7 7
hariismne

passat b5 problem dihtung glave motora?

Recommended Posts

Pozdrav ljudi, novi sam na forumu, nadam se lijepom druzenju. :)

 

Naime, imam jedan problem, ili problemcic. Imam passat b5 1998 1.9 TDi 81kw AFN, vec duze vrijeme mi se palila lampica za vodu, ali su mi mnogi majstori rekli da je do table, medjutim jednog jutra, kad sam provjerio antifriz boca je bila prazna. Podjem do majstora koji mi inace odrzava auto, nigdje nema da je iscurio i slicno, stavio je co2 test i kaze da je otisao dihtung na glavi motora, da mora na ravnjanje i to zadovoljstvo ce da me kosta 100eura.

 

E sad, posto sam googlao dosta po netu, naisao sam da je neko rijesio problem sa novim cepom za bocu od antifriza. Nisam napomenuo, auto ide odlicno, ne dimi bijeli dim, nema "majoneza" na poklopcu od ulja, niti na mjeracu, niti dize temperaturu, uvjek stoji na 90, jedini simptom ima da su crijeva naduvena i tvrda ko kamen. Kad sam zamjenio novi cep od boce, crijeva vise nijesu toliko tvrda kao sa starim cepom, ali jesu ipak tvrda onako malo vise od srednje, manje su tvrdja sa novim cepom nego sa starim, a lampica se vise ne pali za vodu, jesam li rijesio problem cepom ili ipak je dihtung glave motora?

 

Nivo ulja je isti, u antifrizu kako se vidi golim okom, nema ulja ili nesto slicno.

 

Ukoliko je neko imao slican problem, volio bi da dobijem savjet.

 

HVALA UNAPRIJED.

Edited by hariismne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo prati kolicinu antifriza,nalij do max i kroz par dana prati

Al ako je meho radio co2 test onda vjv i je brtva glave,samo to zadovoljstvo kosta vise od 100€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stalno mijesas razlicite stvari. Ulje u vodi nema veze sa tvrdim crijevima, crijeva su tvrda jedino ako je brtva glave otisla izmedu kompresijskog i vodenog kanala i dio kompresije odlazi u sistem hladenja.

 

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas li grijanje na leru tj. da li ti auto grije. To je isto jedan od znakova da je dihtung prosvirao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stalno mijesas razlicite stvari. Ulje u vodi nema veze sa tvrdim crijevima, crijeva su tvrda jedino ako je brtva glave otisla izmedu kompresijskog i vodenog kanala i dio kompresije odlazi u sistem hladenja.

 

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Tako je, isti problem imao na svom afn i kad majstor skinio onda vidio na prvom klipu otila brtva i tu je nabijao a sve ostalo bilo ok. Jedino kad sam ga ganjao pravo onda je toliko nabio crijeva da je sav antifriz kao nestao a on je bio u crijevima, ja odvrnem čep antifriz se vrati na max. Ja bi se jo vozio s takvom situacijom ali majstor rekao ni slučajno to da pukne crijevo i iscuri antifriz ode motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stalno mijesas razlicite stvari. Ulje u vodi nema veze sa tvrdim crijevima, crijeva su tvrda jedino ako je brtva glave otisla izmedu kompresijskog i vodenog kanala i dio kompresije odlazi u sistem hladenja.

 

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Nisi me shvatio.

Ako je dihtung glave onda bi trebao antifriz da bude masan i da se vidi da ima ulja sa antifrizom, u mom slucaju tog ulja sa antifrizom nema.

 

Auto ide fino, grijanje mi radi odlicno, znaci jedini problem koji imam je to da su crijeva tvrda , ne dize temperaturu preko 90 itd

 

Ovaj sto mi odrzava auto mi je rekao od 70-100eura max da se zamjeni dihtung, da se ravna glava, gumice ventila bi zamjenio isto, nego ne znam je li 100% do dihtunga jer nema nijedan drugi simptom osim tog da su tvrda crijeva.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo ovako. Ako ti je otila brtva zato bi nužno mijeao ulje i vodu?

 

Na glavi motora ima kanale za vodu (rashladnu tekućinu) i za ulje. Dihtung ide preko cijele glave. Ako ti je otiao na takvom mjestu da puta kompresiju prema kanalima za hlađenje onda dobije dio kompresije u rashladnu tekućinu. To je moguće samo "sitna" pukotina na 1 cilindru na 1 kanalu.

 

E sada to se može dogoditi, je da dalje lagano puca ili gori brtva glave i da bude sve veća i veća i polako sve vie i vie kompresije odlazi u rashladnu tekućinu i počne ti nabijati crijeva dok jednostavno crijeva ne popuste i onda blago rečeno sranje.

 

Ako i dalje nije jasno pogledaj kako izgleda glava i brtva glave i gdje sve može popustiti a da ne popusti između kanala za ulje i rashladnu tekućinu.

