5 5
dzoni

Kočiona tekućina

Recommended Posts

5.1 se cesce mijenja, rece Anđelko . Vece vreliste ali brze gubi svojstva

Share this post


Link to post
Share on other sites
5.1 se cesce mijenja, rece Anđelko . Vece vreliste ali brze gubi svojstva
Paaa u opisu piše drugačije...
Izmjena svake 3 godine a SL6 svake 2 godine...

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pusti sta pise.. dot 4 ide i vise, 4-5 godina nece izgubiti tocku vrelista a dot 5.1 ce nakon toga biti pola voda a pola ulje..

Citaj neovisne clanke a ne one proizvođaca. Proizvođac hvali scoje i zeli prodati skuplje ulje.

 

As DOT 5.1 is more hygroscopic than DOT 4 and therefore absorbs more moisture, it will need to be changed more often. However, the benefit of 5.1 with its higher boiling point, is that it can experience higher temperatures than DOT 4 before it starts to affect braking efficiency.

 

Higroskopske kočione tekućine treba mijenjati svakih 1-2 godine zbog sve većeg sadržaja vode uslijed upijanja vlage. U pravilu je, što je veći DOT broj, veća je brzina apsorpcije i stoga je češća promjena tekućine.

 

Radije ATE dot 4 tip 200 nego neko 5.1 ulje, jer 200 ima vise tocke i suhog i mokrog vrenja a nisu toliko higroskopne ko 5.1

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, mur3633 said:

Nije puno skup, OEM košta oko 10€ po litru.
Ništa, ako nađem dobro i jeste, ako ne onda ću i ja SL.6.

Po meni ne isplati se ići na ATE DOT 5.1, duplo je skuplja, uzmi ATE SL.6 DOT 4 i miran si, pogotovo ako ju nađeš u slobodnoj prodaji ispod 10€. Mene je 1L kod Anđelka izašla 8,80€.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo uzeh od Anđelka...

dsc_0016_2gqj81.jpg

dsc_0019_2g4jx0.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/11/2021 at 7:46 PM, polic na kvadrat said:

Paaa u opisu piše drugačije...
Izmjena svake 3 godine a SL6 svake 2 godine...

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk
 

Piše i na plotu ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molio bih jedan savjet.

Kociona tekucina mi je nesto iznad minimuma. Serviser kaze da je tekucina i dalje zadovoljavajucih karakteristika i da u sklopu servisa koji mi je radio nece nadoliti novu tekucinu jer kako kaze postoji mogucnost da ce nadoliveno procuriti, nego kaze da ce mijenjati kocionu tekucinu za godinu dana kada ce sudeci prema sadasnjem stanju pakni i diskova te dijelove mijenjati pa ce onda napraviti kompletnu zamjenu kocione tekucine.

Inace radi se o servisu i covjeku kod kojeg godinama radim servise na vise vozila i konacno je netko tko mi sve savrseno odradi i uvijek su usluga i servis na nivou.

Medutim, ovaj komentar za kocionu tekucinu me malo zabrinjava. Mozda premalo znam posto sam laik, a s obzirom da vidim da ovdje ima vrlo dobrih znalaca i strucnjaka koji se bave servisom, zamolio bih za drugo misljenje.

Hvala

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gle ako je na minimumu sto se tice tocke isparavanja zamisli da se negdje vozis da ti se zagriju kak se spada kocnice i popuste zbog lose tekucine. Sl6 ate flasa je ispod 100kn i riskirat sad takvu stvar nema smisla. Sad ga promjeni i nagodinu ako mjenjas komplet kocnice budes opet i gotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nezabrinjavaj se.... neznamo tocno na sta je mislio i njene vrijednosti. Ako ti na tehnickom nisu dali primjedbu na tekucinu (a kontrolirali su je) onda meho dobro kaze....kad vec idu kocnice na izmjenu onda ce i tekucinu promjenit.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5