2 2
dzoni

Greska za EGR

Recommended Posts

To nisam primjetio kod sebe a prešao sam cca 800 kilometara do sad. Koliko gubi vode i baca li bijeli dim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema dima. Ne znam tacno, ali malo,, slucajno sam to primjetio da fali vode i onda procitaj ovdje na linku to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon konsulatacija sa jos ljudi,odlucio sam se na EGR OFF. Po saznanjima nema nikakvih nuspojava kad se iskljuci. Takodjer, kazu da se zna opet desiti isit problem kad se zamjeni sa novim jednostavno to je govno i eto. Ne moze se ni ocistit niti ista, samo EGR off ili zamjena. Wahlerov (mislim da je to prva ugradnja) kosta oko 380€. Za ovaj Meat&Dorio od 180€ nisam nista saznao slabo ima podataka na Internetu. Ali cak i sa garancijom i da se desi opet problem valja govno skidat pa se zajabavat s tim. Tako da ide EGR off softverski 100€ i to je to.

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi na dpf filter onda. Po zimi te može zezati jer egr pospješuje dizanje temperature u filteru da sagori čađu. Morat ces voziti u visim okretajima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi tuneri koje sam pitao nisu rekli da ne treba iskljucit DPF uz EGR. Kazu da DPF normlano radi regenaraciju s tim da se u hladnom vremenu treba duze vremena da se postigne radna temp. I ovo sto je Brumen gore napisao.

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš ga ostaviti ali veooma brzo će ti se začepiti pa ćeš ga morati ponovo vaditi. Najbolje je kada već mijenjaš mapu da uradiš i jedno i drugo jedino si tako 100% siguran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ću biti veooma štetan za okolinu :D EGR OFF i DPF OFF je jedino trajno riješenje a i najisplativije je sigurno. Ne bi me čudilo da uvedu i u BiH zakon protiv toga. Sve je moguće :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na svom ugasio egr i dpf, auto ne dimi niti mrvicu, tehnicki prolazi bez problema (euro 5) i mapirao ga kod Revo na stage 1. Tako da decki ne trebate se brinuti nego off i vozis se bez brige. I da, auto postize temperaturu sasvim normalno kao i prije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su priče u koje ne vjerujem. Auto postiže ljeti radnu temparaturu kao i prije ali zimi ne postiže sigurno i motor ima drugačiji zvuk kada je ledan. Auto sa ugašenim DPF-om i EGR-om ne može da prođe test izduvnih gasova sigurno. Evo u prilogu je video koji je dokaz toga gdje su testirana dva Audi-a A6 3.0 TDI sa i bez DPF filtera a imaju EGR.

Audi sa skinutim DPF filterom zagađuje okolinu 30 puta više nego ovaj drugi :(  P.S. Obradite posebno pažnju na dim u prostoriji. Pe eto neka sada neko kaže da auto sa ugašenim DPF-om i EGR-om ne dimi nimalo.

 

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

U daljnjim konsultacijama sa jos majstora odnosno tunera, odlucio sam se na cisecenje. Pokusavam na svaki nacin sacuvati EGR, moj majstor ce ocistiti na moj zahtjev (iako on misli da se nista nece postici) pa sta bude-.bude. Bacao sam pare na razne stvari pa mogu i na ovo :-). Ako to ne pomogne, definitvno ide EGR off ali to ce mi neko uraditi ko mnogo zna o tome kako bi napravio mapu da ponekad otvori klapnu da bi sto je duze moguce sacuvao DPF. Takodjer, nije na svim autima isto ponasanje DPF-a nakon iskljucivanja EGR-a, kako mi je ovaj rekao, najmanje uticaja ima na generaciju vozila Passat B7, CC, Golf 6 itd, dok za mladja vozila je druga prica i DPF se brze zacepi. Sto se tice okolisa, jebga, o tome je trebala misliti fabrika kada je dizajnirala ova govna, a ne ja. A oni koji su uradili update software-a poslije dieselgate-a neka je Bog na pomoci. Jedan od razloga sto necu ni zasta da odvucem vozilo u ovlasteni je sto odmah urade taj upgrade i ne pitaju te.

