5 5
dzoni

Kočiona tekućina

Recommended Posts

Kao što su već rekli, DOT privlači vlagu na sebe, i sve je dobro dok temp. tekućine ne prijeđe 100*C, onda DOT ostaje tekućina, a voda u njemu postaje vodena para....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzasno mi ide na zivce sto u naslovu teme stoji ulje umjesto tekucina. Moze to netko prepraviti kako bi moj zivcani mozgic bio miran? :D

Edited by projektilski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na mom je isto OEM DOT 4 vjerujem, negdje u 7. mjesecu bit će 2. god od izmjene pa ću to idući mjesec odraditi. Na izgled žuta, baš sam ju pogledao, ionako ne kočim pretjerano pa ju nisam izmuzao ali opet, ide nova da se ne misli. Pitat ću Anđelka da li ima ATE DOT 5.1, usput imam još neke sitnice za pokupiti pa da se isplati slanje paketa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kuzim zasto svi pucate na taj 5.1 koji je puno agresivniji za sistem a i vecini na posudam pise dot 4 a ne 5.1

Sl6 je isto tekucina od 260 stupnjeva

Pa ne vozite trke da vam treba bolje od toga.

 

Kod mene nakon tri godine i 50k km je i dalje zuckaste boje ali lose je na testu za isparavnje oko 170 stupnjeva bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopće nije agresivniji, malo prouči pa onda gukni, DOT 4 i DOT 5.1 su kompatibilni, uostalom zašto ne 5.1 ako cjenovno nije pretjerano skuplji, to bi bio jedini razlog da ostanem na DOT 4 SL6.

ATE Bremsflüssigkeiten I Expert Talk

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjeruj je agresivniji

Bilo je konkretno na motociklima da odlaze gumice cilindri i sl nakon 5.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi glas do sada, koliko vidim ATE baš daje preporuku ako ide DOT 4 onda ide i DOT 5.1, za sada nisam čuo da je bilo problema, barem Google mi ništa ne izbacuje.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ljubobj said:

Ne kuzim zasto svi pucate na taj 5.1 koji je puno agresivniji za sistem a i vecini na posudam pise dot 4 a ne 5.1

Sl6 je isto tekucina od 260 stupnjeva

Pa ne vozite trke da vam treba bolje od toga.

 

Kod mene nakon tri godine i 50k km je i dalje zuckaste boje ali lose je na testu za isparavnje oko 170 stupnjeva bude.

Nije agresivniji nego je bolji. Bolji u smislu da mu je točka vrelišta viša. Negativna strana je ta kaj brže navlači vlagu pa ga je potrebno češće mijenjat.

2 hours ago, ljubobj said:

Vjeruj je agresivniji

Bilo je konkretno na motociklima da odlaze gumice cilindri i sl nakon 5.1

Nije. Osim ako misliš na DOT 5 koje je na slikonskoj bazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE navodi da DOT 5.1 ima duži interval izmjene nego SL6, prema tome ne treba ga češće mijenjati, dapače može do 3. godine ovisno o primjeni , dok ovi ostali koliko je meni poznato imaju preporuku do 2. godine, iako svatko radi izmjenu po svom, neki se drže preporuke netko ne.

ATE SUPER DOT 5.1 Premium Bremsflüssigkeit
• Wechselintervall bis 3 Jahre, je nach Einsatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sada ovaj ATE Super DOT 5.1 se nisam susreo i upravo sam poslao upit za cijenu pakiranja od 1L.

Što se tiče ATE SL i ATE SL.6 je stvar u tome da se SL mijenja svake godine, a SL.6 svake dvije godine i SL.6 je točnije Class6 kočiona tekućina za vozila sa ABS, ASR, EBD itd, dok SL nije, nego je za starije tipove vozila.
To za izmjenu i piše na svakoj od kanitica sa crvenim slovima.

Obično taj 5.1 nisam do sada prodavao baš iz razloga jer nigdje nije naveden u specifikacijama proizvođača vozila te ne znam kakve su mu karakteristike u praksi (što se tiče ovoga ATE-a),
dok npr od nekih drugih proizvođača se mi rekli da je agresivnije i uglavnom se koristi za trke gdje se onda i komponente mijenjaju češće nego li je to u redovnom korištenju vozila.

Sve u svemu, tehnologija napreduje, ali sad je pitanje koliko je sve to kompatibilno u praksi.
 

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je dovoljna 1L za izmjenu u sistemu i za spojku, jer kad već onda bih oboje odradio?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/14/2021 at 10:05 AM, <TDI> said:

ATE navodi da DOT 5.1 ima duži interval izmjene nego SL6, prema tome ne treba ga češće mijenjati, dapače može do 3. godine ovisno o primjeni , dok ovi ostali koliko je meni poznato imaju preporuku do 2. godine, iako svatko radi izmjenu po svom, neki se drže preporuke netko ne.

