2 2
toom01

Golf 5 1.9 rashladni sistem

Recommended Posts

Pozz, golf 5 1.9tdi BLS 2008 dsg. Pokušavam riješit u zimskim uvjetima da ne čekam 20min 70C° nego da to postignem u max. 3km.  E sad jesam li u pravu za sljedeću tvrdnju. 

Upalim auto vodena pumpa vrti i rashladna tekućina cirkulira kroz blok motora te se vraca u posudu. Gledajući u motor, pumpa je lijevo, a termostat sprijeda. Naravno sa kojeg ide crijevo na kiler. Znaci taj termostat zatvara ili otvara put rashladnoj do kilera. 

Susjed ima CR 2.0 motor i elektro rashladnu pumpu, ali dok temperatura rashladne ne dođe do cca 70C° ne kreće se kroz motor. Tako da on u 2km je na 70C°. 

Negdje sam vidio, postoji grijac koji radi na 12v i montiran je na čep ekspanzione boce. Stari maknes obaj stavis. Ima termostat 70C i nakon toga se ugasi. 

Znam za webasto, ali auto je 2008 i ne isplati se. 

Možda ima netko da je pokušao dodatnim crijevom vratit tu hladnu rashladnu odma u bocu. 

Jedan termostat jedno crijevo kad je 70C on otvori i pušta rashladnu normalnim putem , a kaf je ispod vraca u bocu. 

Jesam ga zakomplicirao... :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno si ga zakomplicirao.

Najbolje ništa ne diraj, nisi pametniji od inžinjera u VW-u.

Prodaj Golfa i kupi A3 i imaćeš urađen pomočni  elektro grijać (ovisi o opremi), tako kad upališ auto odmah krene puhati toplo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba prodat golfa, golf 5 ima isti grijač, naravno ovisno o opremi, zove se z35 element heater. Mislim da se može i retrofitat, jedina mana je što rikne brzo, kod mene je davno riknuo, a ne vadi se baš jednostavno (treba tablu vadit)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To imam i jos uvjek radi. Pali se na nacin da je temp rashladne ispod 70C, podesi se temp., na max i za 30sec mlako za 2min toplo. E ali to je ok za sajbu i mene. Kolega nije razumio da mi je vazniji motor. 

Ja pitam, ne pametujem. Napisao sam gore kako se CR motor brže zagrije. To se da riješit, samo me zanimalo ima li netko kod nas da je radio nesto slicno. 

Najbolje do sad sta sam vidio je odrezes crijevo tu ide umetak koji na sebi ima tri grijaca. Slicni grijacima motora samo kraci i deblji vrh. Spojeni na termoprekidac koji iskopca na 70C. 

Vani kad je 0C do posla 9km dostigne eventualno 70C i ja ga gasim.

https://www.car-bock.de/Glow-plug-0250201032

 

 

Edited by toom01

Share this post


Link to post
Share on other sites

VCDS ili kad je hladan auto staviš temperaturu na max i kroz 1min mora puhat toplo. 

Danas ujutro sam to napravio, ali sam stavio ventilator da puše na 1. Slabije se hladi rashladna koja prolazi grijacem i bolje dize temp motora. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kako provjerim taj grijač kabine na mk6?
Dali ga imam uopće

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk


Najbolje VCDSom. Kod mene se pojavi kao dodatni modul, no ne znam dal je na svima isto. Tamo mozes i provjeriti da li radi punom snagom. Meni recimo radi 2/3 (667w od 1000w) i javlja neobrisivu gresku.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, polic na kvadrat said:

Izmjena tog čuda zahtjeva vađenje table?

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk
 

To je iza pepeljare. Kod mene se vadi bočno, ali da nije jednostavno. 

33 minutes ago, projektilski said:

Najbolje VCDSom. Kod mene se pojavi kao dodatni modul, no ne znam dal je na svima isto. Tamo mozes i provjeriti da li radi punom snagom. Meni recimo radi 2/3 (667w od 1000w) i javlja neobrisivu gresku.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Google utipkaj  vcds axualy heater.

Evo nešto

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Auxiliary_Heating#Coding

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ti na motoru blokiran EGR?

Druga stvar koja mi pada na pamet, a nisam 100% siguran jel točna ili nije - moguće da CR TDI motor ima vodom hlađenu ispušnu granu pa se prije ugrije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz, ako pitaš mene, nista nije blokirano niti pdv vađen. 

Susjed ima Octaviu RS 2017. Ima CR 2.0 tdi. Njemu vodena pumpa ne ide preko zupcastog nego je elektronska. Sa njom upravlja kompjuter. 

Kod PD motora vodena pumpa ide preko remena. Upalis auto pumpa vrti i stvara neki pritisak jer vrti rashladnu. Termostat jos uvjek zatvoren ali voda ide kroz blok glavu i i krug. Inace bi nastao pritisak i sranje. I zato mu treba da duze grije. Uspijet zaustavit tekucinu da miruje 2- 3min bila bi min.60C. Jer to je samo temp vode, a glava i motor su puno više. Najjednostavnije bi bilo poslije pumpe ide termostat na tom crijevu odrezat stavit crijevo za povrat u bocu i termostat koji zatvara kad dođe do cca60C a drugi otvara i dalje ide kao OEM. Znam jednog lika koji je mjenjao zupcasti i uzeo kraci samo remen. Stavio ga kako ide ali izbacio pumpu. Kao da je nema. Upalio i na ler gasu u 3min sa 4C dosao na 45C. Nije zelio ostavit duže da ne zajebe motor. Nisi siguran koliko brzo će se zagrijat. 

