2 2
Damir

Noviji VW-ovi i geometrija kotača

Recommended Posts

Pozdrav ekipa,

 

jedno pomalo glupo pitanje - na svim VW-ovima koje sam imao zadnje 2 godine (> 2015.) je bio isti problem - na ravnome je upravljač (volan) stajalo blago ulijevo (bez obzira na cestu, nova, stara, visi, ne visi, vjetar i sl.). Dakle isti problem sam imao na:

- Polo 2015.

- Polo 2016.

- Golf 7 2015.

- Golf 7 Variant 2017.

- Polo 2019.

Sa svakim sam uredno otišao na optiku (više radionica), kao poštelali su, sve ok, bilo je bolje, ali i dalje je volan stajao ulijevo. Auti su bili većinom do 120k km, uvijek nove gume (ne kineske nego većinom Continental i Michelin, eventualno na jednome Hankok) i sve serijski (nisu bili spuštani ili modificirani na bilo koji način), podvozje 100% fixno. Optika je većinom rađena na najnovijim Hunter uređajima. Malo sam pričao s ekipom koja radi geometriju kotača i rekli su mi da se dosta klijenata sa novijim VW -ovima žalila na isti problem.

Uzeo sam neki dan Passat B8 2016. - isti problem.

 

Vaša iskustva? Ne razumijem u čemu je problem. Hvala na bilo kojoj sugestiji.

Edited by Damir

Share this post


Link to post
Share on other sites

zanimljivo zapazanje, isto sam primjetio i na Passat B6 (redovno radio geo. trapa) a mislim da je isto i na CC-u 2012.  Ali to je toliko malo da se i ne vidi "golim okom" tek kad se dobro zagleda vidi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponovo odraditi kalibraciju volana, negdje je doslo do nekakve pometnje :) I ja sam to primjetio kod sebe na mk6 ali kada sam ubacivao R-line volan i ponovo radio kalibraciju taj problem je nestao :P

https://postlmg.cc/R6HSZK2g

@ALE009 Nemoj tako, ovde nije mjesto za vrijedjanje hahahaha

 

 

 

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na mom B7 passatu isto optika ok, a kao da je malo u jednu stranu.
Kako se radi kalibracija volana?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi moji to je samo zbog zuba na samom volanu kad se utakne u prsten , gledao sam i ja to, uvijek stoji par mm ukoso. Nebitno, ne isplati se zivcirati oko toga.

Evo nasao sam sliku na netu jer nemam svoju

mGQeejI.jpg

Edited by projektilski

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se lako provjeri preko VCDS-a ugao G85 senzora mora biti 0 kada volan stoji uspravno :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kazem sto, zub stoji tocno tako da ili moze par mm lijevo ili par mm desno sjesti i onda citav volan djeluje u koso. Ista stvar je i kod mene na B6. Znam o cem se radi jer sam ga skidao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok, razumio sam sta hoces da kazes. Volan je oznacen samo treba paziti kako ga vracas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je oznacen je ali nema to veze, crta dodje na crtu ali tocno po sredini te crte ide zub i volan moze kliknut samo par mm lijevo ili desno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam na autocesti isto primjetio. Iako su meni gume lose i rasparene pa nisam dobar primjer.

Presao sam dosad sa B8 jedno 800km, cca 600 autocesta i tek sam danas primjetio.
Po meni zanemariva stvar. Mozda je cak bilo i do nagetosti ceste, moram sutra provjerit opet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19. 04. 2021. at 19:13, projektilski said:

Ma kazem sto, zub stoji tocno tako da ili moze par mm lijevo ili par mm desno sjesti i onda citav volan djeluje u koso. Ista stvar je i kod mene na B6. Znam o cem se radi jer sam ga skidao.

Dobro Petar zbori, ista stvar kod mene kada sam stavljao trokraki volan. Nije stvar u nikakvoj adaptaciji, kalibraciji ili slično, nego je stvar fizičke naravi, utor volana je pomaknut za jedan zarez i nije na sredini, točka ili zarez na cijevi volana je mjerilo sredine, koliko god se trudio ne ide u centar može ili malo lijevo ili malo desno jer je tako istokareno unutarnje sjedište volana. Stari volan koji je bio gore je pasao i bio u centru i kada sam uspoređivao vidio sam gdje je problem, geometrija kotača savršena sve u zelenom. Ne vidi se toliko da je zamjetno i nije neka drama, ali znam gdje je problem pa se više ne zamaram time.

115_dsc_0016nvjf3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2