7 7
CreedIV

Sve o motornim uljima...

Recommended Posts

Opce poznata stvar da kipor stroj ima lazan castrol...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opce poznata stvar da kipor stroj ima lazan castrol...

To su teške riječi koje treba dokazati argumentima...

Objasni nam po čemu si to zaključio.

To mi je prvi glas, da je tako već bi davno bil zatvoren...

Share this post


Link to post
Share on other sites

150 kn kosta litra ulja za vw crafter u kipor stroju 35 kn.kolege koji su masovno kupovali u kiporstroju svi su imali problema s motorom i turbinama sad nemora znacit da je to toga ali 10tak kombija da nevalja i da imaju probleme..neznam bas

Share this post


Link to post
Share on other sites

To još nisam čul

Da ulje hladi motor

A čemu onda rashladna tekučina u motoru?

Baš kontra, vrelo ulje otežava rashladnoj tekučini da održava motor u radnoj temperaturi i pregrijava ga, pa zato postoji i uljni hladnjak gdje se ulje hladi a ne da ulje hladi motor, ulje isto tako hladi rashladna tekučina, odnosno antifriz, večinom je taj hladnjak ulja u kučištu uljnog filtera...

Znam da sam negdje pročitao da ulje ima svojstvo hladjenja pa evo izvadak iz "Knjige o autu". 1979.g. Kad imam vremena rado prelistam jer uz detaljan opis tu su ilustracije i presjek pojedinog dijela u boji pa je baš zanimljiva, ujedno i dva citata iz knjige.

 

"Ulje ubrzava odvođenje topline s razvodnog mehanizma i istodobno ga podmazuje ... Jedan od glavnih zadataka motornog ulja je hlađenje onih dijelova koji su daleko od vode za hlađenje; s klipova odvodi toplinu nastalu izgaranjem, a sa ležaja toplinu nastalu trenjem."

 

dsc_0024f6unt.jpg

 

dsc_0029jau9x.jpg

 

dsc_0027l4u4v.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je to jasno svakome ko poznaje princip rada motora sa unutrašnjim izgaranjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš da ima i onih kojima to nije jasno, pa rekoh nije naodmet stavit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, knjiga je fenomenalna, jako dobro objašnjeno sa ilustracijama u boji pa čak i popravak nekih dijelova je moguć bez problema jer je sve u detalje opisano i ilustrirano, zakon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su teške riječi koje treba dokazati argumentima...

Objasni nam po čemu si to zaključio.

To mi je prvi glas, da je tako već bi davno bil zatvoren...

Ako malo zaguglaš naći će se već otvorene teme po pitanju Kipora, ne mora značiti i ja nekako naginjem da bi svako ulje koje se prodaje u maloprodaji trebalo biti ispravno, međutim gdje ima dima ima i vatre ali bolje da ja znam nego da se poslije pitam. Nedavno sam postavio upit u SEC Lubes Hrvatska, radi se o Slovenskoj firmi sa generalnim zastupnikom u Hrvatskoj za Castrol ulja i lik mi je rekao da najviše od njih u velikim količinama kupuje Tokić i Intercars a ostali vjerojatno dobavljaju preko drugih kanala, pa sad tko voli nek izvoli. Castrol ulje uzimam preko Aneđelka koji direktno uzima od Sec Lubesa.

 

Imaš ovdje malu raspravu oko toga ... Motorno ulje_(http://www.vwclubcroatia.com/forum/index.php?/topic/89783-motorno-ulje/page-6)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opce poznata stvar da kipor stroj ima lazan castrol...

Na njihovim castrolima 5w30 i 5w40 sam presao vec vise od 150k km i nikada nikakvih problema...

 

Kod nas ako. Etko radi za manju proviziju odmah je lopov i prevarant, a nije lopov onaj koji na litri uzme 300% od vrijednosti ulja...

 

Ner je on kao provjereni prodavac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znamo mi Sanjine da ti uzimas kod njih. :)

Nego, sto pise na Kipor deklaraciji da je uvoznik i od kuda dolazi njihovo Castrol ulje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uskoro imam mali servis pa sam u nabavci ulja i vidim da ima nekih popusta. Golf 5 1.9 TDI '05, 66kw, 250k km. Na prošlom servisu su stavili Aral 5w30, planiram staviti opet Aralovo pa me zanima je li ok da stavim 5w40 pošto je nešto gušće?

