2 2
tommek10

Pritisak u gumama

Recommended Posts

Skinuo sam ljetne gume i rubovi su dosta potrošeni za razliku od sredine. Predpostavljavam da je riječ o tlaku u gumama. Četiri osobe se voze u autu stalno gume su bile pumpane na 2.0 prednje i zadnje 205/55 r16.

I tako sam ih imao na umu mijenjati na proljeće tako da mi ih nije žao. A ove zimske su ajmo reć nove pa bi ih htio sačuvati koliko je moguće. Riječ je o 195/65 r15 takodjer četri osobe su većinom u autu. Vulkanizeri uvijek stavljaju 2.0 ali mislim da to nije realno kao ni ona tablica na poklopca rezervara. Ima za dvije osobe i 5 s prtljagom nema dimenzija niti ničeg . Ako ima negdje kakva tablica za 4 osobe u gore navedenoj dimenziji bio bih zahvalan.

 

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, tommek10 said:

 

Skinuo sam ljetne gume i rubovi su dosta potrošeni za razliku od sredine. Predpostavljavam da je riječ o tlaku u gumama. Četiri osobe se voze u autu stalno gume su bile pumpane na 2.0 prednje i zadnje 205/55 r16.

I tako sam ih imao na umu mijenjati na proljeće tako da mi ih nije žao. A ove zimske su ajmo reć nove pa bi ih htio sačuvati koliko je moguće. Riječ je o 195/65 r15 takodjer četri osobe su većinom u autu. Vulkanizeri uvijek stavljaju 2.0 ali mislim da to nije realno kao ni ona tablica na poklopca rezervara. Ima za dvije osobe i 5 s prtljagom nema dimenzija niti ničeg . Ako ima negdje kakva tablica za 4 osobe u gore navedenoj dimenziji bio bih zahvalan.

 

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

 

 

 

Ispod 2.4 tu dimenziju guma na svojoj G5 2.0 TDI ( a bila je kod mene 14 god. ) nikad nisam pumpao.

Meni je stajalo na naljepnici 2.4 za 205x55x16 i tog sam se držao.

Nažalost istrošile ti  zbog preniskog tlaka( ako je sve ok sa špurom )

 

Ne ovisi tlak samo dimenzija, već i na  koje vozilo se montira( težina samog vozila, o motoru itd.  ). Tako da ista dimenzija guma ne mora imati isti tlak na različitim vozilima.

Evo ti link za tvoj G5 1.9

Ja osobno ih nebi ispod 2.3 stavljao.

Edited by kostolomac_cro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ispod 2.4 tu dimenziju guma na svojoj G5 2.0 TDI ( a bila je kod mene 14 god. ) nikad nisam pumpao.
Meni je stajalo na naljepnici 2.4 za 205x55x16 i tog sam se držao.
Nažalost istrošile ti  zbog preniskog tlaka( ako je sve ok sa špurom )
 
Ne ovisi tlak samo dimenzija, već i na  koje vozilo se montira( težina samog vozila, o motoru itd.  ). Tako da ista dimenzija guma ne mora imati isti tlak na različitim vozilima.
Evo ti link za tvoj G5 1.9
Ja osobno ih nebi ispod 2.3 stavljao.
Držat ću se tih podataka... samo mi za zadnje 2.8 to mi se čini malo puno

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na bočnici gume ti stoji koji max pritisak( psi/kpa ili bara )  guma podnosi, rijetko koja je ispod 3 bara, kod svih  premium proizvođača tipa Conti, Michelin, Dunlop, Pirelli  itd.  možeš biti siguran da su točni podaci.

Osobno i meni previše 2.8 zvuči, do 2.5 bi ih stavio i to je to, pogotovo jer ti je auto stalno pod opterečenjem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na bočnici gume ti stoji koji max pritisak( psi/kpa ili bara )  guma podnosi, rijetko koja je ispod 3 bara, kod svih  premium proizvođača tipa Conti, Michelin, Dunlop, Pirelli  itd.  možeš biti siguran da su točni podaci.
Osobno i meni previše 2.8 zvuči, do 2.5 bi ih stavio i to je to, pogotovo jer ti je auto stalno pod opterečenjem.
 
Conti t860 su gume... možda da ih ostavim sve na 2.3 ili zadnje na 2.5 a prednje na 2.3. Mislim da bi 2.8 razbijalo auto.

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja svoje  Conti T850 držim na ovome, špura ravna ko svijeća i nemam nikakvog trošenja sa strane osim ovog normalnog površinskog.

- prednje: 2.5 bara
- stražnje: 2.3 bara

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote post=923254" timestamp="1573485414" name="" userid="359169] Ja svoje  Conti T850 držim na ovome, špura ravna ko svijeća i nemam nikakvog trošenja sa strane osim ovog normalnog površinskog.

