0
DriveToSurvive0

GRIJAČI? EGR? ŠTO JE?

Recommended Posts

Pozdrav ekipo, ovako imam Golfa 6 TDI 1.6. Autu je mijenjano ulje nedavno raden servis remenja itd.. ali u zadnja 2 mjeseca u 2 navrata je krenula treptati lampica Grijača dizel motora i to oba puta u noć... kada je krenula treptat u oba slucaja auto je izgubilo na snazi, ubrzavanje je totalno nestalo... dođem kući, ugasim, ujutro ustanem i upalim i vozim cijeli dan kao da je sve normalno.. izmedu ta dva puta kada mi je zatreptala u jednom danu mi je iz auspuha bacio bijeli dim.. ma da svi su mi rekli da je to regeneracija DPF filtera koju oni rade radovno.. ali kad sam otisao na dijagnostiku, očitao je problem na EGR ventilu.. e sad.. kako je moguće tako ne redovno da se pali i da li je zapravo do EGR ventila.. Neki kažu očisti i bit će okej, a neki kazu ne isplati se cistiti skupo je i čišćenje, bolje novi kupi i zamijeni.. svakako nije jeftin.. moram jos napomenuti da se auto krece skroz rijetko na otvorenim cestama.. i iskljucivo sluzi za voznju po gradu i za kratke relacije. Također da napomenem znalo se desiti da auto npr. U 3. brzini u voznji na minimum drzanja gasa.. na nekih 45kmh krene trzati dok mu ne odrezes gasa ponovo.. (mnogi kazu lose gorivo)... i da .. ako koga zanima presao je 195 000km...

Svaki odgovor i savjet  je prihvatljiv i rado ću procitati... šta vi mislite?

Pozdrav iz susjedne BIH

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Velika vjerojatnost je da ti je otišao EGR ventil što je dosta čest slučaj kod 1.6 motora na golfu 6. Ako malo kreneš tražiti po netu naći ćeš hrpu tema oko toga. I sam kažeš  da radiš puno km po gradu, što taj motor ne voli.

Primejra radi moja 6ica sada vozi na 270.000 km i za sada nikakavih problema sa DPF/EGR sustavima, pretpostavljam zbog dosta česte vožnje na otvorenoj cesti. 

Rješenje ti je zamjena EGR ventila, mislim da je oko 500 EUR novi i nitko ti ne garantira da će taj novi izdržati  sljedećih par godina. 

Drugo rješenje ti je ugasiti DPF/EGR i onda si miran, to isto košta ali ne znam koliko točno.

 

Najtočnija stvar je napraviti dijagnostiku i ona će ti reći što je konkretan problem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egr 99% kao sto ti je ocitano na dijagnostici, zamjenske neke marke nemoj uzimat jer se neces usreciti. Promjeniti egr na 1.6tdi je posa ajme majko

Share this post


Link to post
Share on other sites

EGR ne sljaka kako treba. Mene bi se na Polo 1.6 jednom dvaput godisnje pala lampica od egr nakon sto bi pobrisa gresku.

 

Prve tri brzine su norvozane na gasu usljed regenracije dpf. To se meni događa i nakon sto sam iskljucio egr. Znaci samo jednom mjesecno kad su okretaji gore zbog dp filtera.

 

Kupovat zamjenski to se ne isplati nikako. To ce ti bilo koji mehanicar potvrdit. Samo orginal on ti je cca 4000kn.

 

Najjeftinija sulucija ti je iskljucit ga i plombirat povrat.

S tim dobijas svježiji i čišći zrak na usisu s time i čišće ulje.

loša strana je što se isključivanjem egr možes stvorit dodatni problem na dpf. (Pasivne regener. je dosta produžena vremenski narocito u gradskoj voznji). S tim ja sad iman problema.

 

Stoga najbolje je u paru egr i dpf off.

 

Cijena za egr off ti je oko 100e, a egr + dpf oko 200e.

 

Poslano sa mog Pixel 3 XL koristeći Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, r3bus said:

EGR ne sljaka kako treba. Mene bi se na Polo 1.6 jednom dvaput godisnje pala lampica od egr nakon sto bi pobrisa gresku.

