7 7
CreedIV

Sve o motornim uljima...

Recommended Posts

Ne postoji XXw40 koje zadovoljava 507 normu... zapravo, najveci je tu problem DPF, koji zahtjeva low saps ulje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dpf bi se zastopao od 5w40.
Ne odmah ali nakon godinu dana da..
A i opasnost je jer lose reagira na razrijeđivsnje ulja naftom sto se kod dizela sa DPF događa.
Acea C3/C4 drzi svojstva i razrijeđeno..

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Ivan1902 said:

Ne postoji XXw40 koje zadovoljava 507 normu... zapravo, najveci je tu problem DPF, koji zahtjeva low saps ulje...

Ne, jer je 507 vezana za xxW30 gradacije jer se radi o LL Economy uljima. Imaš 0W40 low saps ali ne nosi VW specifikaciju.

58 minutes ago, ivanm said:

Dpf bi se zastopao od 5w40.
Ne odmah ali nakon godinu dana da..
A i opasnost je jer lose reagira na razrijeđivsnje ulja naftom sto se kod dizela sa DPF događa.
Acea C3/C4 drzi svojstva i razrijeđeno..

Nebi ako koristiš koristiš 5W40 koje je za DPF odnosno low saps kao npr. VW 505.01.  Gradacija nema nikakve veze sa time bitno je samo jel ulje za DPF ili ne.

Edited by Memphis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda, ali dugotrajno nisam vidio da to netko stavlja u novijeg dizela..

vw 504 i 505.00 5W40 nije low saps ulje nego mid saps.

Od 2008. Samo 5W30 vw 507.00 a

504.00 nije za aute sa dpf, to je ulje za benzince. 504 je za dizele ali stare, kaze vag do 2004.

Iako se te norme obicno pisu zajedno.

Znaci da je ulje 5W30, vw 504.00 / 507.00 za benzince i dizele.

I u toj normi postoji 0W30 i 5W30.

5W40 nisam vidio vw 507.00. makar bi ga stavio u benzinca do 2015. i dizel do 2008.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ivanm said:

Mozda, ali dugotrajno nisam vidio da to netko stavlja u novijeg dizela..

vw 504 i 505.00 5W40 nije low saps ulje nego mid saps.

Od 2008. Samo 5W30 vw 507.00 a

504.00 nije za aute sa dpf, to je ulje za benzince. 504 je za dizele ali stare, kaze vag do 2004.

Iako se te norme obicno pisu zajedno.

Znaci da je ulje 5W30, vw 504.00 / 507.00 za benzince i dizele.

I u toj normi postoji 0W30 i 5W30.

5W40 nisam vidio vw 507.00. makar bi ga stavio u benzinca do 2015. i dizel do 2008.

 

 

 

 

 

Tko šta stavlja je njegov individualan izbor.

Nisi vidio kad ne vidiš dalje od specifikacija. Niti jedan noviji auto nema propisano xx-40 ulje pod svojom specifikacijjom jer svi proizvođači propisuju Economy ulja radi CO2.  To ne znači da u tvoj auto ne može ići xxW40 ulje osim ako se slijepo ne držiš što je proizvođač "propisao" ali onda je ova rasprava ionako suvišna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što kaže kolega Memphis MOTUL ga ima...

MOTUL Specific VW 505.01 502.00 (5W-40)
Količina: 5L
Cijena: 520,- kn (69€)

SPECIFIKACIJE
ACEA C3; VW 505 01 / 502 00 / 505 00; FORD WSS M2C 917A
Potpuno sintetičko motorno ulje smanjenog sadržaja sulfatnog pepela, fosfora i sumpora (Mid SAPS ulje) posebno osmišljeno za korištenje u VW motorima (benzinskim i dizel) i TDI motorima sa "pumpa-brizgaljka" sustavom ubrizgavanja goriva i standardnim intervalima izmjene preporučenim od proizvođača motora

motul_505.01_fullsynt52jkv.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ima ih gro ... INA, Castrol, Aral itd.

Al ono kaj sam htio reći zakaj xxW40 ulja. Zato kaj su pogodnija za našu klimu. Pogotovo sada u ove vruće i ljetne dane. 40 ulja imaju veći temepraturni raspon te bolje štite motor kad je  temp iznad 30c za razliku od xxw30 ulja. Ulje je nešto "gušće" i ima deblji uljni film te pri velikim opterećenjima i temperaturama bolje štiti motor od pregrijavanje sklopova i habanja. To ne znači da xxw30 ulja ne valjaju ali 40tke se bolje nose sa višim temperaturama.

