6 6
mur3633

Golf 4 PD TDI teško pali

Recommended Posts

Sve je izmijenjeno kad je glava odrađena.
Jedino ako su zamjenske Bosch gumice toliko loše, pa da su stradale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam vidio sve si radio po PS-u, i po meni nije ništa loše odrađeno, dapače tako bi se i trebala raditi glava kod PD motora. Iz toga razloga je susjed prestao popravljati PD dizne jer lik dođe sa motorom od 300-500tkm, a dizne u ležištu plešu, zabadava što ih on podesi i sve sredi kada ležište u glavi ima slobodnog hoda, uzalud trud, a majstor uvijek kriv.

Ovi koji su te odgađali da to ne radiš, trebali su te odmah savjetovati da prodaš auto, onda bi ti uštedjeli muke i novaca, ovako ne znam što si trebao raditi, voziti se dok se ne raspadne... Alternativa je drugi motor ali po meni je ovo posao kako treba biti, jedino što fali feedback takvih kada se sve složi po PS-u, da li je to stvarno to, ili ni to nije to, ili naći drugi glavu koja je u dobrom stanju, malo km koja nije ravnana pa ići na tu verziju, a ne bušenjem i piksiranjem.

Ne znam koliko je taj tvoj mehaničar dobar ili loš po tom pitanju, sjećaš se kad se Ivo začudio da on glavu steže nakon 1000 km, e sad, da li je dizne namjestio kao treba i tu postoji procedura koju se treba poštovati, a za gumice ne vjerujem, iako bih išao na OEM ali mislim da nije do njih. Sad što je, tko će ga znati, može biti sitnica, ne vjerujem u nešto drugo jer si i dizne dao popraviti, a sada tko je u tom lancu zeznuo stvar pitaj ga sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stvar bude gora, ovaj majstor je ujedno jedan od najboljih za VW u CG. Uvijek mu je gužva i teško se dolazi na red.

Ne znam više što da radim.
Polovna glava da se stavljala, opet je to kocka, jer su to auta prestara i oborili su najmanje 350 000, pa i više. Pa čak da sam glavu uzimao i od BLS motora iz 2009. opet je to staro i prešlo silu km, a i nije ga baš lako naći.


Bukvalno je sve urađeno po PSu. Sad ga ne bih ni prodao više iz nekog principa i uloženog vremena, truda, nervoze, itd. Novac je najmanji problem u svemu ovome, dođe-prođe i to je to.

Kladim se da neka sitnica zeza i zato teško pali. Problem je samo naći šta je u pitanju. Moguće je da zbog toga imam problema i sa vučom.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od početka sam govorio da ne diraš glavu motora,da li opet isto dugo vergla pa onda sastavi? :)

Ništa neceš dobiti stavljanjem polovne glave može biti u gorem stanju nego tvoja,pa je moraš raditi i opet troškove imaš.

U kakvom su ti stanju crijeva od filtera goriva do motora? ispucala?

 

 

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije do glave 100% to sam mu i ja rekao prvi put.
Moguce mapa da ga zeza.


Inace evo i ja imam opet problem sa glavom i dihtungom naduva crijeva poceo da gubi i antifriz, tako da ganjam ko ce to da mi sredi po treci put


Jbg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites




U kakvom su ti stanju crijeva od filtera goriva do motora? ispucala?
 


Malo djeluju ispucala na oko, ali nisam primjetio da puštaju naftu. Mogu kupiti zamjenska, samo probe radi pa da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, VWTDI said:

Od početka sam govorio da ne diraš glavu motora,da li opet isto dugo vergla pa onda sastavi? :)

Ništa neceš dobiti stavljanjem polovne glave može biti u gorem stanju nego tvoja,pa je moraš raditi i opet troškove imaš.

U kakvom su ti stanju crijeva od filtera goriva do motora? ispucala?

A ti si taj majstor dobrog savjeta. :)
Jedino ne znam što je trebao raditi ako ležište gdje je dizna ima slobodnog hoda, koliko se sjećam majstor je mjerio ležište i savjetovao da je to mogući problem sa paljenjem, vratiti popravljene dizne nazad bez piksiranja?

Kod mene su isto sva crijeva od goriva popucala, to su višeslojna debela pojačana crijeva i površinske mikro pukotine ne igraju ama baš nikakvu ulogu, druga stvar je ako je negdje pukunuče, ovo površinski je nevažno.

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, mur3633 said:


 

 


Malo djeluju ispucala na oko, ali nisam primjetio da puštaju naftu. Mogu kupiti zamjenska, samo probe radi pa da vidimo.

