2 2
tommek10

Pritisak u gumama

Recommended Posts

[quote post=923254" timestamp="1573485414" name="" userid="359169] Ja svoje  Conti T850 držim na ovome, špura ravna ko svijeća i nemam nikakvog trošenja sa strane osim ovog normalnog površinskog.

- prednje: 2.5 bara

- stražnje: 2.3 bara

 

 

 

Da nije previše to za 195/65 15?

 

Ja napumpah na 2.2 naprijed, a 2.0 pozadi

Prednje malo leže, a zadnje su ok

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A čuj, kak se zeme, bolje tvrđe neg mlohava ćuna. :) Skoro da i nema razlike između 195/65 R15 i 225/40 R18, pogledaj pa se i sam uvjeri...

Izvor Autodata:
195/65 R15            prazan  / pun
Prednje/stražnje: 2.1-1.9 / 2.3-2.6 bara
225/40 R18  
Prednje/stražnje: 2.0-1.9 / 2.2-2.6 bara  
   

*razlika +0,1 bar u korist 195/65 R15 za prednje kad je prazan/pun

Možda bih trebao napraviti korekciju tlaka i staviti 2.3 - 2.1 ali to nije neka velika razlika kad se pogleda i nakon 3-4 mjeseca guma sama ispusti tako da mislim da i nije neki veliki krimen ako je jače napumpana.

Dolje jedan interesantan video u kojem govori dobre i loše strane jače napumpane i slabo napunjene gume, s time da preko zime kaže da se slobodno može 0.2 bara jače napumpati gume da se kompenzira hladnija vanjska temperatura, video 1:05 min. Ujedno, naišao sam i na Contijevu tabelu sa pritiscima iz 2018-2019 za dosta vozila pa ako nekome zatreba neka si skine. Continetal Reifendrucktabelle (2018-2019)

Autodata (ASZ)
vwgolf4tdi-tlakugumam4uxnh.jpg

Reifenwechsel und Reifenkauf Teil 5: Reifendruck richtig messen | Continental

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, said:

 

Dolje jedan interesantan video u kojem govori dobre i loše strane jače napumpane i slabo napunjene gume, s time da preko zime kaže da se slobodno može 0.2 bara jače napumpati gume da se kompenzira hladnija vanjska temperatura, video 1:05 min.

To jednostavno nema smisla. 2,2 bara i po zimi i po ljeti je isto. Ono sto se moze desiti da po ljeti napumpas na 2,2 a po zimi to padne na recimo 2,0 (razlika u gustoci zraka)  pa opet vratis na 2,2 ali da ces ici pumpati po zimi gume koje pokazuju 2,2 na 2,4 samo zbog zime to nema potrebe.

Edited by projektilski

Share this post


Link to post
Share on other sites

A čuj, tako kaže stručnjak iz ADAC-a.
Ne znam, i ja za ovo prvi put čujem nakon što sam pregledao video, pa sad, ima li nešto u tome ili nema nisam dalje išao za tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to krivo savjetuju. Savjet bi trebao glasiti da tlak uvijek mora biti prema propisanoj vrijednosti ali da za vrijeme zime moze pasti pa da je tad pozeljno provjeriti i nadopumpati po potrebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da nije jedini koji tako savjetuje...

Reifendruck der Winterreifen regelmäßig prüfen

Reifendruck von Winterreifen: besser zu hoch als zu niedrig

Der optimale Reifendruck hängt bei Winter- wie Sommerreifen vom jeweiligen Reifenmodell und von der Beladung des Fahrzeugs ab. Angaben hierzu finden Sie:

    in der Bedienungsanleitung Ihres Fahrzeugs
    im Tankdeckel
    am Holm der Fahrzeugtür
    in einer Reifendrucktabelle des Herstellers

Bisweilen kann es sinnvoll sein, im Winter den Luftdruck über den empfohlenen Richtwert zu erhöhen. So können die Temperaturschwankungen der kalten Jahreszeit dafür sorgen, dass sich der Reifendruck Ihrer Winterreifen verringert. Da der Luftdruck nicht ständig manuell den Außentemperaturen angepasst werden kann, ist es bei länger anhaltender Kälte durchaus sinnvoll, 0,2 bis 0,3 Bar mehr zu befüllen. Denn letztlich wirkt sich ein zu hoher Luftdruck längst nicht so negativ aus wie ein zu niedriger.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije prvi put da sam to cuo od raxnoraznih steucnjaka ali jednostavno nije tocno. Tlak je tlak pa je tako 2,2 i po ljeti i po zimi isto.

