5 5
LarGibbon

Golf 4 nema snage u nizim obrtajima motora

Recommended Posts

Provjeri to dobro,moguće je i da akturator zablokirao,korozira ona opruga u njemu.

Da li se čuje turbina kad dodaješ gas na mjestu?

Vidi neka ti neko upali auto a ti gledaj da li se pomjera polugica turbine?

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina se čuje u mjestu, ali jedva malo.

Sad sam polugicu aktuatora isprskao WDom i malo rukom odradio gore dolje koliko je moglo. Zatim sam uzeo masti od poluosovina i nanio onako solidno. Upalio ga, zagrijao i provozao 5-6km sa N18 senzorom montiranim umjesto N75.

Auto prima gas, dosta dobro, ide dosta olako do nekih 130kmh.
Ne znam da li je zapravio aktuator bio malo zapekao ili je to sad placebo efekat što kažu.

Sad ću par dana da ga vozim pa da vidimo.

N75 ventil ide svakako novi samo da se prodavnice otvore ovdje u CG, nije neka velika investicija.

Hvala kolega na korisnim info i pomoći.

Javljam dalje kako i što sam uradio.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebala bi da se čuje na leru bar malo.

Imam ja snimku kako se cuje kod mene na leru,sutra ako stignem postavit cu snimak ovde.

Neka si malo poprskao WD-om,trebao si ga dobro zagrijati i malo nagaziti 1-2-3-4 stepen prenosa, ako imaš pravca i ako je bezbjedno,ja samo tako radio svakih 3-4 sedmice zavisi gdje se vozio.

Kako ide na uzbrdici imali turbo rupe kad prešaltaš u višu brzinu,kad montiraš N18 umjesto N75 ventila?

Nema na čemu nadam se da ćeš i to riješiti.

Može, može, javljaj sve.

 

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mur

Treba da ti se cuje kao ono kod mene pa si me pitao je li to normalno sjecas se?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ono previše, možda ti je zbog one pletenice na auspuhu, a i na Sharanu se ne čuje. Tj. čuje se vrlo malo isto kao i na Golfu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da bi bilo najbolje da prekontrolišeš kad upališ G4 da pogledaš da li se polugica turbine pomakla do graničnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DPF jeste gore. Mada sam pitao Njemce koji su ugrađivali isti DPF, rekoše da ništa ne utiče na performanse, tj. niko od njih nije osjetio pad performansi i sl.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ista stvar i kod mene na golfu, bio motor 74kw pocinje punit tek na 2000,stavljen motor 96kw,drugi n75 i sve i auto i dalje puni tek na 2000,mapiran je poslje 2000 kad ugrabi jednako puni do 4500

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet sam vozio nekih 15-20km danas. Auto stvarno se drugačije ponaša, povlači dobro. Vozio sam ga trećom i četvrtom koliko je mogao. Baš ono penje elastično, bez kašnjenja na gasu.

I dalje nisam 100% siguran da li je placebo ili ne, ali eto čisto da javim.

Pratim još koji dan pa javljam. N75 ću novi svakako da ugradim.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih izbacio DPF filter i stavio OEM katalizator,jer vrlo je moguće da ga to pomalo i guši.

Kako vršiš regeneraciju??

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to nije pravi DPF kao kod novijih auta, nema nikakvu elektroniku.
Tzv. Open DPF
7M3 181 BA
b12bd035980151325e57abff408479db.jpg9bcc35c5ae98780c9c0f38afa0bf2fdb.jpg77cbfde7b8d96c9b8edfb2273160ba77.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čisto da javim.
Stavljao novi 1K0 906 627 A N75 ventil, auto se ponaša skoro isto, možda malo bolje ide poslije 3000 obrtaja.

Prvog gasa i dalje nema i kad se gas potopi, dobije se turbo rupa na kratko, a onda povuče kao lud.

Mijenjao i MAP senzor. Ista stvar.

Ostalo mi je još štelovanje aktuatora i to je to. Ako to ne uspije, onda stvarno ne znam više što mu je.
@hariismne može da potvrdi isto, jer ga je probao. Njegov Passat izvanredno prima gas, u odnosu na mog Golfa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kraju bi možda moglo biti i do DPF-a, ako se podešavanje aktuatora ne pokaže da je do njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sumnjam na taj DPF, ja bi to makao.