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moj bi trebao da bude očišćen ove sedmice pa vidjećemo hoću li išta postići. A EGR OFF i DPF OFF su nešto što ću najzadnje uraditi. Po nekom mom mišljenu EGR se i isplati nekako popravljati tj. čistiti ili kupiti drugi jer ima od njega i više koristi nego od DPF-a. Dok cijena novog DPF-a je stvarno vanzemlajska a čišćenje ne pomaže ako je unutra filter oštećen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To su priče u koje ne vjerujem. Auto postiže ljeti radnu temparaturu kao i prije ali zimi ne postiže sigurno i motor ima drugačiji zvuk kada je ledan. Auto sa ugašenim DPF-om i EGR-om ne može da prođe test izduvnih gasova sigurno. Evo u prilogu je video koji je dokaz toga gdje su testirana dva Audi-a A6 3.0 TDI sa i bez DPF filtera a imaju EGR. Audi sa skinutim DPF filterom zagađuje okolinu 30 puta više nego ovaj drugi   P.S. Obradite posebno pažnju na dim u prostoriji. Pe eto neka sada neko kaže da auto sa ugašenim DPF-om i EGR-om ne dimi nimalo.

 

 

Pa vozim taj isti auto svaki dan vec 3god, pa bi valjda skuzio razliku. Uostalom kako ti znas koliko dugo postize temp i kakav zvuk ima kad nisi gasio egr ni dpf, to si mogao jedino zakljuciti na temelju prica ovih-onih. Ja sam ti napisao svoje osobno iskustvo i ti mi kazes da ne mogu proci eko test, pa daj mi onda kazi kako ja prolazim tehnicki uredno svaku godinu i nekolicina ostalih? Ili ako si toliko uvjeren u svoju tvrdnju baci 100e na okladu i vozimo moj auto na teh stanicu
U daljnjim konsultacijama sa jos majstora odnosno tunera, odlucio sam se na cisecenje. Pokusavam na svaki nacin sacuvati EGR, moj majstor ce ocistiti na moj zahtjev (iako on misli da se nista nece postici) pa sta bude-.bude. Bacao sam pare na razne stvari pa mogu i na ovo :-). Ako to ne pomogne, definitvno ide EGR off ali to ce mi neko uraditi ko mnogo zna o tome kako bi napravio mapu da ponekad otvori klapnu da bi sto je duze moguce sacuvao DPF. Takodjer, nije na svim autima isto ponasanje DPF-a nakon iskljucivanja EGR-a, kako mi je ovaj rekao, najmanje uticaja ima na generaciju vozila Passat B7, CC, Golf 6 itd, dok za mladja vozila je druga prica i DPF se brze zacepi. Sto se tice okolisa, jebga, o tome je trebala misliti fabrika kada je dizajnirala ova govna, a ne ja. A oni koji su uradili update software-a poslije dieselgate-a neka je Bog na pomoci. Jedan od razloga sto necu ni zasta da odvucem vozilo u ovlasteni je sto odmah urade taj upgrade i ne pitaju te.

Ako ne zelis nece ti nadograditi softwer, potpises papir i to je to. Ja sam isto odbio 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto ako ja lažem onda test na onom videu ne laže ako si ga i uopšte pogledao. Vozio sam auta sa ugašenim DPF-om i EGR-om tako da je to lično iskustvo i baš zbog toga sam protiv njihovog gašenja. A što se testa tiče ti možeš proći taj test u HR kao i što svi prolaze i u BiH. Kakvi su rezultati tvoga testa izduvnih gasova (ako ih uopšte i radite) to ne znam ali su sigurno dosta gori od onih koji imaju EGR i DPF. U Evropi ga ne bi mogao proći jer tamo je protivzakonito njihovo gašenje. A i to se sve radi ilegalno :( Pa eto ti što si to ugasio normu Euro 5 si sveo na Euro 0.

