2 2
oryx

Golf 6 problem sa mjenjacem

Recommended Posts

Pozdrav svima

Golf 6 2.0 TDI 81kW, 5 brzina 2008. god

Za vikend mi se desilo da sam imao problem sa ubacivanjem u 3. brzinu, ostale brzine su radile kao i inače, samo kad hoću u 3. brzinu malo zapne i sačekam sekundu i trebao malo jače pogurati ručicu i sjedne na mjesto.

Skuzio sam da se to desavalo tek kad se motor zagrije, dok je hladan radilo je sve ok.

Nista nije krčalo, set kvačila sa zamajcem zamijenjen prije 15ak hiljada km, tad je stavljen i novi cilindar jer je stari bio procurio, nova viljuska i poluga.

Posto za vikend nisu radili servisi, nisam mogao otici da pregledaju.

Juče opet krenuo i sve radi kao i inače, nema tog zapinjanja.

Majstor kaze da je sve ok po njemu jer se to nije desilo kod njega a sad radi ok, pa ne znam sad šta bi mogao biti problem jer ne bih volio da mi se to desi na nekom duzem putovanju.

Da li imate prijedlog na sta bi se mogla obratiti paznja kod pregleda pa da pokusam kod jos nekog majstora, ako je neko imao slicna iskustva

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za početak provjeri razinu ulja u mijenjaču

Kako da provjeri razinu?

Jedino da ispusti svo ulje pa da zna koliko ga ima

Onaj čep do kilera nije mjerilo za količinu ulja barem na G6

 

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je. Tako da odvrneš taj čep i vidiš jel curi ulje ako ne curi znači da ga nema dovoljno jer čep je do razine 1.7 litara. Sve manje od te razine znači da fali ulja. U mijenjač ide 1.9 litara ali ako ima 1.7 tih 2 deci manje ne utječe na šaltanje.

E sad pošto si nedavno mijenjao set kvačila moguće je da ti fali ulja ako majstor nije znao postupak točenja i ispuštanja jer svi odmah ispuštaju na diferencijalu i toče na boku. Onda ne ispuste sve ulje van iz mijenjača i ne mogu ponovo nalit više od 8 deci do litre ako dobro ne provrte kotače i ponovo dotoče ostatak koliko stane do te bočne rupe. Tu se svi zeznu. 

Ako hoćeš potpuno ispusti ulje moraš zahaklat birač prema dole i ispusti na diferencijalu i prvom imbus šarafu do kotača izvadit bolcen da se sve ulje iscjedi van. Toči se kroz rupu od rikverc prekidača.

Količina ulja 1.9 vrijedi ako pričamo o istoj getribi.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Govoriš sa sigurnošću ili misliš da je tako?
Jer i sam sam mislio da je tako ali Žac (majstor samo za getribe) kaže da taj šaraf nije mjerilo kao što je bio nekada.
Ja sam baš prije mjesec dana sam mjenjao pa zato ovo i pišem.
Radio mi je jednu getribu pa sam ga usput pitao kako da izmjenim sam ulje iako je na netu hrpa informacija.


Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Govorim ti iz iskustva da mislim onda bi pisao da mislim.
Objasnio sam ti kako možeš provjerit dal ima dovoljno ulja u getribi da možeš eliminirat problem razine ulja u mijenjaču vezano za otežano šaltanje. 

Šaraf nije mjerilo ako želiš provjerit jel imaš 1.9l ulja koliko "piše" da ide jer ako je šaraf do razine 1.7 litara na njemu možeš samo znat da imaš 1.7l ili više ulja što to je po meni dovoljno ulja za tvoj mogući problem. Kako znam da je do šarafa 1.7l pa tako što sam sam mjerio i još pronašao u nekim manualima.

E sad ti možeš pokrenut novu filozofsku raspravu jel tebi u mijenjaču dovoljno 1.7 litara za normalan rad getribe ili baš mora biti 1.9 litara. Te da li je tih 2 deci kritično za rad getribe ili je to neka  tolerancija. To je dalje tebi na izbor. Ako želiš u getribi imat točno  1.9l onda moraš ispusti ulje iz mijenjača i sipat 1.9l kroz rupu rikverc prekidača.

A da produbim tvoju nesigurnost i raspravu mogu ti priložit nekoliko manuala u kojem piše da ide 1.9 litara a u drugima da je ukupni kapacitet 1.9 litara a da se kod redovite izmjene toči 1.7 L a u slučaju reparacije mijenjača 1.9l budući da se tada getirba potpuno rastavlja i čisti

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Govorim ti iz iskustva da mislim onda bi pisao da mislim.
Objasnio sam ti kako možeš provjerit dal ima dovoljno ulja u getribi da možeš eliminirat problem razine ulja u mijenjaču vezano za otežano šaltanje. 
Šaraf nije mjerilo ako želiš provjerit jel imaš 1.9l ulja koliko "piše" da ide jer ako je šaraf do razine 1.7 litara na njemu možeš samo znat da imaš 1.7l ili više ulja što to je po meni dovoljno ulja za tvoj mogući problem. Kako znam da je do šarafa 1.7l pa tako što sam sam mjerio i još pronašao u nekim manualima.
E sad ti možeš pokrenut novu filozofsku raspravu jel tebi u mijenjaču dovoljno 1.7 litara za normalan rad getribe ili baš mora biti 1.9 litara. Te da li je tih 2 deci kritično za rad getribe ili je to neka  tolerancija. To je dalje tebi na izbor. Ako želiš u getribi imat točno  1.9l onda moraš ispusti ulje iz mijenjača i sipat 1.9l kroz rupu rikverc prekidača.
A da produbim tvoju nesigurnost i raspravu mogu ti priložit nekoliko manuala u kojem piše da ide 1.9 litara a u drugima da je ukupni kapacitet 1.9 litara a da se kod redovite izmjene toči 1.7 L a u slučaju reparacije mijenjača 1.9l budući da se tada getirba potpuno rastavlja i čisti
 
Nisam ništa loše mislio samo pitao dali znaš ili misliš
Evo ja sam natočio 2 Litre i još 1dcl aditiva i sve radi
Ako mu nije nigdje masna Getriba vjerojatno ulja ima dovoljno i nebi samo u 3 brzinu zapinjalo

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponekad mi mjenjac zapinje kada hocu da prebacim u trecu. A zapne nekada kada ubacujem u rikverc i jos se cuje neki zvuk skljocanja :(  Auto ima 250k na satu, set kvacila i ulje u mjenjacu jos fabricki.  Moze li los set kvacila imati ovakve simptome? Ili da nije kakav drugi kvar na mjenjacu? Je li ko imao slicno iskustvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo u zadnjih par mj 3mjenjaca izmjenih ulje i gass. Bočni čep nije mjerka. Ispusti se na 2 mjesta i nalije se 2l i miran. Kod mk5 je cak bila i tvornicka akcija da se ulje mjenja u mjenjacu a i servisna informacija da se ispere i promjeni ulje u slucaju kad ruži pri saltanju u 2gu brzinu. Kad sam to radio sjecam se da je isao drugi kat br ulja i isla je mineralka..... Nalije se 2l novog.... odvozi u zraku odredjeno vrijeme i ispusti to ulje i nalije novo.

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autofreak, jel isti princip i na G7 1.6tdi? imas li Neko ulje za preporuciti?

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2