7 7
hariismne

passat b5 problem dihtung glave motora?

Recommended Posts

Ja sam odveo auto u servis koji skidaju glavu i rade masinsku obradu, znaci sve na jednom mjestu, oni skinu glavu odrade sve sta je potrebno i vrate - pod garanciju.

 

I bas sam pitao dva majstora koja su radila je li treba da kupim nove sarafe ili nesto jer necu da rizikujem, obojica su rekli da nema potrebe, da samo treba da dodjem nakon 1000-1500km da dotegnu glavu i da ne razmisljam slobodno.

 

Znaci to nisu ljudi koji jednom godisnje rade glavu vec svakodnevno, niko im se nije pozalio. Njima nije u korist da me lazu jer bi opet radili isti posao, a druga stvar da moram nove sarafe stavit ja bi ih kupovao a ne oni, tako da ne razmisljam.

 

Meni ulje nikad auto nije trosilo, ne dimi, pali ko mina ide dobro malo trosi itd. Jedino su mi crijeva naduvavala previse i to je razlog menjanja dihtunga glave motora.

 

Htjeo sam da obradim i ventile, ali su mi rekli da ne treba, blok motora je ko nov i sve ostalo, cak ni dihtung stari nije bio nesto ostecen da se kaze, ali eto novo sam stavio. Stavio sam nove gumice, novi dihtung, obrada glave, novi antifriz+destilovana voda zbog kamenca, novo ulje i novi filter, i sad mirno spavam sa 400.000km :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se na tim motorima pa na dalje glava ne doteze,osim ako proizvodac tako ne propisuje

Bar ja na trici to nisam radio,tj meho reko ne dotezu se i tjt

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni rekli kad predjem 1000 ili 1500km da svratim samo da je provjere i ako treba dotegnu.

 

Sve sto rade rade na svoju odgovornost tako da se ne śekiram

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas me zanima kak bi oni nakon 1500 km dotegnuli glavu na nekim motorima na kojima imas 2 sata posla da dodes do sarafa, bregaste dolje, usisna grana, dizne, lajtunzi, cr pumpa, vakuum pumpa itd.

Jel bi se i tad nudili i riskirali 200, 250 kn na sarafima?

 

Al dobro, svatko ima svoj auto i odlucuje sam o njemu.

 

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Msn da bi saraf puka kad bi ga pogleda,a ne zatega jos

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se skida samo poklopac motora i lako se pridje sarafima :)

 

Tacnije deklo motora se skine na 3 sarafa i vec imas pristupacnost sarafima za dotezanje glave.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ako pukne, radice sve ispocetka oni, a ne ja.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se na tim motorima pa na dalje glava ne doteze,osim ako proizvodac tako ne propisuje

Bar ja na trici to nisam radio,tj meho reko ne dotezu se i tjt

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tako je i meni moj mehaničari rekao i nediraj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, imam sledeci problem opet sa glavom.

Crijeva su dosta tvrda ( ne mogu da se stisnu da se saatave) ali auto ne gubi antifriz ni vodu, ima li razloga za brigu?

Bio sam kod majstora koji je radio glavu i on kaze ako ne gubi vodu da je sve to ok, to mi je jos jedan isto rekao, zanima me vase misljenje?

Da cekam da pocne da gubi vodu pa da ga parkiram ovome sto je radio, ili ??


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinska obrada i gumice ventila. Htio sam i sarafe ali majstor nije dao.

Prvih par dana su crijeva bila meka sad su tvrda ali ne toliko da ne mogu da se stisnu.. ne gubi vodu, makar za sad.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
50 minutes ago, hariismne said:

Masinska obrada i gumice ventila. Htio sam i sarafe ali majstor nije dao.

Prvih par dana su crijeva bila meka sad su tvrda ali ne toliko da ne mogu da se stisnu.. ne gubi vodu, makar za sad.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jel imas grijanje na leru, ako nemas bice opet skidanje glave i mjenjanje sarafa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da ipak nije do vijaka a Ivo se ne javlja da potvrdi priču kako je u praksi. Radio sam generalku na duji kod jednog dobrog lokalnog mehe, prva specijala blok motora je išao na obradu u Zagreb, Mahle klipovi sa novim karikama, kupio novu glavu motora ali ne sjećam se da li je koristio nove ili stare vijke, no posije toga motor je kod mene odradio 16. godina bez problema, možda i danas još vrti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto nema nikakve simptome.

Grijanje radi savrseno, dize temperaturu do 90 normalno, ne dimi, pali na pola kljuca, ne gubi antifriz, znaci apsolutno nista jedino crijeva su tvrda prema hladnjaku i prema bloku ono donje. Termostat otvara normalno znaci sve ok.

