0
Danijel0frk

Golf 7 2.0 TDI - novi amortizeri neudobni

Recommended Posts

Propišali tvornički amortizeri, stavljeni Sachs p: 315 910 z: 318 202, original opruge ostavljene. Prednji ovjes je nešto tvrđi, podnošljivo, ali stražnji poskakuje da baca guzicu iz sjedala. Na ležećima stražnji kraj baš lupi. Na grbavoj cesti je nepodnošljivo. Nije sportski ovjes!

Da li je to ukazuje da su amortizeri pretvrdi za te opruge ili obrnuto ili nešto treće?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa normalno je da je nešto tvrđi jer su novi amontizeri ... i mislim da je sachs OEM.

Al ono kaj mogu potvrdit za KYB što kolega kaže da su baš tvrđi amontizeri od ostalih.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam na Passat B6 stavio nove KYB amortizere i auto jeste tvrđi što je i normalno, e sad kada bih stavio neke druge nove amortizere ili probao isti nov automobil znao bih da li su tvrđi, ali mislim da je to samo stvar navike na stare jer koliko god da su dobri ipak su omekšali nakon godina upotrebe i svaki proizvođač amortizera bi trebao da ispoštuje standard koji je fabrika navela za taj auto. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/16/2022 at 4:12 PM, Danijel0frk said:

Propišali tvornički amortizeri, stavljeni Sachs p: 315 910 z: 318 202, original opruge ostavljene. Prednji ovjes je nešto tvrđi, podnošljivo, ali stražnji poskakuje da baca guzicu iz sjedala. Na ležećima stražnji kraj baš lupi. Na grbavoj cesti je nepodnošljivo. Nije sportski ovjes!

Da li je to ukazuje da su amortizeri pretvrdi za te opruge ili obrnuto ili nešto treće?

 

Mijenjao sam amortizere na Passatu B8 ici... Stavio sam zadnje Sachs prednje Bilstein.

Ključno u mojoj priči je bilo da kad natrpam karavan sa stvarima da je zadnji kraj nenormalno "sjeo" i naravno bio neudoban i trgo kičmu, a bogami nije ni bio nešto udoban i bez tereta. Guglo sam po stranim forumima VAG grupacije i puno članova tj.vlasnika vozila je zaključilo da je VW stavio preslabe zadnje opruge! Ne mogu, a da se ne složim s njima jer znam iz vlastitog iskustva. Što uraditi? Staviti ojačane opruge(opruga od recimo 4Motion modela) sa novim amortizerima. KYB opruga je po mom mišljenju kvalitetnija od originalne. Amortizere KYB nitko ne preporuča za VAG grupaciju jer su pretvrdi i gubite puno na udobnosti, ali KYB opruge su  top i tu se u kombinaciji sa Sachs ili Bilstein amortizerima ne može pogriješiti. Znači u mojem slučaju auto osjetno udobniji nego inače kako bi naravno i trebalo biti.

 

Da se vratim na Vaš problem. Ne nema logike da su tvrđi novi Sachs amortizeri. Trebali bi biti udobniji od originalnih(Sachs najvjerojatnije i jest proizvođač OEM amortizera za VW).

Kad se mijenja onda se mijenja sve. Nove opruge,amortizeri,ležajevi amortizera,podložne gume opruge, a najkritičnije je dakako ostaviti staru "izvišenu" oprugu.

Po meni to Vam se i dešava. Ajdmo zamislit situaciju gdje ste ostavili zadnju original oprugu(i ležaj i gume) sa novim amortizerom gore.

Ako nemate feeling "lupkanja" iz gepeka prilikom prelaska neravnina znači da je ležaj amortizera još ok no ako je nenormalno tvrd i poskakuje onda su to definitivno opruge. Opruge su te koje "drže", a ako ste na izvješenu original oprugu stavili novi amortizer desit će se samo ranije trošenje novog amortizera koji je odmah u startu pod opterećenjem i radi u "skraćenom hodu".

Ima naravno i do faktora majstora i postavljanja. Naši majstori obožavaju brzinu(na brzinu uzet novce) i stezati tj. dotezati šarafe ovjesa udarnim odvijačem "odokativnom metodom" iako je propisano na koliko KG se steže svaki šaraf i to rade dok auto tj. cijeli ovjes  visi na dizalici, a pravilno dotezanje bi bilo pod opterećenjem tj. dotezanje pod težinom auta. Idealno sa recimo namontiranim gumama izvršiti završno dotezanje šarafa "na grabi" ili "špur auto dizalici". Tako da je moguće i do spomenutog tj. da je original opruga recimo još dobra(malo vjerojatno pogoto na 150k+km), ali je ovjes recimo prenašpanat nepravilnim stezanjem i sad poskakuje ko koza.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
0