Dok kod električne rashladna miruje jel nema sta da ju pokrene sve dok se motor ne zagrije kako je on provjerio 60C. Onda krene lagano da vrti. Tako da ne dode hladna rashladna naglo u zagrijanu glavu. I sve to za 1min ili prijeđe 2-3km i motor zagrijan. 

Opet roman...

LP

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomoćni grijač kabine je element kojeg VW ugrađuje u sve dizele od petice na dalje, neovisno o opremi po mom saznanju.

Isti se pali kada ti je uključena klima, znači AC gumb te je temperatura odvrnuta na MAX grijanje.

Kako znaš da ti ne radi, spojiš VCDS i dobit ćeš sljedeće na kraju popisa:

1 Fault Found:
00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35) 
            014 - Defective

Za izvaditi ga nije problem ako se zna kako, treba samo odvidati plastike ispod volana te ih saviti pod blagim kutem. Ne mora se vaditi tabla iz auta...

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blago vama na Golf 5, na Passat B6 ta pizdarija zahtjeva kompletnu sredisnju konzolu da se izvadi. Jednom sam vadio i moram opet :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Blago vama na Golf 5, na Passat B6 ta pizdarija zahtjeva kompletnu sredisnju konzolu da se izvadi. Jednom sam vadio i moram opet
Znaš svaki šaraf na tom passatu

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kita, zaboravim sve cim slozim nazad. Na proljece cu imati bas zanimljive projekte i moram dosta toga raskopati.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, projektilski said:

Ma kita, zaboravim sve cim slozim nazad. Na proljece cu imati bas zanimljive projekte i moram dosta toga raskopati.

Šta se sada uz*balo? Meni još gumice nisu stigle i konstantno dosipam tečnost za pranje brisača valjda neću morati skidati čitav branik zbog toga :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije za ovu temu ali ide drugi AUX heater (probat cu i postojeci popraviti), motoric kvake desnih prednjih vrata, pretinac u sredinjoj konzoli (onaj za case, imam novi jer je ovaj potrgan), klimatronik od Passat B7, senzor kvalitete zraka, instalacija za grijanje siceva (i sicevi), zvucnici u vratima, zmigavci u retrovizorima (china seljo tjun) itd... Trebao sam vecinu toga ovo ljeto ali ako mi je auto bio tri mjeseca na servisu sve se pomaknulo. Srecom auto ostaje u obitelji do daljnega pa mi se ne zuri. Dakle proljece ili ako nadjem nekog s toplom garazom da mi je posudi na par dana da u miru to slazem. U moju garazu ne stane a i nije topla :D

Edited by projektilski

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 08. 12. 2020. at 22:05, toom01 said:

Pozz, ako pitaš mene, nista nije blokirano niti pdv vađen. 

Susjed ima Octaviu RS 2017. Ima CR 2.0 tdi. Njemu vodena pumpa ne ide preko zupcastog nego je elektronska. Sa njom upravlja kompjuter. 

Kod PD motora vodena pumpa ide preko remena. Upalis auto pumpa vrti i stvara neki pritisak jer vrti rashladnu. Termostat jos uvjek zatvoren ali voda ide kroz blok glavu i i krug. Inace bi nastao pritisak i sranje. I zato mu treba da duze grije. Uspijet zaustavit tekucinu da miruje 2- 3min bila bi min.60C. Jer to je samo temp vode, a glava i motor su puno više. Najjednostavnije bi bilo poslije pumpe ide termostat na tom crijevu odrezat stavit crijevo za povrat u bocu i termostat koji zatvara kad dođe do cca60C a drugi otvara i dalje ide kao OEM. Znam jednog lika koji je mjenjao zupcasti i uzeo kraci samo remen. Stavio ga kako ide ali izbacio pumpu. Kao da je nema. Upalio i na ler gasu u 3min sa 4C dosao na 45C. Nije zelio ostavit duže da ne zajebe motor. Nisi siguran koliko brzo će se zagrijat. 

Dok kod električne rashladna miruje jel nema sta da ju pokrene sve dok se motor ne zagrije kako je on provjerio 60C. Onda krene lagano da vrti. Tako da ne dode hladna rashladna naglo u zagrijanu glavu. I sve to za 1min ili prijeđe 2-3km i motor zagrijan. 

Opet roman...

LP

 

Obje su preko remena... Razlika je sta je ova u novijim gen kontrolirana ecu-om cisto zbog eko normi... dakle.. sto je motor prije na radnoj temp to je cisci... Grijanje kabine im nije prioritet... tu ubacuju ptc grijace il webaste.... Bitna je ekologija nazalost. Inace fine su te el pumpe... vole rikavat hihi

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2