 

Inače ako je radio co2 test, i ako ima co2 onda ti ispuh dolazi u antifriz i to je dovoljno da radi.

 

A 100 eura jako povoljno zvuči. Meni je ravnanje, ali ne na VW bilo 500kn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aa sto je sa sarafima?? Vratit ces stare nakon obrade glave?? Pogledaj samo koliko sarafi kostaju.kako znas sto je s ventilima? Zamijenit ces ulje,vidit sto je sa zupcastim,Mijenjaju se sve brtve,usis,ispuh itd itd

Nakupi se tu troska decko nije to ni blizi cijene koju zamisljas

I nije pravilo uvijek da misa vodu i ulje

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki servis je uradjen prije 20k tako da zupcasti i ostalo je ok.

 

Ja pricam ono sto sam guglao po netu, nijesam majstor pa ne znam, jer da znam ne bi pitao ovdje za misljenje :)

 

Na netu sam procitao kad dihtung glave motora ode, tad mijesa ulje i antifriz, da takodje ima "majoneza" na cepu od motora, na mjeracu isto, tad i dimi bijeli dim, dize temp preko 90, ja nista od toga nemam, auto ide, ne dimi nikakav dim, nema nigdje tog majoneza, znaci samo su crijeva tvrdja onako.

 

Sto se tice sarafa itd, ne razumijem se kao sto rekoh, majstor bi mi to sve zavrsio od 70 do 100e, meni auto ne gubi ulje itd, ne lupa nista pa da nijesu ok ventili itd, rekao mi je samo da se glava poravnja, stavi novi dihtung i gumice i da ce biti sve super.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druže nisi ti shvatio. Tvrda crijeva jo ako ti je majstor rekao znači da ti je dihtung glave ili glava motora prosfirala. Ne mora pomjeati ulje i antifriz. Meni je isto prosvirao dihtung nije mjeao antifriz i ulje već je palio antifriz i nabijao kompresiju u ekspanzivnu bocu i to 2 puta mi je tako bilo na motoru axr i avf. to se tiče materijala ima ravnanje glave, hidrotest glave, zamjena gumica ventila, zamjena vodilica ventila (eventualno i pokoji ventil ako je izgorio) uređivanje siceva dizni i ventila i to sigurno neće uraditi za 100. Takođe kad je već to sve vani dobro je pregledati hidropodizače ventila, bregastu. Obavezno je zamjeniti arafe za stezanje glave, zupčasti remen kad je sve to raskopano. Ruke u Prnjavoru za to kotaju 200. Plus ulje i filteri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druže nisi ti shvatio. Tvrda crijeva jo ako ti je majstor rekao znači da ti je dihtung glave ili glava motora prosfirala. Ne mora pomjeati ulje i antifriz. Meni je isto prosvirao dihtung nije mjeao antifriz i ulje već je palio antifriz i nabijao kompresiju u ekspanzivnu bocu i to 2 puta mi je tako bilo na motoru axr i avf. to se tiče materijala ima ravnanje glave, hidrotest glave, zamjena gumica ventila, zamjena vodilica ventila (eventualno i pokoji ventil ako je izgorio) uređivanje siceva dizni i ventila i to sigurno neće uraditi za 100. Takođe kad je već to sve vani dobro je pregledati hidropodizače ventila, bregastu. Obavezno je zamjeniti arafe za stezanje glave, zupčasti remen kad je sve to raskopano. Ruke u Prnjavoru za to kotaju 200. Plus ulje i filteri.

o tome se i radi sto je njemu meho reko dihtung je glave poravnat cemo ,novu brtvu i vozi misko,ko zna kakav je kupus unutra i sto sve treba prominit

Ti si radio na PD motoru sto je i jos skuplje

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druže nisi ti shvatio. Tvrda crijeva jo ako ti je majstor rekao znači da ti je dihtung glave ili glava motora prosfirala. Ne mora pomjeati ulje i antifriz. Meni je isto prosvirao dihtung nije mjeao antifriz i ulje već je palio antifriz i nabijao kompresiju u ekspanzivnu bocu i to 2 puta mi je tako bilo na motoru axr i avf. to se tiče materijala ima ravnanje glave, hidrotest glave, zamjena gumica ventila, zamjena vodilica ventila (eventualno i pokoji ventil ako je izgorio) uređivanje siceva dizni i ventila i to sigurno neće uraditi za 100. Takođe kad je već to sve vani dobro je pregledati hidropodizače ventila, bregastu. Obavezno je zamjeniti arafe za stezanje glave, zupčasti remen kad je sve to raskopano. Ruke u Prnjavoru za to kotaju 200. Plus ulje i filteri.

Dobro, zasto bi mijenjao zupcasti ako je veliki servis uradjen prije 20k km??

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki servis je uradjen prije 20k tako da zupcasti i ostalo je ok.

