2 2
mur3633

Golf 4 TDI 115ks N75 ventil od 130ks motora

Recommended Posts

Da li je neko stavljao noviji N75, tj onaj što je dolazio na modelima 100, 105, 130, 140, 150, 170ks, itd?

 

Trenutno imam 1J0 906 627 i to je fabrički.

 

Ovaj noviji je 1J0 906 627 B ili 1K0 906 627 A/E.

 

Čitao sam po nekim forumima da su ovi noviji daleko bolji i da auto dobije na performansama.

 

Da li je neko to radio i je li osjetio razliku?

 

electrovalva-vw-aud-seat-skoda-cod-1j0-906-627-b-7c6a14866b8d039f10-0-0-0-0-0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje skromno iskustvo govori da to nikako ne smijes samo tako mijenjat.

Sa mijenjanjem bi obavezno morao remapirat automobil, jer imas posebno mapu namijenjenu samo za upravljanje n75 ventilom.

Najbolje ti je samo vratit originalni ispravni N75. On samo "prenosi" zapovijed ECUa u otvaranju turbine da nabije vise boosta i uglavnom se mijenja ako ekspermentiras i sa turbinom.

Ja sam ga na polu 1.4TDI 75hp samo zamijenio novim i auto se puno smirio u leru i bolje linearno vukao poslije. Ali nikako ti ne preporucam da stavljas drugi.

Edited by Garrett_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes staviti i taj s drugim kat. brojem i radit ce normalno, neces imat nikakvo povecanje performansi, odakle ti to uopce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamijenio sam mjesta senzorim N75 i N18 i auto se promijenio. Nema više da vraćam u treću da bih krenuo u preticanje, već sa 1500 obrtaja u četvrtoj povlači.
Prva i druga isto masu življe. Definitivno je N75 problematičan.

Malo sam se raspitao i 1K0 906 627 A je najnovija verzija za VE i PD motore.
S tim što na 90 i 110 motore ne pasuje bez prepravki džeka i dužih vakum crijeva, dok na PD 115 samo trebaju duža crijeva, jer su izlazni pinovi okrenuti kontra.


Možda pokušam da nabavim ono kućište, tj. lim i sakrijem sve te ventile kao što je na novijim PD motorima urađeno.
Ako neko može da slika detaljnije i iz više uglova bio bih zahvalan. Samo da vidim šta sve treba i kako fabrički stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema novija i starija verzija,sve je to isto i na ALH od 90PS i na onom ARL od 150PS.

Imao sam na svom G4 ALH pod ovim kataloškim brojem 1J0 906 627 A jer se dobro sjećam kad sam ga mjenjao stavio Pierburg koliko se sjećam cijena je bila smiješna nekih 35 Eura nov ,kataloški što si napisao ne paše na G4,jer to je od G5  1K0 906 627 A, VW 1K ukucaj na Google i vidit ćes koji auto će izbaciti,ali to je na kraju ista stvar samo je VW promjenio kataloški broj na ventilu a ventil je ostao isti.

Svaki kataloški za G4 počinje sa 1J. Koliko znam od 1997 do 1999 drugačiji je bio N75 ventil potpuno i dzek je bio drugačiji.

 

Novija Verzija N75 ventila pocetkom 00"-09" ugradjivana u 1.9TDI .

172720656728.JPG

Starija verzija koja je dolazila samo na AGR motoru do 1999 god.

31cf02584ee4a8c42720fd335f3b

Share this post


Link to post
Share on other sites

1H, 1J i 1K su generacije ili codename za Golfa Mk3, Mk4 i Mk5. To znam.

Pričam šta piše u Etki.

Što se PD motora tiče:
AJM, AUY i ATD su dolazili sa 1J0 906 627 A
ASZ, ARL i AXR su dolazili sa 1J0 906 627 B.

Pošto su oba kataloška izbačena 2005. i 2007. naslijedio ih je
1K0 906 627 E za AJM, AUY i ATD i 1K0 906 627 A za ASZ, ARL i AXR.


Razlika je zapravo u smjeru izlaza vakuma, a eto Englezi kažu da N75 od ASZ, ARL i AXR poboljšava performanse na ATD i AJM motoru. Je li istina ili nije, pojma nemam.

Kupiću Pierburg, vjerovatno zajedno sa onim okruglim nepovratnim ventilom i time nadam se riješiti muku sa vučom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 27. 04. 2020. at 11:30, mur3633 said:

Ako neko može da slika detaljnije i iz više uglova bio bih zahvalan. Samo da vidim šta sve treba i kako fabrički stoji.

Trebaš li fotku kako izgleda složeno u motornom prostoru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako. Par slika iz blizine, da vidim onaj lim i senzore iza njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra ih dobiješ nekoliko iz raznih kutova uslikano.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nešto slika koje sam obećao, nadam se da će ti pomoći...

01_dsc_0094huj9c.jpg

02_dsc_0095fejxm.jpg

03_dsc_0080hgjkz.jpg

04_dsc_0076ogkt0.jpg

05_dsc_0071c5jdl.jpg

06_dsc_0086mgkd2.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlično! Hvala puno.

Baš je dobro složeno, u odnosu na onaj užas kod 85kw gdje je sve nekako pobacano jedno na drugo.

Moram negdje da otpadu da uzmem taj cijeli komplet nosača bez senzora i da ugradim

 

Zanimljivo kako je cijev od usisa turbine metalna kod 96, a kod 85 obična plastična.

 

Prosto mi je nevjerovatno da je toliko motor bolje urađen, tj. sa jačim djelovima, a samo je 15ks razlike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je razlog u godini, od 2002. se dosta toga izmijenilo, brža komunikacija među komponentama i nešto stvari dodano i poboljšano, skromno rečeno Golf 4.5 samo bez face liftinga. :) Ukratko, pokušali su sve one nedostatke koji su se pojavljivali tokom godina na prijašnjim modelima ukloniti, a iz ove usporedbe se vidi koliki je pomak u mehaničkom dijelu samo za 15KS.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se može staviti metalna usisna cijev,na slabije modele koji imaju plastičnu?

Vidim ovako po fotkama da je identičnog oblika,e sad da li je promjer cijevi isti ne bih znao reći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve i da može ne bi dobio ništa, jer mora remap. Kod 130 je i usisna mnogo šira nego na 115.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 27. 04. 2020. at 11:30, mur3633 said:

Zamijenio sam mjesta senzorim N75 i N18 i auto se promijenio. Nema više da vraćam u treću da bih krenuo u preticanje, već sa 1500 obrtaja u četvrtoj povlači.
Prva i druga isto masu življe. Definitivno je N75 problematičan.

Malo sam se raspitao i 1K0 906 627 A je najnovija verzija za VE i PD motore.
S tim što na 90 i 110 motore ne pasuje bez prepravki džeka i dužih vakum crijeva, dok na PD 115 samo trebaju duža crijeva, jer su izlazni pinovi okrenuti kontra.


Možda pokušam da nabavim ono kućište, tj. lim i sakrijem sve te ventile kao što je na novijim PD motorima urađeno.
Ako neko može da slika detaljnije i iz više uglova bio bih zahvalan. Samo da vidim šta sve treba i kako fabrički stoji.

Da li je izbacivao gresku na vcds-u?

I meni se cesto desava,da povlaci dobro iz malih okretaja,pa nekad nece da povlaci -//- -//- .

A nema greske nikakve na dijagnostici.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2