2 2
dzoni

Greska za EGR

Recommended Posts

pozdrav, moze li tumacenje greske za EGR, upalila mi se check engine lampica, nakon brisanja za sada se vise ne pojavljuje, vozilo nema nikakvih problma CC 2.0.

 

20200827-183611.jpg

Edited by dzoni
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam i ja mislio otvoriti takvu temu. Potpuno ista priča i na Golf-u mk6 2.0 TDI kod mene. Samo meni se nije palica check engine lampica nego lampica grijača. Auto vuče poptuno normalno i nisam ništa primjetio neobično. Otkad sam obrisao grešku ne pojavljuje se više a hoće li opet to ne znam. Ali uglavnom javljaj ako budeš išta uradio u vezi ovoga...

egr.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li se EGR na ovom motoru moze ocistiti ima li to neke veze i moze li to biti uzrok.... Ili je stvar elektronike. Vjerovatno ima razlog zasto je izbacilo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno postoji razlog zašto je izbacilo grešku. Ovaj je riješio taj problem zamjenom kompletnog EGR-a. Ali stvarno ne znam cijena OEM EGR-a za ovaj motor je oko 500 €. To je stvarno puno a polovan da se uzima pitanje je koliko će trajati :(

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja uspio istraziti, on kad crne greska se ne moze izbrisati tj odmah se ponovo pojavi i vozilo ima problema. Zato kontam mozda mu ima spasa da se ocisti ili nesto, ali evo nadam se da ce neko znati na forumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro greška se uvijek postepeno pojavljuje, možda će i biti tako poslije nekog vremena. Vjerovatno ima ljudi na forumu koji su imali iskustva sa EGR-ovima na ovim CR motorima. Ali eto šta god da se desi javljaj i ja ću naravno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se prošli tjedan na Passatu B7 upalila lampica grijača i onda lampica motora, taman kada sam se vracao sa mora, ali auto je sve normalno išao i vukao. Drugi dan je još svjetlila lampica motora i sama se ugasila. Išao sam na dijagnostiku pa je izbacilo grešku egr-a, ali piše povremena greška.  Kroz naredna 2 tjedna cu mjenjat zupčasti remen pa je rekao majstor da ce i pogledati egr (mislio sam odmah kupit drugi ali on kaže da netreba pošto greška nije stalna, pa ce ga probat očistit).

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja razmišljam da ga očistim sam, pa poslije vidjećemo šta će biti. Jbg, ima tu posla jer odozdo se mora skidati. Nov je stvarno preskup :( Koliko ti je auto prešlo i koji je motor u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i nema bas posla imas na ovom tvom videu sto si stavio 20 minuta posla i da skine i postavi, osim ako nije ubrzan video. Ja nisam siguran da se on moze "tek tako" ocistiti nije to kao u Passat B6 kod njega ga mozes bez skidanja ocistit barem klapnu. Pogledaj ovaj video objasnjeno je zasto do toga dolazi zbog garezi i onda klapna ne otvara/zatvara ali ima vise kompnentni dosta je komplexniji kao od na nopr. B6. Valjda ce neko na forumu javiti da li je imao isti problem i da li se moze ocistiti, takodjer, treba provjeriti tacnu gresku moja je P0403 to je kao na videu ispod, moze biti vise tih "podgresaka". 

 

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve sam ja to druže već pregledao. I kod mene je ista greška kao kod tebe i na oba ova videa. Pregledao sam dosta tih snimaka i u većini slučajeva problem je riješen zamjenom kompletnog EGR-a sa hladnjakom. Čini ti se preskočeno je dosta koraka u onom videu a i nikada ne znaš, uvijek nešto može da pođe po zlu :( Da imam dizalicu kao u servisu sve bi bilo lako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istrazivao sam na OLX i dobio sljedece cijene za EGR sa hladnjakom, novo:

150€ Horn,180€  Meat&Doria,210€ ET

 

u slucaju da budemo mjenjali :-D: Polovni OEM se krecu od 80€-100€ ali to je opet rizik. Valjda se javi neko sa rjesenjem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve su to zamjenski dijelovi a i sam znaš da se njihov kvalitet ne može porediti sa OEM dijelovima sigurno. Ali bolje naći neki dobar zamjenski nego kupovati polovan OEM. Najprije bih uzeo HOFFER a on je 280 € . A taj od 150 € djeluje mi previše jeftino pa sumnjam da valja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2011god.  206.000km.  2.0 Tdi 100kw

Gledao sam i ja cijene zamjenskih, ima 1378kn Magneti marelli, 1440 kn Engitech, 1600kn NRF, 1890kn Pieburg.

