1 1
kerim87

2.0 TDI PD 103 KW

Recommended Posts

Pozdrav ljudi.

Planiram na proljece kupiti Octaviu 4x4 druge generacije.

Znam da nije VW ali je dio koncerna, a i Golf 5 je auto sa istim motorima i na istoj osnovi radjen pa valjda ce neko znati pomoci. :)

Prvi izbor je na 1.9 TDI 77 KW PD motoru, godista 2007/8 najcesce.
Famozni BKC motor bez fap filtera koji je se pokazao kao najpouzdaniji.Dosta sam istrazivao o tom motoru.Znam cijenu svakog moguceg zahvata kod mehanicara od velikog servisa, malog servisa, lamele sa zamajcem itd.Dosta inforamcija se nadje na internetu ali i medju rajom jer je jako cest motor.

Moja dilema je sljedeca.
Iako nisam ljubitelj brze voznje niti mi to treba sumnjam da je ovih 77 kw malo za ovu tesku Octaviu.
Sljedeca opcija je 2.0 TDI PD motor od 103 KW koji se proizvodio od 2004 do 2008.Mislim da je slovna oznaka BKD i da su se oni od par razlicitih 2.0 verzija pokazali najbolje.Za ove novije od 2010 i 2011 godista sto su CR zaista nemam para :D

Razlog ove teme je sto ne znam puno o tim motorima.VIdim po oglasima se dijele na one sto imaju "jednu bregastu" i na sve ostale :D Kazu raja da su imali dosta problema sa diznama itd koji su kao rijeseni u zadnje 2 godine proizvodnje, znaci 2007 i 2008.Je li to istina ili su problemi idalje prisutni? 
Koliko trose ova auta? Tj koliko trose vise od 1.9 77 KW? U pitanju je cista gradska u najvecim jutarnjim i posljepodnevnim spicama i kakvo im je odrzavanje? Drasticno vece od 1.9 ili? 

Ako bilo ko ima ovaj motor ne bi bilo lose da podjeli iskustva.

Bio bih zahvalan.

 

Btw, bice ubrzo jos jedna tema sa jednim pitanjem :D Za koji dan
Da se zna, cim kupim auto sebi ja cu ljudima odgovarati i pomagati, da ne bude samo trazim korist od drugih :D

LP

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedini PD 2.0 TDI koji nije imao probleme je BRT. Ali je bio isključivo u VW Sharanima.

BKD je 16v. Problematični su dosta. Solidni su BMP i BMM. Ovo ostalo je 0.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz kolega,

 ja imam ovaj BKD u G5,presao sam 250 000 km,moj je od pocetka i do dana danasnjeg servisiran isklucivo u VW. Nakon isteka garancije otisao mi je AGR ventil,neznajuci za forumske carolije,zamjenio sam ga ventilom sa vec koristenog motora koji je tada presao jedva preko 30 000km,do danas radi bez greske. Zadnjih par Tkm osjecam trzuckanje motora,provjerio i prva dizna zeza,uskoro ide zamjena.

 

Takodje i dva zamasnjaka,jedan u garanciji na mislim 80 000 km,drugi izvan garancije na 190 000km. Ovaj treci jos drzi.

Zamasnjak nema puno veze sa kodom motora,ali mozda ima sa zapreminom istog,iako sam cuo,a i vidio pokvarenih zamasnjaka i na 1,9tdi. 

 

Potrosnja: (ovo trebas uzeti sa rezervom,jer ovisi od vozaca do vozaca........,ali ovo su moja mjerenja)

GRADSKA-(3,2,1 od semafora do semafora itd.) 7,5L - 8,5L(varira zima,ljeto i ostali cimbenici)

IZVAN GRADA-(vadjenje duse) 7,5L,mozda mrvu vise,ali neznatno

 

Potrosnja;(kod blize rodbine kada bi ga vozili)

Gradska- oko 5,5L

IZVAN GRADA- izmedju 4,5 i 5L

 

Otkako dizna zeza trosi litru vise.

 

Nadam se da ces izvuci nesto za sebe iz ovog napisanog.

Edited by dakako

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, dakako said:

Pozz kolega,

 ja imam ovaj BKD u G5,presao sam 250 000 km,moj je od pocetka i do dana danasnjeg servisiran isklucivo u VW. Nakon isteka garancije otisao mi je AGR ventil,neznajuci za forumske carolije,zamjenio sam ga ventilom sa vec koristenog motora koji je tada presao jedva preko 30 000km,do danas radi bez greske. Zadnjih par Tkm osjecam trzuckanje motora,provjerio i prva dizna zeza,uskoro ide zamjena.

 

Takodje i dva zamasnjaka,jedan u garanciji na mislim 80 000 km,drugi izvan garancije na 190 000km. Ovaj treci jos drzi.

Zamasnjak nema puno veze sa kodom motora,ali mozda ima sa zapreminom istog,iako sam cuo,a i vidio pokvarenih zamasnjaka i na 1,9tdi. 

