5 5
mur3633

Castrol Edge 5w30

Recommended Posts

Pozdrav ekipo,

Trebam da radim mali servis.

Kupujem ulje Castrol Edge 5w30. Međutim, naišao sam na dva slična ulja:

Castrol Edge 5w30 LL i Castrol Edge Professional 5w30 LongLife 3.

 

Da li neko zna u čemu je razlika između ova dva ulja?

 

castrol-edge-professional-ll-3-5w-30-4-l

4008177107177_280_IDShot_3.jpeg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Professional ulja (kod Castrola i SHELL-a) su originalna tvornička ulja koja imaju samo tu određenu specifikaciju za svakog određenog proizvođača vozila i motore u njihovim automobilima, bez dodatnih specifikacija ostalih proizvođača automobila, dok ulja bez naziva Professional imaju i ostale specifikacije za druge proizvođače vozila.

 

I drugo, vrlo važno za Professional ulja, je to da imaju dvostruku mikrofiltraciju, da je još čišće.

 

E sad, Castrol ima ugovor sa VAG koncernom i kada je ulje 507.00 u pitanju, na ambalaži bi trebao biti i logo VW-a.

 

(ne znam zašto ne mogu normalno staviti sliku sa Imgura pa dajem ovaj link sa naše Facebook stranice)

https://www.facebook.com/139804736081780/photos/pcb.1400876843307890/1400876233307951/?type=3&theater

 

 

Na slici se vidi od početka to Professional ulje gdje ima logo VW na prednjoj strani, a iza samo specifikacije za VW, dok drugo ulje koje ima iste specifikacije za VW, ima i još za druge modele vozila, a što se vidi na stražnjoj strani.

 

Do nedavno je bila još jedna karakteristika Professional ulja kod Castrola, a to je da je svjetlilo pod UV svjetlom, radi bolje i preciznije detekcije curenja ulja kada se posvijetli ispod auta sa UV svjetlom, ali, to je izbačeno, jer se pokazalo da je štopalo DPF, tako da više ne svijetli.

 

SHELL je pak do 2016. godine bio isto tako službeni proizvođač/dobavljač ulja za VAG koncern, ali razišli su se radi snižavanja cijena, a to SHELL više nije htio, jer svoja ulja radi na najnaprednijoj tehnologiji izrade ulja iz plina te je to trenutno najčišće ulje,

ali i dalje radi Professional ulja, samo ne smije staviti logo VW na ambalažu, ali ima isti princip da kada je Professional, to je samo za to određeno vozilo odnosno motor određenog proizvođača vozila.

 

I razlika od Castrola i SHELL-a je ta da na specifikaciji 507.00, ima ulje u gradaciji 0W30 u odnosu na Castrol 5W30

ili na specifikaciji 505.01, ima gradaciju 5W30, a Castrol 5W40.

 

Nadam se da sam uspio pojasniti razlike i da se slika vidi dobro :)

 

LP

 

Anđelko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na ovako detaljnom odgovoru.

Sad mi je potpuno jasno šta je razlika. Vidjeću da nabavim Professional ulje onda.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na ovako detaljnom odgovoru.

Sad mi je potpuno jasno šta je razlika. Vidjeću da nabavim Professional ulje onda.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Nema na čemu!

Iako je to Professional ulje skuplje, doista vrijedi tu razliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anđelko, da usput pitam da li ste uspijeli dogovorit OEM VW ulje koje ste planirali imati u ponudi?

2017-04-1209.49.114xk8j.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anđelko, da usput pitam da li ste uspijeli dogovorit OEM VW ulje koje ste planirali imati u ponudi?

 

2017-04-1209.49.114xk8j.jpg

 

Na žalost nisam, a sve zbog zakonskih obaveza kod nas u Hr, gdje nam treba poprilična svota za ulaganje, a koju nemamo i to me baš razočaralo i utihnulo onu euforiju koju sam imao :-(

 

naravno da nisam još odustao od svega toga, ali očito će to trajati duže nego li sam zamislio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde da se i ja malo ubacim u temu - u odnosu na ova dva proizvodjaca, gdje se tu nalazi Aral ( losije, bolje, isto )? Druga stvar, ako auto trazi normu 505.01, da li ima potrebe za 507.00 ( da li bolje stiti, podmazuje,itd... )

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aral je imao ugovor sa Vagom prije x godina. Ja od 2004. kako su u servisu točili tako sam i nastavio dan danas točit aral u svojeg.

Isto izvisili zbog nižih cijena koje je tražio VAG.

U najmanju ruku po kvaliteti je isto kao i kod ostalih , Castrol Shell...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kostolomac_cro je već odgovorio onu bitnu stvar, a ja ću još dodati da je ARAL inače u vlasništvu BP-a, kao i Castrol, ali i dalje radi samostalno.

Ja ARAL smatram jednako kvalitetnim, ali on nije bio vezan za ono prvo pitanje koje je bilo postavljeno pa sam ga izostavio, jer nema Professional opciju, nego ima ulja koja su vezana samo za određene motore, nego imaju specifikacije za više proizvođača vozila.

 

Inače u VAG koncernu se recimo toči REPSOL, a što i piše na čepovima isto tako.

 

A što se tiče normi (505.01 i 507.00), to su dva različita pojma i jedno ne mijenja drugo, no bitno je paziti te norme, jer to bi trebalo bitno za rad tih motora.

No ja sam naglasio razliku između Castrola i SHELL-a, da SHELL radi rijeđa ulja u odnosu na Castrol, a po istim specifikacijama.

 

Ova nova ulja su najviše napravljena zbog svih tih novi stvari koja su na autima, od DPF-a, EGR-a itd, a isto tako i radi svih ovih EURO normi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li je istina da 507.00 ulja štete bregastoj na 1.9 TDI PD motorima?

Tako sam bio načuo nešto.

Imam 1.9 TDI motor s DPFom, pa zato pitam.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiraš li skidanje DPF-a, koliko se sjećam imao si s njim problem jer je napunjen i da sam na tvom mjestu on bi odmah išao dolje i onda ti je ovo gornje pitanje nepotrebno. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne znam još za skidanje istog.

Auto je sad pročepio, nakon raznoraznih aditiva i grubih vožnji.

Mislim da će biti bučniji, ako ga skinem, zato mi se i ne skida, navikao sam ga da radi tiho u odnosu na druge.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A dobro, vidjeć ćeš kako će se dalje pokazati pa odluči.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5