0
simest

touran 2012, felge, xenon...

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Odnedavno sam postao vlasnik touran-a, 2012 2.0 TDI pa imam nekih nedoumica za koje bi mi trebala pomoc (isprike unaprijed na poduzem postu):

 

1. Felge - automobil je dosao sa OEM 16" felgama koje planiram koristiti za zimu te sam u potrazi za 17" felgama. Dvoumim se izmedju OEM vw oakland felgi (rabljene) i brock rc 27 (nove) modela felgi.
Sto pripaziti kod kupnje rabljenih i da li je 1T0 601 025 T ispravan kataloski broj (pretpostavljam ako ima to ugravirano da su OEM)? Da li ima tko iskustva sa RC felgama (kvaliteta, cvrstoca)?

Naravno ukoliko imate bolji prijedlog za crni touran slobodno napisite.

 

2. Gume - da li je za Touran potrebno kupovati XL modele guma s obzirom na tezinu istoga i cinjenicu da ce biti stalno 3 djece natrag sa hrpom njihovih stvari (vulkanizer kaze da nije potrebno za GY Eagle F1 Assymetric 3 koje planiram uzeti za ljeto no nekako sam skeptican)

 

3. Xenon - auto je dosao sa halogenkama i peracima farova. Da li bi se na njega mogli ugraditi xenoni, sto je sve potrebno (mozda imate preporuku gdje se isto moze naci i tko bi to u Splitu mogao napraviti) i da li je potrebno raditi homologaciju nakon ugradnje? Da li su na automobilima, za homologaciju, uopce vise potrebni peraci (pitam zbog drugog auta, skoda fabia mk2, koja ima lece pa razmisljam i na nju ugraditi)?

 

4. Kuka - automobil ima odvojivu kuku koja bi trebala ici u pretinac s lijeve strane gepeka

 

QFGxgMb.jpgt5uRd4b.jpg

 

No izgleda da mi nedostaje ova unutarnja plastika na koju bi kuka trebala doci pa bih molio ako netko zna koji je kataloski broj istoga i gdje bi se to moglo nabaviti?

 

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ja bi isao na opciju oem felgi, provjeriti da li su ravne.. Kataloski je taj koji si naveo :)
3. Potrebni su peraci za xenon bez toga nema prolaska tehnickog pregleda, ako nemas lecu na touran-u ne možeš ugraditi xenon, možeš ali ne možeš proći tehnički plus smetaš ostalim sudionicima u prometu.. U slučaju da imaš leću na njuskalu se obratit cro-xenon uglavnom sam samo čuo riječi hvale za njega.. Ugraditi možeš i sam nije neka filozofija, nek ti netko namjesti snop da lijepo svijetli i to je to..

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ja bi isao na opciju oem felgi, provjeriti da li su ravne.. Kataloski je taj koji si naveo :)

3. Potrebni su peraci za xenon bez toga nema prolaska tehnickog pregleda, ako nemas lecu na touran-u ne možeš ugraditi xenon, možeš ali ne možeš proći tehnički plus smetaš ostalim sudionicima u prometu.. U slučaju da imaš leću na njuskalu se obratit cro-xenon uglavnom sam samo čuo riječi hvale za njega.. Ugraditi možeš i sam nije neka filozofija, nek ti netko namjesti snop da lijepo svijetli i to je to..

Hvala na brzom odgovoru

 

1. nazalost felge su u popovaci a ja u splitu, dakle ako idem na OEM vise ce biti na povjerenje jer ne mogu provjeriti da li su ravne a za rc 27 nisam siguran u kvalitetu

2. nemaju lecu, match oprema, pitanje je sto je sve potrebno uz novi far, da li se isplati i gdje gledati za kupnju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru

 

1. nazalost felge su u popovaci a ja u splitu, dakle ako idem na OEM vise ce biti na povjerenje jer ne mogu provjeriti da li su ravne a za rc 27 nisam siguran u kvalitetu

2. nemaju lecu, match oprema, pitanje je sto je sve potrebno uz novi far, da li se isplati i gdje gledati za kupnju?

1. Onda ici na povjerenje, opcenito su dobra iskustva s rc markom, ali po mom ukusu ja bi radije stavio oem, nekako mi je "ljepse" za oko viditi tu oem felgu

2. 2 opcije, prva je ubacivanje lece u ovaj far, to je ujedno i jeftinija opcija, znaci nabaviti lecu na internetu (tipa ebay i slicne internet trgovine) i ubaciti lecu i xenon kit, neki su radili ali meni se ta opcija bas i ne svida ako cemo bas ici po zakonu niti onda u potpunosti nisi tehnicki ispravan jer nemas autonivelaciju i nije tvornciki dolazio tako.., druga opcija i bolja opcija je nabaviti oem xenon farove koji i nisu bas jeftini i naci nekoga da to sve spoji kako treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam iz Kutine, Popovaca je 15 km od mene, ako si zagrijan, mogu i ja otici i pogledati ih.

