2 2
Brumen

Passat B7 zadnje kočnice - Problem sa zacrnjenjem oko felgi

Recommended Posts

Pozdrav ekipa,

 

Imam problem već od 3 mjeseca ove godine kada sam se odlučio na izmjenu zadnjih diskova i pličica jer su bile stvarno loše. Bile su prva ugradnja i stare 7 godina.

 

Dakle kupio sam diskove ATE i pločice ATE Ceramic u 06.03.2018 i sve do danas 25.07.2018 nije se riješio problem sa crnilom tj kočionom prašinom/ nečistočom. Od prvog dana počele su se javljati kao crne točkice kao navodno posljedica kočenja tj. trošenja pločica. Razlog kupovanja je upravo bila (reklamirana) minimalna prašina uslijed trošenja pločica kao posljedica trenja istih na disk koji je isto NOVI ATE.
Na prednjim kotačima sam prije 2 i pol godine isto kupio ATE diskove i ATE Ceramic pločice i nema trunke crnila ili prašine.
Neznam dali je problem bio u montaži ali čovjek koji mi je radio izmjenu je vrlo profesionalan, radi već preko 10 godina u VW Servisu i nikad nisam imao problema.
Mislio da će to otići s vremenom ali eto nakon 4 mjeseca sve je isto.
Nakon toga sam oprao zadnja kočiona klješta sa miniwash-om te našpricao flege i kočnice sa IRON X sredstvom za čišćenje laka od nečistoća, vidi se razlika u kemijskoj reakciji na prednjim i stražnjim felgama.
U početku sam sumnjao u materijal zadnjih pločica tj. smjesu (Možda je greška u proizvodnji).
Meni nakon tjedan dana ne pranja auta, prednje flelge izgledaju kao nove dok zadnje kao da su prošle 10.000km!
Mehaničar me savjetovao da zamjenim pločice što sam i napravio prije tjedan dana, te sam stavio TRW. Nakon 3 dana ista stvar!! Bez obzira kaj su obične a ne cermic pločice isto se prljavština pojavljuje!
Molim vas za neki savjet oko ovoga..
LP
Igor
Link od galerije slika...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam kombinaciju ATE Power + keramika na prednjim/stražnjim, evo već ide u četvrtu godinu još malo i kako si napisao za prednje nikakvih problema, samo se stvara bijela prašina i to je sve a ujedno i felga je pošteđena crnila a lak se veseli.

Prvi put ovo čujem, moguće da je do pločica jer keramika ostavlja samo bijelu prašinu, nikako crnilo a sad da li si pregledao i disk da nije i do njega možda. To što si stavio TRW pločice je po meni bez veze jer to su obične i naravno da one ostavljau crnilo ali kod keramike zna se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedavno sam naprijed i nazad stavio ATE i takodjer nisam zadovoljan...koči dobro ali nenormalno crni felge...uzas...Na golfu isto imam ATE ali kupljene prije par godina i uopce nema toliko crnila.

Imam dojam da su promijenuli sastav materijala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok ali ATE Ceramic je bio gore pa je bilo crno. I sad kad je TRW opet je isto. Kao što se vidi na linku od galerije.

 

Možda da skinem felge te očistim klješta i komplet kočnice sa nekim sprejem koji odmaščivanje (Liqui Moly Rapid Cleaner 3318)?

 

Teško mi je povjerovati da je do diskova ili ceramic pločica ako na prednjima sve štima.

 

Samo neznam od kud da počenem? Normalna kočiona prašina je sitna, ovu su crne točkice (vidi se u galeriji).

 

A da ATE nije isto kao i prije vidio sam i ja. Sada je proizvodnja u Kini a bila je prije 3 god u Njemačkoj...

Edited by Brumen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, Anđelko je spomenuo da se sad ovi obični ATE diskovi proizvode u P.R.C., vidjeli smo i po kutijama koju sam uslikao od bratića koji je na svoju Jettu stavljao ATE, iako ne bi trebalo biti problema a po povratnim baš i nije tako. Sa svojom ATE Power kombinacijom sam zadovoljan, nemam problema i oni se i dalje proizvode u Frankfurtu u Njemačkoj, barem za sada.

