5 5
<TDI>

Točite obično ili premium gorivo?

Recommended Posts

Gledam cijene na našoj INA benzinskoj u Virovitici...

Goriva u ponudi:
• Eurosuper 95 Class Plus.......15,15 kn (2,06 €)
• Eurodiesel Class Plus............16,06 kn (2,13 €)
• Eurosuper 95............................13,50 kn (1,79 €)
• Eurodiesel.................................13,08 kn (1,74 €)
• Autoplin........................................7,84 kn (1,04 €)

INA Class Plus goriva

Pošto je cijena goriva nezapamćeno otišla visoko zanimalo bi me što se utače, obično ili premium?

ina-fresh-corner-1iikbx.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok je razlika bila 10ak lipa između ''premiuma'' i običnog, sve ove godine lijevao sam premium.

Sada sam počeo lijevati obični i nikakve razlike nema, oba zadovoljavaju normu dizela EN 590.

Što se benzinca tiće ista stvar je premium i obični, osim ako je potrebno lijevati 100 oktansko gorivo kod nekih turbo motora, onda tu nemaš opcije za kompromis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Također, prije uvik točia class dok je bila 10 lipa po litri razlika.
Sad isključivo obični dizel, te sam u oba auto ubacia datacol aditiv za gorivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Točim u Sloveniji Petrol Q Max Diesel 1.808 €/L

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tako sam i ja radio dok je razlika u cijeni bila minimalna pa sam točio INA Class BS, a kasnije Class BS+. Pošto je sada cijena kakva je prijeći ću na obični jer 2,26 kn razlike je previše, ujedno bitno da zadovoljava EN 590 normu koju je proizvođač naveo u uputama. A ništa, za sada tako pa ćemo vidjeti kada se cijene vrate na normalu vratim se ponovno na premium. Prešao sam nekih 250 km, a u spremniku je ostao Class+ od prethodnog točenja pa ću sada samo utočiti razliku do sa običnim pa neka se pomiješaju.

vwgolfaratundtat_diesiwkcs.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Udio aditiva u Class + gorivu iznosi 0.02% tako da baš i ne opravdava toliku razliku u cijeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Običnim rječnikom govoreći još jedna "navlakuša" za naivne, ali dok je premium gorivo bilo jeftino nitko se nije žalio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo obicno.

Ne bih im dao ni 10 lipa za aditiv koji i sam mogu stavit da hocu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obicno, pa ako već zelite dodavat aditive, dodajte ih sami...

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta sipati u 1.4tsi, obicno ili premium? Negde sam pročitao da je cak i bolje obicno, jer kod turba nema razlike koje je gorivo

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

U koliko pumpa nema opciju običnog dizela ili benzine, mora taj premium prodavati po cijeni običnog.

Na stranicama ine piše koja pumpa drži koje gorivo i po kojoj cijeni.

Za petrol nisam našao.

 

Primjer pumpa u Šibeniku na obali prodaje eurodiesel po cijeni 13,08kn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi dizeli su eurodizeli, mislis prodaje class goriva po cijeni od 13kn?

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li igdje ikakav podatak sto je to tocno class gorivo?
Svi izvlace iz guzice i govore o izmisljenim performansama, manjoj potrosnji i ostalim bajkama, ali jel ijedna pumpa ikad objavila neku specifikaciju u kojoj se vidi razlika?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od ljudi koje poznajem znam da sada svi toče obični dizel i šute o tome a prije 2 godine oklade o potrošnji na obični i premium dizel

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Netko tko radi u Zavodu za ispitivanje kvalitete ili Hrvatski zavod za norme bi dao odgovor na to pitanje, ako i tu ne bi bilo teorija zavjere ili sličnog jer i INA ima svoj laboratorij za ispitivanje.

Kolega Divine je radio na ispitivanju naftnih derivata, šteta da nije više na forumu aktivan, on bi mogao nešto konkretno reći oko kvalitete običnog i premium goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vam se već vozi premium gorivo, natočite pun tank običnog goriva, i na to ubacite 200ml Mannola 9955, košta 26kn i bar znate što ste stavili u auto.

 

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Točio sam i benzin prije i sada dizel obični i class i ja iskreno nikakve razlike skužio nisam. Po meni je to prodavanje magle. Da i negdje objave taj podatak o razlici u kvaliteti ja vjerovat tome neću. Mogu i ja objaviti da sam dobio Eurojackpot, a dobio sam ono kaj prek dva visi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas u CG radnici dobijaju veći procenat na plati ukoliko uspiju da nagovore da se sipa ovaj "premium" dizel. To mi nešto govori da je čista prodaja magle.

 

A tek kad čujem reklamu da vaše vozilo koristi avionsko gorivo (Jugopetrol pumpe)...

 

Probao sam i jednu i drugu naftu i dva auta su se isto ponašala, nikakve razlike.

 

Što se benzina tiče isključivo 100tka na Petrol pumpama. Skuplji je 5 centi u odnosu na obični 98.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Točio sam premium diesel dok je bila mala razlika u cijeni. Zadnjih ~7000 km koristim samo obični dizel. Nisam osjetio apsolutno nikakvu razliku između običnog i premium dizela. Rad motora, potrošnja, regeneracija DPF-a - sve je isto. Ne znam što bi ti aditivi trebali očistiti u TDI motorima, kad gorivo ne ulazi kroz ventile. Bitnije je ulje od goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Pedja83 said:

Ljudi ima li neko broj od kolege @murr3633

??

Pusti covjeka na miru, mozda ti se ne zeli javiti.

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Pedja83 said:

Ljudi ima li neko broj od kolege @murr3633

??

Nece ti se nikada javiti. Jer da je htio javio bi ti se vec davno :( Kao sto vec vidis na ovome forumu nema skoro pa nikoga...

Hahahah

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5