6 6
mur3633

Golf 4 PD TDI teško pali

Recommended Posts

Košta to sve, svaki odlazak mehaničaru, provjera, a pomaka nema, kužim. A ne znam, pripremi i tu mogućnost pa ako nešto uleti uzmi, ionako nije loša ideja ako ga planiraš zadržati. Imao sam i ja takvih želja da uzmem čak i cijeli, neki koji je odozada udaren pa se popravak ne isplati ali da je motor u redu, pa za dijelove, moguće čak i kompletno srediti motor pa kad dođe vrijeme samo swap i vozi dalje, opcija ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni onaj lik što je postavio snimak na YT nije uspio riješiti problem. Ne znam, drugi motor je nešto najzadnje što možeš uraditi. Kakav god da nađeš pitanje je kakav će biti, možda i gori od tog tvog...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jeste problem, ali eto.

Uglavnom majstor je bio 100% siguran da je problem riješen sa odrađenom glavom. Opet se vraćam na to da nije neki lijevi, već je na jako dobrom glasu u cijeloj CG i uvijek mu je gužva i dvorište puno VAG vozila.
Ovih dana idem definitivno s njim da pregovaram i da ostavim auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, mur3633 said:

To jeste problem, ali eto.

Uglavnom majstor je bio 100% siguran da je problem riješen sa odrađenom glavom. Opet se vraćam na to da nije neki lijevi, već je na jako dobrom glasu u cijeloj CG i uvijek mu je gužva i dvorište puno VAG vozila.
Ovih dana idem definitivno s njim da pregovaram i da ostavim auto.

Kod tebe je 2000 g.p G4 jel tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od mudrovanja se neće popraviti, sve se reklo što se imalo za reći.
Njemu je potreban meho koji ga je složio i ako mu on ne nađe kvar neće nitko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš sam gledao sad u temi, jeste 2000. AJM oznaka motora

Da li ti motori imaju relej 109?

Čitam da je moguće da motori sa AJM oznakom imaju relej 109 kao on kontroliše ECU i da u releju znaju otići terminali 87 i 30 imaju prevelik otpor kada se pokuša upaliti motor.

https://uk-mkivs.net/topic/527962-mkiv-golf-pd115-ajm-wont-start-help/

9c8fcf57fc35441d559654fdf5a66762.jpg

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proizvodnja 2000. Modelna 2001.
Noviji tip AJM motora sa pumpom u rezervoaru.
Pojma nemam da li ima taj relej, ali ću provjeriti i pročitati temu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sad čitam malo detaljnije.
Kažu za relej 109 da kad je problematičan, onda se lampica grijača ne pali, a takođe i auto zna da se ugasi sam od sebe. Ja nemam tih simptoma, osim da vergla nakon 2 dana stajanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo opet malo updatea. Više sam i dosadan postao, ali informacija nikad dosta.

Pošto sam promijenio 3 tandem pumpe, odlučio sam da se prebacim ponovo na pumpu u rezervoaru.

Bacio sam se u testiranje.

Skinuo sam crijevo prije filtera i počeo da mjerim.

Na kontaktu sam izvukao svega 50ml nafte (normalno je 50-100ml)

Nakon toga, pumpu sam uključio direktno na 12V.
Tajmer na 1min i paralelno ih uključio.

Za 1min pumpa je uspjela da izvuče samo 2 litra nafte (zdrava pumpa izvlači od 3.2 do 4L u minuti).

Skinuo sam pumpu i imao šta da vidim. U dnu kućišta svakakvih naslaga i pijeska, sito koje se nalazi na dnu cijelo zalijepljeno tim pijeskom.

Sve sam to detaljno oprao četkicom za zube i Dimerom, a nakon toga zalio čistom naftom.

Uspio sam izvući oko 2.2-2.3 L za 1min, što je i dalje nedovoljno.

Ostaje da nabavim novu pumpu, jer od polovne nema ništa. Već sam je ranije uzimao, pa je paljenje zezalo.


Uglavnom ovo je odlična metoda za provjeru pumpe u rezervoaru.

Evo i link teme:
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=225672

Evo još jedna interesantna, problem isti kao moj
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=443605

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pumpu u spremniku si već vadio kompletnu van, raspravljali o tome na početku teme i čistio, kako je sad ponovno tako prljava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bila je vani i prije. Čišćena i tad.
Kako je došlo do prljavštine ne znam ni sam, iskreno. Da li sam negdje naišao na prljavo gorivo ili je na neki drugi način, to već ne bih znao.
Prošli put nisam odradio test pumpe za količinu goriva u minuti i to je bila greška u startu.

Uglavnom ovih dana uzimam uložak Magneti Marelli koji košta koliko i polovna pumpa. Nek traje koliko traje, samo radi probe. Znam da je to italijansko smeće, ali drugog izbora za sad nemam, jer sam se u zadnjih godinu dana istrošio oko 1200€ da bih riješio kvar. Postoji i Pierburg koji košta 100€. Ali ako bih davao 100€, onda bih radije dodao i kupio original VDO cijelu pumpu za 250€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada već opet spominješ tu pumpu goriva. Upali li auto lakše ako više puta dadneš kontakt prije verglanja?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mooožda jednu nijansu lakše. Ali i dalje vergla.

Inače kupio sam novu pumpu Magneti Marelli.
Ugradio sam, nisam mjerio koliko izbacuje, to ću danas.
Uglavnom isprobao sam auto, čini mi se da je življi jednu nijansu, mada ne znam to ćemo još da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Držim palčeve da je do pumpe, javi dojmove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pali lakše onda je moguće da je do pumpe jer upravo tu može i biti problem pumpa ne može napumpati dovoljnu količinu goriva a kada dadneš više puta kontakt onda napumpa dovoljno i upali. Sličan problem je imao moj kolega skoro na mk5, auto je lakše palilo kada više puta dadne kontakt i problem je riješen zamjenom pumpe goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć sam ga ostavio napolju na nekih 17°C i jutros oko 8 upalio, sastavio je bez poteškoće.

Ovih dana ću da pratim, pa javljam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto prati situaciju u narednom periodu. Palio je i kada si glavu odradio pa ponovo prestao vljda opet neće...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ne otvaram novu temu,nesto mi nije jasno oko akumulatora,naime kupio sam nov akumulator prije 2 godine mozda,i juce reko da ga skinem i dopunim pred zimu,izmjerim napon aku 12.5 stavim ga na punjac cijele noci i sutra u 13h ga skinem stavim multimetar na aku napon je 12.6 ,danas pogledam kad ono 12.53 kao da ga nisam ni dopunio,imam u drugom autu vartin aku 12,8 uvjek pokazuje. a i primjetio sam da za nijansu sporije pali auto, da li to moze biti do aku? topla je u pitanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kani se Tople. Samo Varta, Bosch ili Banner. Meni je sada na mk6 Banner 74Ah koji je star oko 4-5 godina a napon na njemu je 12.7. Auto pali na pola kljuca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6