dsc_0004_29zu3q.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reklamiraj ako možeš, tako bih napravio da mi se to dogodilo, samo trebao bi račun od ugradnje a koliko vidim radio si izvan servisa pa sad ne znam koliko će ti to proći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo neznam dali da reklamiram diskove ili i diskove i pločice? Lako za račun to mogu dobiti od njega ako želim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oboje, jedino tako mozes eliminirat sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jedan mali update... Ove crne točkice koje se skupljaju su MASNE. Kada prođem prstom preko njih ostaje masan trag na felgi. Mehaničar mi je napomenuo da je imao u početku problem kada je skidao stare diskove, pa neznam dali je tu možda bio problem pri skidanju starih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda nesto nije u redu. Da li je na obojima isto ili samo na jednoj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na oba dvije zadnje felge. Masne crne točkice koje kad se kroz tjedan dana nakupe izgleda uzas. Samo od kuda dolazi msanoća. Na zadnjim kočnicama vidi se malo masnoće na unutarnjem dijelu blizu onog zaštitnog lima. Blizu onog klizača.

 

Možda se javi neki mehaničar i kaže na što treba obratiti pažnju :lol2

Edited by Brumen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budem onda skinuo kotač pa ću bolje pregledati. Na sto moram paziti kada koristim sprej za odmascivanje? Jer treba lak zatititi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstor ti je očito klizače dobro namazao kao i dosjed pločica pa sad to leti po felgi...

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zlatko iz prve ruke zna. :)

 

Dobrim pregledom može se dosta toga uočit pa pokušaj sam vidjet što se dolje događa, majstori za to nemaju baš puno vremena pa kad dođeš bitno mu je da se posao napravi. Pitaj ga što se to događalo kod skidanja jer si spomenuo da je ima problem, možda je to uzrok ili ovo što Zlatko spominje pa se prašina miješa sa masnoćom. Uglavno, ponovno kod majstora pa neka traži ako ne nađeš ništa pregledom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da to je točno da sve pokušavaju napraviti brzo pa mu se negdje omaklo... Sad je na moru pa ga neću uznemiravati, ali kad se vrati :grrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pregledaj ti i podnicu automobila... da tu nema nekog pustanja pa vjetar raspuhuje na straznje.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su tako prljave obicno prednje felge! Zadnje obicno manje.

Ali nisam ni znao da postoje plocice koje manje crne i prase :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne crne uopće jer je keramika, samo nastaje bijela prašina nakon kočenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A cuj, nije ni bijela prasina, vise siva, barem tu kod mene. Felge se poprilicno lako ciste i to je najbitnije.

 

Sent from my SM-T819 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda jedna od 50. nijansi sive, moram pogledat sa lepezom da točno utvrdim. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by opri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pregledaj ti i podnicu automobila... da tu nema nekog pustanja pa vjetar raspuhuje na straznje.. ;)

Mozes malo ovo pojasnit od kud bi putalo pa da vjetar nosi? Dok nisam mjenjao originalne diskove i pločice nije ovoga bilo. Bas sam danas gledao malo bolje po danu i bas su crne masne točkice koje su vidljive samo na krakovima felge into samo u smjeru rotacije felge. Znaci desna strana krakova suha i bez praine a lijeva potpuno crna. I crnilo počinje od sredine felge pa se smanjuje prema rubovima.

Bas bi htio s nekim usporediti. Moj je opran u ponedjeljak a sad je već koma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK mali update. Prošlo je dosta vremena od zadnjeg posta pa evo update-a. Stavio sam druge TRW zadnje pločice (navodno prva ugradnja). Situacija je bila sad i još gora, mješavina crno/smeđe boje na felgama. Rađena je samo ugradnja pločica. Ukratko UŽAS! Nakon toga kupio nove ATE POWER zadnje diskove i vratio ATE CERAMIC pločice, jer sam smatrao da ako je MADE IN GERMANY disk da je ipak bolje od kine. ATE obični se rade u PRC. Majstor je očistio nosače i glavčinu. Nakon par dana mislio sam napokon da je sve uredu. Ali eto nije baš tako. Naime zadnja liijeva strana je SUPER, sve je čisto i nema nikakve prljavišine osim s ceste. Zadnja desna strana je opet počela crniti ali znatno manje ali se vidi. 

 

Što da radim dalje s ovime? Očito nakon što se rađeno čišćenje je pomoglo ali samo na jednoj strani. Opet skidanje zadnje desne strane pa sa žičanom četkom strugati do iznemoglosti? Čišćenje klješta, klipa? Odmašćivanje? Dali možda nešto struže pomalo pa se rasipava odnekuda? Ne čujem nikakva cviljenja ili slično tome. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2