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imaš prilike uzeti Oakland felge uzmi ih jer ih u oglasnicima kod nas do sada uopće nisam primjetio, a i meni je također bila želja nabaviti ih. Na kraju sam kupio Tomason TN1 jer je u to vrijeme bila slaba ponuda felgi. Na njih sam prošle godine stavio GY Eagle F1 Assymetric 3 gume u dimenziji 225-45-17 (nisu XL) i nema nikakvih problema, a guma je odlična i na suhom, a i na mokrom. Mašina je isto 2.0tdi i imam 7 sjedala + što sam u par navrata koristio i kuku za prijevoz prikolice punu crijepa i materijala tako da slobodno možeš ići na običnu (ne XL) gumu. Imam isto halogene žarulje sa peračima. Stavio sam ovu zimu Osram NB Laser u njih i svjetle odlično. Mislim da bi ti bilo dovoljno staviti samo kvalitetnu žarulju u far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nadam se da ce ove koje sam nasao biti dobre pa da ih uzmem

hvala za gy, imam assymetric 2 na fabiji i guma je odlicna a assymetric 3 bi trebala biti bolja.

izgleda da imamo jako slicne automobile (odvojiva kuka i 7 sjedala :)

razmisljao sam o boljoj sijalici no osram mi se nije nesto pokazao. uzeo sam nb unlimited za fabiu, nakon pola godine su dosta oslabile a nisu bas niti bijelu svjetlost bacale.

hvala na sugestiji,mozda pokusam onda sa laserom (iako nisam siguran koliko su bolje od unlimiteda) mada mi je u konacnici cilj ubaciti xenone (ako ne bude preskupo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li netko zna mozda koji je kataloski broj ove plastike gdje ide odvojiva kuka u tourana (na slici)?
Da li se to uopce moze kupiti?

 

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala svima na odgovorima

izgleda da ne mogu pronaci navedenu plastiku na stranuci (ili nisam dovoljno strucan :( )

 

imao bih jos jedno pitanje,pa da ne otvaram novu temu

kako znati koji tip senzora za gume automobil ima?

ako sam dobro shvatio,postoje aktivni (koji se montiraju na felgu) i pasivni

da li tko zna koji bi trebali biti na touranu (ili kako provjeriti) ili treba skinuti gumu za uvjeriti se?

 

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ako nemam vcds ili opciju skidanja guma sa felgi? da oi se po necemu drugom koze provjeriti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bok ekipa,

 

Da ne otvaram novu temu, nadovezati cu se na ovu koju sam prije otvorio.

nadam se da necete zamjeriti na poduzem postu i pitanjima

 

1. Felge - nazalost nisam uzeo oakland (prinova u obitelji stigla, nisam stigao to realizirati....) pa sam uzeo monte carlo felge sa GY Assymetric 3.

Gume su odlicne (kao sto je Petar napisao, odlicne i na mokrom i na suhom) no, kako felge nisam imao gdje provjeriti (isao na povjerenje) izgleda da su 2 krive i malo su ogrebane. Ovu sezonu nije problem jer su bile nazad ali do slijedeceg lita moram ih ili ispraviti ili kupnja drugih.

Ako imate nekoga za preporuciti u Splitu tko bi to mogao napraviti molim Vas napisite.

 

2. Senzori - Imam na touranu parking senzore naprijed i nazad. Ono sto sam primjetio je da nekad poblesave, na radiju se prikazuje, i piste, kao da je jako blizu zapreke iako sam na otvorenom velikom parkingu bez icega u blizinu. Da li se netko susretao mozda s ovim problemom? Da li postoji mogucnost nekakve rekalibracije ili neceg slicnog ili se radi o faulty senzoru/ima (ukoliko da da li se to moze provjeriti vcds-om ili slicno)?

 

3. servis - auto je kod mene 6 mjeseci, zasada nikakvih problema no trebao bih napraviti prvi servis (otkad je kod mene, komp u autu pokazuje jos 2kkm) uskoro (znam, trebao sam odmah kad sam preuzeo auto no ili ja nisam mogao (beba) ili mestar i oduzilo se), auto je trenutno na 101000km i nazalost prijasnji je radio servise na 30kkm (valjda se tako "radi" u DE, meni je plan svakih 15kkm ili godisnje).

Kako nisam dosad imao dizela, a nisam toliko "potkovan" za automobile (IT guy), trebao bi mi savjet da li mi nesto sa dolje navedenog popisa mozda nedostaje za provjeru/zamjenu:

- svi filteri (ulja, zraka, klime, goriva) i ulje

- zadnji diskovi i plocice (plocice su pri kraju a i diskovi izgleda. prednji su mijenjani od prethodnog vlasnika) - da li na touranu ima neki senzor kao indikacija da su plocice "gotove"?

- izmjena kociono ulje, antifriz i voda

- izmjena svjecica

- izmjena "gumica ramena natrag" - ovako su mi objasnili u vw, e sad nisam siguran da li su to kao seleni?

Da li mozda znate na koliko se mijenja remen na touranu (iz knjizice koja je na DE nazalost ne mogu skuzit). Da li je potrebno provjeravati turbinu ili nesto oko nje (ako da koliko cesto)?

Da li nesto nedostaje, bilo dobro provjeriti?

 

S obzirom da planiram sam mijenjati zimske/ljetne felge, da li mozda znate na koliko se Nm stezu vijci na felgama?

 

 

Isprike jos jednom na poduzem postu i "noob" pitanjima no s obzirom da zelim biti siguran (koliko mogu) u autu a pogotovo s obzirom da vozim djecu u tom automobilu ne bih htio nesto zaboraviti/zanemarti/preskociti prilikom servisa.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima i savjetima

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaka preporuka,savjet je dobrodosao prije nego se upustim u avanturu sa mehom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
0