3 3
Igor_vw

Ventilator hladnjaka

Recommended Posts

Momci, u pitanju je Golf 4 TDI ARL.

Imam problem sa klimom. Kako su pocele vrucine vidim da klima nece da ladi, konacno podjem kod majstora on mi kaze da je crkao ventilator hladnjaka i da treba njega da zamijenim.. e sad ja dodjem kuci malo se raspitam i nesto mi cudno da su i manji i veci ventilator crkli odjednom.. :/ moze li bit da su oni povezani ili sta vec? Uglavnom kad se upali klima ne vrti se ni jedan ni drugi. Je li bolje traziti na otpade polovan ili moze da se kupi i novi? I odgovaraju li ventilatori sa drugih cetvorki koje nisu arl na moju ili ne?

Nadjoh snimak na yt cetvorke kao moje, dje se vidi kako izgledaju ventilatori..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji li kakav osigurač za te ventilatore?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testiraj rade li. Pocni od osiguraca. Trebao bi vidjeti kako je na cvrki mozes li ih direktno spojit na aku 12V da vidis rade li, tako odmah eliminiras sve zice i osigurace. Christian bi trebao znati....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima moze radit i bez ventilatora, samo sto ces imat veci pritisak u sistemu, oko 15-16 bara, dok kada se ventilator vrti pritisak je manji, sto moze izazvati pregrijavanje motora, pucanje hladnjaka itd..

Imao sam isti slucaj, uzmi neki pajser udari po ventilatoru po metalnom dijelu i trebao bi se pokrenuti. Čest kvar, najjetinije ti je skinuti i reparirat za sitne novce kao sto sam i sebi uradio ili trazi novi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krivo. Klima nece raditi bez ventilatora. Bar u mistu nece. U voznji mozda i proradi. Dok je god niski tlak u klimi iznad 3-4 bara kompresor se ne pali jer mu presostat ne pusta struju a upravo ga ventilator drzi na 2.3-4 bara. Drugi dio si mu dobro reka. Probaj po manjem ventilatoru udariti s necim pa mozda proradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad upalim klimu odmah oba ventilatora rade, kada klima ne radi radi samo veliki i to po potrebi za druge sheme ne znam. Iz onog YT videa se ne može vidjet da li je drugačiji recimo od 96 kW ili ostalih modela. Napravi upit u ovlašteni da dobiješ kataloški ili ga nađi ako je na nekom vidljivom mjestu pa onda usporedi sa nekim polovnim od drugih modela, moguće da su svi isti ali nikad se ne zna.

 

Prije toga isprobat da li uopće rade a sad kojom metodom... pokušaj pažljivo udarit po motoru pa vidi a vjerujem da se može direktno nekako spojit na pin da se vidi jel ima života ali treba znat koji, nemam shemu konektora pa ti ne mogu pomoć, možda netko drugi zna ili nađe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je taj tvoj majstor napravio dijagnostiku pa izbacilo greške i kako je utvrdio da je kvar na oba ventilatora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene bio passat 3bg tdi klima sve funkcionisala ali se ventilator nije palio, tj. palio se ali ponekad. Kad sam otisao da napunim klimu majstor mi je bas pokazao da je pritisak oko 15-16 bara i klima je sasvim normalno radila, ali kada udarim po ventilatoru i on se pocne vrtit pritisak padne na normalni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je ventilator (ako nakon ispitivanja davajuci svakome + zaobilazeci modul na kraku sasije) onda ti pase samo ARL v5 v6 i nista drugo... ;)

Preko diagnostike bi trebalo moc ce aktivirat ventilatore... ;) Privamo o barem vcds-u.. one elm mobilne zaboravi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je u pitanju passat 2002, 96kw. Ne radi ventilator klime, tj. ne pali se. Probao sam ga direktno spojiti i radi bez problema, znači nešto je drugo. Konektor isto ok.

Šta dalje da tražim, ima li neki modul ventilatora ili relej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa s njim upravlja i klimatronik.... Vcds i izlazni testovi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na polotu 9n3 recimo nema taj test ventilatora na vcds, pa mogu ce da nema ni njemu, ali probaj ga direkt spojit na aku svaku brzinu...

 

Tako sam ja svoga testirao na polu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pokusvao sam vcds om ali nisam uspo naci.

Kad se spoji direkt radi bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam pisao zacetniku teme :)

Edited by Mouse-RI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ventilator radi bez greške samo ne kreće kad se klima upali tj. Kad tlak naraste.

 

Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3