ATE SUPER DOT 5.1 Premium Bremsflüssigkeit
• Wechselintervall bis 3 Jahre, je nach Einsatz

Može to ATE pisat za svoja ulja ali u praksi 5.1 se brže degradira je brže navlači vlagu od DOT 4. Hoće biti 2 ili 3 to ne može nitko tvrdit jer to ovisi o puno faktora; stanju kočionog sistema, broju prijeđenih km i ostalom načinu ekspolatcije. Kad vrelište padne ispod 150 C ili je vlaga 3% i više ulje je za zamijenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thnx, ljubobj, znači 1L dovoljna je za sve.

@Memphis,
napisao sam izričito za ATE, za druge proizvođače nisam gledao specifikacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 15. 04. 2021. at 12:25, ljubobj said:

Dosta je 1L

Odradio danas u ovlaštenom izmjenu kočione tekućine u sistemu i u spojki ali 1L nije dovoljna, ide 1.10L, s time da mi je ovlašteni dolio razliku i naplatio 8,03 kn. S obzirom na navedeno ne isplati se uzeti 2L jer bi mi onada stajala u limenci slijedeće dvije godine, ovako mislim da je dobro ispalo.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 02. 06. 2021. at 20:00, said:

Odradio danas u ovlaštenom izmjenu kočione tekućine u sistemu i u spojki ali 1L nije dovoljna, ide 1.10L, s time da mi je ovlašteni dolio razliku i naplatio 8,03 kn. S obzirom na navedeno ne isplati se uzeti 2L jer bi mi onada stajala u limenci slijedeće dvije godine, ovako mislim da je dobro ispalo.

Mozda zbog odzracivanja spojke nije dosta bilo. Ali ja na mk6 i mk7 nisam to dirao jer je sve isti sistem pa se svakako pomjesa i onda bude dosta 1l a cak i ostane malo tekucine uvijek pa jedan kotac odradim malo vise

Inace uzeo sam vakum pumpicu na ebayu i odradim to sam. Vec sam ju sto puta odplatio

Edited by ljubobj

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mozda zbog odzracivanja spojke nije dosta bilo. Ali ja na mk6 i mk7 nisam to dirao jer je sve isti sistem pa se svakako pomjesa i onda bude dosta 1l a cak i ostane malo tekucine uvijek pa jedan kotac odradim malo vise
Inace uzeo sam vakum pumpicu na ebayu i odradim to sam. Vec sam ju sto puta odplatio
Nažalost nikada ti se ne pomješa to ulje u kvačilu i u praksi niti jedan mehaničar ne ozrači tj ispusti to ulje iz cilindra kvačila točnije rijetki su koji to naprave.
Bio svjedok na svom autu kad sam mjenjao ulje u kočnicama iz cilindrića spojke ulje tamno smeđe i ubrzo krenulo svježe žuto možda o, o3 tog tamnog bilo.
Auto je 2007 godina i žac kad je radio mjenjač i spojku potisni ležaj bio sav u banani auto svih 150 000km u gradu napravio
Tako da praksa uvijek možda i spustiti i iz spojke

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam mijenjao tekućinu iz kvačila sam samo nešto malo izvukao, drukajući kvačilo.
Ima li brži način?
Čuo sam da je na četvorkama jako osjetljiva ona sisica, tj. alender, pa poslije hoće da vuče vazduh u sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ovlašteni sam išao zbog provjere klime i nadopune po potrebi, u 3. godine falilo je svega 135 g. od 750 g., mislim da to nije strašno, nadopunili ga i sve pet. Zamjenu kočione u sistemu i spojke sam usput odradio, ne radi mi se to doma, dosta sam se naradio početkom godine. Kada sam mijenjao zamašnjak isto je mijenjana kočiona u spojki, tako da bi to sada trebalo biti dosta čisto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, polic na kvadrat said:

Nažalost nikada ti se ne pomješa to ulje u kvačilu i u praksi niti jedan mehaničar ne ozrači tj ispusti to ulje iz cilindra kvačila točnije rijetki su koji to naprave.
Bio svjedok na svom autu kad sam mjenjao ulje u kočnicama iz cilindrića spojke ulje tamno smeđe i ubrzo krenulo svježe žuto možda o, o3 tog tamnog bilo.
Auto je 2007 godina i žac kad je radio mjenjač i spojku potisni ležaj bio sav u banani auto svih 150 000km u gradu napravio emoji51.png
Tako da praksa uvijek možda i spustiti i iz spojke emoji6.png

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk
 

Ja probao i isla na oko cista kociona tekucina van.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala bogu da je...
Kažem kod mene bila tamna full a iskreno nema ništa loše ako izmjeni dapače ali bez pumpanja ima alat za to

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tražih ATE DOT 5.1, ovamo gdje sam ATE diskove i pločice kupio. Čovjek mi reče da ga ima u katalogu, ali ne može da se poruči.

Ima li ga kod vas u HR i koja je cijena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim ima je, duplo je skuplja nego ATE SL.6 DOT4+ koju sam ipak uzeo od Anđelka, vjerojatno bi ju i on mogao nabaviti.

Kupivozi.hr (TOKIĆ)
ATE DOT 5.1 (03.9901-6612.2) - 1L (112,80 kn / 15,14 €)

Edited by <TDI>
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije puno skup, OEM košta oko 10€ po litru.
Ništa, ako nađem dobro i jeste, ako ne onda ću i ja SL.6.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5