Bas sam se iznenadio kad sam ga probao, ides drugom na 2000rpm poklopis gas on ne reaguje i onda samo nakon nekoliko povuce bas jako.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prljava geometrija turbine 100% ili je akturator zapekao, ali to i nije tako često,dok geometrija turba radit će i akturator turba.

Kad si ga pošteno na otvoren put izvezao i zavrtio malo da prodiše ;)

I DPF skidaj,vrati obični katalizator :D.

Kod mene se turbo čuo vec na 1100 o/min kad daš gasa na leru,a na leru da ne pričam.

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar može da se zaprlja za nepunih godinu dana?
Odrađena je reparacija cijelog turba.
Jedino ako šta aktuator ne zeza. Čak sam se igrao s njim malo, nikakvu promjenu nisam osjetio, bulvalno kao da ništa uradio nisam.
A okrenuo sam ga za dva kruga, pokušavajući da dobijem raniji boost.

Moram pozajmiti negdje laptop sa dobrom baterijom i onda u trećoj patosirati gas sa 1500 do 4000 pa da izvadim log sa VCDSa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može se zaprljati veoma lako,ako si ga šaltao ispod 2000 o/min i ako si ga vozio cijelu godinu samo gradske vožnje, veoma lako se zaprlja geometrija.

Ništa nećeš postici štelovanje akturatora,jer kad mu se geometrija zaprlja nemaš efekta nikakvog.Jer vidim da kolega kaže kad poklopiš gas na 2000 o/min ne regauje,to ti je čist dokaz da imaš prljavu geometriju.Vjerovatno su ostala krilca u otvorenom položaju,pa nemaš snage iz niskih okretaja dok u višim imaš snage

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je odradio popravak turbine onda je i aktuator namješten, ne vidim potrebu da se ičim išlo petljat po njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja evo od kako ga znam on nikad ne salta ispod 3 rpm

Sto se toga tice bas ga vozi brzo i na jaci gas, mislim da nije geometrija, mozda actuator ili dpf, nek proba to tvoje ako ni to ne bude onda jos geometrija, sve je ostalo isprobano od n75 pa dalje..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslije igranja sa aktuatorom, dobio sam manje kašnjenje. Odstupa jedno dva kruga na stranu "overboost" tj. gledajući odozgo išao sam na zavrtanje.

Razmišljam još možda za jedan krug da ga zavrtim, pa da vidimo.


Inače sa onim N75 jeste bilo poboljšanja kako su Englezi i rekli, ali tek poslije 3000 rpma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne možeš tako napamet štelovati akturtor,ja sam to mjenjao na svom G4 pomoću ručne vakum pumpe,imaš u mom projectu,mada su fotke nestale ali sam i ja uz pomoć ove snimke ispod to napravio.To i sam možeš obaviti naravno ako imaš pumpu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/26/2020 at 9:22 AM, mur3633 said:

Poslije igranja sa aktuatorom, dobio sam manje kašnjenje. Odstupa jedno dva kruga na stranu "overboost" tj. gledajući odozgo išao sam na zavrtanje.

Razmišljam još možda za jedan krug da ga zavrtim, pa da vidimo.


Inače sa onim N75 jeste bilo poboljšanja kako su Englezi i rekli, ali tek poslije 3000 rpma.

Kolega da li si uspjeo da rijesiš problem sa snagom iz niskih okretaja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. I dalje je ista stvar. Auto poslije 2000 obrtaja bukvalno poludi, do tad je kao SDI. Dosta zeznuto u gradskoj vožnji kad treba da se ubrza nakratko da bih se prestrojio u drugu traku i sl.

Čitah da može N75 ventil da brljavi, ali opet probao sam s novim i nisam primjetio neku razliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, mur3633 said:

Ne. I dalje je ista stvar. Auto poslije 2000 obrtaja bukvalno poludi, do tad je kao SDI. Dosta zeznuto u gradskoj vožnji kad treba da se ubrza nakratko da bih se prestrojio u drugu traku i sl.

Čitah da može N75 ventil da brljavi, ali opet probao sam s novim i nisam primjetio neku razliku.

Jesi provjeravao vakum crijeva?

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5