 

Prve tri brzine su norvozane na gasu usljed regenracije dpf. To se meni događa i nakon sto sam iskljucio egr. Znaci samo jednom mjesecno kad su okretaji gore zbog dp filtera.

 

Kupovat zamjenski to se ne isplati nikako. To ce ti bilo koji mehanicar potvrdit. Samo orginal on ti je cca 4000kn.

 

Najjeftinija sulucija ti je iskljucit ga i plombirat povrat.

S tim dobijas svježiji i čišći zrak na usisu s time i čišće ulje.

loša strana je što se isključivanjem egr možes stvorit dodatni problem na dpf. (Pasivne regener. je dosta produžena vremenski narocito u gradskoj voznji). S tim ja sad iman problema.

 

Nekoliko stvari.

Ne da je pozeljno, nego je pravilo. Vadis egr, moras i dpf. 

Unistit ces si brzo dpf tako.

Ta regeneracija po gradu je aktiva, ne pasivna. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je hvala na ispravku.
Znam da mora vani, ali nisam tada radio po svom nego sam slusao mehaniraca ;)
...dpf se lose regenerira, ali kao da ga planiram spasavat. Koliko ide ide. Kad upali lampice cupam ga. Vec godinu dana je bez egr i ok je. Samo sporije prazni.

Poslano sa mog Pixel 3 XL koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frend taxista...do sad 100tkm egr off i nikakvih problema.  Voznja penzijska i lokal....   Tako da nema pravila oko lose regenracije kod svakog egr off

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/26/2021 at 12:56 AM, AUTOFREAK said:

Frend taxista...do sad 100tkm egr off i nikakvih problema.  Voznja penzijska i lokal....   Tako da nema pravila oko lose regenracije kod svakog egr off

100tkm presao sa iskljucenim egr-om, a prisutnim dpf-om?

Imas li podatak koliko km moze preci prije regeneracije?

Edited by Garrett_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam iscitavao podatke al je imao problem s dpf zbog losih dizni. Rastao mu je nivo ulja i to je bio razlog posjete i kasnije reparacije dizni. Covjek vozi inace autobus i auto vozi u slicnom rezimu rada tj laganini gdje je žurba.

1.6tdi passat varijant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ekipa, baš jučer mi se ponovo upalila ista lampica (grijača dizel motora) i mislim opet ovo kad dođem kući ugasim, ujutro upalim nestat će.. međutim rano jutros idem na put.. i bum u pola puta isto.. i cijeli dan je gorila i cijeli dan sam bez pola motora skoro haha.. i tako odem sa friškim kvarom do majstora i ponovo na dijagnostiku. -Trajni kvar na EGR ventilu... 

E sad.. majstor je jako dobar prijatelj pa mi je tako preporucio.. ili da uzimam nov i mijenjam ili da ga skidamo skroz.. kao što ste i sami rekli prva varijanta je skuplja a druga jeftinija.. e sad unatoč tome sto je skuplje ja ipak želim novi da kupim i da ga zamijenim.. ali mi jedna stvar nije jasna.. majstor u BIH koji radi sa Motorexom i ostalim jačim auto-servisima mi kaže da sam EGR+Hladnjak za Golf 6 1.6TDI košta 750KM... dok ja po OLX-u nalazim EGR-ove po 400-500KM...

U čemu je stvar volio bih da znam...

Pozdrav iz susjedne BIH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što jedino čudo od egr-a da valja je orginal. A ono košta.
Ova ostala ti mogu otic k vragu vec iduću zimu.

Evetnualno da možda pokušaš nabavit pierburg. Nesto mi je ostalo u uhu da on nesto vrijedi ali nemoj me drzat za riječ


Poslano sa mog Pixel 3 XL koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da EGR od originala valja ne bi milioni ljudi imali problem sa istim 😅. Napravljen je da nevalja. A o tim jeftinim zamjenskim ne vrijedi ni pricat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zovem upravo Motorex Pierburg 715KM. Wahler 750KM..

Dok na OLX.ba oglasima nov Wahler-500KM... Cijene mi nemaju smisla.. na oglasu u HR Pierburg 2300KN... to je oko 600KM ako se ne varam?... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Hrvatskoj sam našao pieburg za 1650kn, a na stranici motointegrator.de još i manje, ali sa dostavom bi me došlo 1500kn. Isti taj pieburg.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0