2 2
Cicko

2.0 TDi 103 kW, još jedno trzanje i štucanje motora te porast broja obrtaja.

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Prije par mjeseci sam kupio VW Tiguan 5N 4x4 2012 godište, sa pređenih 195000, motor 2.0 TDI 103 kW. Opet mene naivnog zaHEbo prodavac i auto je došao sa par mana. Do mene je...

Auto trza u vožnji i to prilikom ubrzavanja a i prilikom vožnje konstantnom brzinom. Intenzitet trzanja nije uvijek isti. Samo u par navrata je bio poprilično loš a večini vremena je ili jedva  primjetan ili slabijeg intenziteta.

Dešava se pri obrtajima od oko 1600 do 2100, najčešče prilikom prelaska iz prve u drugu, posebno iz druge u treću. Nikada nisam primjetio trzanje iz treće u četvrtu. Isto tako, znao je zatrzat pri vožnji u četvrtoj i petoj, pri brzinama od 60 pa do nekih 100 km/h. Dva puta sam bio na dijagnostici i kolega mi je ušao u pregled parametara dizni i rekao da su im parametri odlični, doslovce "kao novi" i da nisu u pitanju dizne. Pošto smo dizne provjerili pri radu motora u leru i onako, pri turiranju u mjestu,  pitao sam ga jeli se mogu dizne provjeriti u vožnji a on mi reče da je svejedno i da bi pokazale da su one loše, tako da po njemu nisu dizne. Čistio je onaj senzor protoka zraka sa nekim Liqui Moli namjenskim sprejem ali bez poboljšanja. Urađen je mali servis prije nekih mjesec i po, svi filteri zamjenjeni naravno.  Kolega nije imao puno vremena za detaljniji pregled i evo dok čekam na termin, odlučio sam upitati i ovdje.

Pročitao sam po dosta foruma, kako ovih naših tako i onih na engleskom u vezi tog trzanja i vidim da ima milion takvih problema sa raznim uzrocima. Najviše sam se brinuo da nisu dizne, jer je, koliko sam vidio to najskuplji kvar.

Ovdje na ovom foumu sam vidio sugestija u sličnim slučajevima da može biti do senzora okretaja radilice, crijeva turbine itd. Eh, kad smo već kod tog senzora radilice, nešto me buni. Povremeno, dakle ne uvijek, u leru obrtaji se dignu na oko hiljadu prilikom otpuštanja spojke/kvačila i opet vrate na prethodnih 850. Vidio sam po forumu da je to normalno ali me buni zašto to ne radi uvijek.

Eto, unaprijed hvala na odvojenom vremenu i prijedlozima.

Pozdrav iz Zenice. BiH

 

Cicko.

Edited by Cicko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zaboravih napisati u prvom postu, da sam primijetio da potrošnja puno skoči, kada dođe do toga trzanja. Iz nekog razloga se poremeti. Nedavno kada smo se vozili u 4 stepenu, pri brzinama od oko 60 do 80 km/h,

baš je bilo loše. Često je trzao, gledam potrošnja divlja, nestabilna i puno varira, bude i preko 10 litara. Kontam da li bi ovaj podatak mogao da suzi pretragu uzroka problema?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nitko ništa!.

Možda sam preopširno pisao pa ljudima mrsko čitati!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da sipaš aditiv za čišćenje dizni. Očisti sito pumpe u rezervoaru, pogledaj stanje EGRa i usisne grane, DPF, baci pogled na sva vakuum crijeva. Vidi da ti negdje ne curi nafta na neko crijevo, itd.

Nemam nešto previše iskustva sa CR motorom, ali ti ovako nabacujem otprilike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav i hvala. Ono što sam do sad uradio je da sam sipao bocu onog američkog, čini mi se Abro, aditiva na pun rezervoar i to prije nekog vremena.  Vozio sam i po autoputu a i nedavno sam ga na jednoj turi uz planinu u trećem steepnu držao na 3 do 4 hiljade obrtaja, po preporuci. Još uvijek ima tog trzanja pomalo. Na žalost, još nisam uspio da idem kod ovog majstora.

Hvala, pozdrav.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Cicko said:

Pozdrav i hvala. Ono što sam do sad uradio je da sam sipao bocu onog američkog, čini mi se Abro, aditiva na pun rezervoar i to prije nekog vremena.  Vozio sam i po autoputu a i nedavno sam ga na jednoj turi uz planinu u trećem steepnu držao na 3 do 4 hiljade obrtaja, po preporuci. Još uvijek ima tog trzanja pomalo. Na žalost, još nisam uspio da idem kod ovog majstora.

Hvala, pozdrav.

 

Ja bih na tvom mjestu radije otisao u ovlasteni da ti dijagnosticiraju sto je.

Imas u Vitezu CMV, jeftiniji ti je nego u Sarajevu. Skuplji su nego tvoj majstor vjerojatno, ali radije plati malo ali da znas sigurno na cemu si.

Isto tako, ja po nekoj mojoj skromnoj intuiciji, ne bih sipao aditive u CR motore. Imas HPFP koja je osjetljiva na losa goriva (cuo si vjerojatno slucaj sa CP4 verzijom) i ne znam bas kako joj aditivi odgovaraju.

Edited by Garrett_

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Garrett_ 

 

Pozdrav. Hvala na savjetima. Da ti budem iskren, nisam do sada čuo da netko kaže da nije pametno sipati aditive ali to što ja nisam čuo, ne znači da ti nisi u pravu. :)Ostaje mi da malo potražim po netu šta je to u vezi  te CP4 verzije. U Vitez cu vjerovatno ići prve prilike.

Hvala.

 

Edit. :  Ovo za CP4 je vjerovatno ovo: 

http://www.trucktrend.com/how-to/engine/what-is-cp4-failure

Edited by Cicko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo si sigurno za PD motore. Ali mnogi ne uzimaju u obzir pojavu CRova, i onda samo nastavljamo sipat i u njih.. Kazem, ja samo pretpostavljam, tako da moguce da nema nikakve veze ovo sto govorim :)

Ako vec budes u Vitez isao, otidji do podneva jer ti do tad tamo radi jedan dobar majstor. Kasnije on ode. A ako on ne bude znao uzrok, nece ti znat ni nitko drugi u CMVu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Garrett_ said:

Cuo si sigurno za PD motore. Ali mnogi ne uzimaju u obzir pojavu CRova, i onda samo nastavljamo sipat i u njih.. Kazem, ja samo pretpostavljam, tako da moguce da nema nikakve veze ovo sto govorim :)

Ako vec budes u Vitez isao, otidji do podneva jer ti do tad tamo radi jedan dobar majstor. Kasnije on ode. A ako on ne bude znao uzrok, nece ti znat ni nitko drugi u CMVu.

Eh još kad bi mogao mi reći kako se zove taj majstor pa da ga tražim, bilo bi super! :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Cicko said:

Eh još kad bi mogao mi reći kako se zove taj majstor pa da ga tražim, bilo bi super! :) 

Posaljem ti u inbox.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Garrett_ said:

Posaljem ti u inbox.

Hvala velika...pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2