7 7
CreedIV

Sve o motornim uljima...

Recommended Posts

Ništa 10W40.

5W40 ili 5W30. Al opet kažem, najbitnije ti je da ulje podržava C3 specifikaciju, to ti znači da je namijenjeno autima sa DPF-om. Marku odaberi sam, al ipak gledaj da je neka "premium" tipa aral, castrol, liqui moly, repsol, mobil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet krivo mjerenje ulja... pa hebemu jel cita tko manualse il bar prati koju temu na forumu ? :)

Saide ll3 norma mozes shel 0w30.. kazu da je br1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet krivo mjerenje ulja... pa hebemu jel cita tko manualse il bar prati koju temu na forumu ? :)

Saide ll3 norma mozes shel 0w30.. kazu da je br1

Stvarno je br1 ili je to sarkazam...

prošlo ljeto klima autoput 14o kmh tempomat temp 34 C sunce prži natrpan vozim Zg Rijeka temp ulja max 121C mene frka

Ove godine ista dionica isto natrpan sve isto samo vanjska temp 33C a temp ulja max 116 C e sad dali senzor laže ili je do ulja SHU Ow3o a prosle godine ulje Oem u servisu 5w3o neznam koje tocno ali nije Neostar već VW servis...

Motor 1.6 tdi 77kw Cayc

Edited by polic na kvadrat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po ovom videu sto si stavio Magnatec mi se cini mrvicu gusci sto mi se ne cino lose a vidio sam u ovlastenom da vise ne drze Edge 5W-40 nego Magnatec, barem je tako kod nas.

Bacva je takva ali pitaj Boga sta je unutra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno je br1 ili je to sarkazam...

prošlo ljeto klima autoput 14o kmh tempomat temp 34 C sunce prži natrpan vozim Zg Rijeka temp ulja max 121C mene frka

Ove godine ista dionica isto natrpan sve isto samo vanjska temp 33C a temp ulja max 116 C e sad dali senzor laže ili je do ulja SHU Ow3o a prosle godine ulje Oem u servisu 5w3o neznam koje tocno ali nije Neostar već VW servis...

Motor 1.6 tdi 77kw Cayc

kolega lageros je nesto pisao o tim uljima i temperaturama na facebook grupi ako se ne varam i tamo objavio da je stvarno temperatura niza kod koristenja tog shell ulja..ali nemojte me drzati za rijec, neka se andjelko oglasi ( lageros )

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preletio sam temu ali nisam naletio nigdje konkretno objasnjenje koj a je razlika izmedju 5w30 i 5w40 norma 505.01. Do sad sam koristio shell 5w30 ali od sljedećeg servisa u planu mi je castrol 5w40. Motor 1.9 pd bez dpf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba imaju normu 505.01 za pd sa tim sto 5w30 ima i 507.00 za ll tako da ne moze skoditi niti biti losije od 5w40. Ja sam preao sa 5w40 na 5w30 nemam dpf vidio sam od Iva rek'o ne moze skoditi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva brojka je viskoznost u hladnim uvjetima (dok motor nije zagrijan, zima itd..), druga brojka u normalnim (dakle pri temperaturi od 100C). Niza brojka, rjedje ulje.

Edited by projektilski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci 5w30 je malo ređe ulje.

Tako je, i ono je pogodnije za zimske uvjete

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nije tako,. Prva oznaka oznacava ulje pri niskim temperaturama, a ona je 5 u oba slucaja tako da se ne slazem s kolegom.

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nije tako,. Prva oznaka oznacava ulje pri niskim temperaturama, a ona je 5 u oba slucaja tako da se ne slazem s kolegom.

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Da, razlika je u viskoznosti na radnoj temperaturi, di bi ovo xW30 tribalo biti rjeđe i teoretski pružati manji otpor unutar motora, i samim time auto će trošit manje goriva i manje zagađivat okoliš, a svi znamo da se nažalost danas u automobilskoj industriji podređuje ekologiji, i to je jedan od razloga zašto se forsira 5w30 ulje, a u zadnje vrime i 0w20

 

Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, razlika je u viskoznosti na radnoj temperaturi, di bi ovo xW30 tribalo biti rjeđe i teoretski pružati manji otpor unutar motora, i samim time auto će trošit manje goriva i manje zagađivat okoliš, a svi znamo da se nažalost danas u automobilskoj industriji podređuje ekologiji, i to je jedan od razloga zašto se forsira 5w30 ulje, a u zadnje vrime i 0w20

 

Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk

 

Ja sam si uskočio jer nisam pročitao pažljivo što je kolega napisao i s kojim je vrijednostima usporedio 5W30.

