1 1
Box

Špena (oprljci) u filteru za gorivo

Recommended Posts

Prvi put sam na forumu, pišem sa telefona i tekst je možda malo konfuzan.
Da nastavim sa problemom.
Upalile su mi se dvije lampice, spirala grijača i Chek Engine.

Kad sam bio u oficijalnom servisu u Banjaluci, majstor bi je očitao grešku P0403 i rekao da je EGR ventil. Malo mi je bilo sumnjivo što nije čitao parametre, pa sam otišao kod drugog majstora koji je potvrdio da je pokvaren EGR, ali je još dodao da mi se iznutra mrvi pumpa visokog pritiska koja pravi špene koje su dijelom smanjile protok na diznama, odnosno na 2 dizne, čini mi se druga i četvrta. Da bi me uvjerio, otvorio je filter za gorivo i pokazao mi te špene, veoma male i metalne.
Auto je Passat b7, TDI, 2011 godina, 103 KW, 2000cv, prešao svega 140 000 stvarnih kilometara.
Šta da radim, jer mi je majstor rekao da moram reparirati dizne i pumpu visokog pritiska, čistiti sva crijeva i ciljevi te skinuti rezervoar i njega očistiti...

Skupa mi je to priča. Jel moguće da majstor grijesi i da su špene od nečistog goriva. Koliko bi pomoglo da počnem sipati aditive u gorivo da tako sačuvam i podmažem pumu visokog protiska, jer su se špene pojavile zbog suvog euro 5 goriva u Njemačkoj. Kod nas na benzinskoj piše euro 5, ali je vjerovatno euro 3 ili 4 koja nisu toliko suva.
Mogu li adidivima očistiti dizne, kao na videu:

https://youtu.be/Bgg3Y2vzWes

20191116_123454.jpg

20191111_121100.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije valjda da niko na forumu nije imao ili nema taj problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je problem s autom... treba iscitat greske a dizne se da ispitat... Spenu treba potrazit i u samoj pumpi tj na ventilu za regulaciju... Nista cudno kod tih pumpi...pogotovo ako se uljeva los dizel il krivo nalije pa se nalije benzina.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/19/2019 at 4:26 PM, Box said:

Pa nije valjda da niko na forumu nije imao ili nema taj problem?

kum je isti problem rijesio tako da na svaki rezervar goriva sipa 1 litru ulja. njemu se nisu upalile lampice nego su primjetili kad su filter goriva mjenjali i onda vidjeli spenu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekad davno kad su se pojavili motori s pumpama u rezervarima mehanicari su preporucivali da u rezervaru bude preko pola goriva. Toga se drzim i dan danas i nikad problema ni na golfu 4 ni na golfu 6. Probaj se toga drzati

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, regazzoni said:

Nekad davno kad su se pojavili motori s pumpama u rezervarima mehanicari su preporucivali da u rezervaru bude preko pola goriva. Toga se drzim i dan danas i nikad problema ni na golfu 4 ni na golfu 6. Probaj se toga drzati

Tocno to..gorivo hladi pumpu..i ako redovito tocis i bolje gorivo i mjenjas filter goriva nece biti problema nikada.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

spena je pretezno od VT pumpe a ne ove iz rezervara... Poznata stvar kod cr motora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, špena dolazi iz CR pumpe i vraća se u rezervoar. Međutim, moj mehaničar kad je pogledao, rekao je da nije savršeno, ali da je očekivano za te motore. Rekao je da samo češće mijenjam dizel filter  (kad i ulje za gorivo) i da se ne brinem jer je ima veoma malo i skroz je sitna. 

EGR sam zamijenio a sad me više brine DPF koji se često regeneriše jer sam uglavnom na gradskoj vožnji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

filteri dobrih proizvodjaca nemaju problema da ce to proc kroz njih... sva ta spena je van filtera tj ostala je van komore iz koje nafta ide dalje ka pumpi...

Share this post


Link to post
Share on other sites
filteri dobrih proizvodjaca nemaju problema da ce to proc kroz njih... sva ta spena je van filtera tj ostala je van komore iz koje nafta ide dalje ka pumpi...
OEM filter i nema brige

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje nikad nisam sipao u rezervoar sa naftom ni dvotaktol ni sintetitku ni mineralno. Samo naftu svaki put pun do cepa. Jednom su i meni rekli da sipam ulje u rezervoar al nisam :)

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
DPF koji se često regeneriše jer sam uglavnom na gradskoj vožnji. 

To je po zimi normalno, teze se dpf ugrije na 550 stupnjeva i samim time regeneracija dulje traje. Odi jednom tjedno na ravnu cestu i malo ga drzi u 4. brz na 3000 okr da ti se pasivno zagrije i sagori to sve..

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 07. 12. 2019. at 1:29, Gogs4431 said:

Regazzoni koje ulje je stavljao? Obicno motorno ili dvotaktol?

Bila je rijec o tim stvarima ima nekih 2god.... ugl ostalo je na tome da je inin outboard najbolja opcija jer je niskopepelni tj pri izgaranju nema pepela... tako da za cr i vep pumpe je on ok... kao i za dpf...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel valja dvotaktol i za benzince ponekad dodat u blagom nekom postotku?i ako da cemu ce posluziti?

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28. 11. 2019. at 23:07, AUTOFREAK said:

 

 

Da li treba dodati aditiv ili dvotaktol je veoma diskutabilno.  Dakle, ako ste 100% sigurni da sipate euro 5 normu u euro 5 motor, onda sigurno treba dodati dvotaktol ili još bolje aditiv. Medjutim, u Republici Srpskoj na Nestro pumpi, priča mi radnik da oni iz iste cisterne toče u tankove i za euro 4 i za euro 5 diesel. Tako da više nisam siguran šta sipam i da li trebam dodati aditiv. Ako sipam euro 4 misleći da sipam euro 5 i dodam dvotaktol ili aditiv, samo ću napraviti problem. P.S. Inače i lokalni bošista mi je rekao da treba u euro  5 sipati aditiv,, jer je presuv. Ali da li smo sigurni da to zaista jeste euro 5. Možda su kod vas u HR strožiji po tom pitanju jer ste u EU!?

Edited by Box

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav crni dvotaktol sta vozimo Wartburg ili Volkswagen? Tocim naftu na Nestru i nemam problema, ponekad ga iznenadim OMV ili Petrol. Sto bi moj majstor rekao daj mu vode i ulja u motor i daj mi gasa kad se zagrije masina

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U hr sve pumpe moraju imati euro 6 i benzin i dizel. Oduvijek je tak.. aktualna norma mora biti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

dvotaktol ostavlja pepeo....  Outboard navodno neostavlja.. bila tema na forumu gdje je pisala vrlo strucna osoba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvijek na pun rezervoar dospem malo 2Ta Goldoni motokultivatoru

Kad je počeo Eurodizel, a ukinuo se obični znam da je otac u Kombi T4 1.9 suvi dizel uvijek uz sipanje nafte dosipao isto 2T.

 

U ove savremenije motore (PD, CR) sa osjetljivim diznama nikako ne bih to sipao, jer su namijenjeni da troše tu Euro naftu suvlju.

 

Možda onim motorima sa Boš pumpom treba malo dosipati jer su to starije generacije motora. Mada su to motori grom, nema im kraja, gutaju bilo kakvu naftu, ulje sipaš koje stigneš i nikad ne zaštopaju.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1