 

Ja pricam ono sto sam guglao po netu, nijesam majstor pa ne znam, jer da znam ne bi pitao ovdje za misljenje :)

 

Na netu sam procitao kad dihtung glave motora ode, tad mijesa ulje i antifriz, da takodje ima "majoneza" na cepu od motora, na mjeracu isto, tad i dimi bijeli dim, dize temp preko 90, ja nista od toga nemam, auto ide, ne dimi nikakav dim, nema nigdje tog majoneza, znaci samo su crijeva tvrdja onako.

 

Sto se tice sarafa itd, ne razumijem se kao sto rekoh, majstor bi mi to sve zavrsio od 70 do 100e, meni auto ne gubi ulje itd, ne lupa nista pa da nijesu ok ventili itd, rekao mi je samo da se glava poravnja, stavi novi dihtung i gumice i da ce biti sve super.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja sam glavu radio na trojci s istim motorom,nije trosio ulje,pa su isto 2 ventila izgorena bila

Zato kazem dok ti meho ne digne glavu i ne vidi sto treba promijenit ne budi siguran na tu cifru koju ti je ponudio,vec ako zelis radit da sve to bude tip top spremi se na malo veci trosak pa ako i bude jeftinije prosa si dobro

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da ide kod pogrešnog meha...

100€ i meni djeluje premalo za taj posao.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo 100 eura kota uređenje glave. arafe obavezno mjenjati jer ne mogu se 2 puta stegnuti na propisanu mjeru jer se izduže (iskustveno nisam mjenjao arafe pa je dihtung glave prosvirao nakom 7000 km). Majstor za te pare može samo zakrpiti i opet će majstoru za 2000 km. To treba uraditi kako treba.

Ja alat za to ne vadim bez 200 eura za ruke samo i radim kako treba.

Edited by regazzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, isti problem imao na svom afn i kad majstor skinio onda vidio na prvom klipu otila brtva i tu je nabijao a sve ostalo bilo ok. Jedino kad sam ga ganjao pravo onda je toliko nabio crijeva da je sav antifriz kao nestao a on je bio u crijevima, ja odvrnem čep antifriz se vrati na max. Ja bi se jo vozio s takvom situacijom ali majstor rekao ni slučajno to da pukne crijevo i iscuri antifriz ode motor.

I reci mi sta si sve zamjenio u tom slucaju i koja cijena je bila?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

I reci mi sta si sve zamjenio u tom slucaju i koja cijena je bila?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Iskreno i meni je majstor rekao tu cijenu ako je samo do brtve, ali se na kraju ispostavilo da su mi dva klipa pukla itd i onda je bilo skoro pa 4000. Ali je majstor rekao da ako ćemo samo brtvu zamjeniti i s tim da sve ostalo bude uredu onda 500 ruke plus matrijal u ovom slučaju brtva koja kota 180kn. Nisam ćuo kod nas tu u okolici da je neka veća cijena ako se radi samo o brtvi i da je ostalo uredno sto nitko nezna do se motor ne otvori 100 eura Edited by jooka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene je izaslo prije 2 god 2800kn,materijal,ruke mehe i covjeka sto je sredjiva glavu

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene je izaslo prije 2 god 2800kn,materijal,ruke mehe i covjeka sto je sredjiva glavu

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Auuuuuuu dobro ti naplatio. Ja platio sređivanje glave i sve to treba 200 kn plus materijal 200 ali skontali i sve dizne nevaljaju pa to gratis namotirao i pripremio Edited by jooka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod vas je to nesto skupo dosta :)

 

Kod nas u CG dihtung je 30eura, ravnjanje glave je 20eura, gumice ventila su oko 10 eura, eto jedino sarafi ne znam koliko su posto su obavezni, majstor za ruke uzima tu do 40-50e maximum da sve to sredi.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod vas je to nesto skupo dosta :)

 

Kod nas u CG dihtung je 30eura, ravnjanje glave je 20eura, gumice ventila su oko 10 eura, eto jedino sarafi ne znam koliko su posto su obavezni, majstor za ruke uzima tu do 40-50e maximum da sve to sredi.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

A gle tako sam i ja slično proao. S kim sam onako pričao svi su rekli to je to odprilike. Gore dolje 100 kn ali vidi ima i cifri znatno veći

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hidrotest glave 40 eura, ravnanje glave 30 eura, gumice ventila 8 eura dihtung glave corteko koji je najjeftiniji 30 eura to je 108 eura. Nema jeftinije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocekiva sam i ja manje al eto,vec kad sam sredio glavu reko ajd prominit i ulje,filtere,zupcasti i vodenu,dihtung usisne,ispusne,2ventila,sarafe itd itd ugl skupi se toga

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

A sarafi koliko se krecu ?

Imas ih od 100kn do 250-300

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7