6 6
mur3633

Golf 4 PD TDI teško pali

Recommended Posts

Ima jedan Passat B5.5 iz 2007 i G5 tamo pa ću vidjet, ne bi bilo loše da jednu uzmem za rezervu kad već imam prilike. Koliko se kreću cijene nove i rabljene ako si ispitao, da znam isplati mi se uzimati i da li si riješio problem sa paljenjem, što je na kraju bio problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko 40-50€ se kreću polovne.
Nove nisam pitao.

Nisam još riješio, bili su praznici pa nije niko radio.

Zanimljivo je da povremeno upali na pola ključa što se kaže, a skoro uvijek vergla dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi provjerio nepovratni ventil na filteru goriva?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam. To je ona kao česmica na filteru što ulazi u onu okruglu rupu na filteru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne paše od benzinca

a i to ne bi kupova polovno

original obično bude VDO

u autodijelovima imaš opciju uzeti komplet sa kućištem ili samo pumpu pa ubaciš u svoje kućište

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čistio nepovratni ventil, ništa.

Igrao se sa štelovanjem ugla bregaste, tj Torsion (Syncro) angle. Tu je oko -1 sad, na vuči sam dobio dosta i možda je jednu nijansu tiši. Bio je na 0.0. Međutim paljenje i dalje problem.

Sad je sledeće pumpa u rezervoaru, ako ne najvjerovatnije ću da ga povezem majstoru i reći ću mu nek radi glavu i sve ostalo što treba da bi auto upalio normalno.

Inače na zidovima boce od antifriza primjetio sam neke crne naslage, koje sam primjetio i u prethodnoj boci koju sam zamijenio. Antifriz je čist, zamijenjen prošlo ljeto. Ne troši ulje, crijeva normalna, itd.
baa4240afe72f8ff484283d626cdf6a2.jpg4e9c57f69ba434f8ac8f782055f26588.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nepovratni ventil si dzaba čistio,treba vidjeti da li zrak ide sa obe strane ventila,staviš u usta i duvaš i vidiš da li ide zrak sa obe strane ili ne.

Da sam na tvom mjestu isprobao bih ovo uzeo providan komad crijeva i stavio umjesto OEM,i onda pokušaj upaliti,jer sigurno je da ti negdje vuče zrak,glavu motora ja ne bih dirao,jer možda ne bi dobio ništa sa tim.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, vrlo moguće ovo za vazduh
Ovaj ima potpuno isto paljenje kao i moj Golf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je osnovna zadaća ventila, zato se i zove nepovratni. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja glasam da je do goriva.

Kao sto su decki rekli, zrak vidi.

 

Meni je na dvojki fals zrak vukao. U leru radi suoer, stisnem gas u leru ide do crvenog. A u brzini nece gas primit nikako. I na kraju fals zrak kriv. A sve mi cudno kako u leru fantasticno radi a u brzini ne zeli gas ni malo. Dakle treba mu snaga da pokrene auto, a zrak ga yebe. A u leru ne treba toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Probaj pa javi.

Kad duvam u smjeru strelice vazduh normalno cirkuliše na drugu stranu, a kad duvam u suprotno ista stvar se dešava. Na onaj dio što uranja u filter ne izlazi ništa u oba slučaja.

E sad kad duvam na njega, tada vazduh ne izlazi nigdje.

 

 

Da li je ispravan?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam novi Topran, nije bio skup, samo da ispitam da li je do njega. Sad ću da pratim, pa da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čisto da odradim refreš.
Nije nepovratni, nije ni pumpa u rezervoaru.

Povezao sam drugom majstoru, nabrojao šta sam sve izmijenjao, on kaže ili neki davač (ne razumjeh tačno koji) ili glava.

Ukoliko bude glava:

Čuo sam da glave pucaju na ove AJM motore...

Da li da kupim noviju glavu(polovnu) od 74 ili 96kw, pošto oni nemaju taj problem, pa da nju repariram?

Da obavezno zamijenim šarafe?

Ima li još neko neki dobar savjet da se to odradi kako treba, da mi majstori ne rade ovo površno?

OEM dihtunge ću uzeti, itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, mur3633 said:

Čisto da odradim refreš.
Nije nepovratni, nije ni pumpa u rezervoaru.

Povezao sam drugom majstoru, nabrojao šta sam sve izmijenjao, on kaže ili neki davač (ne razumjeh tačno koji) ili glava.

Ukoliko bude glava:

Čuo sam da glave pucaju na ove AJM motore...

Da li da kupim noviju glavu(polovnu) od 74 ili 96kw, pošto oni nemaju taj problem, pa da nju repariram?

Da obavezno zamijenim šarafe?

Ima li još neko neki dobar savjet da se to odradi kako treba, da mi majstori ne rade ovo površno?

OEM dihtunge ću uzeti, itd.

Glava? Jel gubi vodu? 

Ako već skidaš glavu obavezna zamjena šarafa za stezanje glave, što se dihtunga tiče može Viktor Rienz.

Ako je glava pukla vidi šta ti se više isplati variti svoju ili tražiti drugu polovno, a to je isto mačak u vreći moraš nju detaljno pretresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije pukla i ne gubi antifriz, ali sam čuo da je to boljka kod AJM što nije isključeno da se u budućnosti ne desi.

 

Kod mene su problem ležišta dizni u glavi ili kako već to zovu košuljice

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/16/2020 at 3:39 PM, mur3633 said:

Au, vrlo moguće ovo za vazduh
Ovaj ima potpuno isto paljenje kao i moj Golf.

Jesi pokušao onaj patent sa crijevom? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da update uradim. Čitao na američkim forumima da senzor bregaste koji se nalazi kod zupčastog kaiša pravi problem. Zamijenio ga, dobio preciznije mjerenje Torsion Angle-a na VCDS. Fabrički je pokazivao +0.5, a ovaj kad sam stavio pokazao je -2. Sad sam ga naštelovao na 0.

Međutim nije riješio problem paljenja.

 

 

U ponedeljak ide kod majstora da skida glavu. Poručen OEM dihtung glave 038 103 383 DG najdeblji, sa tri rupe i OEM šarafi za glavu 038 103 384.

 

Majstor je počeo da viče na mene što sam uzimao šarafe (znamo se dugo, pa da se ne trošim), kaže da je uradio ko zna koliko glava do sad, ali da se niko nije vratio opet. Ja sam ipak insistirao, jer auto radim za svoj gušt, a ne da bih ga prodavao.

 

Ostaje mi nakon toga samo bregasta koja može još dosta, ali bih to da završim i onda je motor nov.

 

 

Javljam situaciju kad se glava skocka.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glava ide na obradu i sređivanje ventila i naravno ono glavno ležišta dizni da se srede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar posao i to će trajat, znači ide piksa u ležište gdje su dizne i ostalo, ajd super i stavi nekoliko slika ako uspiješ napraviti. Da li ovi prije obrade rade hidro test glave?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najvjerovatnije rade. Profesionalni su maksimalno. A i ovaj moj majstor je jedan od najboljih u CG.

Ako uspijem slikaću detaljno sve.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki je posao pa bi i to trebalo odraditi prije da se vidi dali je glava 100% bez pukotina, u suprotnom nema smisla ni započeti a ako rade, sve pet onda. Sretno, čekam rezultat i slike. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6