0
Dizelaš

Audi A4 B8 problem s temp motora

Recommended Posts

Audi A4 B8 2.0 tdi 88 kw, 2010 godina,ručni šaltug,imam problem da neće postići radnu temp. Dođe do max 80 stupnjava i padne na 70-75(znači kad ga zgazim)

po gradu do 70 max i pada čim stanem.

Promjenio sam 2 puta termostat i ista stvar.

Da li je neko imao isti problem, ili možda zna rješenje problema?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da moguće je, barem sam danas dobio neke slične informacije(ima u crijevu i neki nepovratni ventil)

Sljedeći tjedan idem to probati zamijeniti pa javim rezultat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne kupujes cijelo crijevo jer nije jeftino, nadji kat broj drugog termostata i zamjeni ga

Edit: vidim da je kolega gore stavio

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Riješeno, problem je bio u malom termostatu kataloški 1K0 121 113 A

Zanimljivo je da u ovlaštenom servisu nemaju pojma o ovom drugom termostatu(bio u 2 servisa)

Znači po proju šasije su me ubjeđivali da ima samo jedan termostat(veliki-bliže kileru zaboravio sam kataloški), a da ne pričam da sam bio kod još 3 "stručnjaka" koji su isto tvrdili da ima samo jedan termostat.

Tako da sam 2 puta promjenio glavni termostat bez potrebe s obzirom da je bio problem u malom termostatu koji se nalazi u crijevu sa stražnje strane glave(prema kabini).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak je i meni na passatu b7 sa temperaturom i mislio sam promjenit oba termostata i kada gledam taj drugi manji u katalogu piše da je taj za verziju sa automatskim mjenjačem, a sada čitam da je tvoj ručni mjenjač i ima taj mali termostat. Sad dali zamjenit oba ili samo taj mali neznam, jer cu radit veliki servis pa dok se pušta antifriz van odmah zamjenit i termost (e).

Dali kupiti orginalni ili da kupim Behr (koji je sada Mahle).

1 minute ago, stom said:

Tak je i meni na passatu b7 sa temperaturom i mislio sam promjenit oba termostata i kada gledam taj drugi manji u katalogu piše da je taj za verziju sa automatskim mjenjačem, a sada čitam da je tvoj ručni mjenjač i ima taj mali termostat. Sad dali zamjenit oba ili samo taj mali neznam, jer cu radit veliki servis pa dok se pušta antifriz van odmah zamjenit i termost (e).

 

Edited by stom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi rijesio problem?

naime na mom passat 1.6tdi imam istu stvar kao Dizelas na audiju, dodje do 80tak i nece priko...

 

sad, da li minjati termostat, ili minjati taj mali... i da li ga uopce imam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Riješio sam promjenom termostata kupio sam Behr termostat i sada je sve ok temp je na 90.

Ovaj drugi mali nemam termostat jer to imaju modeli koji imaju dsg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što malo ljudi zna konkretno za CAGA i CGLC i srodne motore je da oni uz glavni i pomoćni termostat(na crijevu) imaju i par nepovratnih ventila koji su ugrađeni unutar nekoliko crijeva. Sami ventil u crijevu se sastoji većinski od kuglice i opruge, opruga naravno služi kao okidač koji stisne kuglicu u ležište i tako zatvara protok. Problem nastaje kad se kuglica ili samo ležište zbog čestog grijanja i hlađenja proširi pa se ili zaglavi ili ostane u otvorenom položaju. Rješenja su tri, jedno je naravno, nabavka novog crijeva koje je skupo i nije neka sreća(03L 122 157M), drugo je gašenje samog egra, jer ovo crijevo spaja egr s hladnjakom ulja. I treća je, ono što se u mom slučaju pokazalo solidno,zamjena same gumene kuglice ventila sa onom metalnom. Autu padne temperatura samo kad dugo vozim nizbrdo bez gasa po ekstremnoj hladnoći, sve ostale situacije su strogo na 90. I da,na većini dijagrama i oem shema nećete pronać informaciju da ova crijeva sadrže ikakav ventil, sve dok ih sami ne rastavite pa vidite o čemu se tu radi. Možete i googlat, rezultati će vam bit brojni po njemačkim forumima za navedeno crijevo. 

Edited by 7kunac

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze slika dje je kuglica i kat br te kuglice... Pomoc ce drugima a to i jest bit foruma... :)  P.S Gasenje egr-a kao nuspojavu ima sporije zagrijavanje motora 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06. 01. 2022. at 18:08, AUTOFREAK said:

moze slika dje je kuglica i kat br te kuglice... Pomoc ce drugima a to i jest bit foruma... :)  P.S Gasenje egr-a kao nuspojavu ima sporije zagrijavanje motora 

Kuglica je u samom ventilu i nema kataloski broj. Kataloski broj cijelog ventila moram iskopat s dijagrama. To smo radili kod mehanicara prije cca godinu dana na prijateljevom A4, nazalost sad i moj ima isti problem pa cu ga rjesavat kroz ovih par dana.Nazalost otkad obracam paznju na ove stvari, primjetio sam da je skoro svaki na cesti neispravan,na leru redovno dizu temperaturu na 90 pri vanjskoj temp iznad 5c, pri ukljucenju grijanja kabine skoro svakome kazaljka pada,samo sto vecina ljudi ne obraca i ne pridaje tome paznju. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima tu jos ulogu i ptc grijac kabine jer se velika toplina dize iz antifriza pa su se sjetili metnit strujni grijac da bi sve to bolje radilo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
0