda se mora zato sto je epoxsy nanijet sloj akrilnog filera poslije pa baza i tek onda lak a to znači da je postupak u 4 koraka onda, materijala ko u priči i fala Dado na pojašnjenju. :)

Šime, da i ja sam čuo da je teroson jako zastupljen u auto industriji a ovaj spomenuti je baš na glasu Teroson RB RB R2000 HS i da ga VW i Audi koriste. Naša sam na YT kako se nanosi sloj na unutarnju stranu vrata od Audi A8 pa izgleda da ga onda stvarno koriste.

Teroson - Terotex 2000HS Underbody Protection



Teroson Flat Stream Audi A8 Door

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uff, eto ti sad nanese se epoksy primer, pa onda se mora zato sto je epoxsy nanijet sloj akrilnog filera poslije pa baza i tek onda lak a to znači da je postupak u 4 koraka onda, materijala ko u priči i fala Dado na pojašnjenju. :)

 

Šime, da i ja sam čuo da je teroson jako zastupljen u auto industriji a ovaj spomenuti je baš na glasu Teroson RB RB R2000 HS i da ga VW i Audi koriste. Naša sam na YT kako se nanosi sloj na unutarnju stranu vrata od Audi A8 pa izgleda da ga onda stvarno koriste.

 

Teroson - Terotex 2000HS Underbody Protection

https://www.youtube.com/watch?v=cR5xVLMQ7Iw

 

Teroson Flat Stream Audi A8 Door

ima boja koje se mogu nanijeti direkt na epoxy koji je našprican na auto

znači obični akril tu nema problema i biti ce odlično

stare baze šta se razrjeđuju sa akrilnim razrjeđivačem (za mene smeće od materijala)

niti sa vodenom bazom nece biti problema (također je smeće od materijala)

ali da posao bude kako treba ja bi napravio međupremaz sa akrilnim fillerom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobihel baza se razrjeđuje sa akrilnim jedino ne znam kakvo je stanje sa Glasurit bazama ali i one se razrjeđuju ali sa svojim razrjeđivačima. Koje su to sad stare baze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glasurit ima bazni razrjeđivač

razrjeđivač je sličan nitru ali blaži od njega,

sikkens, ppg, ici imaju bazne razrjeđivače.

Stare baze su sve one koje nisu na bazi vode

vodena baza se uvela radi ekologije

a to je materijal koji još nije dovoljno ispitan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ova Mobihel baza koju sam koristio za felge nije na vodenoj bazi ili se varam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije na bazi akrila je napravljena kad se razrjeđuje akrilnim razrjeđivačem,

da je na bazi vode sa vodom bi oprao alat kad završiš špricanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko znam jako malo njih koristi boje na vodenoj bazi pa i ovaj Glasurit koji planiram uzet nije na vodenoj, skuplji su i treba s njim znat raditi tako da ću ostat na ovome što sam do sada koristio samo što ću prijeć na Glasurit i ostat na njegovom programu, ako ga je stric koristio može i nećak. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radio sam dosta vremena sa vodenim bazama

nije neki problem za raditi kad se navikneš cak je i lakše

samo kao šta sam vec rekao nije to ispitano šta se dešava sa

tim materijalom kroz vrijeme.

na dosta tvornički tako odrađenih auta bilo je reklamacija na ljuštenje laka

i sličnih stvari.

Rekli su da je vodena baza skuplja 20-30% i u večini slučajeva se ne razrjeđuje

dok stara baza se razrjeđuje i do 100%

litra baze+ litra razrjeđivaca imaš 2 litre

razrjeđivač nije neka stavka

tako da dolazimo do zaključka da je vodena baza ipak

skuplja za cca 60%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo dogovoria san sa limarom da mi napravi pragove, unutarnje i vanjski, podnice i sve šta ide na četvorci. Kaže da će bit 10-15 dana posla. Pouzdan limar i garantira mi za posal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoće ti i lakiranje obaviti?
Ajd baci koju fotku da vidim kako je sad stanje pragova.


 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je, lakiranje, zaštita podvozja i to sve..
Večeras kad dođem kući uslikat ću

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1