 

Kako su me ispravili, i ja se pridružujem. Da usporedimo 5Wxx ili 0Wxx onda možemo reći da je ovo drugo rjeđe u stanju kada motor miruje pa tako lakše dođe do mjesta gdje i treba kada se motor starta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva brojka je hladni indeks, druga topli kao što je Petar već spomenuo.
5W30
5W40

Hladni indeks....................5W hladni viskozitet pri -18°C (°0 Fahrenheit)
Topli indeks.......................40 topli viskozitet pri 100°C (°212 Fahrenheit)

Viskozitet ili tzv. hladni indeks 5W kod oba ulja je isti i imaju najnižu točku tečenja na cca. -40°C, koja je dobra kod hladnog starta za ventile, hidropodizače i podmazivanje motora u cjelini. Razlika je samo u toplom indeksu 30 koji je ovdje niži dok kod 40 topli indeks višlji što se vidi po gornjoj tabeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliki index viskoznosti ima voda? Mora bit nesto mjerilo tih viskoznosti. Rekao bih da je voda 0 ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliki index viskoznosti ima voda? Mora bit nesto mjerilo tih viskoznosti. Rekao bih da je voda 0 ili?

To je već malo opširnija tema iz fizike. Nisam ni ja do sada čitao, ali evo što sam na brzinu pronašao

Citat iz wikipedije

 

Realne tekućine razlikuju se od idealnih pojavom trenja sa stijenkama posude i trenja u tekućini. Pustimo li da kroz jedan lijevak curi 1 litra vode, a kroz drugi 1 litra ulja, uvjerit ćemo se da će prije proteći voda nego ulje. Ta razlika u vremenu protjecanja nastaje zbog unutarnjeg trenja u tekućini koja se zove viskoznost ili žilavost tekućine, odnosno koeficijent unutarnjeg trenja. Prema tome je viskoznost ulja veća od viskoznosti vode. Viskoznost nema nikakve veze s gustoćom tekućine. Tako na primjer tekuća ljepila imaju i stotinu tisuća puta veću viskoznost od vode, dok im je gustoća otprilike jednaka s gustoćom vode pri jednakoj temperaturi. Viskoznost je naročito važna kod ulja za podmazivanje strojnih dijelova, jer o njoj ovisi trošenje tih dijelova, a i sam potrošak ulja.
Viskoznost ili viskozitet mjeri se obično u Englerovim stupnjevima (oznaka °E) pomoću posebnog aparata, takozvanog Englerova viskozimetra. Za pojedina ulja viskozitet se mjeri kod one temperature na kojoj se nalazi ulje za vrijeme rada. Tako je kod ulja za instrumente i vretena važan viskozitet kod 20 °C (293 K). Kod ulja za strojeve viskoznost se mjeri kod 50 °C (323 K), a kod motornih i cilindarskih ulja kod 100 °C (373 K). Prije mjerenja ulje se mora procijediti s rupicama promjera 0,3 mm. Zatim se ulje zagrije na propisanu temperaturu i ulije u unutarnju posudu viskozimetra. Ta posuda ima na dnu izlaznu cjevčicu koja se zatvara iglom. Dva termometra služe za mjerenje temperature. Nakon toga ulje se ispušta u menzuru od 200 cm3 i mjeri vrijeme za koje je ta količina ulja protekla. Sada se podijeli vrijeme u sekundama, za koje je proteklo 200 cm3 ulja kod određene temperature, vremenom u sekundama, za koje proteče kroz viskozimetar ista količina, to jest 200 cm3 destilirane vode kod 20 °C (293 K), te izračuna viskoznost. Ta viskoznost koja se računa s obzirom na vodu zove se relativna viskoznost. Tako je relativna viskoznost kod 20 °C vode 1; alkohola 16; glicerina 850; žive 1,5.
Srednje vrijednosti viskoznosti ulja koje se najviše upotrebljava jesu: automobilsko ulje “zimsko” 8 °E kod 50 °C (323 K) i automobilsko ulje “ljetno” 20 °E kod 50 °C (323 K). Zimi se, naime, kod automobila upotrebljava ulje manje viskoznosti jer ono postaje gušće zbog niske temperature, dok ljeti obratno. [3]

Nego zanimljiva stvar koju sam davno čuo,

 

pitanje dali je katran kruta ili tekuća tvar? Jedan fizičar je zagovarao tezu da je ipak riječ o tekućini, koja ima jak viskozitet. Mnogi kolege ga nisu podržavali u tome, da bi on napravio maleni uređaj kojim je htio dokazati svoju teoriju. Napravio ga je i ostavio na čekanje, da katran iz gornje posude procuri u donju. Preminuo je u međuvremenu, da bi nakon njegove smrti zaista i došlo do zamišljenog kretanja između posuda. Baš taj se aparat i danas čuva u muzeju, njemu u spomen, koji svjedoči u korist njegovoj teoriji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je dovoljno link stavit pa koga zanima neka cita, ovako se nepotrebno zatrpava tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, zanima me koje ulje da sipam u Golf 6 1.6 TDI egr i dpf off

Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30

ili

Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W30

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam htio 0w30 u mog Golfa sa DPF, ali je to prerijetko ulje. Ljeti će biti kao voda i bojim se da će imati loše podmazivanje. Još ako se voze kraće relacije ili grublja vožnja.

 

E sad zavisi i od toga kolike su temperature ljeti tamo gdje se nalaziš.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nebrini se za rjetkoću jer je u normi za skoro sve uvjete tj kontinente.

Ja glasam za ultra professional jer je radjeno na bazi plina i cak navode da je niza radna temp (ulja)....

A i v.a.g ll3 je dosta dobar i 6ice a ni 7ice ga i netrose...

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7