1 1
S4mpion

Golf 5 neobičan kvar, gubitak snage, letva, lampice

Recommended Posts

Pozdrav. Golf 5 2.0 TDI, vozio sam gradom normalno i auto je stvarno išl'o k'o mina, međutim, odjednom mi se upali ŽUTA lampica volana iako sve funkcioniše normalno. Kroz 15 minuta uredne vožnje lampica volana postade CRVENA, popališe se lampice ABS, ESP, lampica ulja, rezerva, ručna kočnica blinka, volan je postao teži, a auto je izgubilo snagu na cirka 30%, pri tome kazaljka obrtomjera je zakovana na nulu, kazaljka brzinomjera poludjela, kazaljka temperature oborena na nulu(motor uredno 90 stepeni).

Na kompjuteru poruke "STOP", a zatim "Oldruck Motor aus". Zovnem jarana da provjerimo auto:
-nivo ulja uredan
-nivo rashladne tečnosti uredan
-ulje zamijenjeno prije 2500km
-temperatura uredna (iako pali hladnjak čim mu se da kontakt)
-zvuk motora potpuno uredan-fino prede
-motor suh k'o barut
-volan težak k'o crna zemlja (elektromehanička letva)
-auto se ugasi odmah nakon paljenja(iako pali k'o mina, bez verglanja), kao da mu fali struje (osim ako mu se ne doda dobar gas, tada ostaje raditi uredno i bez gasa)

-kad je hladan, ima snagu i volan je ok, ali čim se ugrije, volan postane težak i auto izgubi snagu

Majstor je stavio drugi procesor, ali opet je sve bilo isto, drugi sat, ali opet sve isto.

Snimak tokom vožnje:

Zahvaljujem.

Edited by S4mpion
Detaljnije objašnjenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, nemoj snimati tijekom voznje, kresnut ces nekoga.
Drugo, moras napraviti dijagnostiku pod obavezno
Trece da nije mozda  "Oildruck - Motor aus" sto bi na njemackom znacilo pritisak ulja - zaustaviti motor? U tom slucaju ulja imas ali ti ne cirkulira i ako vozis, zaribas turbinu i jos neke stvari.
 

Edited by projektilski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bit ce da je osovinica uljne pumpe ,a i lanac i lancanici uljne pumpe vrlo vjerojatno . Nikako voziti rikne turbina prva pa glava motora tj. bregaste- ostanu bez podmazivanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nije do ulja uopšte, jer bi motor u tom slučaju promijenio zvuk, a on radi bez problema, u međuvremenu je prešao 15ak km do lokacije na kojoj se nalazi autelektričar plus rad u mjestu (u radioni), dijagnostika uopšte ne ukazuje na probleme sa uljem iako board izbacuje tu poruku.

Evo, danas idem po auto, majstor ga je završio, spominjao mi je juče neki kvar vezan za procesor ABS sistema, pa ću javiti detalje šta je bilo i kako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PROBLEM RIJEŠEN.

Danas sam preuzeo auto i ide kao mina, kvar je u potpunosti uklonjen zamjenom letve volana.

Prema riječima majstora, problem je bio u letvi volana koja je pokvarena, pa je elektronika letve volana pravila spoj sa procesorom ABS sistema i CANBUS modulom, što je i izazvalo sav ovaj haos iako i majstor kaže da je ovaj problem vrlo neobičan i nema neke logike da letva napravi ovakve probleme, ali se desilo.

 

Što se tiče lampica i poruka na boardu, očigledno su u pitanju bili lažni signali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1