0
Javier

Pozadinsko osvjetljenje na nebu

Recommended Posts

Pozadinsko osvjetljenje prekidaca svjetala, esp i ovog na nebu povremeno nije radilo = uzrok i rjesio zamjenom sijalice u pepeljari

Medjutim ovo osvjetljenje tipki na nebu sad na lijevoj strani ne radi, odnosno zna se upaliti povremeno tokom voznje i ugasiti se. Pricam o crvenom pozadinskom osvjetljenju ostalo sve radi. Sta bi moglo biti?

20201015-190812.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je isti bio problem...ja sam jednostavno kupio drugu i gotovo.Probo sam ju popravljati ali bezuspješno..od starosti jecotišla..i kontakti i plastike...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim da se tu nema šta puno popravljati, najbolje je da nađe neku polovnu na otpadu :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ima novo..dalo bi se naći i jeftinije.samo treba malo tražiti...969f15e44acd852a41472e747c2d6a33.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ima ali nije to OEM.  Može se OEM naći na otpadu po dosta povoljnijoj cijeni. Jbg ako ne možeš naći original neka kupi zamjenski :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguce sa otpada uzeti sve, a samo ploču prebaciti? 

Jer mi je ova plastika crna pa da to ostavim. Ne znam sta sve ide tu treba li se sta poklopiti i sl

Share this post


Link to post
Share on other sites

A posto mijenjam ovo crveno osvjetljenje u bijelo, kada elektricar skine najbolje je da on vidi moze li se sta srediti posto povremeno se upali pa se gasi.

Nadam se u krajnjem slucaju da su te ploce iste i da odgovaraju, samo da imaju ambi light i mislim da su iste

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma ima ali nije to OEM.  Može se OEM naći na otpadu po dosta povoljnijoj cijeni. Jbg ako ne možeš naći original neka kupi zamjenski
Naravno da nije..bio bi duplo skuplji da je OEM...al da riješi stvar sasvim solidno.A na odpadu ima svašta pa nek kombinira i prebacuje ako mu se da zezati.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlucio sam ipak da necu to prebacivati ovako napamet  mozda nekada ako crkne jos sta osim osvjetljenja  za koje mozda i bude neki kontakt cim periodicno nestaje i pali se, a do prije par dana znalo je i normalno raditi.

Ipak i polovno niko ne garantuje da ce me sluziti, a meni je to prevelika zezancija sada od otpada, pa nositi elektricaru da mijenja, pa da osvjetljenje novo stavlja.. 

U svakom slucaju hvala vam na odgovorima i pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ti to nika nauka...3 ili 4 šarafa drže tu plastiku i jedan jack koji odpojiš i staviš novo...priči kraj.Doslovce imaš posla 5 min.Imaš na youtube kako se skida i zamjeni.Jako jednostvno.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmi jedno sa otpada i to ugradi a ovo svoje ostavi za rezervu pa ako nekada nešto crkne možda će se moći i nešto iskombinovati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ti ne bi preporucio OEM sa otpada jer to OEM je smece to im je mana na svim Golf 5,6 Passat i slicno  narocito ova tipka za svjetlea kad su vrata otvorena/zatvorena problem je u nekoj leguri na tim kontatima ima dosta toga vec ispricano po Netu.  Bolje ti je uzmi kineski nov. Nije OEM uvijek po pravilu bolji od zamenskog kineskog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako za koji dio. Ja sam poručio kineza prekidača retrovizora a razlika u materijalu između njega i OEM prekidača je nebo i zemlja. I na kraju otišao na otpad i našao OEM TRW prekidač koji sam ugradio a ovog kineza sa ostavio u rezervu :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako koji dio... Da taj OEM tako valja ne bi crkao nakon 10-ak godina, a neki i prije. Da ne pricam o drugim stvarima npr prekidac rucne na B6 koji je na svakom vozilu crkao (OEM) a nov u ovlastenom 50€ a kod Kineza 3€. Pa da traje 2 godine dobro i jest za 3€. Sto se tice kvalitete u materijalu (plastika), tacno da je OEM plastika bolja ali to se jedva da primjetiti narocito za ove stvari. Ako uzmemo odnos cijene i kvalitete OEM/Kinez, prednost dajem Kinezima. Na kraju krajeva, kompletna industrija takvih stvari se svakako seli u Kinu, imas npr OEM RCD510 Delphi kojeg VW proizvodi u Kini, kosta skoro duplo jeftinije od Boscha-a, a ista kvalieta. Dokle je to doslo da Kinezi imaju cak i Park Assist kojeg gledam da ugradim, ali sa tim ozbiljnijim stvarima prednost dajem OEM, ali ovo sitno prekidaci i sl., kinezi uvijek.

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/15/2020 at 9:19 PM, Javier said:

Pozadinsko osvjetljenje prekidaca svjetala, esp i ovog na nebu povremeno nije radilo = uzrok i rjesio zamjenom sijalice u pepeljari

Medjutim ovo osvjetljenje tipki na nebu sad na lijevoj strani ne radi, odnosno zna se upaliti povremeno tokom voznje i ugasiti se. Pricam o crvenom pozadinskom osvjetljenju ostalo sve radi. Sta bi moglo biti?

20201015-190812.jpg

Pokušaj skinuti te 3 sijalice iz prednjeg krovnog osvjetljenja, pa onda provjeri da li će ti svijetliti ove crvene tipke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne da se to odlemljavati i kada se to radi sve se radi duvaljkom tako da mislim da ne vrijedi se oko toga petljati :( Mislim nije nemoguće da se popravi ali puno živaca i vremena to oduzme!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 17. 10. 2020. at 15:47, VW_GTD23 said:

Ma ne da se to odlemljavati i kada se to radi sve se radi duvaljkom tako da mislim da ne vrijedi se oko toga petljati :( Mislim nije nemoguće da se popravi ali puno živaca i vremena to oduzme!

On je mislio vjerovatno na ove 3 led sijalice sto svijetle. Prijatelj iste ima u istom autu pa radi najnormalnije.

 

A za tebe drug pojasnjenje i ono sto sam odlucio, nista dirati necu, auto za nekoliko dana vozim kod elektricara da mi mijenja full pozadinsko osvjetljenje dugmica koji su crveni trenutno u bijelu boju. Tako da ce on usput odlemiti svakako ove crvene i staviti bijele, pa ce provjeriti moze li sta rjesiti  svakako se sve skida. Ako i ne bude mogao, nije belaj neka ga tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako god ti hoćeš a sada koliko će ti uzeti za to ne znam niti da li se uopšte to isplati raditi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, VW_GTD23 said:

Kako god ti hoćeš a sada koliko će ti uzeti za to ne znam niti da li se uopšte to isplati raditi :(

Imao sam to odavno u planu, sredjujem auto po svojoj volji pomalo tako da mi je to doslo na red. Nije skupo, 40eura za komplrt unutrasnjost

 

Svi prekidaci prozora naprijed i nazad, prekidac svjetala, rezervoara, nivelacije svjetala, esp, ovi na nebu, kao i od radija i klime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rjeseno je ovo, uglavnom sva su ova osvjetljenja na tipkama posebna, dok su ova dva lijevo povezana skupa u strujno kolo. Jedna diodica bila crkla i prekidala struju pa se zato iskljucivalo/ukljucivalo

 

Tako mi je nesto elektricar objasnio, sad ja to amaterski prenosim

Share this post


Link to post
Share on other sites
0