6 6
mur3633

Golf 4 PD TDI teško pali

Recommended Posts

Poz ekipo i sve najbolje za Božić.
 
Znam da je bilo milion ovakvih tema, ali nigdje nije pisano o problemu koji ja imam.
 
Golf 4 TDI PD 115KS teško pali kad je hladan. Dam kontakt, sačekam lampicu grijača i krenem da upalim. Upali na prvu i u isti sekund se ugasi, ne reaguje na gas. Nakon toga, ponovo dam kontakt, sačekam grijače i palim ali uz jedno duže verglanje.
 
Pa da počnem: Akumulator dobar, filter nafte OEM zamijenjen prije 7000km, dizne reparirane i stavljene nove gumice Bosch, senzor brzine motora zamijenjen (Febi), instalacija dizni zamijenjena, tandem pumpa zamijenjena (Bosch nije Luk), termostat zamijenjen, sva crijeva nafte pregledana. VCDS nikakvu grešku ne izbacije osim ESPa gdje je crkao G202 senzor.
 
Parametri dizni svi pri nuli, -+0.1.
Ne znam šta više da radim, da mijenjam. Temperatura motora je uvijek 90° i nikad ne prelazi, tako da mislim da nije senzor temp.
 
Je li iko imao sličan problem, da mi pomogne da riješim? Majstoru ako pođem čeka me cifra od 400€ i kaže glava motora, a nešto sumnjam da je to u pitanju.
 
Napraviću i snimak koji ću da okačim malo kasnije.
 
Hvala.


Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji Co2 test i odmah znaš da li je do glave ili nije, ako nije barem si riješio sumnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahah izgleda da ti se majstor navadio da uzme 400€ za zamjenu glave motora.Kao što kolega kaže uradio Co2 test.

A mogu da se kladim da nije do iste.

Naši majstori ako ne mogu da nadju problem,odmah otišla glava,turbina itd. a problem kao i uvjek bude neka sitnica.

Napravi snimak pa da pogledamo.

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa co2 se provjerava propusnosti između kompresionog dijela i sistema za hlađenje(brtva glave ili ppuknuta glava) tako da tu ništa ne bi sazna

ovdje za testiranje propusnosti jedino mjerenje kompresije

ali ode je prije poroblem sa strujom ili gorivom (pumpa goriva,imobilizator,rele...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo snimak od jutros. Imao je malo teže paljenje nego obično...

 

 https://youtu.be/F6pRaaUSomo

 

Inače preko VCDSa sam podesio grijače da malo duže griju, ali nije pomoglo.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, mur3633 said:

Evo snimak od jutros. Imao je malo teže paljenje nego obično...

 

https://youtu.be/F6pRaaUSomo

 

Inače preko VCDSa sam podesio grijače da malo duže griju, ali nije pomoglo.

 

 

Slican problem sam imao tako je vreglao, i nije biko prvila kad hoce da pali kad ne...cak se i gasio ponekad u keru- ali samo u lereu sam imao probelem...Jes da je bilo na passatu b6 ali slicne simptome i bila je pumpa goriva koja stoji u rezevoaru...Nije bilo nikakve greske niti se cula nista...posle promene( utzeta polovna za 40e) evo vec 15k km radi.... 

https://youtu.be/8IIkefZzVLw

 

A pre toga majstor me naterao da zamenimo dizne i glavu :P tako da sam ja do resenja dosao tezim putem :D

mozda nije slucaj kod tebe al ispitaj sve sitnice, ne znam da l on ima pumpu u rezvoaru

Edited by Jovan97

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, mur3633 said:

Evo snimak od jutros. Imao je malo teže paljenje nego obično...

 

https://youtu.be/F6pRaaUSomo

 

Inače preko VCDSa sam podesio grijače da malo duže griju, ali nije pomoglo.

 

 

Provjeri da nije do osigurača pumpe goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdje se nalazi taj osigurač? Mada se ona čuje kad se da kontakt.

Jutros mnogo lakše upalio, ali imam oko pola rezervoara nafte. Znači kad ima više goriva lakše pali

Vrlo moguće da je u pitanju pumpa u rezervoaru, kao što reče kolega Jovan sa Passatom.
Ne znam kako je provjeriti, osim da drugu kupim.

