3 3
CreedIV

Sve o motornim uljima...

Recommended Posts

Interesantno je što ovo nije full sintetičko ulje. Ni ja nisam pametan. Ima na tržištu dosta full sintetickih, od ravenola pa na dalje. Castrol edge i ovo nisu full sinteticki. Eh sad, koliko je bolja ili losija ova mješavina, pitaj Boga.  

"Syntec", "Synthese-Technologie" oder "HC-Synthese" ako to piše na pakiranju nije full sintetik. 

Inače litra ravenola na amazonu košta 12€. I piše made in germany, za razliku od castrola gdje piše made in EU.

Svako 505.01 ulje je takvo. Napravljeno iz grupe 1, 2 i 3. Prve dvije grupe su mineralna baza, treća su aditivi da bio dobio ime sintetika. 507.00 ulja su potpuno sintetička i napravljena su od sintetičkih grupa 3-5 sa dodanim aditivima.

Moje mišljenje je to da je šteta što 507 ne postoji u 5W-40 izvedbi.

Oprobao sam jednom 507 u PD motoru, počeo je da ga po malo troši na 12500km.

Svaki 505.01 mi počne trošiti na 9000km. Auto se u oba perioda vozilo jako slično i oba ulja su bila Ravenol.

Vidim da je ovaj VMP 5W-30 maksimalno ishvaljen i kažu da ima neku USVO tehnologiju koja zadržava viskozitet i pod najvećim opterećenjem. Malo je skuplji od VMO 5W-40, tj. oko 20€ na kanti od 5L. Možda je i bolja opcija od Shella. Viđećemo

Sve je bolje od Castrol Edge Turbo Diesela koji je počeo da troši na 5500km i to na oba auta isto.

vhs-canvas-d60fca682a33eb12237f225156e2f37d.jpg

1111133-001.jpg

Isti slučaj i kod mene uvijek je u auto bilo sipano to ulje pa sam ga i ja nastavio koristi. Mada može ono izdržati i 20k ali bolje ga je mijenjati češće :D

21 hours ago, VW_GTD23 said:

Pregledao sam oba ova videa i nekeko mi izgledaju reklamnog karaktera, bukvalno kao da su mu platiti da ispromoviše to ulje i njihovu prodavnicu. Ovo što si ti govorio za tiši rad motora on kaže da se to samo osjeti na više od  4000 1/min mada i to ništa ne znači. A što se tiče tragova čađi na auspuhu kao da mu motor malo troši ovo drugo ulje a i to nema nikakve veze. Motoru ništa neće biti ako potroši malo ulja. Ako rade već ta poređenja bolje bi bilo da obrate pažnju na podmazivanje, izgled ulja nakon 15000km i ostale druge bitne specifikacije...

Gldeam ovog lika na ytb ima kiu ceed koja je presla nekih 50000km ne vjerujem da auto sa predjenih 50000km moze trositi ulje

Just now, GTI-VR6-R32 said:

Gldeam ovog lika na ytb ima kiu ceed koja je presla nekih 50000km ne vjerujem da auto sa predjenih 50000km moze trositi ulje 

Nema veze koliko je auto prešlo jednostavno to ulje njegovom motoru ne odgovara... Veoma čest slučaj kod novijih auta da troše neodgovarajuće ulje ili pogotovo ona 'falš' ulja koja se prodaju pod kvalitetom :( 

3 3