2 2
VW_GTD23

Poliranje plastike sata golf mk6

Recommended Posts

Providna plastika sata (brzinomjer i obrtomjer) bila mi je izgrebana, bilo je par malo većih ogrebotina. Sve sam to fino rastavio i ispolirao ali nisam zadovoljan rezultatom. Te ogrebotine jesu nestale ali ipak mislim da se može to dosta bolje uraditi. Kod poliranja sam koristio Sonax Scratch Remover i polir pastu za farove jer po nekoj mojoj logici mislim da ona može jer su i farovi plasični. Postaviću vam slike kako je meni ispalo i kako je čovjeku ispalo dosta bolje na mk5. Samo da još napomenem plastike kod mk6 su bukvalno zavarene za tablu  (ne mogu se izvaditi) pa tako da sam morao ručno polirati i sa unutrašnje i vanjske strane. Sigurno je neke od vas ovo radio pa me zanima, koju polir pastu je koristio kako je polirao itd... Šta mislite o ovome što sam ja uradio ali iskreno? Dobro uvećajte i pogedajte slike jer se primjete one kružne ogrebotinice od poliranja...

DSC-0172.jpg

DSC-0183.jpg

DSC-0182.jpg20046642_1261529400639371_49493167122662

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam gledao dosta po tim stranim forumima i oni najviše koriste PlastX. Njega a ni taj Quixx ne mogu da nađem u ovim našim prodavnicama. Kako je tebi ispalo? Vide li se kružne ogrebotinice koje su nastale tokom poliranja? Jednostavno ne mogu da vjerujem kako je ovom liku ispalo na mk5. Ne znam šta je koristio ali tabla mu izgleda bukvalno novo.

81JrNlLHgTL._AC_SY355_.jpg

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidi se ništa, uz ovu Quixx pastu dođe i krpa koja se koristu za poliranje, pa ne ostaju nikakvi tragovi... Međutim, izgubio sam strpljenje, pa nije ispolirano do kraja, što i nije toliko strašno, jer mikro ogrebotine se vide samo ako svjetlo pada po određenim kutom, vjerojatno bi trebao potrošiti još sat ili dva da bude kao novo, ali jednostavno mi se ne da :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se mucio s time i na kraju kupio novu masku. Ispalo me skupo ali sto je tu je.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde jedino što imaju od tih Quixx prozvoda je olovka za ogrebotine a tu pastu nema niko. Ne znam stvarno šta da probam da ispane približno kao onaj sat na mk5. Da nemaš slučajno slike da vidim kako je ispalo? Vjerovatno bolje nego što je meni ispalo sa polir pastom za farove. Na slikama se dosta vide te micro ogrebotine... Čini mi se da sam sa poliranjem samo pogoršao stanje tj. gore je nego što je bilo xD

11 minutes ago, projektilski said:

Ja sam se mucio s time i na kraju kupio novu masku. Ispalo me skupo ali sto je tu je.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Samo se bojim da i ja neću morati uraditi isto ako uopšte mognem naći masku a čitava tabla je 150 evra :( što je baš puno. Šta si koristio kada si polirao? Je li bilo bolje ili gore od ovog moga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav si sa ebay-om, naruci iz Kine dijamantnu pastu 0.25 um, ili mozda 0.5 um, odlicna je, ja sam se i auto polirao sa tim na par mjesta gdje su me zakacili, samo dugo traje...

Ili mislim da bi mogao i sa vodobrusnim papirom, ali najvisim koji nades, cca 5000... pa lagano sa njim...

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma pusti ebay već sam poručio par stvari i evo skoro pa 2 mjeseca pošiljke nisu došle jer sve kasni zbog korone. Mada mislim najbolje bi bilo naći novi okvir ali opet i on će biti koliko toliko izgreban. Probaću sa vodobrusnim ako mognem naći 5000 jer mislim da sa 2000 ili 3000 ne bih ništa dobio. Ili ne znam ako bih mogao naći neku polir pastu za micro ogrebotine i to bi trebalo pomoći...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja bi svoj trebao urediti na Passatu B8, jeste skidali sat pa polirali ili?

Poslano sa mog P20 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam skinuo sat jer ako ćeš polirati sa obe strane mora se skinuti. Naravno dosta je jednostavnije polirati ako je skinut sat :) Ovaj lik što je radio na mk5 skinuo je i polirao sa obe strane, ispalo mu je savršeno ali baš :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto polirati sa unutarnje strane plastiku kad tamo ni crtice nema, a i ovo poliranje je po meni upitan posao jer se na slikama dobro vidi da je sve matirano, čak i kod ove hvaljene petice. Bolje da si ostavio kako je, crtica manje više ništa ne znači ako je u cjelini još dobro, a ovo je po meni sada spalo još gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni kod ove petice, zgleda kao da nema plastike uopce ako su to zadnje dvije slike before i after

Share this post


Link to post
Share on other sites
46 minutes ago, said:

Zašto polirati sa unutarnje strane plastiku kad tamo ni crtice nema, a i ovo poliranje je po meni upitan posao jer se na slikama dobro vidi da je sve matirano, čak i kod ove hvaljene petice. Bolje da si ostavio kako je, crtica manje više ništa ne znači ako je u cjelini još dobro, a ovo je po meni sada spalo još gore.

E meni je baš bila crtica sa unutrašnje strane pa sam sve ispolirao zbog nje. Znam da jeste komplikovan posao ali nije nemoguć. A i na OEM tabli je više manje matirano postaviću ti slike dole da vidiš. I ja sam mislio da je ispalo gore, možda je za nijansu tamnije ali je makar sve ujednačeno i nema naglih prelaza i uočljivih ogrebotina kao prije. Ja ne vidim da je išta matirano nakon poliranja na ovom mk5a i na mk4.