Sigurno je da neću glavu dirati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osigurač 28 provjeri,onde u onoj kutiji gdje se nalaze i ostali osigurači.

Jesi mjenjao nepovratni ventil na filteru goriva,parkiraj auto na nekoj strani ali motor dolje da bude okrenut,pa vidi onda kako će da upali.

 

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osigurač provjeren i ispravan. Pumpu u rezervoaru sam razdžekovao i pokušao da upalim. Ista stvar se dešava, auto teško pali, s tim što je sad počeo i da trokira.

 

Povratni ventil nisam dirao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pumpa izvađena potpuno. Djeluje dosta prljava na oko, mada mislim da su to naslage od nafte koje se vremenom skupljaju. 935be6270e915e50def5a837f3cb04cc.jpg

Nego je li ko kad uspio da očisti ovu pumpu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispitaj prvo da li pumpa radi, daj joj 12V pa vidi, a kasnije ju obriši i očisti koliko se može po meni najbolje u nafti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

How to disassemble a VW Golf Mk4 fuel pump

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad si mu već dao savjet oko tlaka mogao si mu reći i kako da to odradi u kućnoj radinosti.

Ne znam da li se preko VCDS-a može vidjeti tlak, tražim ali ne nailazim na ništa konkretno, vidim samo da se može pokrenuti.

TDI Lift Pump Activation with VCDS

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naišao sam na još jedan video pa pogledaj, možda naiđeš na nešto interesantno a ti će se baš pumpe goriva kad ne radi i što bi mogao ispitati. Provjeri i što je VWTDI spomenuo za nepovratni ventil na filteru goriva, može biti baš neka sitnica što te zeza, provjeri i crijeva od goriva ispod auta do motora, uglavnom idi redom pa istražuj, nema druge, sretno...

Die Kraftstoffpumpe läuft nicht
https://www.youtube.com/watch?v=reT2voyh7Fw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako se gleda tlak, moj mehanicar necime je, mislim da nekakvom dijagnostikom isto. Delphi ili nekaj.
No bez obzira na sve, bilo u kucnoj radinosti ili kod mehanicara bez provjere tlaka ne moze znati kakva je pumpa.
Meni je auto trosio 1-2l vise i cukao kad ga pricepim do daske u trecoj tamo preko 4000 okretaja sto u pravilu nikad ne radim. Pumpa radi, ne javlja gresku ali tlak koji daje je bio slab.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda bi mu jednostavnije bilo da stavi neku rabljenu pumpu i da ispita, pogotovo sada kad ju je izvadio i odmah vidi da li je do nje ili nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čistio sam pumpu, ali ista stvar.
Moram uzeti drugu pa da probam.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tlak se nemoze provjerit preko diagnostike... Eventualno kolicina protoka.... Al ako ona radi tj tamo na filteru baca onda nemas sto mislit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa bacalo je meni isto ali ne dovoljno. Pa na pumpapa i pise koji tlak proizvode. Mehanicar mi je rekao kad je narucivao da mu je prvo stigla pumpa za africko trziste i koja je imala tvornicki manji tlak nego ova koju imam.

Ovo dakle nije to?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na to sam i ja isto naišao kad sam mu tražio ali nisam siguran da li je ili nije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mur,
ajd, ako ti nije problem kad već ulaziš u priču sa pumpom da provjeriš da li pašu od dizel motora sa Bosch pumpom ili od benzinca na PD motor. Imam priliku skinut jednu koja bi mi bila kao rezerva, pa me zanima ima li kakve razlike u pumpi kod PD motora ili ne. Ako imaš kataloški od pumpe stavi i njega pa ću malo i sam potražiti info.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch pumpa motori nisu dolazili sa pumpom u rezervoaru, kao ni rani PD AJM 115ks. Moj je ima, dok recimo Bora od druga nema, ali njegova Bora je '00, a moj je rana 2001.

 

Ne pasuje od benzinaca, različita je, iako na oko izgleda slično. Ja je imam, greškom je uzeo.

 

Kataloški ne znam, nisam obraćao pažnju na to.

 

Osnovni upgrade na Bosch pumpu jeste pumpa u rezervoar.

 

Pasuje od 1.9 TDI Tourana, Bore, Golfa 5, Leon, Toledo, Octavia, Passat B5.5.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6