Gore je dokazano da auto bez DPF-a ima 30 puta gore izduvne gasove od onoga što ima DPF :D  Kod nas glavni razlog za gašenje toga je ušteda para kao što rade svi taksisti odavno :(

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, VW_GTD23 said:

Eto ako ja lažem onda test na onom videu ne laže ako si ga i uopšte pogledao. Vozio sam auta sa ugašenim DPF-om i EGR-om tako da je to lično iskustvo i baš zbog toga sam protiv njihovog gašenja. A što se testa tiče ti možeš proći taj test u HR kao i što svi prolaze i u BiH. Kakvi su rezultati tvoga testa izduvnih gasova (ako ih uopšte i radite) to ne znam ali su sigurno dosta gori od onih koji imaju EGR i DPF. U Evropi ga ne bi mogao proći jer tamo je protivzakonito njihovo gašenje. A i to se sve radi ilegalno :( Pa eto ti što si to ugasio normu Euro 5 si sveo na Euro 0.

Gore je dokazano da auto bez DPF-a ima 30 puta gore izduvne gasove od onoga što ima DPF :D  Kod nas glavni razlog za gašenje toga je ušteda para kao što rade svi taksisti odavno :(

Imam jedan auto koji vozim cca 3 godine ( isključen DPF ) normalno prolazim tehnički ( idem namjerno kod tehničkog na najstrožu stanicu da vidim jel ću proći - i tako već odkad imam vozačku sa svim vozilima jer hoću da su mi auti TOP- naravno osim DPF-a🤣 ) Tako da ti tvrdnja kako vozilo sa uklonjenim DPF ne prolazi eko test  NIJE TOČNA( barem ne u HR ) . Uspoređujući rezultate eko testa s drugim vozilima u dvorištu  koje  imaju DPF,, nema gotovo većih odstupanja tj. razlike su minimalne ili nikakave, a opet su u regulama teh. stanice. Takvih automobila u HR je ogroman broj , barem ih ja znam brdo, i to čak ne moraju biti prastara vozila, nnego tipa 4-5 god max. pa već isključeno sve i svašta.

Samo mi nije jasno, ''guraju'' po novom u OBD uređaj za detekciju grešaka pa da  im tu grešku ne prikaže, to je malo čudno...( nisam previše  upoznat s tim što točno traže )

A još bolje kad mi dođe obitelj iz D, oni imaju sve živo pogašeno - uklonjeno i prolaze gore bez ikakvih  problema teh. pregled. ( Bez onih fora, 100kn u pepeljari i slično )

 

Pišem ovo javno, jer me ne dira previše ako padnem zbog uklonjenog DPF-a , pošto sam spreman u tom slučaju ugradit novi OEM.😉

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na bivsem mk6 imao savrseno cist egr i dpf i prvo sto sam nakon par godina napravio izvadio dpf i egr off off naravno i mapa gore. Auto se isto zagrijavao tako da ta tvrdnja da se duze zagrijava i buči ne drzi vodu. Sve je bilo kao prije jos je dapace hladan radio mirnije. Ulje je nakon 15k bilo stabilnije i kvalitetnije jer nije bilo tisucu regeneracija izmedu.

 

Uglavnom tehnicki prolazio s 0.00 zacrnjenjem i bez problema. Cak sam zivio u njemackoj i bio s tim autom. I tamo normalno prolazis teh. S dpf off.

Sad nemam tih problema jer vozim euro 6 benzinjaru. 🙂

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U HR svi auti bez DPF-a i EGR-a mogu proći tehnički kao i u BiH. To je industrija koja ovde cvijeta a u Evropi je ilegalna. Ako je razlika u testovima minimalna ili je nema onda se u testovima ne mjere parameti koji pokazuju ogromnu razliku koja zaista postoji. A ta razlika je upravo prikazana u videu što sam postavio i iznosi 30 puta. Pa eto ako nema razlike kada se ugasi žašto je to onda ilegalno u Evropi? Naravno ko hoće da ima čađu sa Euro 0 normom i još da uštedi dosta para neka slobodno gasi sve...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti na temelju jednog videa generaliziras sve moguce. Odkud ti znas kakav je bio motor auta na videu, dizne, kad se ulje mjenjalo tj servisirao auto, kako je vozen itd.? Po tvojim rijecima svi tuneri i ljudi koji su to izbacili ispadaju glupi i lazu, a ti govoris istinu jer si pogledao jedan video. Uostalom radi na svom autu sto oces, ugradi jos dva egr-a ako te volja, al nemoj mlatit slamu ovdje na forumu i pricati da se ne moze proci tehnicki kad masa ljudi vozi tako vec dugo, ima ovdje mehanicara, tunera i inih ljudi koji se bave autima, mehanikom, elektonikom i sad im ti pocnes pricat o egr-u i dpf-u

