5 5
dzoni

Kočiona tekućina

Recommended Posts

Po Ravenol specifikaciji izbacuje mi DOT 4 i DOT 5.1 za VW CC 2012. 103KW. Sta preporucujete DOT 4 ili 5.1 u cemu je razlika i koliko ide litara? Takodjer, za antifriz mi izbacuje C13 a mislio sa  da ide G12....

Edited by AUTOFREAK
nije ulje nego tekučina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja stvarno ne znam što se zapeli za taj Ravenol kao da on predstavlja nešto sveto!  Što baš moraš sipati Ravenol? Uspi OEM tekućinu i nećeš progriješiti sigurno :)

B%20%20000750M3_LRG.jpg

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

nebitno jel Ravenol, zanime me je li DOT 4 ili DOT 5.1 i koji antifriz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad sam isao bas otisao da dignem haubu, na bocici pise G12... Znaci nije G13. Koliko litara ide kocionog ulja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i ATE da uzmeš nećeš pogriješiti :) Je piše baš G12 ili G12+ ili G12++?

ATE-706232.JPG?1605900311

Share this post


Link to post
Share on other sites

DOT4 ili DOT5.1 (NIKAKO DOT5). DOT 5.1 je naprednija od DOT4, tako da slobodno sipaj. Ako se već odlučiš na DOT4 onda isprati da je DOT4 LV za ESP sisteme, ako ga imaš.

 

Što se antifriza tiče sipaj ili G12++ ili G13 ili G12EVO. Ni jedno od toga nije greška.

 

G12 i G12+ su za starija vozila (96-00) i (00-06), ako se ne varam.

 

Što se tiče brenda, za antifriz ne bacaj pare za original. Febi, Ravenol, Swag, Meyle su sasvim ok i uzimaju od istog proizvođača.

 

Kočiona tečnost ATE je zakon, pogotovo ako nađeš DOT5.1, ja sam sipao u Sharana Textar DOT5.1 i mislim da je solidno, ako ne pregrijavaš kočnice previše i ne ideš na trke.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na odgovoru. Zasto onda na boci pise G12 nije mi jasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan ilustrirani pregled razlika u kočionim tekućinama, nešto više može se na Wikipewdiji pročitati. Brake fluid

dot-fluid-boiling-poiwikkk.png

brake-fluid-compatibijgkzl.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, VW_GTD23 said:

A i ATE da uzmeš nećeš pogriješiti :) Je piše baš G12 ili G12+ ili G12++?

ATE-706232.JPG?1605900311

Vidis ja nebi ovaj rejs koji se mjenja svako 12mj. Ima ate sl6 i to je to... Nek njega uzme i miran.

Antifriz g12 + +

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AUTOFREAK jel moguce da pise G12 na boci, ne vjerujem da je itko mjenjao bocu... Ja sam dosipao G12 temeljuci to kako pise na boci, nisam znao da ide G12++, u cemu je uopce razlika...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

g12 moze ici ovo sve dalje su neke ajmo rec ekoloskije izvedenice......... Nece se nista dogodit i da zamjesas  Update sa interne vw literature.

g12.gif

g1201.gif
 

Edited by AUTOFREAK
l
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1l je dovoljna...  Sistem nesmje ostat suh... dakle iz posude se iscucla stara... posuda se ocisti koliko je to moguce i nalije se nova tekucina te se dalje ispusta na svaki kotac i ako je manualac na cilindar kvacila.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš čitam na ATE stranicama o DOT 5.1 kočionoj tekuĆini, piše da je interval zamijene do 3. godine, po tome bi ga se isplatilo uzeti. Moram ove godine zamijeniti jer je vrijeme pa razmišljam da njega uzmem i da mi ovlašteni odradi izmjenu.

ATE Bremsflüssigkeiten

ATE SUPER DOT 5.1 Premium Bremsflüssigkeit
Das neue DOT 5.1 auf Glycolbasis sorgt für beste Funktionalität bei heißen wie kalten Einsatzbedingungen. Es hat einen 5°C höheren Nasssiedepunkt und einen höheres Wechselintervall als ATE SL.6 – und das bei vergleichbar niedriger Viskosität. Damit ist DOT 5.1 ideal geeignet für den Einsatz in Fahrzeugen mit modernen Fahrerassistenzsystemen wie ESP®, ABS und ASR.

Eigenschaften & Vorteile:
• Schnelle Reaktionszeit: Optimal für ESP®, ABS und ASR, da auch bei niedrigen Temperaturen dünnflüssig (insbesondere im Tieftemperatur-Bereich bis -40 °C)
• Siedepunkte und Viskosität übertreffen gesetzliche und technische Anforderungen
• Ideal für alle Einsatzgebiete (bietet beste Funktionalität bei heißen wie kalten Bedingungen)
• Schutz vor Korrosion durch hochwertige Additive
• Erfüllt alle OEM-Anforderungen
• Verfügbar ab Q2/2020

Technische Daten:
• Auf Glycolbasis hergestellt
• Siedepunkt: 265°C
• Nasssiedepunkt: 180°C
• Viskosität: 750 mm²/sec.
Wechselintervall bis 3 Jahre, je nach Einsatz

ate_kanister_1l_dot_5e6jy3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Sharanu je bio OEM DOT4 50 000km, bio je dosta crn kad sam ga izvadio.

 

Ja ako nađem ovaj DOT5.1 od ATE, uzimam ga sigurno. Sad mi je trenutno OEM tekućina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo izvući malo tekućine u špricu pa provjeriti stanje. Zavisi to sve i od stila vožnje tj. koliko se koči. Mada mislim da u mome slučaju može izdržati 4-5 god sigurno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze vise od 3 godine izdrzati,ne kocim ni ja puno,ali papuca vec pocinje propadati poslije 2.5 godine nivo vlaga ucini svoje tako da bolje mi je da mjenjam svake 2 godine i da sam siguran na cesti ne bih da izgubim glavu za 10 eura koliko vrijedi tekucina,ja uzeo Brembo od 1l 10 eura cijena,zamjenio i sad vata na samom vrhu.

Edited by GTI-VR6-R32

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako onda meni ne propada niti je propadala zbog toga i na starom autu ? Skoro sam mijenjao tekućinu i apsolutno nikakvu razliku nisam primjetio. Kočnica je hvatala na vrhu i prije i poslije. I motorno ulje bi trebalo mijenjati svakih godinu dana jer izgubi na hemijskim svojstvima ali ga niko ne mijenja nažalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kočiona tekućina je higroskopna i samim time bi je tribalo minjat svako 2g, jer vlaga ide na dno i u slučaju nekog intenzivnijeg kočenja može doć do propadanja kočnice

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni nikada nije propadala ni na novom ni na starom autu a zadnju put je mijenjana prije 5 god. na velikom servisu. Jbg, najbolje bi onda bilo mijenjati auto svakih 5 god. kao što na zapadu rade. hhaha

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5