 

Jedan majstor mi je rekao da vozim tako i da ne brinem, ali ja sam malo skeptican sto se auta tice, znam da ne mogu ocekivat od auta 20 god starog nesto previse, ali me buni sto su u pocetak srednje bila tvrda crijeva mogla su da se sastave kad se stisne rukom, a sad mogu da se stisnu ali su tvrda nekako.

 

Bio sam cak odma u servis gdje su mi to radili, rekli su mi vozi slobodno tako i da je to sve ok.

 

Da gubi antifriz onda bi glava motora bila, ali ne gubi. To me buni..

 

Moze li bit da je los cep od rezervoara za antifriz? Jednom sam ga menjao vjerovatno je neki Kineski 3 eura je placen, pa eto da on ne pravi problem?

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze da li je auto 20. god. ili više jer ako je sve složeno kako spada treba radit ko singerica. Moj savjet, vozi, prati simptome i crijeva, čep zamjeni ako možeš za neki polovni ali originalni a sa vremenom će se vidjet što je.
 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cep kad nevalja onda duši i gubi antifriz.... On u sebi ima ventil koji otvara na cca 1.5bar   Provjerit cirkulaciju... povrat u posudu itd

Plus kakav je visko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa eto rekoh posto sam menjao cep a nije orginal nego kineski vjerovatno, pa posumnjah da nije do njega.


Kako provjerit cirkulaciju i sve to?
Moze li bit da je nesto do hladnjaka?
Ona tanka crijeva iz posude sto idu su meka a ono debelo sto ide u hladnjak i ono sto ide u blok motora su tvrda kad dostigne 90 stepeni.
Kad otvorim cep cuje se vazduh kako izlazi kksssssss


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ti savjetujem da provjeriš preko nekog dijagnostičkog programa ili VCDS-a koja ti je temperatura motora, jer ova kazaljka može zezat..  A drugo može biti da čep zeza... Jer kod mene baš sam provjerio kad si spomenuo ta crijeva su jednako mekana i kad je hladan i kad je na 90 stupnjeva, na kazaljki 90 i u VCDS-u... Tako da ja mislim da nebi smjela biti tvrda..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vjerujem da je kazaljka jer na 90 termostat jos ne otvara onda kad ga malo turiram otvori termostat na 91-92 mozda i upali se ventilator, cak sam primjetio da ono donje crijevo u blok sto ide i nije toliko tvrdo kao ono gornje sto ide u hladnjak.

 

Meka su meni crijeva kad ga vozim fino ali na jacu voznju i vece obrtaje kad ga vozim pa provjerim onda budu tvrda.. da je glava gubio bi antifriz zar ne? Ne gubi nimalo.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da se ti previše brineš oko svega toga. Pali, vozi, uživaj. Ne gubi antifriz kažeš, tako da ne diraj ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A dzaba, volim nekako da mi je sve po meraku

Evo prije otvorih cep i vidjoh ovo bijelo, sta moze bit i je li normalno?

Antifriz je od prije 3 mjeseca nov.

6ad08ebe371175ef09038e3db7072ae6.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da odradiš CO2 test da si siguran.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opa ,  ovo meni ne izgleda dobro , kakve boje ti je bio antifriz koji si sipao?? Ovo je nekako smede i jos sa pjenom.....  :o

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/1/2019 at 4:36 PM, hariismne said:

Masinska obrada i gumice ventila. Htio sam i sarafe ali majstor nije dao.

Prvih par dana su crijeva bila meka sad su tvrda ali ne toliko da ne mogu da se stisnu.. ne gubi vodu, makar za sad.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sad vozi tom majstoru i nek riješi problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio je rozi g12 i skorije sam menjao termostat jer sam sumnjao na njega majstor koji je menjao termostat rekao je da je antifriz dobar i da moze isti, e prije vidjoh ovu pjenu nije masno nimalo.

Vidjecu da uradim CO2 pa cu znati tacno sta je.

Bio sam vec kod majstora koji je radio glavu, rekao je da je to ok tako jer ne gubi vodu i da dodjem za neko vrijeme da se glava dotegne, e sad neko kaze ne smije da se doteze a neko kaze da smije, ne znam sta uradit a da ne pogrijesim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je najbolje ispustit antifriz iz sistema i novi nalit
Pa vidit kako ce se ponasat
Iako nebi smilo ni toga bit,ako se za vrijeme obrade ocistila usisna,ispusna grana,tj promjenjene brtve istih


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7