- prednje: 2.5 bara

- stražnje: 2.3 bara

 

 

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

 

 

Jesi sam u autu ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote post=923256" timestamp="1573485565" name="" userid="359169] Većinom dvoje ili troje...
Stavio sam prednji i zadnje na 2.4 pa cemo vidjeti

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guma na 2 bara je premalo, stavljam uvijek više na prednje zbog težine motora a vidim i na bočnici gume da ju treba podići, baš sjednu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo što na mom čepu piše, samo što mi tako ne odgovara jer naprijed više sjedne guma zbog težine motora a stražnja je onda pretvrda pa sam si prilagodio.

dsc_0040qupkn.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

225/50 R16 na 7.5J ET35 felni držim na 2.3 bara, sve 4.

Ravnomjerno se troše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad bi se držao ove gornje tabele na mojim Conti R15 zimskim pa to bi bilo kao da se vozim u Spačeku, i ovako su to baloni od guma, visoka je i sva se raširi na prednjim a usput bi potrgao i letvu volana od teškog okretanja. :) Mislim da je tablica okvirna i da je se ne treba držati "ko pijan plota", različite gume, materijali, visina, sve ovisi i o tome a po meni je veće zlo voziti se na manjem pritisku nego ne nešto većem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba se pridržavati iz osobnog iskustva to govorim.

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volio bih čuti recimo primjer iz svakodnevnog korištenja, pun auto stvari, unutra vas petero i sad se "ode, il ne ode" :)na benzinsku i po tabeli se napune gume, tko ih kasnije ispušta i prilagođava jer ne vozi se auto svaki put sa toliko tereta, ima li takvih?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote post=923317" timestamp="1573757475" name="" userid="359169] Volio bih čuti recimo primjer iz svakodnevnog korištenja, pun auto stvari, unutra vas petero i sad se "ode, il ne ode" na benzinsku i po tabeli se napune gume, tko ih kasnije ispušta i prilagođava jer ne vozi se auto svaki put sa toliko tereta, ima li takvih?
Sumnjam, to je relativno mali udio relacija s punim opterecenjem za oscilacije u tezini u iznosu od kojih 10-15% ukupne mase. Nema tu nekog velikog trosenja gume. Ovo sto ti kazes je druga krajnost, konstantno opterecenje na samo 2.0 bara mora uzrokovat prebrzu potrosenost. Dosta je toga na osjecaju, po meni nema tocnog tlaka koji bi trebao imat nego neko podrucje u kojem ti odgovara a da nece uzrokovat brzu potrosenost gume. Pretpostavljam da bi to u tvom slucaju bilo oko 2,5 naprijed i oko 2,5-2,7 otraga, ovisno o opterecenju.

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da... svaki dan 4 osobe u autu relacija 100km prosječna vožnja 100km/h otvorene ceste . Na greškama se uči što bi

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, said:

Da li se ti držiš ovih vrijednosti?

Da, na tvornickim dimenzijama, na 19" su pinkicu jace napumpane. Kad putujem na more i kad sam natovaren podignem ih opet na propisanu vrijednost.
Vjerujem da ovi u tvornici su ipak radili testove, mjerili sare, trag, ovo ono i bolje od mene znaju koja je optimalna vrijednost i da su stavili najbolji omjer stabilnosti, potrosnje goriva i samih guma. Ja to mogu samo onako od oka i kako mi se cini da bi guma trebala izgledati. Kazes da ti je guma uspravnija i manje se piga. Time  si za taj vizualni dozivljaj mozda smanjio prijanjanje na podlogu, produljio zaustavni put, smanjio stabilnost u zavojima i povecao potrosnju sve radi mozda malo manjeg habanja gume. Takav test sigurno nisi radio, zar ne? Usporedjivao te parametre sa tvornickim tlakovima i sa onima koji tebi pasu.

No mozda si i u pravu, tvoj auto, tvoja guma, nadam se da je sve ovo bez ljutnje, samo djelimo razmisljanja :D

Edited by projektilski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, projektilski said:

Pa kaj mislis da ovi u tvornici nisu svjesni koja je tezina gdje?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

AKo je proizvođač u dosluhu sa proizvođačem guma, nije ni čudno da su nerealne vrijednosti navedene, jer normalno da je njima cij da korisnik ''podere'' čim prije gume....i ajmo opet iznova....

Obrišem si onu stvar s inžinjerima koji izračunavaju vrijednosti, jer nisu ni blizu relanosti, isto govorim iz iskustva, na sreću je meni bila navedena relativno točna vrijednost na G5, sada na drugom vozilo nažalost nije, jer bi već ''poderao'' gume da se vozim po njihovom....

Edited by kostolomac_cro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno nemam volje raspravljati o teorijama zavjere. Slobodno obrises onu stvar sa inzinjerima. Dapace, razvijes si sam i auto kad su inzinjeri za kurac.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2