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj malo strane VW i Audi forume i njihova iskustva  a pusti ove naše "majstore i tjunere" kod kojih uvijek može sve prije nego što počneš pričati gluposti. Ja nigdje nisam rekao da je iko glup i da laže. A ti vozi svoga čađu koji ima sada Euro 0 normu i tješi sve da si uradio pravu stvar. Ne testu izduvnih gasova u Evropi bi pao sigurno. Naravno imaš pravo od svoga auta da radiš šta god hoćeš a i mene je dosta ljudi nagovaralo da ugasim EGR i DPF ali od toga definitivno odustajem i tačka. To je najzadnje što ću uraditi na svom autu :(

Edited by VW_GTD23
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hrvatska, Srbija, BIH su primitivne i zaostale drzave. Nemoj to nista vaditi ni rezati..

Mozes ga chipati i sa svim tim na stage 1.

Ljudi koji rezu dpf zapravo voze aute koje nisu sposobni odrzavati. I ja sam mogao sve pocupati van i voziti ali nisam to htio. Nisam htio trovati ljude oko sebe a i sebe. Auro star 6 godina a norma 0 kako kazes. Ulozio 1500€ i sad sam cist i uredan i pred bogom i pred ljudima. Ne truju kod modernog dizla vidljive cestice dima nego nevidljive.

Vadjenje i gasenje ekoloskih komponenti je ilegalno i zabranjeno zakonom. To sto se po trenutnom pravilniku ne gleda na tehnickom i sto se zakoni krse je druga stvar, pustaju nas da radimo sto hocemo. Nepostenjacina ce rezati i gaziti sve norme i nije ga briga za nista osim za sebe, sto dokazuje da je jadan i nema novca za odrzavanje TDI-ja. dok ti nisi takav.

Evo kolega neki dan zamijenio i egr i dpf na passatu 2011, 2.0 tdi 140 ks, 180000 km prvi vlasnik njegov otac, auto odrzavan tip top. Taman bi bio budala da sve isjece fleksom. Ima dpf kosta 6000 kn, egr 2000 kn i za 10000 kn ima sve novo i cistu savjest. Nisu original dijelovi ali bolje nego off.. nebu ga vozio jos 10 godina. I auto je koji moze prodat. Nikad nebih kupio auto sa izvadjenim dpf a i neznam koji jelen bi kupio, svaki mehanicar lako vidi jel sve to gore i radi il ne, pogotivo na vagu, najjednostavnijje ustekas bilo koji elm obd skener, free aplikaciju na mob vag dpf i vidis sve..

Tako da podrzavam te u ekoloskom stavu. Nije normalno sta ljudi rade. Vozeci se po cesti iza auta bez dpf moram ukljucivati recirkulaciju klime, ma svasta..

A da svi povade iz svih vozila i kstalizatore i filtere vratili bi se u 1980-te..

 

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto da se makar neko javi ko ovo sve razumije i zna šta priča a ovu dvojicu je nemoguće ubijediti u ovo što mi pričamo. Šta me briga neka rade od svojih auta šta god hoće što se mene tiče a mogu i da ga voze i na lož ulje kao što neki rade. Nije meni nikakav problem uraditi DPF OFF i EGR OFF to mogu odmah sutra uraditi ali neću. Da imam neku drešinu koju neću voziti na dalje puteve  i da ću je prodavati za koju godinu to bih tek tada uradio. I na kraju šta me briga hoće li novi vlasnik proći tehnički ili neće. I vi u HR i mi u BiH prolazimo bez problema testove na tehničkom mada većina njih uopšte i ne gleda izduvne gasove. U Srbiji se uvodi od sledeće godine zakon da auta sa skinutim DPF-om ili EGR-om neće moći da prođu tehnički a i to će izazvati veliku pometnju. Pa eto ko voli neka izvoli i radi šta god hoće.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/vise-od-polovine-automobila-do-2021-nece-proci-tehnicki-pregled-a-evo-kako-da/1px0zm0

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piljenje ispuha je klosarluk… za klince… za ozbiljne ljude nije...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2