2538bf1e6e9efd5d08c3497ebc4cee18.jpg

 

39 minutes ago, projektilski said:

Meni kod ove petice, zgleda kao da nema plastike uopce ako su to zadnje dvije slike before i after

I ja sam mislio da nema plastike ali pogledaj rubove od plastike na ivicama ipak je plastika stavljenja. Čovjeku je ispalo bukvalno savršeno nakon poliranja. Ubijeđen sam da se ovo može ispolirati 100% jer se gotovo sve plastike uvijek poliraju fabrički prije ugradnje. A eto pogledaj kako mu je ispalo i na mk4 znači savršeno :)

19756879_1261529240639387_54318816197991

19554923_1261529340639377_82317904840606

19904936_1258071784318466_86065319142978

20031534_1258071810985130_44514814387246

 

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema šta ali baš super :D Samo pitanje je šta je koristio?:rolleyes: Vjerovatno više nekakvih polir pasta različite gruboće...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda je nakon poliranja sa nečim zatvorio, tipa vosak ili slično...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da je na kraju koristio vosak zbog sjaja a prije toga je vjerovano prešao sa više polir pasta. Inače lik se bavi profesionalno poliranjem i iz Osijeka je možda neko od vas zna o kome je riječ!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjeruj mi da nije ni meni, vjerovatno sam ja slučajno zagrebao kada sam razvaljivao sat a možda i nisam :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites
I ja sam gledao dosta po tim stranim forumima i oni najviše koriste PlastX. Njega a ni taj Quixx ne mogu da nađem u ovim našim prodavnicama. Kako je tebi ispalo? Vide li se kružne ogrebotinice koje su nastale tokom poliranja? Jednostavno ne mogu da vjerujem kako je ovom liku ispalo na mk5. Ne znam šta je koristio ali tabla mu izgleda bukvalno novo.
81JrNlLHgTL._AC_SY355_.jpg
Naruci si ga iz Zagreba
https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/polir-paste_13-1089/pasta-za-ciscenje-i-poliranje-farova-vizira-i-svih-plastificiranih-povrsina-296ml-meguiars-plast-x/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je to uopšte moguće jer većina vaših trgovaca prodaje robu samo unutar HR a i da sam naučio kasnilo bi sigurno zbog korone. Ja sam koristio SONAX headlight polish a i PlastX se koristi za farove tako da ne vjerujem da bih išta dobio sa tim PlastX-om.

61sf6ZCSUL._SL1200_-1-600x600.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam zaboravio na ovu temu ali uglavnom uspio sam i moglo bi se reci da sam zadovoljan dosta je bolje nego prije. Jeste da je ovo dosta komplikovan posao ali vrijedio ga je raditi... Ipak razlika je drsaticna :D

DSC-0195-1.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vide se crtice dolje, a ovo gore je pokrila sjena pa je kaširala, nije savršeno ali ako si zadovoljan nećemo kvariti. Nije poliranje za svakoga, treba znati neke osnove i kako krenuti, a ova plastika od sata je inače osjetljiva.

Postoji jedno drugo rješenje, a to je da se plastika prelakira, uzme se 2k lak set koji se koristi za lakiranje farova, nije neka kvaliteta ali sasvim solidno za uloženo/dobiveno, pogotovo ovdje gdje sat nije izložen kao far, mislim da bi se s njom dobilo puno bolje od ovog poliranja ali ni to nije za svakoga.

ColorMatic Scheinwerfer Klarsicht-Set

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hah pa nigdje nisam ni napisao da je savršeno već sam samo rekao da je bolje nego što je bilo. Jbg slažem se da poliranje nije za svakoga a pogotove za one što hoće naprave bolje pa na kraju ispadne jos mnogo gore :( Realno, zar nije bolje nego prije? Eto imaš gore sliku OEM sata od auta koje je bukvalno novo i crtice se itekako vide a sat je farbički. Samo da još napomenem ugao slikanja je veoma bitan dok se na ovoj slici kod mene skoro ništa i ne vidi :)

DSC-0188-1.jpg

Ma pusti 2k lakiranje to ne bih uradio ni u ludilu, to su sve proizvodi na bazi bezbojnog laka koji im daje kao neki sjaj. Radili su i to mnogi, dešavalo se da se boja počne guliti pa izgleda još mongo gore. A da lakiram sa tim, čitav sat bih morao ponovo razvaliti mada i meni bi ispalo još bolje da sam ispolirao i unutrašnju stranu ali neću da sve rastavljam ponovo.

Jedino riješenje koje bih ja uradio i mislim da je definitivno najbolje jer ne moram ponovo razvaljivati čitav sat je ljepljenje transparentne folije koja služi kao zaštita. Ona će sigurno zatvoriti sve mikro ogrebotine i trebalo bi da bude savršeno :D A to ću i uraditi 99% posto!

For-Volkswagen-VW-Golf-6-MK6-Golf-7-MK7-

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema se što 2k lak guliti ako se podloga pripremi kako treba, to ti je ista stvar kao i sa poliranjem, ako znaš posao bit će kako spada napravljen ako ne, zadovolji se onim što imaš.

Ideja sa folijom nije loša, ali mislim da zatvoriti neće ništa, što je ispod biti će i iznad. To služi samo da se zaštiti plastika od budućih ogrebotina i da ju sačuva, što je dobro staviti kad je sve "Pico Bello", kad je ogrebano onda je kasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2