2 2
mur3633

PD zamjena bregaste, podizača, itd

Recommended Posts

Imam u planu da radim zamjenu bregaste, podizača, ležajeva bregaste i ležajeva radilice. Radio bih to sam kod kuće. Trebalo bi mi par savjeta.

 

1. Ima li kakve prednosti da se ugradi bregasta od 2.0 SDI motora? Možda bi se kasnije malo pojačavao motor po pitanju snage...

2. Koje ulje koristiti za prvo paljenje (neko specijalno) i da li treba odmah pri paljenju držati 2000rpm 20ak minuta i onda ugasiti i sipati novo ulje (505.01) i zamijeniti ga nakon 1000km?

3. Postoje li još neka određena pravila kako razraditi motor nakon završenog posla?

4. Da li je najbolja opcija KOLBENSCHMIDT bregasta, INA crni podizači i ležajevi isto KOLBENSCHMIDT, GLYCO ili čak OEM? Ležajeve radilice bih ugradio GLYCO.

 

 

Klackalice sam nabavio sa motora koji je prešao 160 000km pravih, djeluju u dobrom stanju, u odnosu na moje koje imaju par ogrebotina.

 

Ako imate još nekih savjeta pišite

 

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za link.

Ne bih polovno ništa stavljao, sve bi išlo isključivo novo, osim klackalica koje sam nabavio sa motora sa malom km. Nove klackalice su bezobrazno skupe i to se već ne isplati ulagati.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koliko ti se isplati uzimati od Engleza, računaj na troškove dostave, a ako je veći iznos ide PDV i carina tako da bih osobno prije potražio dijelove kod nekog provjerenog lokalnog trgovca koji ih ima ili ih može nabaviti, a ako nešto ne štima lako se vrati ili zamjeni dok sa ovim bi to bilo teže i skuplje, ovlašteni je isto opcija.

Za detalje koji si gore nabrojao mislim da ti Ivo može dati konkretne odgovore, on s time svakodnevno ima kontakt tako da je njegova zadnja, pogotovo  kakvo je sada stanje sa dijelovima i što bi valjalo uzeti, jedino ćeš morati malo pričekati na odgovor, znaš da on navrati jednom mjesečno na forum pa onda rafalno opali po temama, a sada se "Deda" licka i sprema za VW Vukovar Rally 29.10.2022. tako da poslije kada se vrati stiže i odgovor, a možda i pokoja slika od susreta padne. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26. 10. 2022. at 20:20, mur3633 said:

 

Imam u planu da radim zamjenu bregaste, podizača, ležajeva bregaste i ležajeva radilice. Radio bih to sam kod kuće. Trebalo bi mi par savjeta.

 

1. Ima li kakve prednosti da se ugradi bregasta od 2.0 SDI motora? Možda bi se kasnije malo pojačavao motor po pitanju snage...

2. Koje ulje koristiti za prvo paljenje (neko specijalno) i da li treba odmah pri paljenju držati 2000rpm 20ak minuta i onda ugasiti i sipati novo ulje (505.01) i zamijeniti ga nakon 1000km?

3. Postoje li još neka određena pravila kako razraditi motor nakon završenog posla?

4. Da li je najbolja opcija KOLBENSCHMIDT bregasta, INA crni podizači i ležajevi isto KOLBENSCHMIDT, GLYCO ili čak OEM? Ležajeve radilice bih ugradio GLYCO.

 

 

Klackalice sam nabavio sa motora koji je prešao 160 000km pravih, djeluju u dobrom stanju, u odnosu na moje koje imaju par ogrebotina.

 

Ako imate još nekih savjeta pišite

 

Hvala!

 

1. Uzmi šta ide po šasiji i miran.

2. postoji lubrikant s kojim se namazu lezajevi bregaste ali ja s njim nisam imao ugodno iskustvo a nisam stavio puno. Tako da je dosta motro ulje na prst i namazat po lezajevima. Nikakvo drzanje okretaja....tlak se dobije odmah pri pokretanju motora i on je dovoljan da to sve radi.

3. nema pravila.... samo pravilno stezanje mostova bregaste, proizvodjac navodi da idu novi sarafi...

4. Kod bregastih imas bitnu razliku sto se da vidit i na cijeni. KS je dobra al uzet kovanu ne ljevanu.... Federal Mogul su bile oko 700kn i znam za par njih koje su pucale pri montazi il nedugo iza.....  INA podizači ok. Gliko ležajevi...njih stalno koristim i kad stegnes bregastu probaj je okrenut krug.....  Naravno misli i na semering bregaste. Ja neskidam tandem pumpu kad to mjenjam. Kod klackalica pazit na one pipke koji stišću pd elemente te kroz kilometre sve se to razgazi i nebi bilo lose promjenit i pipke na pd elementima. Naravno nakon montaze potrebno je nastelat stiskanje pd elementa i za to ima procedura itd.....

Pazi na Nm stezanja i redosljed.

Srećno

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na detaljnom odgovoru. Počinje polako prikupljanje djelova, pa da vidimo.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ima neko iskustva sa INA bregastom koja je nešto malo i skuplja od Kolben? Da li su tu negdje ili je lošija?
Mogao bih da je odmah kupim, dok Kolben moram da čekam dosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako sam jednom obrađivao PD glavu motora prije 20 000km, da li može da se obradi ponovo i da opet ide najdeblji dihtung sa 3 rupe?

Čitah ponegdje da ne bi ni trebalo da se radi obrada PD glave.

 

Razmišljam da skinem i glavu, premjerim klipove i ujedno zamijenim i karike. Majstor to ništa nije ni gledao, ni mjerio. Barem bih znao da imam bukvalno nov motor.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

od silne dosade izmisljas posao. Jel radi radi jel trosi puno ulja....netrosi. Nediraj nista i samo gass.

Debljinu dihtunga određuje mjera koliko klipovi izlaze van bloka a to s glavom nema veze. Deblji dihtung manja kompresija logično

  • Like 2
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
od silne dosade izmisljas posao. Jel radi radi jel trosi puno ulja....netrosi. Nediraj nista i samo gass.
Debljinu dihtunga određuje mjera koliko klipovi izlaze van bloka a to s glavom nema veze. Deblji dihtung manja kompresija logično
Evo opet malo da te udavim pitanjem.

Nabavio sam drugi motor sa dobrom glavom.

U servisnom uputstvu stoji da ne treba raditi obradu glave na PD TDI.

Razlog je navodno jer se poremeti odnos kompresije.

Da li samo da očistim površinu i namontiram sa novim dihtungom i šarafima? Naravno prije toga provjeriti da nije slučajno kriva.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neznas povijest motora ja bi to dao da se glava prečekira komplet... Već ako nije žurba... lagano rastavit je cijelu i prečekirat luft u vodilicama i promjenit ventile gumice.....sredit dosjede pd elemenata  (ubacuju se čahure). To bi bilo ono da si miran duze vremena.

A ovako ako neces dirat.... dizne svakako treba skidat da bi se prečekirala povrsina glave sa ravnom poločom i vodobrusnim papirom....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li da uzimam OEM gumice ventila ili Elring?
Cijena za Elring je presmiješna, dok je OEM skoro 100€.

Da li ima razlike u kvalitetu ili je samo bacanje para?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il je elring il victor reintz.... uzmi te jeftine i tjt....

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2