0
brankoban

Kupovina passata varianta sa bkp motorom

Recommended Posts

Od prijatelja kum mi prodaje passat variant 2007 god 2.0 tdi. s dsg mjenjačem

Auto je vizualno jako dobar i ima samo 135000km i nikad nije imao problema s njim, te je redovno održavan.

Sad jedini problem je što je motor BKP, a svi govore da je to najgori motor i da kvarovi tek kreću na toj kilometraži.

Auto nije nigdje stavljan u oglase, nego će prodaja ići preko prijatelja, pa bi ga mogao dobiti po prihvatljivoj cijeni, ispod 5t eura.

Da li je dobra kupnja ili da ga ipak propustim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto je 2007 godište, problemi sa 16V motorima koliko ja znam trebali su biti riješeni u novijim serijama. Najgore su bile prve serije 2004-2005 godište. E sada ne znam gdje taj tačno spada. Ako već hoćeš Passata moj savjet ti je da tražiš CR motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bjez od BKPa osim ako nije moj jer ce taj biti slozen kako spada :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da je dobra prilika s obzirom da je prešao malu kilometražu, ali ipak onda bolje da ga propustim.

A ništa gledat ću ili 2.0 iznad 2008 godine ili 1.9 motor

Mada mi prijatelj u g5 ima bkd motor i s napravljenih 350000 nikad problema.

Promjenio samo egr ventil i to je to.

Edited by brankoban

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moj kolega ima Audi A3 sa BKD motorom a auto na satu ima više od 400 000km. Nikada ništa nije dirano na autu osim malog i velikog servisa. Kažem ti kod tih motora godište je ključno. Iako dosta njih pljuje po tom BKD motoru jedina pozitivna stvar je što taj motor nema DPF filter :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mislio sam da je dobra prilika s obzirom da je prešao malu kilometražu, ali ipak onda bolje da ga propustim.

A ništa gledat ću ili 2.0 iznad 2008 godine ili 1.9 motor

Mada mi prijatelj u g5 ima bkd motor i s napravljenih 350000 nikad problema.

Promjenio samo egr ventil i to je to.

Nećeš se puno usrećit ni sa 1.9 motorom iz tog perioda. Pogotovo ako je BXE i BLS.

BKC je nešto bolji, ali i stariji 2005-6.

 

Jedina je prednost što kad crknu, lako se ubacuje ASZ ili ARL iz G4.

 

 

2.0 TDI CR iz tog perioda imaju dječiju bolest zvana uljna pumpa. Ostalo je sve odlično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači od motora treba izbjegavati

1. Sve serije 2.0tdi do kraja 2007 god

2. 1.6 tdi prve serije iz 2010

3. Sve verzije 1.9tdi motora

 

Znači ostaje nam:

1. 1.6 tdi iznad 2010god

2. 2.0 tdi cr iznad 2008 god

 

S tim da je 1.6 motor dobar, ali po nekim navodima preslab za auta tipa passat ili octavia karavan, pa nam na kraju preostaje jedino 2.0 tdi 2008god +

Jesam u pravu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, VW_GTD23 said:

Što 1,6 tdi 2010 godište? Šta je tu bio problem?

Neznam sad, da netražim, uglavnom je navodno ta prva serija imala puno problema

Znači odluka je pala da definitivno uzimam 2.0 tdi 2008 ili mlađe.

Još me samo zanima što mislite da li je bolje uzeti s običnim ili DSG mjenjačem

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ko kaže da je prva serija 1,6 tdi motora bila 2010? Kada se počeo proizvoditi i ranije. Za probleme o toj seriji o kojoj ti pričaš prvi put sada čujem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, VW_GTD23 said:

A ko kaže da je prva serija 1,6 tdi motora bila 2010? Kada se počeo proizvoditi i ranije. Za probleme o toj seriji o kojoj ti pričaš prvi put sada čujem...

Čitao sam da su imali problema sa diznama i sa DPF filterom.

Je li to istina neznam?

 

Meni osobno bi 1.6 motor bio dovoljan, jer većina moje vožnje je međugradska sa brzinama od cca 80-100km/h, a auto sa 1.6motorom prilikom kupnje je znatno povoljniji od 2.0 motora.

Također ne smeta mi ako je auto tromiji, jer ionako dionica kojom idem 90% vremena ne zahtjeva neka brza pretjecanja itd.

S druge strane ukoliko je 1.6 lošiji motor, može napraviti znatno manje kilometara, više se kvari, više troši, zbog povećanog naprezanja dolazi do brže eksplotacije, tad naravno da bi izabrao 2.0.

Prolistao sam i pročitao puno o 1.6 motorima.

Većina nije prezadovoljna ni sa potrošnjom (da troši čak 1l više od 2.0), ni sa ubrzanjem itd...,

dok neki drugi govore da je motor odličan, da ga imaju u službenim autima, da je potrošnja 5-5.5l, da imaju po 400000 bez kvarova uz redovno održavanje.

E sad šta je prava istina neznam, samo prenosim što sam pročitao, a ne bi volio kupiti auto pa ga za par mjeseci stavljati na oglas ili visiti po mehaničarima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva serija 1,6 TDI motora nije bila 2010 godine. Imam komšiju kojima ima 1,6 TDI a auto je 2009 godište. I nisu te informacija što si pročitao najtačnije :( Na kraju kada skontaš, kupovina svakog polovnog auta je sama po sebi rizik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

B7 2.0 TDI 2011 manuel , na cem obratiti najvise paznju ? Ima li mana kakvih taj motor ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji i B6 sa 1.6 TDI motorom u maloj seriji.
Ja lično bih zaobišao taj motor. 2.0 TDI 170ks je idealan za Passata.

Kod B7 Passata nisam čuo da se neko žali za 2.0.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po tome sta citas po forumima najbolje da kupis bicikl ili golfa 2. Ja sam do nedugo vozio 2006.g  Passata b6 2.0 tdi BKP, prodan sa 350 tkm, bio je kupljen od poznanika i do te kilometraze mijenjana je jedino turbina i dizne u garanciji. Prije toga vozio sam Alteu, 2004.g, isto 2.0, BKD motor, cipirana, prodana sa cca 250 tkm, isto nikakvih problema do tad sa uljnom pumpom, glavom itd..

Po meni je puno bitnije da je auto redovno odrzavan sa kvalitetnim dijelovima i ulje mijenjano na max 15 tkm. I da imas srece :)

2.0 CR motori su po svemu sto citam mozda najpouzdaniji i to u b7 Passatima, ali opet tu su DPF i EGR sa hladnjakom s kojima je bilo puno problema i s tim da je b7 2.0 duplo skuplji od b6 tipa 2007.g. 

 

Uglavnom, ja bi uzeo bez razmisljanja tog Passata sa 135 tkm ispod 5.000 eur, ako si siguran da je odrzavan kak treba. Nakon kupnje provjeri stanje osovinice uljne pumpe, promijeni ulje u DSG-u i gass! Puno se pise o problemima, ali mislim da kad se uzme u obzir koliko tih 2.0 motora ima i kolike kilometraze prelaze da je postotak onih s velikim problemima jako mali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA sam svoj redovito servisirao, nikad ga nisam ganjao kad je hladan pa opet pizdarije. Mislim da je sreca najvaznija stvar u svemu ovome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima tu i sreće.  Sta bi sa tvojim motorom? Je li sastavljen i koliko te je na kraju sve izašlo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas ili sutra ce bi trebao biti. Stigle su i poluge hidropodozaca nove novcate. Ipak ih je nasao majstor.
Cfiru popravka cu uskoro znati.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
0