Syntix-Innovative-Lubricants-Viscosity-I

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

On 08. 12. 2017. at 12:10, <TDI> said:

16kz6vrgvoj3.jpg

Tu tabelu sam stavio prije nekoliko godina baš u ovu temu, također iz razloga toplog indeksa se ni meni ne prelazi na 5W-30, pogotovo na PD motoru, zato bih i dalje ostao na 5W-40 čak sam to ovdje i spomenuo. Naravno da je sve to na individualnoj bazi, što se kaže, neka svatko stavlja po svom nahođenju što misli da je najbolje za njegov motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovorima, izvukao sam ipak sa spricom i crijevom 5dcl iz cijevi mjeraca ulja, 2 min posla i ne moram brinut. Vjerujem da može i bez tog vadjenja al ovako mi je sigurnije.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad malo i ja gledah, vidim da i kod Ravenola postoji 505.01 ulje na PAO bazi kao prava sintetika
Ravenol RUP 5W-40

https://www.ravenol.de/en/product-range/rallye-racing-oils-1/ravenol-rup-sae-5w-40/

Košta isto kao Ravenol VMP 5W-30 koji trenutno koristim i vrlo sam zadovoljan. Moraću provjeriti sa dobavljačem i ako uspije da nabavi, onda prelazim na njega, jer je zasigurno da 5W-40 nijansu bolje održava viskozitet.
Ali svakako mislim to da je 5W-30 507.00 ulje na PAO bazi kvalitetnije od bilo kojeg 5W-40 505.01 hidrokrakovanog ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manje gradacije sluze i ideji da pruzaju manji otpor i trenje, trose manje goriva i idu bolje. Kvaliteta podmazivanja je gurnuta u drugi plan.

Stvarno tko prati norme, a govorio sam o CR motoru a ne PD jer ih rijetko viđam u zg, 5w30 sintetika je najzastupljenija.

Cak jedan lik u kvartu ima radionicu i u SVE eute toci castrol 5W30 vw 507.00. samo prazni bacve i donose mu druge.

Od tdi do crdi, tsi, tce i neznamkojih sve motora, lijeva to isto.

I kad trazis u castrolovoj trazilici za npr stari renault 1.6 16v benzinski motor bez turbine koji susjed ima u daciji pogodi koje ulje castrol preporuca:

Dacia duster 2010, i Passat 2., TDI 2019. CASTROL preporuca full sintetiku, ovo dolje je alternativna shell sintetika

 

054df564e021a4f4335823d55a2d1bac.jpg52373bd56a5c54281cbb8aab2bb30c0d.jpg

 

edc763f11842f0d612f3e075fcb3ba6e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shell u 507 specifikaciji ima i 0W30...

 

Oznaka na ulju je AV-L.

 

Castrol u 507 ima samo 5W30.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekipa, bok ! Zanima me jel zna netko dal postoji velika razlika izmedu "Castrol Edge Professional LL III 5W-30" i "Castrol Edge Titanium LL III 5W-30" ? 

Jedno i drugo su VW 507 specifikacija i jedina informacija koju sam nasao je ta da "Professional" reagira na UV zracenja. U prijevodu, ako negdje curi vozac ce bolje uocit "flekice".

Auto je Golf 7, 1.4 TSI 2015.  i od prvog dana se tocila samo "Professional" verzija. Uskoro mjenjam ulje i filter a teze nalazim tu "Professional" liniju pa zato pitam.

Hvala unaprijed !

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, mur3633 said:

Sad malo i ja gledah, vidim da i kod Ravenola postoji 505.01 ulje na PAO bazi kao prava sintetika
Ravenol RUP 5W-40

https://www.ravenol.de/en/product-range/rallye-racing-oils-1/ravenol-rup-sae-5w-40/

Košta isto kao Ravenol VMP 5W-30 koji trenutno koristim i vrlo sam zadovoljan. Moraću provjeriti sa dobavljačem i ako uspije da nabavi, onda prelazim na njega, jer je zasigurno da 5W-40 nijansu bolje održava viskozitet.
Ali svakako mislim to da je 5W-30 507.00 ulje na PAO bazi kvalitetnije od bilo kojeg 5W-40 505.01 hidrokrakovanog ulja.

Pa svakako da je PAO baza kvalitetnija. Ali danas imaš na izbor puno više ulja sa "sintetičkom" i potpuno sintetičkom bazom.

xxW30 ulja su LL ulja zato moraju imat PAO bazu zbog marketinškog intervala od 30K kojeg trebaju izdržat. Ako mijenjaš na recimo 10K onda ti to ne igra toliko veliku ulogu. Jer takav interval će izdržat svaka "sintetika". Gradacija xxW30 je kako je kolega već spomenuo propisana uz tu specifikaciju zbog CO2. Odnosno economy ulja su rijeđa stvaraju manji otopor u motoru što rezultira nešto manjom potoršnjom goriva (1-2%) što utječe na konačni CO2.  Možda se to ne čini puno ali proizvođaču je to jako bitno jer svaki gr/km puno znači, što je manji CO2 to je mu je auto konkuretniji na tržištu jer je manja penalizacija/trošarina. Zato danas svaki auto ima SS u serijskoj opremi. Sve se to uzima u obzir kod izračuna CO2.