 

Uredu je ako ne puštaju naftu,da li si provjeravao da li je motor u fazi paljenja? nekako mi djeluje kao da je to u pitanju. :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene ponovo.

Pošto mi je OEM filter goriva (UFI) prešao 12 000km, odlučih da ga promijenim.
Kupih Mann filter u prodavnici i Wynns Diesel Injector Cleaner.
5621ed6bff2c59bcf136c40f90731ba0.jpg
Aditiv sam cijeli sipao u filter i još na to dodao nešto čiste nafte.

Montirao filter i upalio auto nakon 1 dan stajanja. Upalio je na pola ključa, bez imalo poteškoća.
Zanemarićemo to jer nije mjerodavno.
Pošto sam zagrijao auto, provozao sam se jedno 20ak km uz solidno stiskanje.

Rezultati su vidni. Nema više onoga sjeckanja na 3-3500 obrtaja, auto dosta ravnomjernije povlači, a možda ima i malo uglađeniji zvuk, mada za to sam siguran da je placebo.

Što se paljenja tiče, doći ću sa rezultatima preksjutra pošto auto odstoji, a i par dana poslije toga.

Ako bude palio na prvu, onda će biti da je od samog početka OEM filter goriva bio problematičan.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da je do njega bilo ali da veselje ne bude prerano prvo testiranje da se vidi jel do njega ili ne. Volio bih da je, i da je na kraju sitnica bila, kao što to u većini slučajeva zna biti. Takav od MANN-a sa i ja uzeo početkom godine zajedno sa Castrol uljem od Anđelka, samo što ga nisam zamijenio ali planiram ga do kraja godine riješiti da sve kompletiram.

dsc_00234skrr.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da je do filtera jer ja stvarno ne znam sta još možeš da probaš. Probao si skoro sve od glave do pumpe goriva itd... Mada ovo meni baca sumnju na neki problem sa elektronikom ali nikada se ne zna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjutra ako upali na prvu, onda je sigurno bilo do filtera goriva. Od sinoć je parkiran i nije paljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je bio slučaj da mi je motor onako sasvim malo tresao prilikom hladnog starta, prvih minutu dvije, nakon što se zagrije sve OK, ali ovo me je baš smetalo. Mislio tandemka zeza ili onaj pipac poznata stvar kod nje, možda i pokoja dizna, a na kraju MAF senzor bio kao prljav. U prvi mah mislio to je glupost, nije se čak ni puno vidjela prljavština nakon ispiranja senzora, kad ono sad mirno radi prilikom hladnog starta za ne povjerovat. Nikad bolje potrošenih 60 kn i sad kad ga palim na hladno još uvijek mislim da je placebo ali jok, mirno prede. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A što si ti mislio da sam ja prao svoj MAF sa komovicom ili lozom, neki bi rekli odradio ugodno sa korisnim. :)

dsc_0005vqjix.jpg

dsc_01270fjm6.jpg

dsc_0132gykc9.jpg

Malo te zezam... ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda nije placebo :D Posmatraj to još kroz  sedmicu dvije da se uvjeriš 100%...  Sada mi nije jasno kako je palio kada si glavu odradio pa poslije prestao ponovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni meni, ali eto

Ne znam kad dođe hladnije vrijeme, ali jutros na +24°C je upalio na prvu.

 

Izvijestiću ako opet bude zezao.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo će prije biti do samog aditiva za čišćenje dizni što si sipao nego do filtera goriva. Moguće je da postoji neki problem sa diznama iako su svi parametri pri nuli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bude li do njih, eto meni prilike za ASZ/ARL dizne.

 

Reparirane su prošle godine u Bosch servis Užice, maksimalno su profi tamo.

 

 

Nakon zamjene filtera prestalo je sjeckanje na 3-3500 obrtaja. Baš sam i danas probao. Ko zna šta se tu krije, sad za sad vozim i pratim.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ali nisu ni oni nepogrješivi, stare su to dizne dosta. Nikad reparirana dizna ne može biti kao nova. Eto pa pažljivo prati situaciju narednih 10-ak dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto si uopće koristio aditiv za čišćenje na popravljenim diznama, po meni nema baš nekog razloga, osim ako je gorivo kod vas lošije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od prošle godine ga nisam ni jednom sipao.

Ne škodi da se uspe u filter goriva kad se stavlja novi. Nije gorivo kod nas neka visoka klasa, ali nije ni smeće. Sve zavisi od pumpe do pumpe.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6