5 5
LarGibbon

Golf 4 nema snage u nizim obrtajima motora

Recommended Posts

On 16. 01. 2020. at 14:35, GTI-VR6-R32 said:

Tako je i kod mene i ja sam cistio geometriju,mjenjao n75 ali bas se osjeti da kasni turbo pogotovo kad ides uz neku starnu,iz druge kad presaltas u trecu i obrtaji padnu malo ispod 2000 i das gas i cekas 3-4 sekunda i tek onda povuce

Rijeseno,sad povlaci ko lud iz niskih okretaja,turbina se cuje na leru kad radi,rijesenje mozda banalno izgleda, a puno sam citao i dosta ljudi se zalilo na isti problem,uzeo WD40 I pospricao razradio ga i ostavio da djeluje preko noci,citao sam da zna voda da dodje do unutrasnjosti samog ventila turbine i korozira i blokira vnt mehanizam,zaokruzio sam bjelim krugom sta treba naspricati.

 

a846787f05595b14.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti problem imam
Malo mi auto zakasni kad mu dam gas.

Sigurno je do štelovanja turba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je onaj aktuator na turbinu?

Mur taman probacemo i ovo


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, GTI-VR6-R32 said:

Rijeseno,sad povlaci ko lud iz niskih okretaja,turbina se cuje na leru kad radi,rijesenje mozda banalno izgleda, a puno sam citao i dosta ljudi se zalilo na isti problem,uzeo WD40 I pospricao razradio ga i ostavio da djeluje preko noci,citao sam da zna voda da dodje do unutrasnjosti samog ventila turbine i korozira i blokira vnt mehanizam,zaokruzio sam bjelim krugom sta treba naspricati.

 

a846787f05595b14.jpg

Ti si podmazao osovinu od aktuatora. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je,tacnije osovinu sto ulazi u akturator,jer unutra ima opruga neka jebem li je,vremenom voda udje u njega i zaglavi,pod uslovom da ti je geometrija cista.

4 hours ago, mur3633 said:

Isti problem imam
Malo mi auto zakasni kad mu dam gas.

Sigurno je do štelovanja turba

ako imas ono sto se steluje akturator mozes i sam namjestiti kako spada

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam i mislio. Samo da ga zavrnem krug-dva, pa da vidimo. Javim rezultate svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, mur3633 said:

To sam i mislio. Samo da ga zavrnem krug-dva, pa da vidimo. Javim rezultate svakako.

Ne bih bas sam prckao po aktuatoru, treba imati na umu da milimetri igraju veliku ulogu, milimetri te dijele od safe moda. Ovaj sto radi vakuum pumpicom, ajde jos nekako, no najbolje je (koliko sam ja shvatio) da se skine turbina i mjeri pritisak na nekakvom uredjaju, i sukladno tome, štela :D Ali probaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svake godine prije tehničkog napravim mali pregled ispod motora pa i tu osovinu od VNT-15 aktuatora zajedno sa onom što ide u turbinu preventivno podmažem sa silikonskim uljem, ujedno probam osovinu da li je prohodna, za sad je sve u redu i dok je, ne diram ništa.

1999 MK4 ALH VW Jetta 1.9 TDI Turbo Turbo Actuator

 

TDI VNT actuator testing and replacement for Garrett VNT 15 turbo

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na jednostavan način se provjeri geometrija turbine VNT-15 bar sam ja tako radio,crijevo što ide na N75 skinem i gledam da li ide polugica do kraja gore dole,a dodatna je provjera bila kad mjenjam ulje pa onda i to provjerim,skinem akturator turbine i rukom pomičem.Vidim da su neki radili test preko VCDS-a.

 

 

15 hours ago, mur3633 said:

To sam i mislio. Samo da ga zavrnem krug-dva, pa da vidimo. Javim rezultate svakako.

Ne bih se ja igrao tako sa tim,ne možes to tako podešavati,treba tu stručno lice da to našteluje po fabričkim postavkama,samo malo pomjeranje matice može da utiče ozbiljan pad snage ili safe mode.