Cijela auto industrija je okrenuta ekologiji i euro normama te se sve podređuje tome. Osnova motora je ostala ista kao i funkcija ulja u motoru. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites



Ekipa, bok ! Zanima me jel zna netko dal postoji velika razlika izmedu "Castrol Edge Professional LL III 5W-30" i "Castrol Edge Titanium LL III 5W-30" ? 
Jedno i drugo su VW 507 specifikacija i jedina informacija koju sam nasao je ta da "Professional" reagira na UV zracenja. U prijevodu, ako negdje curi vozac ce bolje uocit "flekice".
Auto je Golf 7, 1.4 TSI 2015.  i od prvog dana se tocila samo "Professional" verzija. Uskoro mjenjam ulje i filter a teze nalazim tu "Professional" liniju pa zato pitam.
Hvala unaprijed !


Radi se o identičnim uljima... Ja ih kombiniram kako mi koje dođe pod ruku!
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, Ivan1902 said:


 

 


Radi se o identičnim uljima... Ja ih kombiniram kako mi koje dođe pod ruku!

 

Jel tako ? Tak se i meni cinilo al reko da provjerim da se ne zeznem. Hvala !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje ...

 

U passata b7 125kw  ulivam arala 5w30

....

Nikad do sada nisam vodio konta za temp ulja ..

Upravo jucer napravljen mali servis.

Danas relacija cc 50ak km autoputa brzina 150/180 temp ulja oko 122   +- 2 stupnja. U jednom trenutku na uzbrdici takodjer autoput 135'. Poslije padne opet na oko 100/110. 

Da nije kakav zajeb s uljem ili??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

110 je ok. Na visokim okretajima cca otprilike 120° -+ 3. Stvar je da na 125° i vise to je ulje prerijetko, onda znas kakvo je podmazivanje. To 135 je vec meni previse

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno se radi o prevelikim temperaturama, temperatura ulja ne bi trebala biti veća od 115*C?

Jel motor tuniran? Kakva je temperatura vode?

Uglavnom, preporuka je ukoliko je temp ulja iznad 125*C da se smanji tempo... Ukoliko se i stane negdje sa strane, ne gasiti motor da ne bi doslo do pregrijavanja!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan1902 said:

Definitivno se radi o prevelikim temperaturama, temperatura ulja ne bi trebala biti veća od 115*C?

Jel motor tuniran? Kakva je temperatura vode?

Uglavnom, preporuka je ukoliko je temp ulja iznad 125*C da se smanji tempo... Ukoliko se i stane negdje sa strane, ne gasiti motor da ne bi doslo do pregrijavanja!

parts 2

p.s ovo preko 125 sto je oslo bilo je 20ak oko180 sa dobrim brigom

temptura vode kazaljka zabetonirana na sredini...

mislim da nije vlasnika sam 6mj tako da nezz.

na proslom mjenjanju kolikom ulio toliko izlio na 10k.

vani temp 33

loko voznja +20km autoputa  ukupna duzina cc100km

 

temperatura ide od 95 do 115 i nakon silaska s auto puta 100/110

Edited by peko_gti
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se dobro sjecam, upravo na 115c kod tih motora ECU pocinje rezat snagu da se ohladi.
Tako da sve preko toga nije idealno. 

Meni je neka zelja ugradit oil cooler, ali nemam viska novca nazalost. To bih onako za svoju dusu uradio, iako znam da nije nuzno potreban. U gradu po ljeti su mi temperature oko 100, a volio bih da su blize 90.
Kad ga malo pruzim po nekom brdovitom krajoliku sa dobrom cestom, hoce skocit i do 110.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam o tome razmišljao, ali bi to onda moralo ukljucivati i nekakav termostatski ventil, jer se po zimi ulje ne bi zagrijalo ni nakon 50km...

Uglavnom, rekao bi da je ovo do ulja, ne znam da li bi moglo biti do filtera ili do pumpe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz ljudi, molim pomoc sa odabirom ulja...

1.9 TDI PD 77 kw, dakle treba mi 505.01 5w-40. Vozim dosta kratkih relacija po gradu, pa ne bih gurao ulje vise od 10k km. Na satu je 200k km, trosi 200-300 ml između izmjena. Bregasta se bila poderala pa je zamjenjena još prije. Razmisljam između:

Motul X-clean 8100, Motul Specific 505 01

Ravenol VMO (Ravenol RUP sam imao prije, super se pokazao, al ipak mi je preskup za ovako kratke intervale zamjene)

i eventualno Liqui Moly Top Tec 4100

Ako netko ima neku drugu preporuku, pls recite. Nekako naginjem prema VMO, barem sam za njega 100% da nije laznjak.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7