I postoji li način da saznam koji filter goriva imam a da ne otvaram kučište? Je li ovaj ili ovaj?

Edited by viper84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam po yt videima vidio mislim da bi bio ovaj sa prvog linka i sa većim otvorom u sredini jer kučište ima šaraf na poklopcu.

Ovo su oznake sa njega koje nisam prije ni primjetio jer su baš na teško vidljivom mjestu.

Mann-Mahle

6650473114

1K0127400E

 

IMG_20180422_170504.jpg

Edited by viper84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošli tjedan bio u servisu i podigao auto, usput donio 1L Castrola Edge jer je falilo 0,2L pošto se karter ponovno brtvio i onak krene spika sa savjetnikom da je Magnatec 5W-40 bolje ulje od Edge kojeg su do jučer koristili. Mislio sam ga donijet ali usporedbom i malo što sam istraživao prije par mjeseci Magnatec 5W-40 koliko znam nema VW 505.01 normu koja je baš za PD motore pa mi sada ništa nije jasno.

Ako netko ima neku informaciju o razlici između ta dva ulje slobodno se raspišite jer ja sam htio prijeć na Magnatec jer ga ovlašteni koristi pa odustao. Jest da je vječita tema ali što ćeš, bolje znat nego ne. :)

Castrol EDGE Titanium FST 5W-40
• ACEA C3
• API SN/CF
• VW 502 00/ 505 01
• BMW Longlife-04
• MB-Odobrenje 229.31/ 229.51/ 226.5
• Zadovoljava zahtjeve Ford WSS-M2C917-A
• Renault RN0700/0710
• Zadovoljava zahtjeve Fiat 9.55535-S2
• dexos2*
​• Specifikacija

Castrol Magnatec 5W-40 C3
• ACEA C3
• API SN/CF
• BMW LL04
• Dexos 2*
• MB 229.31
• VW 502 00 / 505 00
Specifikacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasno ko dan ako nema 505 01 za PD o cemu se tu treba pricati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipaj Castrol Edge Titanium jer on ti ima 505.01 normu za PD motore.

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali meni nije jasno kako onda ovlasteni prodaju i koriste Magnatec 5W-40 i to im je zamjena za Edge a nema normu 505 01 koju propisuje proizvodjac za PD motore.

 

Dok sam trazio specku od ulja nisam naisao da Magnatec ima tu normu i sad sam gledao pa nista, ono sto pise po stranicama me ne zanima, samo specifikacija od Castrola na njegovom memorandumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako si ti meni ono rekao da sta valja ne mjenjati, kada sam te na LM nagovarao :P

Drzi se toga sto tocis i ne beri brigu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda, ali eto zanimalo me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako kolega TDI.

 

Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 je ulje koje zadovoljava 505.01 normu i imaš da ga nabaviš skoro bilo gdje. Odlično ulje, ukoliko je original.

815DAAn-p2L._SL1500_.jpg

1-10802000-2.jpg

 

 

Međutim postoji i Castrol Magnatec Professional 5w40 koji koriste ovlašćeni servisi.

s-l1000.jpg

castrol-magnatec-professional-5w40-engin

 

 

Koje je ulje od ova dva bolje?

Najbolji način je provjeriti data sheet od oba ulja.

 

Edit: sad sam gledao data sheet od oba ulja. Identično su isti.

659d4db86db327effbd957525704662b.jpg

a008bd59ed1a5c8add528722c1c36415.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam gore linkove do specki pa vidi što piše za oba ulja. Hmm, na ambalaži sada vidim piše da Magnatec ima i VW 505.01 normu koja je za PD motore a kako to da na specki od proizvođača ona nije navedena nego samo 505.00 i 502.00. I sad što uzet i koje je bolje jer ovlašteni su prešli na Magnatec i Edge kod njih više nije dobavljiv u normi 5W-40 samo u 5W-30.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7