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se slažem, ali ne postoji stručna osoba u mom okruženju da napravi to. To jeste problem. A moj auto samo kupi prašinu bilo kojem autu od 100ks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je odaziv na papučici gasa?

Kako vuče na uzbrdici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi mjenjao MAF senzor?

Kažeš zakasni,na koliko obrtaja otprilke počne da vuče u prvoj,osjetiš da te lijepi za sjedište.

Trebao bi od nekih 1800 o/min da povuče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Povuče na 1800. Prva, druga idealne, ali treća pa nadalje jako loše.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vidim da se dosta vas žale da vam auto nema snage iz nižih okretaja.
To je i kod mene bilo na mom bivšem G4 i nešto malo čitao i odlučim zamjeniti ovaj famozni ventil,onako sumnjičav da to neće riješiti problem,kupim ga i stavim,ma za nepovjerovati drugo auto, u trećem stepenu na 1900 o/min gume su skripale 
 
GH24580.jpg?107
Da li ovaj ventil propušta vazduh sa obije strane ili samo sa bijele?

Kad duvam u njega pušta sa bijele strane, dok sa crne ne.

Da li je ispravan?
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sa bjele strane propušta zrak,ispravan ti je kontrolni ventil pritiska punjenja.

Nije ispravan kad propušta zrak sa obe strane.;)

Edited by VWTDI
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto nekad ide solidno, nekad jako loše
Ali nije limp mode. Baš ne znam šta ga muči. Sve je ispitano, jedino još N75 novi da ugradim pa da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, mur3633 said:

Auto nekad ide solidno, nekad jako loše
Ali nije limp mode. Baš ne znam šta ga muči. Sve je ispitano, jedino još N75 novi da ugradim pa da vidimo.

Zamjeni N75 ventil pa javi,stavi Pierburg on je oko 35 Eura( nov naravno) ,toliko sam ja platio za svog G4.

Jeli samo u određenim obrtajima ide loše ili??

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno od malih obrtaja pa na više.
Nekad povuče baš dobro od recimo 1500 obrtaja, a nekad bude ogromna turbo rupa i gas ode u patos, pa tek posle par sekundi prihvati i onda penje ali ono više se dere motor nego što ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ništa ne dobiješ zamjenom N75 ventila,onda moraš čistiti geometriju turbine,jer geometrija zapne(uhvati se garež) i nemaš snage u nekom djelu obrtaja(simptomi su kao što si i sam naveo turba rupa,) preporuka moja,skini akturator ili pečurku turbine i rukom probaj da pomjeras onu ručkicu malu,ako ne zapinje nigdje i ide glatko onda zamjeni N75 ventil.Da budeš siguran gdje je problem.

Probaj i ovo,moje iskustvo kad je hladan motor nađi neku stranu i stani pa onda kreni u prvom stepenu prenosa i prešaltaj u drugu i na nekih 1500 potopi gas do poda onda ćeš vidjeti kako slabo prima gas jedva ćeš preći preko 2000 o/min. to su simptomi lošeg N75 ventila i prljave geometrije ili VNT mehanizma.

Kad ugasiš auto gdje ti stoji polugica turbine gore ili dole,fotkaj ako treba pa postavi ovde fotku.

Staviću ti link kako se čisti turbina 

http://www.technologie-entwicklung.de/Gasturbines/VNT15-Turbo/vnt15-turbo.html

H-2j072H_KoWUTRjUIy2i2WNxDQdrP4sAGBEClFy

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina je reparirana prošlo ljeto i prešlo se svega 10 000km od tad.

 

Dobro si me podsjetio na aktuator. To bih trebao provjeriti, možda zapravo on i štopa.

 

 

Recimo dok auto radi u mjestu i kad kratko tapnem pedalu gasa do kraja i pustim, lijeno primi gas (tupo). Dok kod Sharana recimo na isti način gas prima ludnica, tj. daleko oštrije. To je valjda prvi gas, kako mi neki rekoše.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5