Da nije tako, tablice za tlakove guma bi bile prilagodjene i nudile bi razlicite vrijednosti za zimu i za ljeto.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio na na geometriji kotača, sama optika i nije bila loša toliko jedan kotač je trebalo malo popraviti.
Ali zato moj manometar je totalno neispravan. Prije nego ću ići majstoru napumpao sam gume na 2.4 kad sam došao njemu prije same optike morao je gume provjeriti i kaže mi da su sve na 1.9 bile napumpane.
Kako sam sebi mijenjam gume ljeto zima i kod kuće provjeravam pritisak tu je bio problem svega. Ljetne su bile na mom manometru 2.0 a pitanje koliko su u stvarnosti bile.
Majstor mi je takodjer rekao da 2.2 ima sasvim dosta za četvero ljuti a ako ću ga baš full trpati bunker i sl onda može i na jače.
Za sad se držim benzinskih crpki dok si ne kupim neki provjereno ispravni manometar

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, projektilski said:

Pa nije prvi put da sam to cuo od raxnoraznih steucnjaka ali jednostavno nije tocno. Tlak je tlak pa je tako 2,2 i po ljeti i po zimi isto.

Da nije tako, tablice za tlakove guma bi bile prilagodjene i nudile bi razlicite vrijednosti za zimu i za ljeto.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Tablice su nepotpune i ne sadrže sve podatke jer prikazuju samo dvije vrijednosti, kad je auto prazan i pun, između toga je zrakoprazan prostor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je dovoljno i govori ti da zima/ljeto nema veze. Kao sto rekoh, fizika je tu neumoljiva. Tlak je tlak. 2.2 je uvijek 2.2.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li si primijetio da tlak u gumama preko zime brže opada, ja jesam i to kod nadopune uočim, stoga mislim da je savjet i te kako dobronamjeran i opravdan. Nije ADAC tamo neka firma koja nema pojma o gumama, radi testiranja na svim mogućim brandovima, njihove testove uzimamo relevantnim kod odabira i kupovine guma, prema tome ako su im testovi relevantni, onda i savjet oko nadopune 0.2-0.3 bara više u zimskim ujvetima smatram da je isto mjerodavan. ADAC Richtiger Reifendruck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po ljeti se gume griju. Ako ju napumpas na 2.0 bara, nakon pol sata voznje tlak ce sam porasti na 2.2..
Zimi toga nema. Kolko napumpas toliko je.
Tocnije je da se ljeti gume pumpaju malo manje, jer kad se ugrije bit ce na taman tlaku.. osim ako ne pumpas sa cistim dusikom, on se na povisenoj temperaturi ne siri..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, moram priznat da mi na oba seta stvarno dobro drzi. No ako sam postavio na temperaturi od +5 a dodju temperature od minus 10 ili 15 onda bi trebalo opet provjeriti.

Nema potrebe drzati na visoj od propisane tek tako. Redovito provjeravati i to je to.

Ako ti pak pustaju toliko da moras nadopunjavati cesto onda mozda otici kod vulkanizera da ti sanira rubove. Imao sam i tu situaciju jednom.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez brige, rubovi felgi su picikato napravljeni, osobno ih radio, govorim o zimskim uvjetima gdje guma zna malo popusti a ljeti treba samo provjeru i nadopuniti razliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja pumpam prednje 2.5, zadnje 2.3. tako piše na poklopcu

tvornička dimenzija za taj model 195/50-15 gume Continenal Premium Contact 5

uglavnom na benzinskim jer nešto ne vjerujem svom manometru pa šta je sigurno sigurno

provjerim svako mjesec dva,kako kad i ravnomjerno se troše

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote post=923731" timestamp="1575830713" name="" userid="359169] Bez brige, rubovi felgi su picikato napravljeni, osobno ih radio, govorim o zimskim uvjetima gdje guma zna malo popusti a ljeti treba samo provjeru i nadopuniti razliku.
Kod tebe znam da jesu :)
Ako malo popusti onda opet vratis na propisan tlak. Da li ti onda opet popusti unutar nekog perioda?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pratit ću malo detaljnije i zapisivati koliko je od punjenja do punjenja a po pravilu bi guma trebala otpustiti 0.1 bar u tri mjeseca, više od toga ne bi trebalo biti, ako je onda je već problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2