Al zasada dok sve radi necu ništa mjenjat.

Edited by stom

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja ću vidjeti kako se ponaša pa onda ću probati sa čišćenjem. Ako ni to ne upali onda možda kupim neki dobar zamjenski :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se ponovo javila danas, obrisao i par sati kasnije opet. Sutra odoh do majstora da vdiim moze li sta uraditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni se još pojavila greška leptir zaklopke na usisu a auto još vozim potpuno normlano. Probaću sam sa čišćenjem ako ne upali vidjeću šta ću. A da idem u neki bolji servis tu će mi uzeti 100evra za ruke najmanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teze je skinuti egr nego na bilokojem motoru na kojem sam radio. Dakle skida se kompletan most, dpf filter, poluosovina, i td.

Ja bih stavio novi zamjenski egr, al treba vidjeti koliko garezi ima u cijevima od i do egr ventila i njih skinuti i ocistiti. Zatim ima garezi u usisnoj grani i na klapni. Uz to kad je vec dolje, ocisti dpf filter..

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve ja to znam zato sam i govorio da ima tu posla. Zaklopku mogu odmah sam očistiti a i ovo mislim da bih mogao odraditi jer gdje god da odem u servis dobro će mi naplatiti. A što se tiče DPF filtera otkad je auto kupljeno nisam ni jednu regeneraciju preskočio, kada se god upalila uvijek sam vozio auto dok se ne ugasi. Vidjećemo kako se to sve ponaša poslije čišćenja. Na kraju kada skontam najbolje bi bilo uraditi DPF i EGR OFF ali samo ne znam za normu jer u Srbiji uvode zakon da auta sa skinutim EGR-om i DPF-om neće mogi proći tehnički. Ko zna možda će i u BIH to uvesti. Dok u EU to je striktno zabranjeno.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se nebih s tim igrao. Da je auto krs koji ce ic jos 2 godine i u dijelove, ajde, ali upropastavat ispuh na autu koji mislis vozit duze je suludo. Mozda te put ponese do austrije, njemacke pa ak te zaustave murijaci, cim vidi cadju na ispuhu odma ce skinut tablice i auto na kamion u servis.
Ljudi vade i kockaju se. Ne mora biti nista a i moze. U krajnjem slucaju ljudi oko tebe imaju pravo na cist zrak, jer je auto tako projektiran i normiran..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš zbog toga je to i u EU zabranjeno. Ja lično znam dosta ljudi koji su izvadili EGR i DPF na novijim autima i još voze auta bez ikakvih problema. A i to je najzadnje što ću uraditi, ko zna možda će problem biti riješen samo čišćenjem ovoga...  Ne isplati mi se plaćati majsora više puta jer ruke su ovde dosta skupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo bila je nedavno veoma slična tema i problem je riješen kompletnom izmjenom EGR-a. Isto se radi o Golf-u VI 2.0 TDI kao kod mene.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam kod masjtora i nista nisam rijesio. Samo je malo pregledao crijeva vidio ne curi nista, ima puno posla da se skine i kad se skine nema se sta tu cistiti samo zaklopka ali to je mali dio, tako mi kaze, jer auto nema nikakvih problema da se mjenja EGR.. Veli jos da mozda treba uraditi uprgrade softvera da su te godine proizvodnje imali problema, to ce jos provjeriti.  Od jucer mi se lampica stalno pali, cim obrisem nakom par km opet se upali. 

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam stvarno, ne može ti niko reći valja li EGR dok ga ne skine skroz i sve fino prekontroliše. Da je sve u redu ne bi izbacivalo nikakvu grešku. Eto vidi za par dana kakva će biti situacija a možda i da promjeneš majstora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nemam sta gledat definitvno nesto nije ok jer sada stalno baca gresku. Majstor tvrdi da je EGR funkcionalan uredno obavlja svoju funciiju i spominje taj sofver. Ne znam sta da radim... Bezveze mi kupovat drugi a nemam nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa eto vidjećeš za par dana kakva će situacija biti. Ja ne znam po čemu je on zaključio da je ispravan ako ga nije skidao :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2