 

Potrosnja: (ovo trebas uzeti sa rezervom,jer ovisi od vozaca do vozaca........,ali ovo su moja mjerenja)

GRADSKA-(3,2,1 od semafora do semafora itd.) 7,5L - 8,5L(varira zima,ljeto i ostali cimbenici)

IZVAN GRADA-(vadjenje duse) 7,5L,mozda mrvu vise,ali neznatno

 

Potrosnja;(kod blize rodbine kada bi ga vozili)

Gradska- oko 5,5L

IZVAN GRADA- izmedju 4,5 i 5L

 

Otkako dizna zeza trosi litru vise.

 

Nadam se da ces izvuci nesto za sebe iz ovog napisanog.

Eh hvala na savjetima...

BKD nema dpf/fap filter jel tako?

Potrosnja mi nije strasna iskreno, sa ispravnim diznama 7- 7.5 l gradske je podnosljivo, i vise nego podnosljivo za taj motor.

 

Eh sad, kolko si platio zamasnjak?I je li bilo sa lamelom i citav set ili samo zamasnjak?

Kod nas u Sarajevu je za 1.9tdi 77 kw Lukov zamasnjak plus citava lamela 300 eura sa rukama.

Kod vas je skuplje vjerovatno ali eto, moze se poredjenje napraviti.

I trece, koliko ce te ta dizna doci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvjek sam mijenjao citav set. Kada je bio u garanciji rekose mi u ovlastenom da mu je cijena bez PDV-a i ruku 5000KN .Pije 4-5 god. kada sam mijenjao,ekipa iz ovlastenog mi je dala podatke o setu koji je tvornicki ugradjen u auto,te sam isti kupio u DE na stranicama AHW shop po cijeni od 240Eur. Ne sjecam se trenutno koliko su mi uzeli za ugradnju,ali ako te bas zanima pogledat mogu medju racunima. Tu ugradnju napravio sam u VW Mostar.

Prijatelj je nedavno na svom 1.9tdi mijenjao set,cini mi se u Tokica narucio i sa rukama majstora 2700KN=700KM

 

E sad sto se tice dizne u nedoumici sam. Kod Golfa kako rekoh nikad nitko nije petljao osim ovlastenih. Nova je uzasno skupa,a kako sam picajzla i volim posao odradit kako spada,ja bih najradije sve 4 promjenio,jer se ne zelim dovesti u situaciju,da za pola godine opet kopam po motoru,jer je otisla dizna na drugom cilindru. Dakle kupiti tu jednu Oem ili otici u Zufera u Visoko,pa predihtovat sve 4.

Naime u Zufera sam prije 2god predihtovao sve 4 dizne na svom Sprinteru kojeg sam takodje novog uzeo i servisirao ga samo u ovlastenom. Do tada. Zasto ovo spominjem. Tezak sam da pustam svoje auto bilo kome,ali cijena sve 4 Oem dizne za Sprintera su brutalne,a i postoji velika opasnost za puno veci kvar prilikom izgradnje dizni-specificno za Sprintera(takodje i u ovlastenom mercedesovom servisu znaju uprskati prilikom zamjene).

Surfajuci po internetu procitao sam puno postova  koji o Bosch majstoru iz Visokog govore samo u superlativima. Odluka je pala za Visoko,nazvao,dogovorio termin,po dogovoru dosao jutri u 7h i do navecer sa smjeskom od uha do uha izasao iz servisa. Vrhunska ekipa koju ovom prilikom zelim pohvaliti. Vrlo pristupacni i profesionalni,cijeli proces reparacije sam bio uz majstore. Ne samo da im nije problem sto si tu kada rade,nego hoce i pocastiti kavom i grickalicama,a i u grad odvesti ako sta trebas.

 

Malo sam upilao sa ovim donjim dijelom,ali kontam jako si blizu i ako ces kad imati problem s diznama,mozes mirne duse otici.

Edited by dakako

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eh hvala na savjetima...
BKD nema dpf/fap filter jel tako?
Potrosnja mi nije strasna iskreno, sa ispravnim diznama 7- 7.5 l gradske je podnosljivo, i vise nego podnosljivo za taj motor.
 
Eh sad, kolko si platio zamasnjak?I je li bilo sa lamelom i citav set ili samo zamasnjak?
Kod nas u Sarajevu je za 1.9tdi 77 kw Lukov zamasnjak plus citava lamela 300 eura sa rukama.
Kod vas je skuplje vjerovatno ali eto, moze se poredjenje napraviti.
I trece, koliko ce te ta dizna doci?



Ja bi najprije 1.9 77kw i neki remap. Nesto se ne hvale bas na 2.0 nijedan.

Lamela i zamajac sa rukama 300?
To je dzabe.

Ja sam set lukov platio 160 za auto staro 20 god plus ruke 50 eura bez zamajca. A Zamajac nov lukov nije ispod 250e.

Ipak, prije bi 1.9 uzeo zbog odrzavanja, ako je malo snage 77kw uradis remap 20ks vise i uzivas.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dakako

Hvala na odgovoru.

To od 700 KM je realno sada...jer je u Sarajevu LUKov set za 1.9 600 sa zamajcem, provjereno licno sa radnjom autodijelova.

A nisam znao za te majstore za dizne u visokom, preblizu je to meni, 30 km od kuce.

@hariismne

I ja sam mislio o remapu...vidjecemo

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1